Seksin İnsan Vücuduna Sağladığı 10 Fayda

2 dk okuma süresi


11
16 Paylaşım, 11 puan

Cinsellik insanın en doğal ihtiyaçlarından biridir. Sağlıklı her birey bunu yaşar. Fiziksel bir ihtiyacın dışında sağlık açısından da faydaları fazlasıyla mevcut. Sağlıklı ve düzenli yaşanan seksin insan vücuduna sağladığı 10 fayda listemizi daha yakından inceleyelim.

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Seksin İnsan Vücuduna Sağladığı 10 Fayda

Seks sırasında salgılanan hormonlar vücuttaki kan dolaşımını artırır. Antikor üretimi artar. Bu değişimlerde vücudumuzu hastalıklara karşı daha güçlü hale getirir. Hastalanma riskimiz azalır.

2. Sağlıklı Seks Daha Az Stres

Seksin İnsan Vücuduna Sağladığı 10 Fayda

Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli cinsel hayatı olan kadın ve erkeklerin daha az stresli oldukları saptanmıştır. Partneri ile duygusal ve fiziksel teması daha fazla ve düzenli olan çiftlerin daha mutlu olduğu da bir diğer sonuç.

3. Sağlıklı Cinsel Hayat Sağlıklı Kalp

Seksin İnsan Vücuduna Sağladığı 10 Fayda

Seks sırasında kan basıncı artar. Bu da kalbin daha hızlı çalışmasına neden olur ve daha çok kan pompalar. Aynı zamanda cinsel birleşme sırasında vücutta salgılanan ve bağışıklık sistemini de güçlendiren hormonlar kalp sağlığı için de olumlu sonuçlar doğurur.

4. Erkeklerde Prostat Kanseri Riskini Azaltır

Sağlıklı bir cinsel hayatı olan erkelerin daha düzensiz seks hayatı olanlara göre prostat kanserine yakalanma ihtimalleri daha düşük. Cinsel hayatında bir problem yaşamayan erkeklerin, belirli bir yaşa geldiklerinde düzenli doktor kontrolüne gitmesi herhangi bir risk faktörünün erken tespit edilmesi için önemli.

5. Sağlıklı Cinsellik Kaliteli Uyku

Seks sonrası salgılanan oksitosin hormonu daha iyi bir uyku uyumaya da yardımcı olur. Partneri ile fiziksel ve duygusal temasları, kişilerin psikolojik olarak da rahatlamasına yardımcı olur. Bu durumda sağlıklı bir cinsel hayat, kişilerin aynı zamanda uyku kalitelerinin de artmasına da neden olur.

6. Kadınlarda Adet Düzensizliğini Önler

Düzenli bir cinsel hayatları olan kadınların zaman içerisinde ağrı eşikleri yükselir, pelvik kasları güçlenir. Adet sırasında yaşanan ağrılar da azalabilir. Karın kaslarının gelişmesi adet sancılarının daha az yaşanmasına yardımcı olur.

7. Baş Ağrısı

Yapılan araştırmalar sonucunda partnerleri ile iyi bir iletişime sahip olan ve düzenli cinsellik yaşayan kişilerin daha az baş ağrısı sorunu yaşadığı gözlemlenmiş. Genellikle çiftlerin cinsellikten uzak durmaları için bir sebep gibi görülse de aslında seks baş ağrılarını azaltır. Seks sırasında salgılanan hormonlar bu durumun sebebi arasında gösterilebilir.

8. Kilo Kontrolü Sağlar

Seksin İnsan Vücuduna Sağladığı 10 Fayda

Düzenli seks hayatı olan kişiler kendilerine daha çok özen gösterirler. Sağlıklarına daha çok dikkat ederler ve bu da seksin bir diğer olumlu sonuçları arasında yer alır. Seks sırasında harcanan kalori de kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olurken seksin insan vücuduna sağladığı 10 fayda arasında kilo kontrolü de yerini alıyor.

9. Mutlu Evliliğin Sırrı

Seksin İnsan Vücuduna Sağladığı 10 Fayda

Düzenli bir cinsel hayata sahip olan çiftlerin arasında daha güçlü bir iletişim oluyor. Haftada en az bir kez seks yapanların daha mutlu bir ilişkileri oluyor. Seks sırasında salgılanan hormonlar çiftlerin birbirlerine olan bağlılık duygularını da güçlendiriyor ve bu durum da ilişkilerinin ömrünü uzatıyor.

10. Daha Fit Bir Vücut

Seksin İnsan Vücuduna Sağladığı 10 Fayda

Seksin insan vücuduna sağladığı 10 fayda arasında hoşunuza gidecek bir madde daha var. Seks sırasında vücuttaki kasların çoğu aktif hale gelir. Kaslar ve iskelet sistemi de güçlenir. Sadece seks ile kilo verip fit olmayı umuyorsanız eğer, cinsellik hakkında yanlış inançlarınız var demektir. Düzenli cinsel hayatı olanlar vücutlarına da daha çok özen gösterir. Spor yaparlar ve kilolarına da dikkat ederler. İnsanın temel ihtiyaçlarından olan cinsellik sağlıklı ve düzenli olarak yaşandığı zaman insana hem fiziksel hem de psikolojik fayda sağlıyor. Tabi bunun yaşanması için vücudun hormonal gelişiminin tamamlanması gerekiyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!