Sağlık Açısından Dikkate Alınması Gereken 10 Ağrı

4 dk okuma süresi


7
11 Paylaşım, 7 puan

Sağlığımızı tehdit eden ve büyük hastalıklara sebebiyet veren bazı ağrılar, bize vücudumuzun küçük sinyalleri olabilir. Kimi zaman küçümsediğimiz bu ağrılar, ileride başımızı derde de sokabilir. Sağlık açısından dikkate alınması gereken en önemli 10 ağrı ve belirtilerini sizler için araştırdık. İşte dikkate almanız gereken önemli ağrılar…

1. Boyun ve Omuz Ağrısı

Sağlık Açısından Dikkate Alınması Gereken 10 Ağrı

Günümüzde hastanelere oldukça sık boyun ve omuz ağrıları şikayetiyle gidilmektedir. Bu ağrıların görülme sıklığı yaşın ilerlemesiyle birlikte daha da artmaktadır. Bu küçük şikayetler zamanla sıkışma, kireçlenme, enfeksiyon, boyun fıtığı ve iç organ hastalıklarına sebebiyet verebiliyor. Farklı nedenleri bulunan boyun ve omuz ağrılarında doğru teşhis ve tedavi yöntemi büyük önem taşıyor. Doktorunuzun önerdiği egzersizleri günde 2 – 5 defa tekrarlamalı ve ağır yükler kaldırmamalısınız.

2. Baş Ağrısı

Baş ağrısı çeken insanlar, rutin işlerini yaparken zorluk yaşayabilir ve ağrının şiddeti hayat kalitelerini etkileyebilir. Gerilim tipi, migren tipi, küme tipi ve nevraljik tipi baş ağrıları olmak üzere 4 tip ağrı vardır. Baş ağrısının en önemli nedenleri olarak, gün içerisinde yaşanan stres ve bundan kaynaklı düzensiz nefes alma, rahatlayamama ve kasılmalar sayılabilir. Fakat bu küçük görünen sinyaller, beyin kanaması, beyin tümörü gibi çok daha ciddi sorunların davetçisi olabilir. Ciddiyeti çoğunlukla baş ağrısına eşlik eden “bulantı, kusma, ses ve ışığa karşı hassasiyet” gibi bulgularla değerlendirilir.

3. Bel Ağrısı

Sağlık Açısından Dikkate Alınması Gereken 10 Ağrı

Omur iliği yapısının bozulması bel kaymasına ve ağrılara sebep olur. Ağrılar, kas, kemik, eklem kapsülü, kıkırdak, damar ve bağ kaynaklı olabilir, bu sebeple her zaman kesin teşhis konulamayabilir. Ağrının bir kısmı özellikle genç orta yaşlarda başlayan iltihaplı romatizma türü olarak Ankilozan Spondilit (AS) ve ilişkili hastalıklar nedeniyle olabilir. Yine Sedef hastalığı (Psöriazis), iltihaplı bağırsak hastalıkları (crohn, ülseratif kolit gibi) bel ağrısının ortaya çıkışına neden olabilmektedir. Bu sebeple bel ağrıları ciddiye alınmalı ve altında yatan başka bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır.

4. Kalça Ağrısı

Duruş bozukluğu, oturma ve yürüme şekilleri, hem majör hem de minör kalça ağrısının en yaygın nedenleri arasındadır. Kalça ağrısı olgularına bakıldığında genellikle yapılan ters bir hareket veya egzersiz esnasında eklemin fazla zorlanması gibi basit sebeplere dayandığı görülür. Genelde kas tendonlarındaki gerginlik veya kalçadaki yumuşak dokularda meydana gelen iltihaplanma nedeniyle ağrılar hissedilir. Ağrının 2 haftalık süreç boyunca iyileşmemesi ise, altında yatan daha ciddi bir problem olduğuna işarettir. Hissedilen ağrılar bazen kasık, dizler veya üst bacaklara da yansıyabilir.

5. El – Parmak Ağrısı

Sağlık Açısından Dikkate Alınması Gereken 10 Ağrı

Parmak ağrısının en sık görülme sebebi el yaralanmalarıdır. Parmak yaralanmaları cildin kesilmesine, kemiğin kırılmasına kas ve dokunun hasar almasına sebep olur. Parmak ağrısı, başparmak dahil olmak üzere parmaklarınızın herhangi birinde hissedilir bir zonklama, kramp ve benzeri acıyan ağrılardır. Parmak ağrısı genelde kaza veya yaralanma durumlarından kaynaklanır. Psikolojik problemlerden dolayı da kasılmalar görülebilir. El ve parmak ağrısı sandığınızdan daha ciddi bir tıbbi durumun işareti dahi olabilir. Eğer parmaklarınızda devam eden veya açıklanamayan ağrı varsa mutlaka hekiminizi ziyaret ediniz.

