Sağlıklı Kalmak İçin Bırakmanız Gereken Kötü Alışkanlıklar

4 dk okuma süresi


16
29 Paylaşım, 16 puan

Sağlıklı bir yaşam herkes için en büyük önceliktir. Sağlığımızı kötü yönde etkileyen her faktör yaşam kalitesini düşürmektedir. Günlük yaşamda farkına varmadan edinilen alışkanlıkların bazıları sağlığa zararla geri dönebilir. Bu bakımdan yaşam kalitesini korumak için ilk önce alışkanlıkları gözden geçirmelidir. Sağlıklı kalmak için alışkanlıklarınızı gözden geçirirken size yol pusulası olması adına mutlaka bırakmanız gereken kötü alışkanlıklar listesini derledik. Keyifli okumalar!

1. Dengesiz Beslenme

Sağlıklı Kalmak İçin Bırakmanız Gereken Kötü Alışkanlıklar

Dengesiz beslenme üzerinde çok konuşulan bir konudur. Beslenme, sağlıklı bir yaşam için en önemli faktördür. Kahvaltıyı atlamak, yeterli su içmemek, açlığı sürekli abur çubukla geçiştirmek, aşırı kahve tüketmek gibi bazı kötü beslenme alışkanlıkları, pek çok kişinin zaman içinde kazandığı alışkanlıklardandır. Bu alışkanlıkları yenip sağlıklı bir şekilde beslenmek çaba gerektirmektedir. Vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini kazandırmak ve sağlığını korumak için en öncelikli hedef dengesiz beslenme alışkanlıklarından uzaklaşmak olmalıdır.

2. Düzensiz Uyku

Günümüzde çoğu insan günlük işleri, gittikleri etkinlikler veya izledikleri filmler bittiğinde, yani artık o gün yapacak bir şeyleri kalmadığında uykuya geçiyor. Farklı saatlerde uykuya dalabiliyor, iş günleri çok az, tatil günleri ise aşırı uyuyarak geçebiliyor. Oysa uyku sağlıklı bir vücut ve zihin için çok önemlidir. Sürekli ve düzensiz uyku bünyeyi zayıf düşürebilir, odaklanma, karar verme yetilerini zayıf düşürebilir ve pek çok hastalığa sebep olabilir. Hayatı yaşamak için uykudan feragat etmek yerine, sağlıklı ve tat alınan bir yaşam için düzenli uykuyu benimsemek gerekmektedir.

3. Sigara İçmek

Sağlıklı Kalmak İçin Bırakmanız Gereken Kötü Alışkanlıklar

En yaygın kötü alışkanlıklardan biri sigara içmektir. Fakat asla yapılmaması gereken bir alışkanlıktır. Sigara içerek yalnızca ciğerlerinize ve kalbinize zarar vermekle kalmaz, çevrenizdekilerin de sağlığını kötü yönde etkilersiniz. Yapılan araştırmalarda çocuklarının yanından sigara içmeyen ebeveynlerin kıyafetlerinin üzerinde kalan nikotinin bile çocuklarına zarar verdiği kanıtlanmıştır. Sigara kullananların sağlıklı kalmak için kendilerine yapabilecekleri en büyük iyilik sigarayı derhal bırakmak bunun için gerekirse bir uzmandan yardım almak olacaktır.

4. Alkol Tüketmek

Alkol tüketimi, tüketmeyi sevenler tarafından daha çok keyif verici olarak algılanmaktadır. Fakat alkol de bırakılması gereken zararlı alışkanlıklardandır. Alkolün zararları düşünme kabiliyetinin zedelenmesinden kalp yetersizliğine kadar geniş bir skalayı kapsamaktadır. Alkol de sigara gibi bağımlılık yapıcı olduğundan az tüketimi bile gelecekte sağlıklı kalmayı engellemektedir. Kişisel ve günlük sorunlardan dolayı alkole başvurmak ise problem çözme ve karar alma becerilerinin körelmesine yol açarak stresin üstesinden gelmeyi zorlaştırmaktadır.

5. Hareketsiz Kalmak

Sağlıklı Kalmak İçin Bırakmanız Gereken Kötü Alışkanlıklar

Sağlıklı kalmak için mutlaka bırakmanız gereken kötü alışkanlıklar arasında hareketsizlik de bulunmaktadır. Hareketsizlik zamanla tembelliğe alıştırdığı gibi metabolizmanın yavaşlamasına ve bazı vücut fonksiyonlarının doğru şekilde çalışmamasına sebep olur. Hayatın her alanında az da olsa hareket etmeye yer vermek gerekmektedir. Her gün yalnızca 10 dakikalık egzersiz bile yaşamsal fonksiyonlar için büyük fayda sağlayacaktır. Kendinize değer veriyor, uzun ve sağlıklı bir yaşam istiyorsanız hareketsiz kalmak yerine basit egzersizlerle hayatınızı renklendirmelisiniz.

6. Stresli Yaşam

İnsan hayatında her zaman stres faktörü olabilecek unsurlar bulunmaktır. Fakat sağlıklı kalmak için kendimizi stresle bahsedebilecek duruma getirmeyi öğrenmeliyiz. Stres erken yaşlanmaya sebep olur ve pek çok kronik hastalığın kaynağı olarak kabul edilir. Sağlıklı kalmaya engel olan önemli faktörlerden biridir. Zamanla stres hayatımızın içine yerleşir ve sık sık kendini göstererek hayatımızı zorlaştırır. Küçük egzersizler, eğlenceli hobiler ve sevdiklerimizle geçirdiğimiz değerli vakitlerle stresin önüne geçebilir en azından hayatımızda yerleşik bir hal almasını engelleyebiliriz.

7. Kontrolsüz Öfke

Sağlıklı Kalmak İçin Bırakmanız Gereken Kötü Alışkanlıklar

Öfke hoşnut olunmayan bir durumda ortaya çıkan tepkidir. Bu anlamda doğaldır. Fakat özellikle çocuklukta öfke sergilediğinde istenmeyen durumların lehine çevrildiğini keşfedenler için öfke bir alışkanlık halini alır. Bu durumda öfke hem kişinin kendisi hem de çevresi için zararlı alışkanlıklar arasındadır. Şeker, hipertansiyon gibi hastalıklarda etken faktör kontrolsüz öfkedir. Ayrıca sosyal çevreyi olumsuz etkiler ve yalnızlık, kabul görmeme hisleri gelişip psikolojik sorunlara yol açar. Öfke sorunu yaşayanlar Özdenetim sağlayarak sağlıklı kalmanın yollarını aramalıdırlar.

8. Aşırı Hassasiyet

Çevrenizdeki olumsuz olaylardan diğerlerine kıyasla daha çok etkileniyor ve üzüntülerinizi derin olarak yaşıyorsanız aşırı hassas bir insan olabilirsiniz. Aşırı hassasiyet günlük işlerinizi ilişkilerinizi ve sağlık durumunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Yaşamınızın genelini kaygı, stres, gerginlik ve üzüntü duyguları yönetiyor olabilir. Bu psikolojik sorunlara, yeme bozukluklarına veya cilt problemlerine yol açabilir. Uzun ve sağlıklı bir yaşam için çevrenizdeki olaylara objektif bakmayı öğrenmeli, mantığınızı dinleyerek hassasiyetinizin önüne geçmelisiniz.

9. Gelişime Kapalı Olmak

Kendini yenilememek, gelişmelere kapalı olmak, uzmanlık alanının gerisinde kalmak pek çok kişinin kabul etmek istemediği bir problemdir. Yeni olayları ve bilgileri kabullenmeyerek yaşayanlar, uyum problemleriyle karşılaşmaktadırlar. Ne yazık ki her toplumun en kalabalık kesimini bu grup insanlar oluşturmaktadır. Gelenekçi ve geçmişe dönük tutumları ilerlemenin önünün kapanmasına sebep olmaktadır. Hastalıkların yenilikçi tedavileri, yeni insanlarla tanışarak pozitif sosyalleşme gerçekleştirmeleri bu tip kişilerin daha sağlıklı yaşamalarını sağlar.

10. Özensiz Temizlik

Sağlıklı Kalmak İçin Bırakmanız Gereken Kötü Alışkanlıklar

Temizlik hastalıklardan korunmak için önemli bir faktördür. Eskiden toplu insan ölümlerinin görüldüğü veba, kolera gibi hastalıklar günümüzde daha temiz bir yaşam sürdüğümüz için yeniden tehlike oluşturmamaktadır. Dağınıklığı ve kirliliği önemsemeyerek alışkanlık haline getirdiğinizde pek çok bulaşıcı hastalığa kapı aralamaktadır. Bu yüzden kişisel ve çevresel temizliğe her zaman dikkat etmek gerekmektedir. Yerlere çöp atmamak, yaşam alanlarınızı düzenli olarak temizlemek, düzenli banyo yapmak ve ellerinizi sürekli olarak yıkamak sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!