Sanal Dünyada Güvenliğiniz İçin 10 Öneri

3 dk okuma süresi


1
11 Paylaşım, 1 puan

Hayatımızın önemli bir parçası olan internet, son yıllarda teknolojinin ve enformasyon sistemlerinin gelişmesiyle birlikte hem bilgiye ulaşmada ve iletişim kurmada kolaylık hem de kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, zararlı yazılımlara maruz kalmak gibi pek çok tehdidi beraberinde getirdi. Siber güvenlik için ulusal ve uluslararası çapta önlemler alınsa da bireylerin bu konuda bilinçlenmesi ve kendi kendilerini korumaları gerekmektedir. Sanal dünya pek çok riske açıktır, ancak tedbirli bir kullanıcı olarak daha güvenli ve etkin şekilde kullanabilmeniz mümkün. dergiCE ekibi olarak sanal dünyada güvenliğiniz için 10 öneri hazırladık!

1. Şüpheli Linklere ve E-maillere Tıklamayın

Sanal Dünyada Güvenliğiniz İçin 10 Öneri

Phishing adı verilen yöntemle saldırgan, e-mail adresi veya banka bilgileri girilmesi gereken web siteleri kopyalayarak kişiye gönderir. Bu sahte web sitelere bilgilerinizi girmeniz halinde bilgiler saldırgana yönlendirilir ve böylelikle kolaylıkla kredi kartı numaranızı veya parolanızı çalmış olur. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için göndereni belli olmayan e-maillere tıklamayın.

2. Antivirüs Programı Kullanın

Siber saldırılara karşı alınabilecek en kolay yöntemlerden biri de antivirüs programı kullanmak. Virüs programları bilgisayarınızdaki zararlı yazılımları gözden geçirir ve bir güvenlik duvarı oluşturur. Piyasada tercihinize göre pek çok antivirüs programı bulabilmeniz mümkün. Ancak cihazınıza kurduğunuz antivirüs programının güncel olmasına özen gösterin. Güncellenmeyen antivirüs programları ne yazık ki ciddi şekilde güvenlik açığı veriyor.

3. Herkesin Erişebildiği WI-FI Ağlarını Kullanmayın

Sanal Dünyada Güvenliğiniz İçin 10 Öneri

Kullandığınız WI-FI ağı herkese açık olduğu takdirde siber saldırıya maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle bilgisayarınızdaki verilerin ve kimlik bilgilerinizin çalınmaması için internetinizin şahsi olmasına özen gösterin.

4. Online Bankacılık İşlemlerinize Dikkat

İnternet bankacılığı günümüzde en sık karşılaşılan dolandırıcılık ortamlarından biri. Bilgilerinizi paylaştığınız web sitesine ve kullandığınız ağın güvenilir olmasına dikkat edin. Sitenin sol üstte bulunan güvenlik durumundan bunu fark edebilirsiniz. İşleminizi yaptıktan sonra oturumunuzu mutlaka kapatın. Çevrimiçi alışverişlerinizde sanal kredi kartı kullanmaya özen gösterin.

5. Güçlü Bir Parola Kullanın

Sanal Dünyada Güvenliğiniz İçin 10 Öneri

Parolanızı ad-soyad, doğum tarihi veya doğum yeri gibi kolayca edinilecek bilgilerden oluşturmamaya özen gösterin. Mümkünse bütün hesaplarınızda farklı şifre kullanın ve belirli bir süre sonra değiştirin. Sayı, harf ve özel karakterlerden oluşan, tahmin edilmesi güç özgün şifreler bulun.

6. Dosya İndirirken Güvenilir Siteler Kullanın

Dosya indirmeniz gerektiğinde kullandığınız web sitenin “güvenilir” ibareli olmasına dikkat edin. Rastgele seçim yapmamaya ve tam anlamıyla güvendiğiniz bir siteden dosya indirmeye özen gösterin. Zararlı yazılımlar bilgisayarınıza yerleştiği sürece verileriniz tehdit altında olacaktır.

7. Cihazınızdaki Verileri Yedekleyin

Sanal Dünyada Güvenliğiniz İçin 10 Öneri

Siber saldırı yöntemleri günümüzde çok hızlı şekilde büyüyor ve güvenlik duvarları kolayca aşılabiliyor. Antivirüs programlarınızı güncel tutmakla beraber cihazınızdaki verileri yedeklemenizi öneririz. Çünkü kimlik hırsızları her geçen gün yeni bir yöntemle karşımıza çıkabiliyor. Bu tür saldırıların yanı sıra teknik arızaların da verilerinizi tehlikeye atabileceğini ve hazırlıklı olmanız gerektiğini hatırlatırız.

8. Paylaşımlarınız Gizliliğinizi Ele Vermesin

Sosyal medyadaki varlığınız, mahremiyetinizi ve kişisel bilgilerinizi tehlikeye atmasın. Paylaşımlarınızda size özel ve kimlik hırsızlığına yer verecek bilgilerinizi kullanmayın. Bu açıdan kontrollü olmak, gizliliğiniz konusunda alacağınız en önemli tedbirlerden biri.

9. İki Adımlı Doğrulama Kullanın

Bilgilerinizi korumanın bir diğer yöntemi de iki adımlı kimlik doğrulaması kullanmak. Bu özellik sayesinde telefon numaranıza ya da e-mail adresinize doğrulama bildirimi gelecektir. Hesabınıza biri erişmeye çalıştığında bilgileriniz çalınmadan bu durumdan haberdar olabilirsiniz. Özellikle internet bankacılığı işlemlerinizde bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ederiz.

10. Bilgisayarınız Gibi Kendinizi De Güncelleyin

Sanal Dünyada Güvenliğiniz İçin 10 Öneri

Sanal dünyada güvenliğiniz için 10 öneri listemizin son maddesi, kendinizi teknolojik gelişmeler ve tehditlere karşı alınabilecek önlemler konusunda güncel tutmak. Bilgisayar yazılımlarının güncel olması, verilerinizi güvende tutar. Ancak kendinizi bu konuda bilinçlendirmediğiniz sürece yeterli bir güvenlik önlemi olmayacaktır. Bizce, cihazınızın özelliklerine hakim olmanız ve gelişmeleri takip etmeniz bilinçli bir kullanıcı olmanızdaki en önemli adımdır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!