Selülitleri Azaltmak İçin 10 Etkili Yöntem

5 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Selülitler pürüzlü bir cilt yüzeyi oluşturur ve cildin kırışmış, çukurlu veya pütürlü görünmesini sağlar. Uzmanları hala şaşırtır çünkü neden olduğu belli değildir. Ancak selülit gelişimine katkıda bulunan faktörler olarak genetik, yaş, yaşam tarzı ve vücut yağ yüzdesinin altı çizilir. Selülite hamilelik, kötü beslenme, sağlıksız yaşam tarzı ve ani kilo alımı neden olabilir. Şiddetine göre 1-3’ten derecelendirilir. 1’i hafif gamzeye benzer bir görünüm, 3’ü belirgin şekilde girintilerle daha şiddetlidir. Eğer siz de bu sorundan şikayetçiyseniz not defterinizi çıkartın ve selülitleri azaltmak için 10 kolay ve etkili yöntem ile değişime hazır olun!

1. Masaja Bir Şans Verin

Selülitleri Azaltmak İçin 10 Etkili Yöntem

Umut verici bir çare olarak masajı deneyebilirsiniz. Bu, evde de profesyonel bir masaj terapistinin yardımıyla da yapılabilir. Masaj, lenfatik drenajı iyileştirerek selüliti azaltabilir. Ayrıca cilt dokunuzu esnetmeye yardımcı olabilir.  Masaj kremleri aynı faydaları sağlar, ancak kilit bileşen masaj işlemidir. Krem sürerek selülitlerin kendiliğinden geçmesini bekleyemezsiniz. Ayrıca, konu selülit olduğunda tek bir masajın yardımcı olmayacağını bilin. İstediğiniz sonuçları elde etmek ve sürdürmek için süreci tutarlı bir şekilde tekrarlamanız gerekir. Selülit masajlarına internetten bakarak kendinize en uygununu seçebilirsiniz.

2. Vücut Fırçasını Deneyin

Vücut fırçası ya da bilinen adıyla “kuru fırçalama” kullanmak selülitten kurtulmanın en iyi yoludur. Ünlü yüz ve cilt bakımı uzmanı Lisa Harris’e göre bu, yüzyıllardır var olan bir tür Ayurveda tıbbının bir parçasıdır. Lenfatik masajla aynı şekilde çalışır ve istenmeyen toksinlerin salınmasını teşvik eder. Fırçalamak dolaşımı artırır, cildi eksfoliye eder, lenfatik sistemi uyarır ve vücudun toksinlerden doğal yolla kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca bu yöntemin, cilt altında selülit ile sonuçlanabilecek yağ birikintilerinin parçalanmasına da yardımcı olduğuna inanılıyor. En iyi sonuçlar için haftada birkaç kez kuru fırçalamayı önerilir. Ama haftada bir bile ciltte farklılık gösterecektir.

3. Bolca Su Tüketin

Selülitleri Azaltmak İçin 10 Etkili Yöntem

Bu maddeyi duymaktan sıkılmış olabilirsiniz. Çünkü hemen her şeyin çözümü olarak öne atılır. Sivilcelerinizden kurtulup bebeksi bir cilde mi sahip olmak istiyorsunuz? Su için. Kilonuzu dengeleyerek daha fit mi kalmak istiyorsunuz? Su için. Sağlık problemlerinizi doğal yolla çözmek için yöntemler mi arıyorsunuz? Su için. Ancak bunların hepsi doğrudur. Su içmek, daha selilüte değil başka birçok sıkıntıya çare olacaktır. İçme suyu, selülit ile yardımcı olabilecek başka bir düşük maliyetli seçenektir. Sadece su içerek her şeyin çözülmesini bekleyemezsiniz ancak çok büyük bir katkısı olacağını bilmelisiniz.

4. Kilo Vermeye Çalışın

Kilo kaybı, aşırı kilolu ve obezitesi olan bazı kişilerin selüliti azaltmasına da yardımcı olabilir. Fazla vücut yağını kaybetmek doğal olarak selülit görünümünü azaltabilir. Ancak, hangi kiloda olursanız olun, herkesin selüliti olabileceğini unutmayın. Selülit, sadece aşırı kilolu veya obezitesi olanlarla sınırlı değildir. Aksine, yaşınız ya da bedeniniz fark etmeksizin selülitiniz olabilir. Yani ister otuz dört beden olun ister ise kırk iki, selülit vücudunuza yerleşebilir. Kilo vermek veya kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız, dengeli beslenmenin ve düzenli egzersiz yapmanın uyluklarınızdaki selüliti azaltmaya yardımcı olabileceğini görebilirsiniz.

