Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 İpucu

5 dk okuma süresi


20
10 Paylaşım, 20 puan

Sağlıklı bir hayat stiline sahip olmak için her Pazartesi yeniden mi başlıyorsunuz? Modaya uygun diyetler ve egzersizler çözüm değil çünkü bu şeyler sürdürülebilir değil. Gerçek, kalıcı sonuçlar yaratmak istiyorsanız –vücudunuzu dönüştürmek ve yenilemek, daha fazla enerji veya güç yaratmak ve her zamankinden daha büyük bir canlılık hissini ateşlemek– o zaman farklı yöntemler denemek isteyeceksinizdir. Daha sağlıklı bir yaşam için uygulanabilecek 10 ipucu sayesinde bedeninizin ve zihninizin zamanla değiştiğine siz de şahit olacaksınız. Sağlıklı bir yaşam tarzı hakkında daha fazla şey öğrenmeye hazır mısınız?

1. Bir Program Oluşturun

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 İpucu

İşte her şey burada başlıyor. Düzenli kalmanın ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin en iyi yollarından biri, önemli görevlerin üstesinden gelmenizi sağlamak için bir program oluşturmak ve listenizi mümkün olduğunca kullanmaktır. Programınız, gün boyunca her görevi nasıl tamamlayacağınızı ve sağlıklı yaşam tarzı aktivitelerinizi nerede yapabileceğinizi belirleyecektir. Sağlıklı bir hayat stili herkes için farklı bir şey ifade eder. Çünkü herkesin günlük rutinleri birbirinden çok farklıdır. Sizin için ideal sağlıklı yaşam stilini bulmak için bir terzi gibi hayatınıza sağlıklı yaşamı yerleştirmelisiniz.

2. Uykuyu Merkeze Alın

Araştırmalar, iyileşme ve onarımın çoğunun uyku süresinde yapıldığını göstermektedir. Bu sadece vücudunuzun kaslarının iyileşmesi değil, beynin iyileşmesi ve onarımıdır! Bunu akılda tutarak her gece yeterli uyku almak ön planda olmalıdır. Düzgün uyku almazsanız, vücudunuz ve beyniniz tam kapasite ile çalışamaz. Bu da karar verme sürecinizin tehlikeye gireceği anlamına gelir. Yüksek kaliteli derin uykuya odaklanın ve REM Uyku döngüleri içinde kalın (gece boyunca ara sıra uyanmamak). Eğer her gece uyumak için belirli bir saate vücudunuzu alıştırırsanız, bir süre sonra fark etmeden o saatte kendinizi yorganın altında bulacaksınız.

3. Bol Su İçin

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 İpucu

Bu, yetişkin insan vücudunun %60’ı su olduğu için göz ardı edilemeyecek bir şeydir. Beyin ve kalp %73 sudan oluşur ve akciğerler yaklaşık %83 sudan oluşur. Basitçe söylemek gerekirse, su ile çalışırsınız ve bu çok önemli yakıt olmadan etkili bir şekilde hayatınızı sürdüremezsiniz. Su olmadan vücudunuz daha dirençsiz olur ve hastalıklara daha açıktır. Suyunuzun kalitesi de oldukça önemlidir. Bu yüzden doğal su kaynaklarını iyi araştırarak vücudunuza en iyi suyun girdiğine emin olmak isteyebilirsiniz. Eğer gününüzün çoğunu dışarıda geçiriyorsanız çantanızın içine, eğer masa başındaysanız hemen yanınıza bir şişe su koymayı unutmayın.

4. Sağlıklı Beslenme Alışkanlıklarını Sürdürün

Sağlıklı yaşam tarzı yaklaşımı, sürdürülebilir bir sağlıklı beslenme rejimi oluşturmaktır. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı, dengeli ve uygun makro besin ve mikro besin alımını sürdürmektir. Kaloriler de oldukça önemlidir ve bunları takip etmek için uygulamaları kullanmak yardımcı olacaktır. Sürdürülemeyecek ve her hafta sonu bozulacak bir diyettense, sürekli devam ettirebileceğiniz bir rejimi tercih etmelisiniz. Aralıklı oruç (8/16 olarak da geçiyor) gibi bir diyeti benimseyebilir ve kalorileri tamamen kesmek yerine aralıklı pencerelerde yiyebilirsiniz. Böylece elinize her çikolata aldığınızda bu vücudunuza bir ihanet gibi gelmez.

5. Sağlıklı Bir Bağırsağınız Olsun

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 İpucu

Sağlıklı bir hayal stili ile bağırsağın çok alakalı olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat aslında birbirleri ile tamamen bağlantılılardır. Birçoğu bağırsağı ikinci beyin olarak kabul eder. İnsan bağırsağı ve insan beyni arasında çok fazla iletişim gerçekleşir. Karar verme sürecinin çoğunun bağırsakta başladığı iddia edilebilir ve eğer bu sağlıksız bir bağırsaksa, kararların da oldukça sağlıksız olacağından emin olabilirsiniz. Yapay ve bolca şeker içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Bunun yerine tamamen doğal (sade) kefir, yoğurt, siyah veya yeşil çay gibi probiyotikler kullanarak sağlıklı bir bağırsak koruyabilirsiniz.

