Seramikten Yapabileceğiniz Trend Olmayı Başarmış Objeler

7 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Son dönemde insanların hayatlarında birçok alışkanlığı değişmeye başlamıştır. Her geçen gün yogaya, yemek yapmaya hatta seramik kil hamuru gibi el yapımı işlere insanların ilgisi artmaktadır. Seramik ile uğraşmak insana huzur verir; yaratıcılığınızı, el emeğinizi ve bu konuda yeteneklerinizi görüp, kullanmaya başlayabilirsiniz. Seramikten yapabileceğiniz objeler dünyasında trend olmayı başarmış ya da kendi trendlerinizi yapabileceğiniz el yapımı işleri sizler için listeledik. Boş zamanlarını değerlendirmek isteyenler veya seramik hobisi ile ilgilenmeyi düşünenler bu fikirlere bayılacak. Keyifli okumalar dileriz!

1. Farklı Boyutlarda Vazolar

Seramikten Yapabileceğiniz Trend Olmayı Başarmış Objeler

Vazolar, ev dekorasyonlarında ilk akla gelen aksesuarlardan biridir. Farklı türleri vardır. Bazen içerisine yapay veya doğal çiçek konulduğu gibi bazen düz bir şekilde sergilenebilir. İkili ya da üçlü şekilde boy boy sergilendiği de olmaktadır. Ancak mağazalarda fiyatları oldukça yüksek olabiliyor. Bu yüzden istediğiniz modeli evinizde kendi başınıza yapabilir ve sergileyebilirsiniz. Yapımı oldukça basittir. Seramik hamurunuzu su ile açın ve tasarlamak istediğiniz şeklin kalıbını çıkartıp etrafını kaplamaya başlayabilirsiniz. Elinizi ıslatarak şekil verme ve düzeltme işlemini yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz şekilden çiçekleri içerisine koymak için şiş yardımıyla bir delik açabilirsiniz. Artık kuruması için (1 gün) bekletebilirsiniz. Kuruduktan sonra çatlamalar görebilirsiniz. Zımpara işlemi yaparak bu çatlakları düzeltebilir ya da üzerini tekrardan seramikle kaplayabilirsiniz. Vazonuzu boyamak için nemli bezle üzerinden geçerek, dilediğiniz renkte boyayabilirsiniz. Dokulu bir yüzey elde etmek isterseniz boyanıza karbonat (birebir ölçüde) ekleyebilirsiniz. Gerisi tamamen sizin hayal gücünüze kalmıştır. Son olarak, vazonuzu vernikleyip baş köşenizde sergileyebilirsiniz.

2. Fantastik Tütsülükler

Tütsü (duman çıkaran obje) yakıldığında çıkardığı kokularla evlerimizde kendisine yer bulmuştur. Çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bunlar; derin düşünme, kötü kokulardan kurtulma, zihin açıp odaklanma, enerji temizliği ve ayinler gibi farklı alanlarda kullanılır. Tütsüleri bu tarz amaçlarda kullanmak için tütsülüğe ihtiyaç duyarız. Dışarıdan satın alınabileceği gibi kendiniz de seramikten fantastik modeller yapabilirsiniz. İlk olarak malzemeleri hazırlayıp, hoşunuza giden tütsülük modelini seçiniz. Böylece yapım aşamasına başlayabilirsiniz. Hamuru paketinden açıp şeklini verdikten sonra nemli fırça ile bozulan yerleri düzeltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece genel hatları ortaya çıkmış olur. Bu aşamadan sonraysa ortasına veya tütsünüzü koymak istediğiniz açıya, yuvarlak ya da farklı bir şekil yaparak, kürdanla boşluk açabilirsiniz. Eğer üzerine bir şey eklemek istiyorsanız çok az su kullanarak yapıştırabilirsiniz. Daha sonrasında kurutmaya bırakabilirsiniz. Kuruması bitince kenarlarını zımparalayıp rüyalarınızdaki gibi boyama işlemine geçebilirsiniz. En sonunda verniklemeyi unutmayınız. Vernik yoksa şeffaf oje de işinizi görecektir. Böylece ortamınıza farklı hava katacak olan tütsülüğünüz hazır demektir.

