Sağlıklı Kilo Vermek İsteyenlere Özel Alternatif Yöntemler

4 dk okuma süresi


4
15 Paylaşım, 4 puan

Hiç bir şey yapmadan kilo almak çok doğal bir şeydir. Fakat bazen bu kilo alımının sağlıksız olduğunu düşünüp, zayıflamak isteyebilirsiniz. Belki de şekle girmenin vaktinin geldiğini düşünüyorsunuzdur. Peki hayatınızda büyük değişiklikler yapmak zorunda kalmadan zayıflamak mümkün mü? İşte sağlıklı kilo vermek isteyenlere, işe yaradığı kanıtlanmış özel alternatif yöntemler! Bu sayede siz de doğal bir şekilde kilo verebilirsiniz.

1. Öğün Atlamayın

Sağlıklı Kilo Vermek İsteyenlere Özel Alternatif Yöntemler

Sürekli sağlıklı kilo vermek için yapmamız ve yapmamamız gerekenleri duyuyoruz. Yapmamamız gereken şeylerden biri ise öğün atlamak. Her gün belirli bir saatte yemek vücudunuzu düzene soktuğu gibi, kalorileri de daha düzgün yakmasını sağlar. Ayrıca düzenli bir yemek saatine sahip olmak arada sürekli atıştırma isteğinizi bastırır. Bu sayede aç kaldığınız uzun saatlerde gözünüz o çikolataya ya da sadece “bir tane” alacağınız cips parçasına kaymamış olur. Ara sıra tabii ki bu düzen kayabilir. Fakat rutin hayatınızın bir parçası haline geldiği anda, istisna durumlardan sonra bile öğünlerinizi kurtarabilirsiniz.

2. Daha Küçük Bir Tabak Kullanın

Ne kadar saçma duyulsa da doğru! Daha küçük bir tabak kullanmak, daha küçük porsiyonlar yemeniz için çok büyük bir yardımcıdır. Tabağınız kocaman olduğunda, küçük bir porsiyon koymak isteseniz bile yapamayabilirsiniz. Neden mi? Çünkü tabak yarım dolu görünür ve psikolojik olarak doymadığınızı ve daha fazla istediğinizi hissedersiniz. Fakat küçük bir tabak kullandığınız taktirde, büyük tabakta yarım görünen öğün tam görünecektir. Midenizin, beyninize doyduğunuzun sinyalini götürmesi tam olarak yirmi dakika alır. Eğer bu süreyi doğru kullanır ve hızla değil de yavaşça yerseniz bu da sizin yararınıza olacaktır.

3. Kendinize Yasak Koymayın

Sağlıklı Kilo Vermek İsteyenlere Özel Alternatif Yöntemler

Çoğu insan diyete girdiği andan itibaren kendilerine yasaklar koymayı severler. Bu yasaklar genel olarak en sevdikleri yiyeceklere yönelik olur. “Bir ay boyunca çikolata yemeyeceğim” ya da “İki hafta boyunca makarnaya elimi sürmeyeceğim” tarzı söylemleri tekrarladığınızı hissederseniz kendinizi böyle kısıtlamamaya çalışın. Bu yiyecekleri sevmenizin, sürekli yemek istemenizin bir nedeni var. Kendinize böyle yasaklar koymak, sadece yemeği daha fazla yemek istemenize neden olacaktır. Bunu yerine ne isterseniz vücudunuza işkence çektirmeden yiyin, fakat porsiyonlarınıza dikkat edin. Örneğin canınız bir paket tuzlu fıstık yemek isterse, bunu bir avuçla geçiştirmeyi deneyin.

4. Evde Abur Cubur Bulundurmayın

Belki daha önceden alıp stoklamıştınız, belki de evinize gelen birinin canı ister diye saklıyorsunuz. Bahaneniz ne olursa olsun evde abur cubur bulundurmamaya çalışın. Bu şekilde atıştırmalıkları bir kenarda tuttuğunuz sürece, şeytana uyup bir ısırık alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Fakat çekmecenizin bir köşesinde abur cubur yoksa, mecburen yiyemeyeceksiniz. Eğer çok fazla ara öğün tüketen biriyseniz bu ara öğünleri abur cuburla yapmayın. Çikolata, bisküvi ya da gazlı içecekler dolabınızda durduğu sürece tüketme isteği geçmeyecektir. Bunun yerine daha sağlıklı opsiyonları seçmeye çalışın ve bu tür atıştırmalıklardan uzak durun.

