Geri Dönüşüm İle Evde Tasarruf Yapılabilecek Malzemeler

4 dk okuma süresi


25
14 Paylaşım, 25 puan

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yaşayan yetişkin bir insan yaklaşık bir buçuk kilo çöp üretiyor. Bu oran maalesef yıllar geçtikçe artıyor. Sadece evimizde yapacağımız küçük değişiliklerle bugüne ve yarınlara daha yaşanılabilir bir çevre bırakmak elimizde. Çoğumuzun evde kaldığı bu dönemde evde yapabileceğiniz birkaç basit geri dönüşüm fikri ile hem aile bütçesine hem de doğaya büyük oranda katkı sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Gelin hep birlikte geri dönüşüm ile evde tasarruf yapılabilecek malzemeler listesine bir göz atalım.

1. Kahve Telvesi ile Ferah Bir Ev

Geri Dönüşüm İle Evde Tasarruf Yapılabilecek Malzemeler

Siz de kahvenizi içtikten sonra telvesini çöpe atanlardan mısınız? Bu yazıdan sonra telveyi çöpe atmadan önce tekrar düşünmenizi istiyoruz. Kahve telveleri, kötü kokuları içinde hapsetmeye hatta tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kahvenizi içtikten sonra telvesini kullanmadığınız bir kaba boşaltarak mutfağınıza, banyonuza ya da arabanıza koyarak kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Haydi, hep birlikte kahve keyfimizi zenginleştirelim; Sadece içerek değil, telvesini kullanarak da evimiz mükemmel kahve koksun.

2. Dekoratif Şişe Kapakları ile Bardak Altlığı

Bildiğimiz gibi plastiklerin doğada yok olması çok uzun yıllar alıyor. Bu durum gezegenimiz için büyük tehlike oluşturuyor. Görünüşte masum gözüken bu plastikleri atmak yerine plastik şişe kapaklarını biriktirerek kendimize bardak altlığı tasarlayabiliriz. Yöntemi çok basit, tasarlaması da tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Topladığınız kapakları birbirine yapıştırarak başlıyoruz. Daha sonra kapakların üstünü istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Eğer daha ince bir altlık yaratmak isterseniz üstüne havlu koyarak yapıştırdığınız kapakları ütüleyebilirsiniz. Kapaklar kısa sürede ince bir görünüme sahip olacaktır.

3. Vitamin Deposu Limon Kabukları

Geri Dönüşüm İle Evde Tasarruf Yapılabilecek Malzemeler

Limonun pek çok rahatsızlığa iyi geldiğini kanser hücrelerinin oluşumundan tutun astıma karşı gösterdiği direnci biliyoruz. Peki ya limonu sıktıktan sonra kabukları ne yapıyoruz? Dünyada en çok israf edilen yiyeceklerin başında gelen limon kabuklarıyla ne yapmalıyız? İşte bizim sizin için bulduğumuz birkaç faydalı bilgi: Limonu kullandıktan sonra küçük parçalara ayırarak buzdolabında dondurunuz. Kabuklar buzdolabınızın güzel kokmasını sağlarken aynı zamanda donmuş limon kabuklarını yiyecek ve içeceklerinize katarak yaptığınız yemeklerin lezzetine lezzet katabilirsiniz. Ayrıca limon kabuklarını yüzünüzde nazikçe gezdirip, 10 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayınız. Pürüzsüz cildinizin keyfini çıkarın.

4. Dayanıklı Lastik Sehpa

Eski araba lastikleriniz yıprandıysa çöpe atmak yerine evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey biraz müzik, çöpe atılmaya hazırlanırken kurtarılmış araba lastikleri ve lastiklerinizi renklendirmek için kullanacağınız rengârenk boyalar. Tasarım ise sadece sizin zevkinize kalmış. Şimdi güzel bir müzik eşliğinde yaratıcılığınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Dilediğiniz renklerde seçtiğiniz boyaları lastiklerle buluşturmayla başlayalım. Daha sonra boyası kuruyan lastikleri üst üste yapıştırın. Yapıştırdığınız lastiklerin üzerine dilerseniz cam, dilerseniz ahşap koyarak arkadaşlarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz dayanıklı lastik sehpanız hazır. Güle güle kullanın.

5. Diş Fırçalarının Yeni Görevleri

Geri Dönüşüm İle Evde Tasarruf Yapılabilecek Malzemeler

Diş hekimlerine göre, diş sağlığınız için her 3-4 ayda bir diş fırçalarınızı yenilemeniz gerekiyor. Zamanı dolan diş fırçalarınız artık onlara vereceğiniz yeni görevlerini beklerken, size birkaç tüyo vermek istedik. Lavabo, musluk, banyo fayansı gibi lekelerin inatçı olduğu ve bakterilerin kolayca üreyebildiği yerlerde yardımımıza eski diş fırçalarımız yetişiyor. Biraz su ve sabun yardımı alarak diş fırçalarınızla yüzeylerde kalan tortuları ve artıkları kolayca çıkarabilirsiniz. Uyguladığınız yüzeylerin nasıl parladığına siz de şaşıracaksınız.

