Sağlıklı Bir İlişkide Olduğunuza Dair 10 Önemli İşaret

5 dk okuma süresi


10
12 Paylaşım, 10 puan

Sağlıklı bir ilişki hem sizin hem partnerinizin iletişime açık, dinlemeye hevesli ve sorunları çözmeye istekli olduğunu gösterir. Birbirinizin görüşüne saygı duyuyor ve birbirinizi seviyorsunuzdur. Peki bu yeterli midir? Gerçekten sağlıklı bir ilişkide olduğunuzu gösteren belirli yazısız kurallar sayesinde, siz de ilişkinizi inceleyebilirsiniz. Belki partnerinizle bazı pürüzleri gidermeniz gerekiyordur, belki de tüm bu özellikler ilişkinizde vardır. Sağlıklı bir ilişkide olduğunuza dair bilmeniz gereken 10 önemli işaret size bu konuda yardımcı olacaktır. Keyifli okumalar!

1. Endişeleriniz Yoksa

Sağlıklı Bir İlişkide Olduğunuza Dair 10 Önemli İşaret

Sürekli karşı tarafın korkunç bir şey yapıp ilişkinizi incitmesinden korkmuyorsanız, doğru yoldansınızdır. Kötü giden ilişkilerde, ilişkinin bir anda bitebilme ya da her şeyin kötü gitmesine karşılık bir taraf hep temkinli davranır. Böyle ilişkilerde bir tarafınızın her zaman toparlanıp gitmeye hazır olduğunu hissedebilirsiniz. Çünkü içten içe, bir şeylerin sarpa sarma olasılığı olduğunu bilirsiniz. Fakat sizin için iyi biriyle tanıştığınızda, böyle bir şeyin asla olmayacağını ve sizi asla üzmeyeceğini bilirsiniz. Bu yüzden sağlıksız ilişkilerde olduğu gibi bir eliniz kapının kolunda beklemiyor, ters bir şey olması için geri sayım yapmıyorsunuzdur.

2. Karşı Tarafı Değiştirmeye Çalışmıyorsanız

Sağlıksız giden ilişkilerde, karşı tarafı sürekli değiştirmeye çalışırsınız. Onu değiştirmeye çalışmadığınız zamanlarda bile gizlice değişmesini umarsınız. Belki bir gün öfke sorunlarıyla yüzleşecek, daha az inat edecek, sürekli benimle kelime yarışına girmeyecek, daha derli toplu biri olacak ya da hayatını bir şekilde düzene koyacak. Bütün bunları düşünmek çok yorucu olabilir. İlişkinizde partnerinizi değiştirmeye çalışmıyorsanız ve onu olduğu gibi kabul edip seviyorsanız doğru yoldasınız demektir. Çünkü sağlıklı bir ilişkide karşı tarafın özellikleri size batmaz, ya da her küçük şeyi değiştirmek zorunda hissetmezsiniz.

3. Sürekli Kendinizle Savaş Vermiyorsanız

Sağlıklı Bir İlişkide Olduğunuza Dair 10 Önemli İşaret

Sağlıksız ilişkilerde, partnerinizle geçirdiğiniz her an kendinizle bir savaş içindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Belki de ilişkinizi sürdürmek için, belki başkalarına bu ilişkiyi sürdürebileceğinizi kanıtlamak için kollarınızı sıvayıp bir savaşa hazırlandığınızı hissedebilirsiniz. İşte tam bu zamanlarda ne için savaş verdiğinizi hatırlayın. Sağlıklı bir ilişkide hem partnerinizle hem de kendinizle barış içinde olmalısınız. Eğer huzurlu hissetmiyorsanız yanlış bir ilişkide olabilirsiniz. İlişkiniz sağlıklıysa huzur içinde olmak çok kolaydır ve beraber bahçe işleriyle uğraşmadığınız sürece kollarınızı sıvamanıza gerek kalmaz.

4. İlişkinizi Arkadaşlarınıza Bile Anlatmak İstemiyorsanız

Kötü bir ilişki döngüsünün içindeyseniz, sürekli sorunlarla karşılaştığınızı hissedebilirsiniz. Ne zaman sıkıntılı bir süreç yaşasanız, doğal olarak arkadaşlarınıza gitmek istersiniz. Çünkü böyle zamanlarda arkadaşlarınız size yardımcı olarak tüm şikayetlerinizi dinlerler ve derdinize ortak olurlar. Fakat sağlıklı bir ilişkide, her ay arkadaşlarınıza gidecek kadar bir derdiniz olmaz. Bu tarz ilişkilerde, her mesaj beş saat sürecek hararetli kavgalara dönüşmez, olayları konuşarak çözebilecek olgunluktasınızdır. İlişkinizde hafif pürüzler olsa bile, bu arkadaşlarınıza koşarak gitmenizi gerektirecek bir şey değildir.

