Sağlık Sektörü Çalışanlarının Karşılaştığı 10 Sorun

3 dk okuma süresi


8
16 Paylaşım, 8 puan

Ülkemizde özellikle son zamanlarda artan şiddet olayları her sektörde olduğu gibi sağlık alanında da görülüyor. Doktor, diş hekimleri, hemşire, ebe, hasta bakıcıları gibi sağlık sektöründe popüler olan mesleklerin yaşadığı pek çok sorun mevcut. Hasta ve hasta yakınları tarafından öldürülen, yaralanan, tehdit edilen sağlık personelinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu konu ile ilgili alınan önlemler ise şu an yeterli değil. Biz de sizler için sağlık sektörü çalışanlarının karşılaştığı 10 sorun listemizde daha detaylı bir inceleme yaptık.

1. Uzun Mesailer

Sağlık Sektörü Çalışanlarının Karşılaştığı 10 Sorun

Uzun çalışma saatleri, sağlık sektörü çalışanlarının karşılaştığı 10 sorun arasında belki de en önemlisi. Sağlık çalışanlarının çalışma saatleri bir memur gibi sabah dokuz akşam beş şeklinde belirli değil. Her an gelebilecek acil bir çağrı, hastaneye gitmelerini gerektirebilir. Uzun süreli nöbetler de bir diğer sorun. Dikkat ve fiziksel güç gerektiren işlemler de sorunlara neden olmaktadır. Nöbet süreleri bazen otuz altı saati bile bulabiliyor. Uzun saatler boyunca strese maruz kalmak da insan sağlığı açısından olumsuz bir durum. Belirsiz çalışma saatleri nedeni ile bozulan uyku ve yemek düzeni de bazı sağlık problemlerine zemin hazırlıyor.

2. Şiddet

Sağlık Sektörü Çalışanlarının Karşılaştığı 10 Sorun

Ne yazık ki ölümle sonuçlanan pek çok olay yaşanıyor ve her geçen gün bu tür olaylar artıyor. İstediği ilacı reçete etmediği için şiddet gören doktorlar, hastası öldüğü için doktoru sorumlu tutan ve bu durumu resmi makamlarla çözmek yerine şiddete başvuran hasta yakınları da yaşanılan bu olaylara sebep oluyor. Sadece hasta ve yakınları tarafından değil meslektaşları tarafından da şiddete maruz kalan çok sayıda sağlık personeli bulunmakta. Sağlık bakanlığının bu konu ile ilgili olarak geliştirdiği beyaz kod sistemi mevcut. Şiddete maruz kalan personelin bu kodu kullanması durumunda ilgili kişiler olaya müdahale ediyor. Şiddete maruz kalan ya da bu duruma şahit olan çalışanlar da bundan etkileniyor ve kendilerini baskı altında hissediyorlar. Bu durum ayrıca hasta ve doktorun arasındaki güven bağını zedelediği için tedavinin pozitif bir ortamda gerçekleşmesini etkiliyor.

3. Bulaşıcı Hastalık Riski

Sağlık Sektörü Çalışanlarının Karşılaştığı 10 Sorun

Hasta ile birebir temas halinde bulunan sağlık çalışanları bu riskle karşı karşıya kalıyor. Bu durumdan korunmak için eldiven ve maske kullanımı çok önemli. Kan yolu ile buluşan pek çok hastalık var. Doktorların bu hastalıklara yakalanma riski çok yüksek. Bu sebeple böyle bir durumda müdahalede bulunurken gerekli protokoller dikkatli bir şekilde izlenmeli.

4. Radyasyon

Mr, röntgen, tomografi gibi cihazların uzun süreli kullanımları nedeniyle maruz kalınan radyasyon sağlık çalışanlarının karşılaştığı bir diğer önemli problem. Uzun süreli radyasyona maruz kalmak bazı ciddi sorunlara neden olabiliyor.

5. Cinsiyet Eşitsizliği

Sağlık Sektörü Çalışanlarının Karşılaştığı 10 Sorun

Bazı mesleklerin kadınlara bazılarının ise erkeklere daha uygun olduğu düşünülür. Benimsenen bu yanlış düşünce bu tarz meslekleri seçen kadın ve erkeklerin zaman zaman bazı sorunlar yaşamalarına neden oluyor. Hemşirelik mesleğinin kadınlara daha uygun olduğunun düşünülmesi bu mesleği seçen erkeklerin hastalar tarafından tercih edilmemesine neden olması bir örnek. Bazı uzmanlık alanlarının kadınlara uygun görülmemesi de bir diğer durum.

6. Psikolojik Yıpranma

Ölüm, hastalık gibi olaylara normalden daha çok şahit olmak zamanla sağlık çalışanlarında psikolojik yıpranmalara neden oluyor. Bu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu konu ile ilgili olarak sağlık personellerine de gerekli olduğu durumlarda psikolojik destek verilebilir.

7. Aile ve Sosyal Hayatla İlgili Sorunlar

Yoğun çalışma temposu nedeniyle aile ve arkadaşlara ayrılan zaman azalıyor. Aile hayatında sorunlar yaşamasına neden oluyor. Stresi azaltıcı etkisi olan sosyal faaliyetlere katılım zaman yetersizliği nedeni ile daha az oluyor ve bu durumda çalışanların stresle mücadele etmesini zorlaştırıyor.

8. Yetersiz Sağlık Politikaları ve Bürokrasi

Sağlık konusunda yetkili kurumların yaşanılan tüm problemlere karşı aldığı önlemlerin yeterli düzeyde olmaması nedeni ile bu sorunlar gün geçtikçe daha karmaşık bir hal almakta. Meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri tarafından gündeme getirilmeye çalışılsa da henüz yeterli düzeye ulaşmış değil. Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç ve cihazların temini konusunda yaşanan bürokratik engeller bu alanda yaşanan bir diğer önemli problem.

9. Personel Sayısındaki Yetersizlik

Hastaneler, özel klinik ve muayenelerde görev yapan personel sayısının yetersiz olması yapılan tedavinin verimliliğini etkiliyor. Doktor başına düşen hasta sayısının fazla olması muayene sürelerinin kısalmasına ve verimin düşmesine neden oluyor.

10. Çalışma Koşulları

sağlık sektörü çalışanlarının karşılaştığı 10 sorun

Hastanelerin yeterli büyüklük ve donanıma sahip olmaması ve kullanılan malzemelerin yeterli sayıda ve kalitede temin edilememesi, çalışma koşullarının olumsuz tarafları. Sağlık çalışanlarının yaşadıkları bu problemlerle ilgili gerekli önlemlerin alınması için çalışmalar yapılmalı. Şifa bulmak için gidilen hastaneler hem hastalar hem de çalışanlar için güvenli olmalı.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!