3. Şık ve Uygun Takılıklar

Seramikten Yapabileceğiniz Trend Olmayı Başarmış Objeler

Takılıklar; makyaj masalarınızın, tuvalet aynalarınızın zarif dekor ürünlerinden biridir. Takılarımızın düzenli durmasında oldukça katkı payı vardır. Gündelik hayatta kullandığımız takılarımızın gözümüzün önünde bulunmasını sağlar. En önemlisi ise kaybolmalarını önler. İnternette birçok değişik modelleri bulunmaktadır. Bunlardan en çok hoşunuza gideni seçerek evde seramikten kendiniz de yapabilirsiniz. Yapımına gelince ilk olarak, hava ile kuruyan seramik hamurunun yarısını, oklava yardımı ile açmaya başlayabilirsiniz. Hamur açıldıktan sonra normal bir kâsenin dışını kaplayıp fazlalıklarını kesebilirsiniz. Biraz bekleyince hamur kâsenin şeklini almaya başlayacaktır. Sonraki aşamada hamuru kaseden çıkartıp ellerinizle kenarlarını ve içlerini daha güzel şekillendirebilirsiniz. Yüzüklerinizi ayrı sıralamak istiyorsanız ayrı bir yerde seramiğinizden bir çubuk şeklini oluşturup onu takılığınıza su yardımıyla yapıştırabilirsiniz. Sonrasında kaktüs veya askılık fark etmeksizin dilediğiniz doğrultuda çubuğunuza şekil verebilirsiniz. Yirmi dört saat kurumaya bırakıp zımpara, boyama ve vernik işlemlerine geçebilirsiniz. Bu aşamalar tamamlanınca artık takılığınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

4. El Yapımı Aksesuarlar

Kombinlerinizin parçaları, yıldızları, olan aksesuarlar kıyafetlerinizin tamamlayıcılarıdır. Bazı insanlar bu eşyaları kullanmayı oldukça önemserler ve severler. Aynı zamanda bu eşyaların (özellikle yüzüklerin) örf ve adetlerimizde önemli bir yeri vardır. Örneğin hediyeleşmelerde takılar da kullanılmaktadır. Kendi el emeğiniz ile bu hediyeleri yapabilir hatta kendinize bile hazırlayabilirsiniz. Kullanım alanı olarak el yapımı bu ürünler farklı moda akımlarına oldukça hoş ve şık bir hava vermektedir. Yapılışı ise bir o kadar eğlencelidir. Başlangıç olarak bir tepsi üzerine yağlı kâğıt koyabilirsiniz. Eğer isterseniz öncesinde vermek istediğiniz şekilleri kâğıt üzerine çizip kalıp yapabilirsiniz. Hamurunuzu açıp kalıp yardımıyla vermiş olduğunuz şekilleri hamurdan çıkartabilirsiniz. Yüzük içinse ince bir şerit yapabilirsiniz. Şeridi yuvarlak hale getirip su yardımı ile yapıştırabilirsiniz ama çok su olursa çamur haline dönüşebilir o yüzden nemli olması yeterlidir. Küpe ve kolye uçları için ortasına delik açmayı unutmayın. Şekillerinizi kalıptan çıkardıktan sonra en az 1 gün en fazla 1 hafta bekletiniz. Kuruyunca da boya ve vernik işlemlerine geçebilirsiniz. Böylece el yapımı takılarınız kullanıma hazır olacaktır.

