Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 İpucu

2 dk okuma süresi


18
10 Paylaşım, 18 puan

Günlük hayatınızda yapacağınız minik değişikliklerle hastalıklardan korunup sağlıklı, enerjik ve uzun bir ömür yaşamanız mümkün. Günlük spor yapmak ve dengeli beslenmek; sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarıdır. Bunun yanı sıra hijyene dikkat etmek de oldukça önemlidir. Meditasyonun sağlığa faydaları herkesçe bilinmektedir. Hepimizin en büyük dileği ise sağlıklı bir yaşam biçimidir. İşte sizler için sıraladığımız, sağlıklı yaşam için 10 ipucu…

1. Dengeli Ve Doğru Beslenmek

Sağlıklı yaşam için 10 ipucu

Güne iyi bir kahvaltı ile başlamak, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biridir. Dengeli beslenirken öncelikle dikkat edilmesi gereken şey mevsimine uygun sebze ve meyve tüketmektir. Gün içerisinde öğün sayınız 3 ana öğün, 3 de ara öğün olmak üzere toplam 6 öğün olmalıdır.

2. Alkolden Ve Sigaradan Uzak Durun

Alkolden uzak durmak sağlıklı yaşamın olmazsa olmazıdır. Sigara içilmemeli, bırakmak için gerekirse bir uzmandan yardım alınmalıdır.

3. Düzenli Ve Kaliteli Uyku

Sağlıklı yaşam için 10 ipucu

Bağışıklık sisteminizin dinlenmesine müsaade etmelisiniz. Bağışıklık sistemi ancak kaliteli bir uyku ile bütünleşir. Biliyorsunuz ki uykusuzluk, bağışıklığınızın zarar görmesine neden olur ve vücudunuzun hastalıklarla mücadelesini engeller. Güçlü bir bağışıklık için uyku düzeni çok önemlidir.

4. Düzenli Spor Yapın

Sağlıklı yaşam için 10 ipucu

Uzmanlara göre vücudun spora en hazır olduğu vakit akşamdır. Ancak günün her saatinde spor yapılabilir. Bacak, karın, kol, göğüs ve bel kaslarını çalıştıracak şekilde egzersizler yapılması oldukça önemlidir. Her gün yapacaksanız, 10 dakikalık düşük tempolu koşu ve 10 dakikalık mekik, yan mekik, ayak gerdirme hareketleri yeterli olacaktır. Haftanın 3 günü spor yapabiliyorsanız en az 20 dakika, 3 günden daha az zaman ayırıyorsanız en az 45 dakika olmalıdır. Sağlıklı yaşam için sporu da dengeli ve düzenli yapmak çok önemlidir. Uzun süre aynı egzersizi yapmak kasları yorar. Kaslarımızın da dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Ayrıca yoga ve meditasyon kalp sağlığı için çok faydalıdır.

5. Güneşten Uzak Durun

D vitamini kaynağı olan ancak kanser ve yaşlanmaya neden olan güneş ışınlarına sabah ve akşam saatlerinde çıkmaya çalışılmalıdır. Yani güneş ışınlarının dik olmadığı saatler tercih edilmelidir.

6. Beyninizi Aktif Tutacak Egzersizler Yapın

Sağlıklı yaşam için 10 ipucu

Bulmacalar, zeka oyunları, zeka soruları ve hafıza teknikleri beyni aktif tutan eylemlerdir. Yorulduğunuzda beyninizi zorlamamalısınız. Günlük okuyacağınız en az 10 sayfa kitap, dergi ya da gazete, yemeklerinizde kullanacağınız baharatlar (özellikle zerdeçal, safran, tarçın) beynin aktif kalmasına yardımcı olur.

7. Meyveli Su Tüketin

Sağlıklı yaşam için 10 ipucu

Günde 8-9 bardak su tüketmek günlük su ihtiyacınızı karşılayıp, cildinize tazelik verir. Su içmeyi sevmeyen yada içemeyenler, suyun içerisine dilimlenmiş elma, portakal, mandalina gibi mevsim meyvelerinden ekleyebilirler.

8. Temizliğe Ve Hijyene Dikkat Edin

Vücudunuzun temizliğine özen gösterin. Haftada en az iki kez ya da iki günde bir yıkanın. Sabun, lif ve şampuan gibi temizlik araçlarını kullanın ve vücudunuzu iyice ovun. Böylece vücudunuzu ölü hücrelerden arındırmış olursunuz. Tuvalet temizliğine özen gösterin ve ellerinizi sık sık sabun ile yıkayın. Birçok bulaşıcı hastalık ellerdeki mikroplardan yayılır, bunu sakın unutmayın!

9. Bazen Teknolojiye Ara Verin

Zaman zaman elektronik aletlerden uzaklaşarak, iletişimden uzak kalmak, stresli insanlar için rahatlama tekniklerinden biridir. Telefondan ara sıra uzaklaşmak da, sağlıklı yaşam için 10 ipucu listemizdeki yerini almıştır.

10. Stresle Başa Çıkın Ve Kontrol Altına Alın

Sağlıklı yaşam için 10 ipucu

Stresle başa çıkmanın sağlıklı yollarını bulun. Çünkü stres hormonları, bağışıklık sistemine büyük zarar verir. Yoga, meditasyon, müzik dinlemek, yürüyüş yapmak, eğlenmek ve masaj gibi yöntemlerle stresinizi kontrol altına alarak bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. Sosyal ilişkilerin iyi olması, kişinin sevdikleriyle birlikte olması, kucaklaşmalar; stresi büyük ölçüde azaltır.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
19
Beğen
Mutlu Mutlu
20
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!