6. Diz Ağrısı

Diz ağrılarının başlıca sebebi eklem içi dokular, eklem çevresindeki kas, bağ, keseler ve tendon (kiriş) olabilir. Diz vücuttaki en karmaşık ve en büyük eklemlerdendir. Akut diz ağrısı genellikle travma kaynaklı iken, kronik diz ağrıları romatizmal patolojilerden kaynaklıdır. Ağrının nedenine bağlı olarak hasta, ağrıyı diz kapağında, diz önünde ve arkasında hissedebilir. Gün içinde pek çok hareketimize bağlı olarak sık kullanıldığı için yaralanma veya incinme olasılığı da fazladır.

7. Bacak Ağrısı

Sağlık Açısından Dikkate Alınması Gereken 10 Ağrı

Kalçadan başlayıp, ayak bileğine kadar olan bölgede acı hissinin oluşması bacak ağrısı olarak tanımlanır. Bacak ağrılarının temel sebebi travmalar dışında dolaşım bozukluklarıdır. Bacak ağrısı, kemik ve dokulardan kaynaklı olabildiği gibi damar tıkanıklığının öncüsü de olabilir. Vücuda yayılan damar sistemindeki herhangi bir hastalık ise, kalp ve beyin gibi hayati önem arz eden organlarda felç ve krizin habercisi dahi olabilir. Aşırı hareket, ağır yük taşıma ve kilo artışı gibi durumlardan kaçınmalısınız. Bacak ağrısı yaşadığınızda sağlık kontrolleri yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

8. Ayak Ağrısı

Ayak ağrısının görülme sebebi genelde yanlış ayakkabı kullanımıdır. Son yıllarda yüksek topuklu ayakkabıların kullanımının artmasına bağlı olarak, ayak parmağı ve ayak kavisinde problemlerin sıklığı arttığı gözlemlenmiştir. Bunun yanında obezite, travmalar, kireçlenme, duruş bozuklukları ile yürüyüş yapma, hatalı egzersiz yapılması, bacak uzunluğundaki eşitsizlik ve iklim durumu gibi pek çok sebep ayak ağrısına yol açabilir. Kısaca her insan çeşitli nedenlere bağlı olarak ayak ağrısı çekebilir. Ayak ağrılarının azaltılması için ayaktaki kan dolaşımını arttırmak adına düzenli spor ve egzersiz yaparak hareket ettirmeniz öneriliyor.

9. Diş Ağrısı

Sağlık Açısından Dikkate Alınması Gereken 10 Ağrı

Dişte hissedilen ağrı, genellikle diş eti hastalıkları, çürük, apse, iki diş arasında gıda sıkışması sonrası meydana gelen basınç, dişteki çatlaklar, minede oluşan aşınmalar gibi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Ancak, en sık karşılaşılan diş ağrısının başlıca nedeni yetersiz ağız hijyeni ve beraberinde gelişen diş çürükleridir. Tedavi edilmeyen diş ağrıları daha büyük sorunlar doğurduğu gibi kişinin yaşam kalitesini bile ciddi oranda olumsuz olarak etkileyebilir.

10. Karın Ağrısı

Sağlık Açısından Dikkate Alınması Gereken 10 Ağrı

Sağlık açısından karın ağrıları dikkate alınması gereken ve oldukça önem arz eden 10 ağrı arasındadır. Karında pek çok organ bulunmasına rağmen, iç hastalıkların iyi bilinmemesi sebebiyle halk arasında genelde karın ağrısı şikayeti yapılmaktadır. Ancak karnın farklı bölgelerindeki ağrılar, o bölgeye has organların hastalık belirtisi olabilir. Hatta yalnız karın boşluğundaki organlar değil, akciğer iltihapları, kalp krizleri ve kaburga kırıkları bile karın ağrısına neden olabilir. Karın ağrısı şikayetinin altında farklı sebepler yatabileceği için bilinçsizce ilaç tüketmemek gerekiyor. Eğer yemek sonrasında gelişen, hafif karın ağrılarında hafif buzlu su, elma suyu içilmesi, muz veya tost yenmesi öneriliyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Olamaz Olamaz
5
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç