Sağlınız İçin Yararlı Olabilecek Popüler Masaj Türleri

5 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Masajlar binlerce yıldır şifa ve gevşeme tekniği olarak kullanılmaktadır. Günümüzde masaj, kaplıcalar, spor salonları ve iş yerlerinden hastanelere, bakım evlerine ve doğum merkezlerine kadar her yerde görülmektedir. Ayrıca, fizik tedavi ve kayropraktik kliniklerinde dolaşımı artırmak ve yaralı kasların iyileşmesini hızlandırmak için yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bir zamanlar “alternatif” veya “tamamlayıcı” bir tıp biçimi olarak kabul edilen terapötik masaj, artık sağlık ve esenliğin korunması söz konusu olduğunda en çok tavsiye edilen ve aranan uygulamalardan biridir. İşte sizlere sağlınız için yararlı olabilecek popüler masaj türleri… Keyifli okumalar!

1. İsveç Masajı

Sağlınız İçin Yararlı Olabilecek Popüler Masaj Türleri

İsveç masajı, sağlığın yenilenmesine yardımcı olmak için yumuşak dokuları ve kasları çalıştıran, sinir sistemi üzerinde sakinleştirici ve dengeleyici bir etki yaratan, tüm vücut için terapötik bir masaj tedavisidir. Aynı zamanda en yaygın masaj terapilerinden biridir. Kasların en üst katmanlarında yumuşak ve uzun yoğurma vuruşlarının yanı sıra hafif, ritmik, vuruşlar da içerir. Bu aynı zamanda eklemlerin hareketi ile birleştirilir. İsveç terapisi, kas gerginliğini gidererek hem rahatlatıcı hem de enerji verici olabilir. Bir yaralanmadan sonra bile yardımcı olan bir masaj şeklidir. Bu masaj yaklaşık 60 veya 90 dakika sürmektedir. Bu masaj sırasında kendinizi havlularla örtebilirsiniz. Hiçbir noktanızın tamamen açığa çıkmanıza gerek yoktur.

2. Thai Masajı

Thai masajı, birçok sağlık sorunu için faydalı bir masaj türüdür. Aynı zamanda iyileştirici özelliği bulunur. Daha aktif bir masaj şekli isteyen ve ağrı ve stresi azaltmak isteyenler için en iyisidir. Sağlınız için yararlı olabilecek popüler masaj türleri arasında olan Thai masajı, dolaşım sistemi ve enerji seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda baş ağrısını hafifletir, sırt ağrısı türlerini azaltır, esnekliği ve hareket aralığını arttırır, enerjiyi arttırır ve sinir sistemini sakinleştirir. Thai masajı uygulamasında terapistiniz avuç içlerini ve parmaklarını kullanarak vücudunuza sıkı bir baskı uygular. Ayrıca çeşitli pozisyonlara gerilip büzülmeniz gerekir. Masaj sırasında bol ve rahat giysiler giyinmek daha iyi olacaktır.

3. Sıcak Taş Masajı

Sağlınız İçin Yararlı Olabilecek Popüler Masaj Türleri

Kas ağrısı ve gerginliği olan kişilere sıcak taş masajı önerilir. Aynı zamanda rahatlamak için de en iyi yöntemlerden biridir. Bu tür terapötik masaj, İsveç masajına benzer. Sadece masaj terapisti ellerine ek olarak ısıtılmış taşlar kullanır. Bazalt denilen bu ısıtılmış taşlar genellikle düzgündür ve yassı şekillidir. Bu özel taşlar ısıyı tuttukları için seçilmiştir. Isıtılmış taşlar sayesinde kas gerginliği azalır, kan akışı iyileşir ve ağrı diner. Sıcak taş masajı rahatlamayı teşvik ederek stresi azaltmaya da yardımcı olur. Sıcak taş masajı sırasında ısıtılmış taşlar tüm vücudunuzun farklı bölgelerine yerleştirilir. Terapistiniz, hafif baskı uygulayarak İsveç masajı tekniklerini kullanarak vücudunuzun farklı bölgelerine masaj yaparken bu taşları kullanır.

4. Aromaterapi Masajı

Aromaterapi masajları, duygusal bir iyileştirici bileşen olmasını isteyenler için en iyisidir. Bu tür bir masaj, ruh halini yükseltmek, stresi ve kaygıyı azaltmak, depresyon belirtilerini azaltmak için oldukça etili bir masaj türüdür. Aynı zamanda kas gerginliğini azaltmak ve ağrı gidermek için de kullanılır. İsteğe bağlı olarak, aromaterapi masajını sadece sırtınıza, omuzlarınıza ve başınıza yaptırabilirsiniz. Aromaterapi masajları, uçucu yağların kullanımıyla yapılır. Masaj sırasında tercih ettiğiniz bir yağ varsa bunu terapistinize bildirebilirsiniz. Esansiyel yağlar cilde uygulanmadan önce seyreltilir. Masaj sırasında, uçucu yağları bir difüzör aracılığıyla solurken ve cildinizden emerken size tam vücut masajı yapılacaktır.