6. Pet Şişe ile Renkli Bahçeler

Geri Dönüşüm İle Evde Tasarruf Yapılabilecek Malzemeler

Baharın gelmesiyle balkonlarımızdan kuş sesleri duyulmaya başladı. Doğa yeniden yeşilliğin içine girerken bizde bulunduğumuz ortamı renklendirebiliriz. Kullanmadığımız plastik pet şişeleri çeşitli pullarla, iplerle ya da farklı renklerle süsleyerek onların plastik bir malzemeden çıkıp etrafımızı süsleyecek bir saksı olmasına izin verin. Şişelerinizin taban kısmının 5-6 cm yukarısından kesin ve kestiğiniz yerleri süslemeye başlayın. İçine toprak atın ve tasarladığınız saksılarda yetiştirmek istediğiniz bitkiyi ya da bitkinin çekirdeğini içine atın. Bahçenizin, balkonunuzun nasıl renklendiğine hayret edeceksiniz. Renkli ve mutlu bahçeler, daha yeşil bir dünya!

7. Rengârenk Plaj Terlikleri

Unutulmaz anlarımızı arkadaşlarımızla, ailemizle kutlarken bulunduğumuz ortamları da süslemeyi ihmal etmiyoruz. Bu süslerin başında da birbirinden farklı boyutta ve renkte olan balonlar geliyor. Eğlencelerimize renk katan bu balonların tarihi 1824’lere uzansa da biz o kadar geriye gitmeyeceğiz. Yüzyıllardır hayatımızın belli zamanlarının bir parçası olan bu rengârenk balonları işimiz bitince ne yapıyoruz? Patlatıp veya sönmesini bekleyip çöpe mi atıyoruz? Onun yerine bu balonlarla göz alıcı plaj terlikleri yapmaya ne dersiniz? Yapmamız gereken tek şey, kullanılmış balonlarımızı plaj terliğinin üstüne bağlamak. Plajlarda bu terlikle ilgi odağı olacaksınız.

8. Sevimli Çoraplar Eğlenceli Oyuncaklar

Geri Dönüşüm İle Evde Tasarruf Yapılabilecek Malzemeler

Eşini kaybetmiş, yıpranmış çoraplara bir şans daha vermeye ve doğaya katkı sağlamaya ne dersiniz? Kenara atılmış bu çoraplarla harika oyuncaklar yaratacağız. Oyuncaklar çocukların en yakın dostlarıdır. Oyunlar, çocukların beden ve zihin gelişiminde önemli yer tutar. Evde çoraptan oyuncak yaparak çocuğunuzun ihtiyacını giderdiğiniz gibi geri dönüşüm ile tasarruf yapılabilecek malzemeler listesine katkı sağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız çoraplarınızın içini pamukla doldurarak istediğiniz figürün şeklini verebilirsiniz. Yarattığınız bu oyuncaklar, tüm ailenin ilgi odağı olacaktır.

9. Kot ile Yaratıcı Çantalar

Kotların tarihi 1850’lere dayanıyor. Başta bu pantolonların amacı işçilere daha dayanıklı pantolon üretmek olsa da günümüzde pek çok amaçla kotları kullanıyoruz. Eskiyen, yıpranan ya da bize küçük gelen kot pantolonlarınızla ne yapmalısınız? Size kot pantolonlarınızı çöpe atmadan önce yapabileceğiniz harika tasarımlı çantaları tanıtmak isteriz. Kotun kullanmak istediğiniz kısmıyla harika tasarımlı çantalar yaratabilirsiniz. Bir yandan geri dönüşüm hareketine katkı sağlarken bir yandan da keyifli vakit geçireceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

10. Şişe Mantarları ile Dekoratif Panolar

Geri Dönüşüm İle Evde Tasarruf Yapılabilecek Malzemeler

Son olarak şişe mantarları. Tamamen doğal olan bu mantarlar “mantar meşesi ağacından” elde edilmektedir. Elde edilirken meşe ağacına kesinlikle zarar vermez. Evdeki kullanılmış mantarların geri dönüştürülebilir özelliği sayesinde listemizdeki en çevre dostu ve ekonomik aktivite kategorisinde ilk sırada yer alıyor. Gelelim evinizde bu mantarları nasıl kullanacağınıza. Mutfağınızda ihtiyacınız olan mantar panolara para vermenize artık gerek yok. Biriktirdiğiniz şişe mantarlarını dilediğiniz şekillerde oluşturarak yan yana yapıştırın. Etrafını zevkinize göre süslerken bütçe dostu bu dekoratif panonun mutfağınızın havasını değiştireceğinden hiç şüpheniz olmasın. Fotoğraflarınızı ve önemli notlarınızı zevkinizi yansıtan bu panoya asmanız dileğiyle.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
19
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!