5. Egzersizi Hayatınıza Sokun

Selülitleri Azaltmak İçin 10 Etkili Yöntem

Bazı bacak ve kalça egzersizleri, uyluk bölgesi çevresindeki cildi sıkılaştırmaya yardımcı olabilir. Buna karşılık, selülitte de bir azalma görebilirsiniz. Egzersiz, uyluklardaki selülitten kurtulmanın kusursuz bir yolu olmasa da daha güçlü kaslar ve daha sıkı cilt görünümünü azaltabilir. Vücudunuzda hangi bölgede selülit varsa o bölgedeki kasları çalıştırmak önemlidir. Örneğin arka bacağınızdaki selülitlerden rahatsızsanız bacağınızı çalıştıracak hareketlere odaklanmalısınız. Ancak tek bir egzersize odaklanmak yerine, aerobik egzersizleri ve kuvvet antrenmanını birleştiren düzenli bir egzersiz rutini hedefleyin. Kuvvet egzersizleri kas inşa eder ve genel cilt elastikiyetine yardımcı olur.

6. Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Bu çok yaygın bir durumdur. Selülit gelişme şansı yaş ve belirli yaşam tarzı faktörleri ile artar. Yaşınızı kontrol edemeseniz de yaşam tarzınızda uyluklarınızdaki selülit miktarını azaltmaya yardımcı olabilecek bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Bu değişiklikler, düzenli egzersiz ve dengeli beslenme gibi şeyleri içerebilir. Selülit görünümünü azaltmak için profesyonel prosedürlerle ilgileniyorsanız, bir dermatologla konuşun. Lazer tedavisi gibi bazı tedaviler yardımcı olabilir, ancak selüliti tamamen silmez. Ayrıca herhangi bir çözüm veya prosedürden elde edilen sonuçların kalıcı olmadığını bilin. Uyluk selülitinin görünümünü sürekli olarak azaltmak için işlemi tekrarlamanız gerekecek.

7. Retinoid Cilt Ürünlerini Araştırın

Selülitleri Azaltmak İçin 10 Etkili Yöntem

Dermatologlar, selülitten kurtulmaya çalışırken genellikle retinoid ürünlerin önerildiğini söylüyor. Topikal tedaviler, kolajen üretimine ve dermal kalınlığa yardımcı olabilecek retinoidleri içerir. Ayrıca lipolizi – yağ dönüşümünü de teşvik ediyorlar. Bu ürünler masajla daha iyi çalışırlar. Harvard Health ayrıca ciltte yeni kan damarlarının üretimini uyaran Retinoidlere de güveniyor. Sıkılaştırıcı vücut kremleri retinoller içerebilir. Selülit kremlerini de kullanabilirsiniz. İnternette ve mağazalarda artık çok yaygın olarak bulunuyorlar. Ancak kremlerin, diyet ve egzersizin yanında görünüşte çok az yardımcı olacağını unutmamak önemlidir.

8. Lesitin Sağlayan Yiyecekleri Yiyin

Bu, aşina olmadığınız bir maddedir. Ancak Lesitin, selüliti yenmek söz konusu olduğunda beslenme uzmanlarının desteklediği bir şeydir. Selülitten kurtulmaya yardımcı olmasının nedeni ciltteki doku hücrelerini onarmasıdır. Özellikle yüzeye çıkan yağ birikimlerini engeller. Beslenme uzmanları lesitin açısından zengin yiyecekler yemek, selüliti yönetmenin mükemmel bir yol olduğunu söyler. Lesitin açısından zengin besinler arasında yumurta, elma, yer fıstığı, lahana brokoli, ıspanak ve karnabahar vardır. Eğer besin konusunda seçiciyseniz, Lesitin tabletleri de alabilirsiniz. Ancak bu yöntemin gerçek besinlerin yerini almayacağını unutmayın.

9. Merdivenleri Kullanın

Selülitleri azaltmak için 10 sağlıklı ve etkili yöntem arasında asansör yolculuğunuzu merdivenlere çevirmek kadar basit bir madde olacağını düşünür müydünüz? Aktivite, alt vücut kaslarınızı hedeflerken kalp atış hızınızı artıracaktır. Antrenman uzmanı David Weiner’a göre merdiven tırmanışı özellikle etkilidir, çünkü alt bedeninizi hedeflemenin ek yararı olan bir kardiyovasküler egzersiz şeklidir. Bu nedenle, selülit birikme eğiliminde olan bölgedeki tüm ana kas gruplarını çalıştırır. Bu kısa ama basit egzersiz, altta yatan yağ depoları üzerinde baskı oluşturacak ve bölgeye daha fit bir görünüm kazandırmak için kayıp kas dokusunu değiştirecektir.

10. Protein Alımınızı Artırın

Selülitleri Azaltmak İçin 10 Etkili Yöntem

Basitçe söylemek gerekirse, yüksek proteinli gıdalar, selüliti uzak tutan kolajen ve elastin üretimini uyarır ve güçlendirir. Ayrıca yağ depolarını yerinde tutabilen kasları güçlendirmeye yardımcı olur ve selülitin çukurlu etkisini azaltır. Yüksek proteinli yiyecekler arasında yağsız et, balık ve deniz ürünleri, fındık, nohut, fasulye, yağsız süz ve süzme peynir vardır. Selülitleri azaltmak için 10 yararlı ve etkili yöntem içinde beslenmenin ne kadar etkili olduğunu gördüğümüze göre kendinize güzel bir yol haritası çizebilirsiniz. Abur cuburun bel ve bacak bölgeniz için iyi olmadığını biliyorsunuz. Ancak artık buna ek olarak nelerin size iyi geleceğini de biliyorsunuz!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!