5. Tetik Nokta Masajı

Sağlınız İçin Yararlı Olabilecek Popüler Masaj Türleri

Tetik nokta masajı, tetikleme noktalarının tespit edilmesi ve serbest bırakılmasına odaklanan bir manuel terapi şeklidir. Tetik nokta masajları, yaralanmaları, kronik ağrıları veya belirli bir sorunu veya durumu olan kişiler için en uygun yöntemlerden biridir. İskelet kasında bulunan tetik noktaları, sıkıştırıldığında ağrıya neden olan bölgelerdir. Bu tetik noktaları da vücudun diğer bölgelerinde strese bağlı olarak kasılmaya neden olur. Bu tür bir masaj, tetik noktalarının hafifletilmesine odaklanarak ağrıyı azaltarak rahatlatabilir. Tetik nokta masajında, daha güçlü, daha derin basınçla birlikte yumuşak ve rahatlatıcı geniş, akıcı vuruşlar kullanılır.

6. Refleksoloji Masajı

Çeşitli çalışmalar refleksolojinin ağrı, stres ve anksiyete gibi psikolojik semptomları azaltabileceğini ve rahatlama ve uykuyu artırabileceğini göstermektedir. Refleksolojinin de düşük riskli olduğu göz önüne alındığında, rahatlama ve stresten kurtulmak istiyorsanız makul bir seçenek olabilir. Refleksoloji masajında, ayakların, ellerin ve kulakların farklı basınç noktalarına yumuşak ve sıkı bir baskı uygulanır. Bu noktalar vücudun organlarına ve bölgelerine karşılık gelir. Tedavinin iyileştirici bir tepki uyandırdığı, hatta bazı rahatsızlıkları hafiflettiği söylenmektedir. Aynı zamanda refleksoloji, en popüler masaj türlerinden biridir.

7. Shiatsu Masajı

Sağlınız İçin Yararlı Olabilecek Popüler Masaj Türleri

Shiatsu, öncelikle Japonya’da geliştirilmiş bir masaj terapisidir. Japonca “parmak baskısı” teriminden türetilmiştir. Vücuttaki belirli noktalara ritmik bir sırayla bir noktadan diğerine hareket ederek baskı uygulanmasını içerir. Shiatsu masajı da sağlınız için yararlı olabilecek popüler masaj türleri arasındadır. Rahat hissetmeniz için ve gerginliğinizi azaltmanız için en iyilerden biridir. Shiatsu masajı, duygusal ve fiziksel sakinliği ve rahatlamayı teşvik eder. Kaygıyı ve depresyonu hafifletmeye yardımcı olur. Baş ağrısını hafifletebilir. Shiatsu masajı sırasında terapistiniz vücudunuzda dikkat gerektiren bölgelere odaklanır. Bu sırada ellerini, avuç içlerini ve başparmaklarını kullanacaktır.

8. Doğum Öncesi Masaj

Doğum öncesi masaj, hamilelik sırasında kadınların rahatlamak için başvurduğu güvenli yollardan biridir. Hamilelikte vücut ağrılarını azaltmaya, stresi azaltmaya ve kas gerginliğini azaltmaya yardımcıdır. Hamileliğiniz boyunca istediğiniz zaman masaj yaptırabilirsiniz. Bununla birlikte, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok tesis, bu süre zarfında düşük yapma riski nedeniyle kadınlara ilk üç aylık dönemde masaj hizmeti sunmamaktadır. Doğum öncesi masajı, İsveç masajına benzer hafif basınç kullanılır. Terapist bel, kalça ve bacaklarınız gibi alanlara odaklanacaktır. Konfor seviyenize göre tamamen veya kısmen soyunabilirsiniz. Bu masajı yaptırmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

9. Sandalye Masajı

Sağlınız için yararlı olabilecek popüler masaj türleri arasında olan sandalye masajı boynunuza, omuzlarınıza ve sırtınıza odaklanan etkili bir terapi türüdür. Sandalye masajı, özel olarak tasarlanmış bir sandalyede gerçekleştirilen omuz, boyun ve sırt masajıdır. Masaj ayrıca kolları, elleri ve belin alt kısmını da içerebilir. Aynı zamanda hızlı bir masaj isteyenler için sandalye masajı en iyisidir. Daha önce hiç yaptırmadıysanız, sandalye masajı sizi masajla tanıştırmanın en iyi yolu olabilir. Bu terapi şekli aynı zamanda stresi azaltmaya ve gevşemeye yardımcı olur. Bu tür masajda, hafif ila orta basınç kullanır. Masaj özel olarak tasarlanmış olan bir sandalyede oturularak yapılır.

10. Spor Masajı

Sağlınız İçin Yararlı Olabilecek Popüler Masaj Türleri

Spor masajı, düzenli fiziksel aktivite yapan kişilere fayda sağlayan bir masaj şeklidir. Bu masaj, bir kasta sıkça tekrarlanan hasarınız varsa iyi bir seçenektir. Esnekliği ve performansı arttırır. Özellikle yorucu fiziksel aktivite sonrası uygulanan bu masaj en iyi rahatlama yöntemlerinden biridir. Bu terapi şeklinin uygulanması performansı da arttırır. Spor sırasındaki kazalar sonucu meydana gelen fiziksel sorunları iyileştirmeye yardımcı olur. Bu masaj sayesinde ağrı, kaygı ve gerginlik azalır. Oldukça rahatlatıcı bir etkisi vardır. Spor masajı, tüm vücut masajı olarak yapılabilir veya masaj terapisti vücudun en çok dikkat edilmesi gereken bölümlerine odaklanabilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!