Savaşlarda Verdiği Mücadele ile Kahramanlaşan Hayvanlar

3 dk okuma süresi


1
15 Paylaşım, 1 puan

Savaşlar, insanlık tarihinin acı bir gerçeği. Her çağda yaşanan büyük ya da küçük savaşlar, içinde bulunduğumuz toplum ve doğal dengeyi daima değiştiriyor. Fakat savaş tarihinin detaylarına indiğimizde karşımıza farklı şeyler de çıkıyor: savaşan hayvanlar! dergiCE olarak bu yazımızda savaşlarda verdikleri mücadeleler ile kahramanlaşan hayvanlar ve öykülerinden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar!

1. Warrior

savaşlarda kahramanlaşan hayvanlar

1908 yılında Wigh adasında doğan Warrior isim at, Winston Churchill’in en yakın arkadaşlarından biri olan General Jack Seeyle’nin atıdır. Warrior, Birinci Dünya Savaşı sırasında, batı cephesindeki birliklere yardım etmiş ve onlara cephane taşımıştır. Atlar tabiatları gereği yüksek seslerden korkup, ürkerken Warrior bu seslere herhangi bir tepki vermiyordu. Sahibinin savaş sonrasında anlattığına göre, Warrior bağlı bir durumdayken, hemen yanına bir top mermisi düşmüş ve bu kahraman at korkmak bir yana herhangi bir tepki dahi vermemiştir. Adına kitap dahi yazılan Warrior, Birinci Dünya Savaşı’nda verdiği mücadele ile tarihe adını yazdırmış ve savaşlarda kahramanlaşan hayvanlar arasına girmeyi başarmıştır.

2. Jet

savaşlarda kahramanlaşan hayvanlar

Bir Alman kurdu olan Jet, İkinci Dünya Savaşı’nda arama kurtarma köpeği olarak eğitilmiştir. Sahibi olan Onbaşı Wardle ile Alman bombardımanı sebebiyle yıkılmış binalarda, insanları aramak için görevlendirilmiştir. Anlatılanlara göre Jet, Londra’da bir bombardıman sonrasında yıkılmış otel enkazının altında bulduğu kadının başında kurtarılıncaya kadar beklemiştir. 12 saat boyunca kadının başında kurtulana kadar beklemiş ve kurtarma çalışmalarının her anında orada hareketsiz beklemiştir.

3. Gustav

savaşlarda kahramanlaşan hayvanlar

Gustav, Reuters Haber teşkilatı ekibinden Montagu Taylor’un altı güvercininden biridir. Gustav, ünlü Normandiya Çıkarması’ndan ilk haberi getiren kuş olarak da tarihe geçmiştir. Çıkarma haberini, görev bölgesine götürmek için tam tamına 221 kilometre uçan Gustav, yol sırasında denizin üstünden uçtuğu için mola dahi vermemiştir. Binlerce askerin hayatını kurtaran bu güvercine, savaş sonrasında madalya verilmiştir.

4. Judy

savaşlarda kahramanlaşan hayvanlar

Judy, askerler tarafından maskot olarak gemiye alınan bir hayvan. Judy’nin maskot olarak alındığı gemi, Japon Hava Kuvvetleri tarafından batırılmış ve içindeki asker ile birlikte Judy de esir alınmıştı. Esir alınmış askerlere gizlice yemek taşıyan Judy, Japonlara da sürekli havlıyor ve karşı geliyordu. 1945 yılında askerler ile birlikte kurtarılan Judy, savaşlarda kahramanlaşan hayvanlar arasında önemli bir yere sahip.

5. Wojtek

Bir Suriye Boz Ayısı olan Wojtek, Leh 22. Topçu Birliği tarafından sahiplenilmiştir. “Küçük olan” anlamına gelen Wojtek ismi kendisiyle pek uyuşmuyordu. Çünkü Wojtek tam tamına 1000 kiloydu. Yırtıcı bir hayvan olmasına karşın, insanlarla iyi anlaşan, uysal bir hayvandı. 1945 yılında cepheye ilk kez çıkan Wojtek, askerlere ağır mühimmat ve cephaneler taşıyordu. Savaş sonrası hayvanat bahçesinde yaşamına devam eden “Küçük Ayı” 1968 yılında orada vefat etti.

6. Stubby

Birinci Dünya Savaşı’nda, Amerika Birleşik Devletleri için savaşan Stubby, son derece akıllı bir köpek ve çok cesurdu. Amerikan donanmasına sayısız yardımları olan bu akıllı köpek, öldüğü zannedilen yaralı insanları tespit etmiş ve bir Alman ajanını da ele geçirmiş.

7. Rip

Aslında bir sokak köpeği olan Rip, arama kurtarma faaliyetlerini gerçekleştirmiş. Birinci Dünya Savaşı sırasında sıkça bombardımana uğrayan Londra sokakları, birçok sivilin çöken binalar altında yaşamına yitirmesine neden oluyordu. İnsanlar ölmesi binanın ağırlığından değil, seslerini çıkaramıyor oluşundandı. Arama kurtarma köpeği Rip, enkaz altında kalan insanların yerini buluyor ve onların kurtarılmasına yardımcı oluyordu.

8. Histi

1977-1992 yılları arasında Mozambik’te yaşanan iç savaşta milyonlarca kişi döşenmiş mayınlar yüzünden hayatını kaybediyordu. Bu iç savaş esnasında, mayınları bulması için eğitilen Histi isimli fare, koklayarak bulduğu mayınların imha edilmesine olanak sağlıyordu. Binlerce kişiyi ölümden kurtaran Histi, yakın tarihteki savaşlarda kahramanlaşan en ünlü hayvanlar arasında önemli bir yere sahip.

9. Ching

Avustralya savaş gemisi Swan’da yer alan Ching isimli kedi, askerlere maskot olarak görev yapıyordu. Birinci Dünya Savaşı sırasında Türklere karşı savaşan Avustralya askerleri ile birlikte Çanakkale’de bulunduğu geminin batmasıyla hayatını kaybetti.

10. Lizzie

savaşlarda kahramanlaşan hayvanlar

Birinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerleri için gemilere erzak ve mühimmat yükleyen Lizzie, Hindistan’daki limanlarda müttefik olarak görev almış. Herhangi bir madalya ile onurlandırılmasa da savaşlarda kahramanlaşan hayvanlar arasında çok önemli bir yere sahip olduğu bir gerçek.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç