İlişkinizde Daha Destekleyici Bir Partner Olmak İçin İpuçları

5 dk okuma süresi


104
12 Paylaşım, 104 puan

Bir ilişkiyi yürütmek iki tarafın da çabasını gerektirir. İlişkiniz içinde bulunduğunuz koşullardan, streslerden ve her iki tarafın yaşadığı günlük iniş çıkışlardan sürekli olarak değişebilir. En sağlıklı ilişkiler, işlerin nasıl gittiğini görmek ve gerektiğinde değişiklikler yapmak için rutin olarak kendilerini, karşı tarafı ve ilişkilerini kontrol eden partnerlere sahip olmaktan geçer. İlişkinizde daha destekleyici bir partner olmak için hazırladığımız ipuçları size bu konuda yardımcı olacaktır. Keyifli okumalar!

1. İyi Bir Dinleyici Olun

İlişkinizde Daha Destekleyici Bir Partner Olmak İçin İpuçları

Kendiniz hakkında konuşmak, kendi hayatınızı anlatmak size güzel gelebilir. Fakat ara sıra partnerinizi dinleyip, onun hayatının nasıl gittiği ile ilgili bilgi edinmeyi bilmelisiniz. İşte tam olarak bu yüzden, bazı günler konuşmaya ara verip dinlemeyi seçmelisiniz. Partneriniz konuşurken onun cümlesi biter bitmez ne söyleyeceğinizi düşünmek yerine, empati kurmaya ve karşınızdakinin söylediklerini tam olarak algılamaya çalışın. Eğer partnerinizin bir sıkıntısı varsa, lafını bölmek yerine onu dinlemeye odaklanmalısınız. Herkes zor zamanlarında desteklenmek ister. Bazen partnerinizin ihtiyacı herhangi bir tavsiye almak bile olmayabilir, belki sadece sizin tarafınızdan dinlenmek istiyordur.

2. Onu Sevdiğinizi Hatırlatın

Bazı zamanlar, ilişkiniz rutine bağlanabilir ve karşınızdaki insana onu sevdiğinizi hatırlatmayı unutabilirsiniz. Partneriniz tabii ki hala onu sevdiğinizi biliyor. Fakat ek bir çaba olarak, ona onu sevdiğinizi hatırlatmalısınız. Bu illa büyük bir jest gerektirmez. Pahalı hediyeler almadan da partnerinize onu sevdiğinizi hatırlatabilirsiniz. Sabah partnerinize atacağınız motive edici bir mesaj, ona söyleyeceğiniz güzel bir söz, yazacağınız sevimli bir not ya da bir adet çiçek ile partnerinizi mutlu edebilirsiniz. Böylece gün içinde hala onu düşündüğünüzü partnerinize hatırlatmış olursunuz. Unutmayın sadece kızlar değil, erkeklerde çiçek alabilir!

3. Soru Sorun

İlişkinizde Daha Destekleyici Bir Partner Olmak İçin İpuçları

Eğer partnerinizin üzgün olduğunu gözlemliyorsanız, ya da normalde göründüğünden daha durgun olduğunu hissediyorsanız ona mutlaka nasıl olduğunu sormalısınız. Gün içinde yorulduğunu düşünüp partnerinizi kendi haline bırakmak yerine, ona gününün nasıl geçtiğini sorun. Belki de açılmak için ihtiyacı olan tek şey sizin ona nasıl olduğunu sormanızdır. Güzel bir konuşma ortamı yaratarak ona her şeyin yolunda olup olmadığını sormalısınız. Belki de gün içinde yaşadığı bir şey canını sıkmıştır, ya da uzun zamandır haber almadığı biri onunla iletişime geçmiştir! Buna ek olarak soru sormak için illa partnerinizin farklı bir tuh halinde olmasını beklemeyin. Normal zamanlarda bile partnerinize nasıl hissettiğini sormayı unutmayın.

4. Yargılayıcı Olmayın

İlişkinizde daha destekleyici bir partner olmak için ipuçları arasında belki de en önemli maddelerden bir tanesi ne olursa olsun karşı tarafı yargılamamak. Hepimizi yargılayan bir sürü insan zaten var. Partnerinizin en son ihtiyacı olan şey, yanında güvende hissettiği insanın da onu yargılaması olur. O yüzden partneriniz size sıra dışı bir şey de anlatsa, beklemediğiniz bir şeyi de söylese yargılamamaya çalışın. Bunun yerine, karşı tarafı anlamayı ve kendinizi onun yerine koymayı deneyin. Tabii ki partnerinizi tamamen anlayamadığınız ve düşüncelerine şaşkınlıkla tepki vereceğiniz zamanlar olabilir. Fakat partnerinizle dürüst bir konuşma ortamı yaratıp onu anlamadığınız noktaları, partnerinizi kırmayacak bir şekilde ona anlatabilirsiniz.

5. En Büyük Hayranı Olun

İlişkinizde Daha Destekleyici Bir Partner Olmak İçin İpuçları

Partnerinizin hayattaki en büyük hayranı siz olmalısınız. Bu demektir ki, partnerinizin düşüncelerini ve hayallerini her zaman için desteklemelisiniz. Tabii ki bu, partnerinize olumlu eleştiriler yapmayacaksınız anlamına gelmez. Partnerinizin ne kadar yüksek bir kapasiteye sahip olduğunu biliyorsanız, onu her zaman daha iyisini ve daha fazlasını yapması için desteklemelisiniz. En büyük hayranlar bile, hayranı oldukları insanları bazen daha iyisini yapmaya zorlarlar. Sizde partnerinizi her zaman daha iyisini yapmaya iterken bu süreçte onun en büyük takipçisi olmalısınız. Partneriniz hayallerine giderken yolunu kaybederse ya da odağı değişirse, ona önceliklerini hatırlatan taraf siz olmalısınız.

