Sanal Evrende En Popüler Arama Motorları

4 dk okuma süresi


7
11 Paylaşım, 7 puan

Arama motorları sayesinde aramak istediğimiz bilgilere artık eskisinden daha hızlı ve birçok bilgiye kolay bir şekilde erişebiliyoruz. Yeni medya ile birlikte çoğalan arama motorlarının kullanımı ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Biz de araştırmayı seven siz değerli okuyucularımız için dünyaca bilinen ve yaygın bir şekilde kullanılan arama motorlarını araştırdık. Sanal evrende kullanıcılar tarafından en popüler olan arama motorları listesini oluşturduk. Keyifli okumalar!

1. Google

Sanal Evrende En Popüler Arama Motorları

Şirket Stanford Üniversitesi’nde öğrenim gören Larry Page ve Sergey Brin doktora öğrencileri tarafından oluşturulmuştur. Bu ikili Google Guys olarak anılmaktadır. Google ilk olarak 4 Eylül 1998 yılında özel bir şirket olarak kurulmuştur. Daha sonra 19 Ağustos 2004 tarihinde ilk defa halka açılmıştır. Google, internet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırım yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirmekte, ek olarak da bunlara ev sahipliği yapmaktadır. Karının büyük bir kısmını Google Ads programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir.

2. Bing

Bing, eski isimleri Live Search, Windows Live Search veya MSN Search olarak da bilinmektedir. Microsoft tarafından kullanıma sunulmuş bir arama motorudur. Deneme çalışmaları 1 Haziran 2009 yılında başlamıştır. Kamuoyuna ilk önce Kumo olarak yani alışkanlıkları değiştirme olarak duyulmuştur. Bing arama motorundaki diğer sitelerden farklı olarak önemli bir özelliği web sistemlerine bağlantı vermenin dışında alt başlıklar halinde bilgileri de listeleyebilmesidir. Bing arama motoru, Türkçe dahil olmak üzere 40 dilde kullanabilir özelliği vardır. Bing’in bir farklı özelliği de her gün değişen arpa plan resmine sahip olmasıdır.

3. Baidu

Sanal Evrende En Popüler Arama Motorları

Baidu, Çin’e ait bir arama motorudur. Baidu Ocak 2000’li yıllında Robin Li ve Eric XU tarafından Pekin’de kurulmuştur. Baidu’nun temellerini 1996 yılında Robin Li tarafından geliştirilip Rankdex’e dayandırmaktadır. Robin Li 2000 yılına geldiğinde Baidu arama motorunu kurmuştur. Baidu Çin ülkesinde hizmet vermekte olan en popüler arama motoru olmasının yanı sıra birçok internet tabanlı hizmeti de kullanıcılarına sağlamaktadır. Baidu 2005 yılında Nasdag borsasından BIDU koduyla tüm halka açık hale gelmiştir. Böylelikle artık Baidu herkese açık bir arama motoru haline gelmiştir. Şimdilerde ise sanal evrende en popüler arama motorları arasında Baidu’de yer almaktadır.

4. Yahoo!

Yahoo, Stanford Üniversitesi’nde okuyan Jerry Yang ve David Filo öğrencileri tarafından kurulmuş bir arama motorudur. İlk zamanlar da arama motoru olarak hizmet vermesinin aynı zamanda da e-posta, anından iletişim, e-posta grubu gibi benzer hizmetler de sunarak kullanıcısının çoğalmasına neden olmuştur. Yahoo hizmetlerinin sunulduğu Yahoo.com, günde 7 milyar gösterimi ile dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasındadır. Sunduğu hizmetler Yahoo Messenger özellikle ABD’de çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. E-posta hizmeti ücretsizdir. Yahoo kendini geliştirmiş ve kullanıcılarına birçok hizmet sunmaktadır. 2008 yılında Türkiye’ye de hizmet sunmaya başlamıştır.

5. Yandex

Sanal Evrende En Popüler Arama Motorları

Yandex 1997 yılında kurulan firma Rusya merkezli çok ulusludur. Yandex başta internet tabanlı hizmetler ve ürünleri kapsamak üzere ulaşım, e-ticaret, navigasyon, mobil uygulama ve reklamcılık gibi birçok alanda hizmet vermekte ve pek çok servise de sahiptir. Yandex arama motorunun ana pazarı Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’dur. Rusya’da en büyük teknoloji şirketi olarak bilinmektedir. Arama motoru pazarında aldığı payla pazarın lideridir. Yandex şirketinin günümüzde dünya çapında 17 ülkede 30 ofise sahip bir şirkettir. Ancak şirketin kurucuları ve çalışanlarının çoğu Rusya’dadır. Google ve Baidu arama motorlarından sonra dünyanın en büyük arama motorudur.