5. Kavga Etmek Dünyanın Sonu Değilse

Sağlıklı Bir İlişkide Olduğunuza Dair 10 Önemli İşaret

Herkes kavga edebilir. Fakat bir kavganın sonunda bunun ilişkinin sonu olmadığını bilmek rahatlatıcı bir şeydir. Kötü ilişkilerde, kendinizi her kavganın sonunda endişelenirken bulabilirsiniz. Acaba bu sefer kesin bitti mi? Acaba net olarak ayrılacak mısınız? Fakat sağlam ilişkilerde böyle bir derdiniz yoktur. Kavga etseniz bile sonunda ayrılmak yerine barışıp birbirinizi affedeceğinizi biliyorsanız bu güzel bir işarettir. Tartışmalar romantik olsun ya da olmasın her ilişkinin bir parçasıdır. Sağlıklı bir ilişkide olduğunuza dair 10 önemli işaret arasında belki de en önemlisi, fırtınalı günlerden sonra bile sakinleşeceğinizi bilmenizdir.

6. Gelecekten Konuşabiliyorsanız

Eğer partnerinizle hiç çekinmeden ya da tuhaf bir şeymiş gibi hissetmeden gelecekten konuşabiliyorsanız, bu iyi bir şeydir. Bazı ilişkiler, tuhaf hissetmeden gelecek hakkında konuşamaz. Çünkü bir geleceklerinin olup olmayacağını bilemezler. Bazen bir taraf gelecek planları yapmak ve hayaller kurmak isterken, diğeri bu kadar hevesli görünmeyebilir. Bu yüzden iki tarafta bu konular açıldığında tuhaflaşır ve çok bir şey söylemez. Çünkü huzurlarının bozulmasını ve bir tartışma içinde olmayı istemezler. Nihayet iki kişi, aynı bakış açısında ve aynı hayallerde yürüyebiliyorsanız sağlıklı bir ilişkinin içindesiniz demektir.

7. Arkadaşlarınız Partnerinizi Seviyorsa

Sağlıklı Bir İlişkide Olduğunuza Dair 10 Önemli İşaret

Özellikle uzun yıllardır yanınızda olan ve sizi başkalarıyla da görmüş arkadaşlarınız, artık bir radara sahip olabilirler. Belki de ilk tanıştıkları anda partneriniz ile ilgili fikirlerinde haklı çıkabilirler. Eğer arkadaşınız partnerinizi seviyorsa, bu harika bir gelişmedir. Arkadaşınız partneriniz sadece iyi görünümlü ya da sizi mutlu ediyor diye onu sevmekle kalmayıp ek olarak onunla iyi anlaşıyorsa harika bir formül yakalamışsınız demektir. Partnerinizin çevrenizdekilerle iyi anlaşması önemlidir. Eğer arkadaşınız partnerinizin en az sizin kadar eğlenceli olduğunu düşünüyorsa ve beraber olduğunuza mutlu oluyorsa endişelenmeniz gereken bir şey yok demektir.

8. Davetiyeleri Beraber Alıyorsanız

Biri sizi bir yere davet ettiğinde, onu da davet ediyorsa heyecanlanmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir tanıdığınız ya da arkadaşınız doğum günü partisi düzenlediğinde ya da bir yemek organize ettiğinde partnerinizi çağırmak zorunda değildir. Fakat buna rağmen onu da davet etmesi güzel bir durumdur. Bu, ikinizin ne kadar güçlü bir ilişkide olduğunu sizin dışınızdaki insanlarında anlaması anlamına gelir. Demek ki, ikinizin ayrı durması ya da beraber bir yere katılmaması başkalarına bile absürt geliyor demektir. Sizi ikili bir paket gibi görmeleri, ilişkinizin düşündüğünüzden bile daha sağlam olduğunun bir göstergesidir.

9. Tamamen Dürüst Olabiliyorsanız

Bir ilişkideyken, dürüstlük en önemli özelliklerden biridir. Yalanların üzerine kurulmuş, sürekli bir önceki yalanı düşünerek konuşacağınız bir ilişkinin içinde olmak istemezsiniz. Fakat her ilişkide dürüst olmak istemeyebiliriz. Çünkü bazı insanlar sizi yargılayarak, ya da her söylediklerinizden kötü bir anlam çıkartarak sizi üzebilirler. Fakat partneriniz aynı zamanda en yakın arkadaşınız olmalıdır, ve muhtemelen eleştirebileceği bir konu duysa bile bunu sizi üzmeden yapmalıdır. Eğer sizi asla yargılamayacağını bildiğiniz için partnerinize ikinci kez düşünmeden her şeyi anlatıyorsanız sağlıklı bir ilişkinin içindesinizdir.

10. İlişkinize Bayılıyorsanız

Sağlıklı Bir İlişkide Olduğunuza Dair 10 Önemli İşaret

Şu an bulunduğunuz ilişkiden önce de partnerleriniz olmuş olabilir. Eğer geriye dönüp baktığınızda şu an yanınızda olan kişiden başka birini yanınızda hayal edemiyorsanız çok şanslısınız. Doğru bir ilişkinin içindeyken, önceki ilişkilerinize bakıp bazı insanlarla nasıl vakit geçirdiğinizi sorgulayabilirsiniz. Artık başka biriyle olmayı düşünemiyor olabilirsiniz ve başka kimse size çekici gelmeyebilir. Sağlıklı bir ilişkide olduğunuza dair 10 önemli işaret içinden biri de ilişkinize, en az partnerinize olduğunuz kadar hayran olmanızdır. Başka hiçbir ilişki size sizinki kadar mükemmel gelmiyorsa tebrikler, doğru bir ilişkidesiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!