6. Önceliklerinizi Bilin

Günlük hayatımızın rutinine devam ederken, iş yoğunluğundan bazen önceliklerimizi unutabiliriz. Böyle zamanlarda önceliklerimizin ne olduğunu kendimize hatırlatmalıyız. Eğer partnerinizin son iki gün içinde ne yaptığından habersizseniz, partnerinizi meşguliyetinizden dolayı ikinci plana atmış olabilirsiniz. Panik yapmaya gerek olmayabilir, bunlar düzeltilebilecek durumlardır ve bazen isteğiniz dışında gerçekleşebilir. Fakat gerçek anlamda destekleyici bir partner, her zaman için önceliklerini tekrar hatırlamayı bilmelidir. Böyle bir durumda yapmanız gereken, tekrardan iletişim kurmayı hatırlayarak partnerinize ulaşmaktır. Onunla uzun süredir konuşmuyor olsanız bile, her zaman için yanında olduğunuzu partnerinize hatırlatmalısınız.

7. Sevgiyi Merkeze Koyun

İlişkinizde Daha Destekleyici Bir Partner Olmak İçin İpuçları

Partnerinize duyduğunuz sevgi her zaman için merkezde olmalıdır. Gerçek sevgi, karşınızdaki insanın her özelliğini değiştirmeye çalışmak ya da karşınızdaki insanı yönetmeye çalışmak değildir. Gerçek sevgi yapıcı olmaktan ve karşınızdaki insanla beraber olgunlaşmakla ve kök salmakla oluşur. O yüzden her şeyden önce partnerinizi olduğu gibi kabul etmeye çalışıp onu sahip olduğu özelliklerle sevmelisiniz. Sıkıntılı anlarında partnerinizi dertleriyle baş başa bırakmak yerine, ona sıkıntılarıyla başa çıkmak için yardım etmeye çalışın. Zor durumlarında, ona başarılarını hatırlatın. Kendi gözünüzden partnerinize neden inandığınızı ve güvendiğinizi söyleyin. Destekleyici bir partner olmak için, çözüm olarak sevgiyi kullanın.

8. Neye İhtiyacı Olduğunu Bilin

Partnerinizin ne zaman neye ihtiyacı olduğunu her zaman için bilin. Genellikle karşı tarafın sizi çok iyi tanımasını isteyebilirsiniz. İşte tam olarak bu yüzden, siz karşı tarafı o kadar iyi tanımayı unutursunuz. Partneriniz üzgünse, ya da desteğe ihtiyacı varsa; o gün partnerinizin favori yemeği ve filmi ile ona destek olmak isteyebilirsiniz. Eğer partnerinizin zor zamanında neye ihtiyacı olduğunu bilmiyorsanız, sorularla öğrenmeye çalışın. “Üzgün olduğunda sana nasıl yardımcı olabilirim?” gibi şeffaf ve dürüst bir şekilde soru sorduğunuzda, bu karşı tarafı mutlu bile edecektir. Belki partneriniz böyle zamanlarda yalnız kalmak ve kafasını toplamak istiyordur, belki de derdini anlatabileceği birini istiyordur. Sormadan bilemezsiniz.

9. Tepkilerinizi Kontrol Edin

Bazen istemesek de olaylara verdiğimiz tepkileri kontrol edemeyebiliyoruz. Partnerinizle zaten çok yakın bir ilişkiniz varsa, ondan çekinmeyip söylediği şeylere kafanıza göre tepki veriyor olabilirsiniz. Çoğu zaman böyle tepkiler tolere edilebilir fakat her zaman için abartılı tepkilerle olay çıkarmamalısınız. İlişkinizde daha destekleyici bir partner olmak için ipuçları listesinin en önemli maddelerinden biri ne zaman nasıl tepki vereceğinizi bilmektir. Komplekslerinizi bir kenara atıp, tepkilerinizi ölçülü bir şekilde vermelisiniz. Küçücük şeylere bile büyük tepkiler vererek hem ilişkinizi hem de partnerinizi farkında bile olmadan zedeleyebilirsiniz. Partnerinizi böyle tepkilerle daha fazla stres altına sokmamak, herkes için daha iyi olacaktır.

10. Kendinize Destek Olun

İlişkinizde Daha Destekleyici Bir Partner Olmak İçin İpuçları

Başkasına destek olmak çok güzel bir şey. Partnerinizin size sırtını yaslamasını istemeniz, ne kadar verici olduğunuzu gösterir. Fakat nasıl kendimizi sevmeden başkasını da sevemezsek, kendimize destek olmadan başkasına da destek olamayız. Uçaklarda bile önce ilk başta kendi maskenizi takıp, daha sonra başkalarına yardım etmeniz söylenir. O yüzden partnerinizin en büyük destekçisi olmadan önce, kendinize de destek olmayı ve zaman zaman kendinize de bu listenin maddelerini uygulamayı unutmamalısınız. Kendimizin en büyük köstekçisi, genellikle yine kendimiz oluruz. Bu yüzden en başta kendi seçimlerinizi, kendi düşüncelerinizi ve isteklerinizi desteklemelisiniz ki, karşınızdaki insanı da destekleyebilin.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!