6. DuckDuckGo

DuckDuckGo, kullanıcılarının kişisel gizliliğine önem veren açık kaynaklı ve web arama tabanlı ve mobil web tarayıcısına sahiptir. Kullanıcılarını IP adreslerini ve kişisel bilgilerini kayıt altına almamaktadır. DuckDuckGo arama motoru Gabriel Weinberg tarafından ABD’de kurulmuştur. Şirket 2011 yılında ilk ofisini açmış ve ilk çalışanını almıştır. Şirketin şimdilerde birçok çalışanı vardır. 2012 yılından itibaren bağış toplamaktadır. Wikimedia Vakfı ise şirketin ilk bağış yapan bağışçılarındandır. Alexa global sıralama da 148. sırada yer almaktadır. Sanal evrende kullanıcıların en çok kullandığı ve en popüler olan arama motorları arasındadır.

7. Ask.com

Sanal Evrende En Popüler Arama Motorları

Ask Jeeves, Garrett Gruener ve David Warthen kişiler tarafından 1996 yılında Kaliforniya’da kurulmuş bir arama motoru sitesidir. İlk kurulduğu zamanlar aranan kelimeleri ayarlayan 100 yakın editör interneti dolaşır ve kullanıcıların faydalanacağı en iyi siteleri bulup, sonuçlarda görüntülenmelerini sağlarlardı. Bu durum şirkete büyük güvenilirlik kazandırmıştır. Ask.com domainini alma amaçları da tam anlamıyla budur. Ask kelimesinin anlamı sormaktır. Kullanıcılar sorular soracak şirkette güvendiğiniz birisine sormuşsunuz gibi sonuçları görüntüleyecekler. Editör sayıları düşse de yine aynı şekilde görüntüleniyor. Görüntülenen ikincil sonuçlarda şirketin kendisinin sahip olduğu Teoman’dan görüntülenmektedir.

8. Naver

Naver, arama motoru Güney Kore merkezli bir internet şirketinindir. Şirket, 2 Haziran 1999 yılında Lee Hae-jin tarafından kurmuş ve arama motorunu da yönetmektedir. Naver, ilk olarak bir web portalı olarak kurulmuştur, daha sonra 2000’li yıllarda da arama motoru hizmetine başlamıştır. Aynı zamanda, çeşitli alanlarda kategorileriyle arama sonuçları derlemektedir. Bunları tek bir sayfa da birleştiren kapsamlı arama özelliği ile dünyanın ilk portalidir. Naver, Güney Kore de en popüler olan dünyanın da en büyük 6. arama motoru olma özelliğine sahiptir. 2009 yılında Naver arama motoru Japonya’da da hizmete başlamıştır.

9. Ecosia

Ecosia, Almanya’nın Berlin kendinde 2009 yılında Christian Kroll tarafından kurulmuş bir arama motorudur. Aramaları üçüncü şahıslara satmayan ve kendi bünyesinde saklamayan arama yapıldıkça elde ettiği gelirlerle ağaç dikimine bağışlayan bir sitedir. Elde edilen gelirle şu ana da kadar 70 milyona yakın ağaç dikilmiştir. Site üzerinden en az 45 arama yapılarak elde edilen gelir 1 ağacın dikilmesine bağışlanıyor. Gelirlerin %80’ini ağaçlandırmaya bağış yapılmaktadır. Sanal evrende ülkelere göre değişkenlik gösteren en popüler arama motorları arasında Ecosia arama motoru da vardır. Diğer arama motorlarından farklı olarak kar amacının olmamasıdır.

10. Aol.com

Sanal Evrende En Popüler Arama Motorları

Aol, açılımı America OnLine’dır. Eski adı Control Video Cotporation olarak bilinmekteydi. 2009 yılında Aol.com olarak değiştirilmiştir. New York merkezli ABD’nin küresel anlamda kitlesel medya şirketlerinden birisi olarak kurulmuştur. Aol, internet servis sağlayıcılığı özelliğinin yanı sıra arama motoru, mesajlaşma ve e-posta gibi birçok hizmetleri de kullanıcılarına sunmaktadır. Tim Armstrong sitenin hem başkanlığını hem de CEO’luğunu yapmaktadır. 23 Haziran 2015 yılında Verizon Communications, hisse senedi alarak Aol’u satın almıştır. En popüler arama motorları arasında Aol.com sitesi de sanal evrende çok kullanılan sitelerdendir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!