5. Sıvılar En Yakın Arkadaşınız Olsun

Sağlıklı Kilo Vermek İsteyenlere Özel Alternatif Yöntemler

Sıvı tüketimi, kilo vermek için çok önemlidir. Fakat sıvıdan anladığınız şekerli içecekler olmasın. Sağlıklı kilo vermek için gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durmak çok önemlidir. Bunun yerine kendinize alternatifler seçin. Çay ve kahve tüketimi metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağladığı gibi, bolca su içmek de kilo vermenize yardımcı olacaktır. Gün içinde ne kadar su içerseniz, o kadar faydalı olacaktır. Fakat asıl önemli olan suyu, öğünlerinizden önce içmektir. Araştırmalara göre öğünlerinizden önce su içmek kalori alımını azaltacaktır. Çünkü yemekten önce midenizi suyla doldurarak şişirmiş oluyorsunuz.

6. IF Diyeti Deneyin

Intermittent fasting olarak da bilinen bu diyet aralıklı saatlerle oruç tutmaya bedeldir. Birkaç farklı yöntemi vardır ve eğer bir rutin haline getirirseniz, araştırmalar kesin sonuçlu olduğunu göstermiştir. İlk yöntem 16/8 diyetidir. Bu diyette 16 saat boyunca hiçbir şey yemezsiniz ve geri kalan 8 saatlik pencere de yemeklerinizi yersiniz. Yani kalktıktan sonra 10’da kahvaltınızı yaparsanız, 18.00’da akşam yemeğinizi bitirmiş olmanız gerekir. Gece saatlerinde ise hiçbir şey yemezsiniz. Başka bir yöntem ise 5/2’dir. Bu diyette her 7 günden 2 tanesinde diyette olup 500-600 kalori civarı yersiniz. Kalan 5 gün ise normal bir şekilde beslenirsiniz.

7. Sabah Protein Tüketin

Sağlıklı Kilo Vermek İsteyenlere Özel Alternatif Yöntemler

Protein, insanların tok hissetmelerine yardımcı olmak için iştah hormonlarını düzenleyebilir. Genç yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar, yüksek proteinli bir kahvaltı yemenin hormonal etkilerinin birkaç saat sürebileceğini de göstermiştir. Bu yüzden özellikle sabahları, tercihen kahvaltınızda protein tüketmek sizin yararınıza olacaktır. Yüksek proteinli bir kahvaltı için iyi seçenekler arasında yumurta, yulaf, fındık ve tohum ezmeleri, kinoa lapası, sardalye ve chia tohumlu puding bulunur. Bunlardan herhangi biriyle kahvaltınızı açtığınız taktirde kendinizi daha zinde bile hissedebilirsiniz!

8. Kendinizi Sporla Kısıtlamayın

Spor yapmak tabii ki önemli bir faktördür. Fakat asıl önemli olan spor dışında da aktif kalabilmek, bunu bir hayat stiline dönüştürebilmektir. Örneğin bir masa başı işiyle hareketli olduğunuz bir iş için günlük kalori yakma sayısı 1000 kaloriye kadar değişebilir. Küçük değişiklikler size çok büyük artılar sağlayacaktır. Örneğin evinizden beş dakikalık bir yere arabayla gitmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih edin. Ya da istediğiniz sokağın iki arkasına park ederek ayaklarınızı yürümeye teşvik edin. Sağlıklı kilo vermek isteyenlere özel alternatif yöntemlerden biri de günlük aktivitelerini arttırarak ekstra birkaç kalori yakmaktır.

9. Diyetinizi Takip Edin

Eğer bir diyete başladıysanız ya da belirli bir düzeniniz varsa bunu takip edin. Hemen elinizin altındaki bir defter ya da telefonunuzdaki notlar kısmı işinizi görecektir. Genellikle bir öğünü kötü yedikten sonra tüm haftamız mahvoldu zannederiz ve diyeti tamamen bozarız. Bu yanlış bir yöntemdir. Oysa on dokuz öğünü doğru ve sağlıklı yedikten sonra yirminci öğünde sağlıksız ya da yağlı bir yiyecek yemek o kadar da kötü değildir. Eğer kendinizi bu şekilde takip edip yediklerinizi bir yere not ederseniz siz de yediğiniz bir kötü öğünün ne kadar masum göründüğünü fark edecek ve kendinize bu şekilde baskı uygulamayacaksınızdır.

10. Etiket Okumayı Bilin

Sağlıklı Kilo Vermek İsteyenlere Özel Alternatif Yöntemler

Alışveriş yaparken her şeyi sepetinize doldurup marketi terk etmek yerine, biraz araştırma yapın. Alacağınız besinlerin arkasındaki etiketleri okuyun. Bu size düşündüğünüzden daha çok yardımcı olacaktır. Paketli bir ürünün kalorisinin düşük olması, size iyi geleceği anlamına gelmez. Bu tür kalorisi düşük ürünler eklenmiş şekerle dolu olduğu için, kilo almanızı bile sağlıyor olabilirler. Belki de vücudunuz daha yüksek kalorili bir besini daha rahat sindirebilirdi. Sağlıklı kilo vermek isteyenlere özel alternatif yöntemler arasında etiket okumayı bilmek çok önemli bir yer taşır. Böylece vücudunuza tam olarak ne girdiğini bilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!