Sanal Evrende En Popüler Arama Motorları

3 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Arama motorları sayesinde ulaşmak istediğimiz bilgiye az eforla hızlı şekilde erişebiliyoruz. Üstelik farklı yönlendirme özellikleriyle aradığımızdan çok daha fazlasını bulabilmek mümkün hale geliyor. dergiCE olarak hazırladığımız, sanal evrende en popüler arama motorları listesini birlikte inceleyelim. Keyifli okumalar!

1. Google

sanal evrende en popüler arama motorları

Dünyanın en gelişmiş ve en popüler arama motorunun Google olması sanıyoruz ki sizi şaşırtmamıştır. Öyle ki İngilizcede internette arama yapmak manasına gelen “googling” kelimesi bile yer almaktadır. Teknoloji devi Google, bugün dünyanın en popüler video paylaşım platformu Youtube’un da aralarında yer aldığı pek çok ürüne sahip. Saniyede ortalama 3.5 milyar aramanın yapıldığı arama motoru, günden güne gelişmekte ve farklı alanlarda kullanıcılarına hizmet vermeye devam etmektedir.

2. Yandex

sanal evrende en popüler arama motorları

Rusya’da en popüler arama motoru olan Yandex, ülkemizde de Google’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Arama motoru olmasının yanı sıra Yandex Disk, Yandex Harita, Yandex Çeviri, Yandex Müzik gibi pek çok yan ürüne sahip. Bulut özellikleri bakımından da gelişmiş olan Yandex’in; Kazakistan, Belarus, Ukrayna, Çin’de genel olarak en fazla kullanıldığını söyleyebiliriz.

3. Bing

sanal evrende en popüler arama motorları

Dünya genelinde en popüler arama motorlarından biri olan Bing, Microsoft tarafından geliştirilmiştir. 50’den fazla dil seçeneğiyle Google’ın en büyük rakiplerinden biri olmaktadır. Arama motoru olmasının yanı sıra Bing Places adında harita uygulamasına ve resim, video gibi arama özelliğine de sahip. Kullanıcı trafiği bakımından ABD, Çin ve Fransa’nın en fazla kitleye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

4. Baidu

sanal evrende en popüler arama motorları

Asya ülkelerinin en başarılı arama motoru olan Baidu’nun en büyük destekçisi Çin. Çin’de, yasaklanan Google’a alternatif olarak kullanılıyor. Harita, haber, bulut özellikleri gibi pek çok niteliğe sahip arama motoru, yasaklı sitelere erişim konusunda da kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Baidu’nun, Android platformlarında da kendine yer bulduğunu belirtelim.

5. DuckDuckGo

GabrielWeinberg tarafından geliştirilen DuckDuckGo, ülkemizde pek yaygın olmasa da ABD, Almanya ve İngiltere’de yüksek bir trafiğe sahip. Kullanıcı gizliliğine verdiği önem, en bilinen özelliği diyebiliriz. Kullanıcının konumunu, kişisel ve demografik özelliklerini barındırmadığı için arama yapılan konuda herkese aynı sonucu gösteriyor. Arama yapılan kelimeyle ilgili pek çok bilgiye ulaşabiliyor ve benzer sitelerin linklerini kullanıcıya sunuyor.

6. Yahoo!

Google’dan önce var olan Yahoo! bugün dünya genelinde pek çok kullanıcıya sahip bir arama motoru. E-posta, çevrim içi alışveriş, haber ve seyahat rehberi gibi özellikleriyle kullanıcılarına bir arama motorundan çok daha fazlasını sunuyor. Kullanıcı gizliliği konusunda da dikkatli olan Yahoo! içerik ve arama çeşitliliğinin fazla oluşuyla Google’ın en büyük rakiplerinden biri. 30’dan fazla dil desteği sunduğunu da ekleyelim. En çok ABD, Brezilya ve Hindistan’da kullanılıyor.

7. Ask

Soru şeklinde yapılan aramaları cevaplandırmak üzere tasarlanan Ask, eski adıyla Ask Jeeves, Google’a benzerliğiyle öne çıkıyor. Dünya genelinde yaygın olsa da ülkemizde pek kullanılmıyor. ABD, Hindistan ve Brezilya en yoğun trafiğin görüldüğü ülkeleri oluşturuyor.

8. Gibiru

En önemli sloganı sansürsüz oluşuyla öne çıkan Gibiru, 2009 yılından beri kullanıcılarına hizmet veriyor. Kullanıcı verilerini ve arama sonuçlarını, sunucularına kaydetmemesiyle güvenilir bir arama motoru diyebiliriz. Tamamen anonim bir kullanıcı olarak arama yapmak istiyorsanız Proxy sayfasından AnonymoX Firefox adlı eklentiyi indirebilirsiniz.

9. Startpage

Sanal evrende en popüler arama motorları listemizin dokuzuncu sırasında, Ixquick isimli arama motoru tarafından geliştirilen ve Google arama sonuçlarına alternatif olan Startpage, kullanıcı verilerini saklı tutmayan dolayısıyla kişiye özel olmayan sonuçlar gösteren bir arama motoru. Ancak, isteğe bağlı olarak özelleştirme imkanı da mevcut. Hiçbir şekilde çerez kullanmayan arama motoru, kullanıcıların yapmış olduğu aramaları ve görüntülenen sayfaları yani veri bankasına aktarılan her türlü veriyi de 90 gün içinde silme özelliğine sahip. En çok kullanıcısı olduğu ülkeler genel olarak ABD, Almanya ve Fransa diyebiliriz.

10. Boardreader

sanal evrende en popüler arama motorları

Sanal evrenin en popüler arama motorları arasında olan Boardreader, sosyal haber siteleri ve forumlarda arama yapma amacıyla kullanılabiliyor. Arama sonuçları çoğunlukla internet kullanıcılarının oluşturduğu içeriği göstermeye dayalı. Reddit, Digg ve Stumble Upon vb. platformlarda yer alan verileri göstermeye odaklı Boardreader en çok ABD, Rusya ve Tayvan’da kullanılıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak