Çocuklara Siber Zorbalık: Momo Oyunu

1 dk okuma süresi


4
15 Paylaşım, 4 puan

Sosyal medya yaygınlaştıkça, siber zorbalıklarda türemeye başlıyor. Bu seferki siber zorbalık ise doğrudan savunmasız çocuklara yapılıyor. Önce Whatsapp mesajları ile gündeme gelen Momo Oyunu, şimdilerde ise Youtube’da yer alan çizgi filmlerin ortasında aniden ekrana çıkıyor ve çocuklara uygunsuz önerilerde bulunuyor. Momo’yu kimin yarattığı ve çocuklara karşı kullandığı bilinmezken, çocukları sosyal medya da korumak gitgide zor bir hal alıyor.

Momo’nun Hedefi Çocuklar!

Momo'nun Hedefi Çocuklar!

Blue Whale’den sonra yine sosyal medya ile hayatımıza ve daha çok çocukların hayatına giren Momo, aslında bir Japon sanatçının eseri… 2016 yılında Tokyo’da bir galeride sergilenen Momo, ani bir Whatsapp oyunu ile hayatımıza girdi. Kimin Momo’yu kullanarak çocukların psikolojisini bozacak hareketlerde bulunduğu ise henüz bilinmiyor.

İlk Önce Whatsapp İle Başladı!

Momo Whatsapp İle Başladı

Momo, ilk olarak Whatsapp’tan gelen bir mesaj ile oyunu başlatıyordu. Bu oyuna göre Momo’nun mesaj yolladığı numarayı kaydetmeniz gerekiyor. Oyun henüz yaygın değilken Facebook’ta bir kişi oyunu binlerce kişiye yolladı ve Momo yayıldı. Çoğu kişi Momo’nun numarasını ekliyor ve onunla konuşuyor. Blue Whale oyununa bir hayli benzeyen Momo Oyunu, kişilere Whatsapp üzerinden çeşitli görevler veriyor. Hatta Kolombiya, Arjantin ve Hindistan gibi ülkelerde çeşitli intihar vakaları ortaya çıkmaya başlamış.

Şimdi ise Youtube’da Çocukları Hedef Alıyor!

Momo Youtube'da Çocukları Hedef Alıyor

Momo, Whatsapp’ın ardından şimdi de Youtube’da ortaya çıktı. Tamamen çocuklara yönelik içeriklerde aniden ekrana çıkan Momo, çocuklara bıçak gibi keskin aletlerin nerede bulunabileceğini, kendisini nasıl keseceğini ve eğer bunları yapmazsa gece uykusunda yayına geleceğini söylüyor. Birçok çocuğun gördüğü Momo, ebeveynlerin endişelenmesine yol açtı. Momo’nun görüntüleri yüzünden sayısız çocuğun psikolojisinin bozulduğu söyleniyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?