6. Takviyeye Hayır Demeyin

İlk savunma hattının yemek olduğuna kuvvetle inanmaya devam edebilirsiniz. Çünkü bu doğrudur. Ancak, tüm mikro besinlerinizi tüketemiyorsanız, takviye harika bir alternatiftir. Herhangi bir vitamin ya da takviye satın almadan önce, gerçekten etkili olduğu kanıtlandığından emin olmak için araştırma yaptığınızdan emin olun. Dikkate alınması gereken önemli vitaminler D3, B6, B12, C Vitamini, Magnezyum, Kalsiyum ve Proteindir. Vücudunuzun tam olarak neye ihtiyacı olduğunu elbette en iyi siz bilebilirsiniz. Sonuçta bedeninizde yaşayan sizsiniz! Ancak gerekli olduğu zaman bir doktora danışmaktan çekinmeyin.

7. Doğada Vakit Geçirin

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 İpucu

Orman ve doğanın kendisi fiziksel sağlığın ve özellikle ruh sağlığının tedavisinde son derece etkilidir. Shinrin-yoku, “orman atmosferine girmek” veya “orman banyosu yapmak” anlamına gelen bir terimdir. 1980’lerde Japonya’da geliştirilmiştir ve Japon tıbbında koruyucu sağlık bakımı ve şifanın temel taşı haline geldi. East Anglia Üniversitesi’nden araştırmacılar, 20 farklı ülkeden 290 milyon katılımcı olmak üzere bir dizi çalışmadan elde edilen verilere baktılar. Çalışma verileri, yeşil alanlarda daha fazla zaman geçirmenin, stres hormonu kortizol düzeylerinin düşmesi, düşük koroner kalp hastalığı riski, daha düşük kan basıncı, daha düşük kolesterol, daha düşük tip II diyabet riski ve her şeyin azalmasıyla bağlantılı olduğu sonucuna vardı.

8. Arkadaşlarınız ve Ailenizle Vakit Geçirin

Bu, teknolojik çağımızda dikkat dağıtıcıların miktarı nedeniyle zorlaştı. Bir dahaki sefere yakın arkadaşlarınızla veya ailenizle vakit geçirdiğinizde, cihazları bırakın ve kendinizi tamamen sohbete adayın. Arkadaşlarınız, aileniz ve hatta evcil hayvanlarınızla vakit geçirerek, topluluk ve sosyal etkileşim ihtiyacınızı destekliyorsunuz. Arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirmek sağlıklı bir yaşam için bir mecburiyet olarak görünmeyebilir. Ancak sevdiklerinizle geçirdiğiniz dolu dolu bir günden sonra tekrar enerjik hissedebilir, hayata daha pozitif bakabilir ve dertlerinizden birkaç saat bile olsa uzaklaşabilirsiniz.

9. Pozitif Olmaya Çalışın

İyimserlik ile sağlıklı bir yaşam tarzına nasıl başlayacağınızı anlamak arasında pozitif bir ilişki vardır. Olumlu, gerçekçi terimlerle düşünmek, kaygıya karşı önemli bir araç olan etkili stres yönetiminin bir parçasıdır. İyimser düşünebildiğiniz zaman, enerjiniz artar ve ilhamınız hiç olmadığı kadar parlak görünür. Daha sağlıklı yaşam için 10 numaralı bir ipucu arıyorsanız, değişimi önce kendi içinizde hissetmelisiniz. Sadece yediklerinizle ya da ne kadar spor yaptığınızla değil. Aynı zamanda mental olarak da iyi bir yerde olduğunuzdan emin olmalısınız. Ancak bu zaman tam anlamıyla kaliteli bir hayata adım atmış olursunuz.

10. Hayatınızı Sevin

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 İpucu

Hayatınızın ne döneminde olursanız olun (zor zamanlar geçiriyor olsanız bile) minnettar olacak bir şey bulun. Minnettarlığı kucaklamak, insanlar, yerler veya eşyalar olsun, minnettar olduğunuz her şey hakkında kendinizle konuşmayı ve hatırlatmayı içerir. Minnettar olduğunuz her şeyi hatırlamak, hayata bir bakış açısı getirir ve stresli bir andan sonra sizi yeniden merkeze alır. Daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek için 10 ipucu istiyorsanız her şeyden önce şimdiki hayatınızı gözden geçirerek elinizdekilere minnet duyun. Daha sonrasında değiştirmek istediğiniz şeyleri yazarak hayatınızda yeni bir sağlık dönemi açabilirsiniz!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
19
Beğen
Mutlu Mutlu
20
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!