5. Kapaklı Kutular

Seramikten Yapabileceğiniz Trend Olmayı Başarmış Objeler

Eşyalarınızı depolayıp saklamanızda en çok işinize yarayacak kapaklı kutular oldukça kullanışlıdır. İsterseniz hediye verirken ambalaj amacıyla isterseniz de dekorasyon ürünü olarak kullanabilirsiniz. Bu kutuların çeşitli boyları da mevcuttur ama uygun boyda bir kutu bulamadıysanız kendinize göre seramik yardımıyla istediğiniz boyutta tasarlayabilirsiniz. Malzemelerinizi aldıktan sonra işe koyulmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak kutunuzu yapmak istediğiniz ebatta seramiğinizi yoğurmakla başlayın. Vurma hareketiyle kutunun şeklini belirledikten sonra kredi kartı yardımıyla dümdüz olacak şekilde düzeltmeler yapabilirsiniz. Sonrasında kopmayacak kalın bir ipi kendinize doğru çekerek kutunun kapağını elde etmiş olursunuz. Kapağın kurumaması içinse üstüne poşet örtebilirsiniz. Kutunun kenarlarını belirledikten sonra içindeki alanı çıkarmaya başlayabilirsiniz.
Oyma aleti olarak yani içindekileri çıkarmak için kaşık kullanabilirsiniz. Daha sonra içini-dışını nemli sünger ve kartla düzeltmeye başlayabilirsiniz. Kutu kapağına da aynı işlemi yapıp iç kısmına kapak içe düşmesin diye silindir bir ayak yapabilirsiniz. Bundan sonra kurutmaya geçebilirsiniz. İlk yarım saat ayrı ayrı kuruttuktan sonra kutunun içine poşet koyup üstüne kapağı kapatıp kurutabilirsiniz. En son boya ve vernikten sonra kutunuz hazırdır.

6. Tasarım Küllükleri

Küllük sigara vb içecekler için yapılmış olan bir nevi çöp kutusudur. İnsanların zevklerine, hobilerine, ilgilerine göre farklı renk, boyut, şekil ve malzemelerden tasarlanıp satılmaya başlamıştır. Tabii ki seramikten de küllük yapılmaktadır. Bunun içinse ilk önce seramik kil hamurunu yoğurup genişletin. Ardından yapmak istediğiniz şekilde kesmelisiniz. Şekillendirdikten sonra eğer bir yeri yapıştırmak istiyorsanız küçük küçük çentikler atarak nemlendirip yapıştırabilirsiniz. Bu daha sağlam bir şekilde yapışmasını sağlayacaktır. Vermek istediğiniz şekilleri de yapıp içerisini bir güzel sağlamlaştırdıktan sonra nemli bir bez veya sünger ile düzeltme işlemine geçebilirsiniz. Sonundaysa ince çizgileri ve ayrıntıları yapabilirsiniz. Kenarlarını da koyup tamamlayınca yine kenarlarından birazcık ufak bir çentik şeklinde keserseniz sigara koymak için bir kavis bırakmış olursunuz. Daha sonrasında da belli bir süre küllüğünüzü kurutup boyama ve vernikleme işlemine geçebilirsiniz. Böylece küllüğünüz kullanıma hazır olmuş olacaktır.

7. Dekoratif Saksılıklar

Seramikten Yapabileceğiniz Trend Olmayı Başarmış Objeler

İnsanlar hoşlarına gittiğinden, sevdiğinden dekorasyondan ve daha birçok sebepten kaynaklı evlerinde bitkiler yetiştirmektedir. Bitkiler, bulunduğu ortamın veya odanın nemini artırmaktadır. Oksijen salgıladıkları için insan beynine daha çok oksijen girmesini sağlar. Bu durumda zihni açmaktadır. Sakinlik, rahatlık verir ve aynı zamanda insanları iyimser enerji ile doldurmaktadır. İlham kaynağı olup insanların yaratıcılığını artırmaktadır. Bu gibi pek çok nedenden dolayı insanlar bitkilerini en iyi şekilde sergilemek istemektedirler. Bu yüzden de şık ve güzel saksı arayışına girmektedirler. Bütçeleri yetmeyen veya seramik hobisinden keyif alan insanlar ise saksılarını kendileri yapmaktadırlar. Seramikten de oldukça enerjik, canlı saksılar yapmanız mümkün. İlk olarak hamurunuzu oklava ile açmaya başlamalısınız. Üstüne şeffaf streç film koyarak bu adımı gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra bir şeyin (örneğin boş yoğurt kovası) etrafına hamurunuzu sarabilirsiniz. Üstüne seramikten şekiller yaparak nemli suyla yapıştırıp kurumasını bekleyebilirsiniz. Renklendirip vernikledikten sonra artık evinizi, hazırladığınız saksıda bitkiler ile enerjiye boğabilirsiniz.

8. Minik Biblolar

Evlerin ve iş yerlerin içerisinde trend olmayı başarmış seramikten yapabileceğiniz objeler listesinden bir diğeri biblolardır. Bulunduğunuz yerdeki küçük boşlukları doldurmak için tercih edilebilir. Biblolar sevdiğiniz şeylerin birer yansımasıdır ve bulunduğunuz yerde sergilemek isteyebiliriz. Sevdiğiniz film karakterlerini veya objelerini biblo haline getirerek koleksiyon oluşturabilirsiniz. Bazen sevdiğiniz şeyin biblosunu bulamayabilirsiniz, bu gibi durumlarda kendiniz yapabilirsiniz. Bunun içinse en güzel çözümlerden birisi seramiktir. Farklı duvar süslerinden aklınıza gelebilecek her türlü biblo aksesuar yapabilirsiniz. Özellikle ince ayrıntılara girecekseniz sabretmeye ihtiyacınız olacaktır çünkü ince ayrıntıları vermeniz gerekecektir. Eğer amacınız özel bir şeye benzetmek ise o zaman yavaş yavaş ve emin adımlarla ilerlemelisiniz. Öncesinde planlama yapmak ile başlayabilirsiniz. Neresini nasıl yapacağınızı ölçüsel boyutlarını ayarlayıp kâğıda yazabilirsiniz. Ardından her parçayı ayrı ayrı yapıp birleştirebilirsiniz. Tek bir şekil üzerinden de ayrıntı vererek ilerleyebilirsiniz. En sonunda kurutup, boyadıktan sonra verniklemeyi unutmayınız.

9. Buzdolabı Süsleri

Buzdolabı kapaklarının dışını faturalardan notlara kadar yanlarında minik süslemelere varıncaya dek çeşitli şeylerle doldurabiliyoruz. Bu süsleme gereçlerine “magnet” denilmektedir. Kendiniz veya sevdikleriniz için bu ufak eşyaları yapmanızın en büyük zorluğu neyi ve hangi şekli yapacağınıza karar vermenizdir. Bu küçük objeler, seramikten kolayca yapabileceğiniz ve trend olmayı başarmış seçenekler arasındadır. Bu süslerin yapımına ilk önce seramiği yoğurmakla başlayabilirsiniz. Seramik yumuşayana kadar yoğurabilirsiniz. Daha sonra merdane ile seramik hamurunuzu açabilirsiniz. İsterseniz kendiniz şekil verebilir; isterseniz de kurabiye kalıplarından yardım alabilirsiniz. Şekil verdikten sonra nemli bir bezle düzeltmelerini yapabilirsiniz. Bu şekilde kurutmaya geçebilirsiniz. En az bir gün kurumaya bırakmanızda fayda var. Boyama, zımparalama ve vernikleme işlemlerinden sonra da buzdolabı süsü ise mıknatıs; broş veya rozet ise çengelli iğneyle yapıştırabilirsiniz. Kendi el emeğinizle yaptığınız minik objeleriniz artık hazır, iyi günlerde kullanın.

10. Bardak Altlıkları

Seramikten Yapabileceğiniz Trend Olmayı Başarmış Objeler

Bardak altlıkları sofralarda, özellikle içecek sunumlarında önemli bir dekor parçasıdır. Masalarda içecek izinin çıkmasını engellemektedir. Yere veya başka bir alana dökülmesini önlediğinden oldukça kullanışlıdır. Bardak altlıkları trend objeler arasında hayatımızın hep içinde olmayı başarmış seramikten yapabileceğiniz basit birer eşyadır. Farklı çeşitleri bulunmaktadır. İster oval olsun ister dümdüz bardak altlıkları her zaman tercih sebebidir. Eğer siz de kendinize özgü bir bardak altlığınız olmasını istiyorsanız seramikten yapmayı deneyebilirsiniz. İlk önce tabii ki hamuru yumuşatıp merdane ile biraz açmanız gerekmektedir. Daha sonrasında kullanmadığınız bir kart ile dümdüz hale getirebilirsiniz. Hafif nemli bir bezle üzerinden geçebilirsiniz. Düz bir şekil yapmak istemiyorsanız kenarlarından içeriye doğru biraz katlayabilir ve uçlarına ufak şekiller yapabilirsiniz. Ardından en az 1 gün kuruduktan sonra zımparalama, boyama ve vernikleme işlemlerine geçebilirsiniz. Bu işlemelerden sonra bardak altlığınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!