Sadece Gerçek İlgi Manyaklarının Anlayacağı 10 Durum

4 dk okuma süresi


16
22 Paylaşım, 16 puan

Çevrenizde genellikle çekici, dikkatleri üzerine toplayan fakat garip kabul edilecek davranışlar sergileyen kişiler var mı? İşte bu kişilerin etraflıca incelendiğinde gerçek bir ilgi manyağı oldukları ortaya çıkar. Psikolojide histrionik kişilik bozukluğu adı verilen ilgi manyaklığı, tam anlamıyla ilgiyi üzerine çekmek için yaşayan insanları tanımlar. Başkalarının ilgileri üstlerinde olmadığında duydukları rahatsızlık ilgi manyaklarını hiçlik duygusuna ve depresyona sürükleyebilir. Bu yüzden bize garip gelen bazı durumlar ilgi manyakları için normaldir. Bu durumları sadece gerçek ilgi manyaklarının anlayacağı 10 durum listesinde sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Nabza Göre Şerbet

Sadece Gerçek İlgi Manyaklarının Anlayacağı 10 Durum

Nabza göre şerbet vermek herhangi bir insan için güvensizlik ifadesiyken ilgi manyakları bu durumu çok iyi anlarlar. Çünkü herkesin ilgilerini çekmek isterler. Farklı düşüncelerde olan kişiler olsa dahi. Bu yüzden aynı olay veya fikirlere farklı tepkiler sergilemeleri karşılarındaki insanın değişmesindendir. Karşısındakinin fikrini onaylarsa onun ilgisini toplayacağını düşünen ilgi manyakları fikirlerini kolayca değiştirebilirler. Olayları veya fikirleri derinlemesine değerlendirmezler. Yeter ki karşılarındaki kişiler kendisine daha çok ilgi göstersinler.

2. Uygunsuz Davranışlar

Telefonda veya sosyal bir alanda bağırarak konuşmak, sık sık tartışma çıkarmak, soğuk havalarda kısa elbiseler giymek, kolayca özel hayatını ortaya dökmek gibi davranışlar ilgi manyakları için oldukça doğal davranışlardır. Bu tür davranışlar diğer insanlar için abartılı hatta utanç verici görünebilir. Fakat ilgi manyakları bakışları bu sayede üstlerinde toplayabileceklerinin farkındadırlar. Diğerlerinin bakışları hep kendi üstlerinde olsun isteyen ilgi manyakları, o bakışları yakalamak için ellerinden geleni yaparlar. İlgi manyakları ilgi toplayabildikleri kadar varolduklarını düşünürler.

3. Değişken Duygu Tutumu

Sadece Gerçek İlgi Manyaklarının Anlayacağı 10 Durum

Renkli, canlı, albenili ve dost canlısı görünen kişilikleri ilgiyi kaybettiklerinde birden değişebilir. Sıcak yaklaşımlarla ilgiyi toplayamadıklarını farkettiklerinde huysuzlaşırlar ve olumsuz tutumlarla insanların dikkatini çekmeye çabalarlar. Hatta insanların ilgisini çekemediklerinde içlerine kapanır, depresyona bile girebilirler. Bunun nedeni kendi varoluşlarını beğeni ve ilgi üzerinden gerçekleştirmeleridir. İlgi ve beğeni kaybı, ilgi manyaklarında ciddi çöküşlere neden olmaktadır. Eğlenceli kişiliklerinden hiç beklenmeyecek biçimde, bu çöküşler intiharla bile sonuçlanabilmektedir.

4. Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya siteleri ilgi manyakları için biçilmiş kaftandır. Daha fazla insana ulaşmak, daha çok takipçi ve beğeni kazanmak ilgi manyaklarına kendilerini iyi hissettirir. Bu yüzden sosyal medya sitelerini aktif olarak kullanırlar. Daha çok aksiyon almak için pahalı markalar, abartılı makyajlar, arabalar ve çok beğenilen tatil bölgeleri gibi ögeleri sosyal medyalarında kullanırlar. İlgi manyakları için artan her beğeni rahatlama ve kendini kabul görmelerini sağlar. Başkalarının gözü üzerinden kendilerini değerlendirdiklerinden sosyal medya siteleri onlar için nefes kaynağıdır.

5. Somatik Hastalıklar

Sadece Gerçek İlgi Manyaklarının Anlayacağı 10 Durum

Somatik hastalıklar herhangi fiziksel alt yapısı bulunmayan, psikolojik ancak fiziksel sonuçları olan hastalıklardır. Egzama, sedef hastalığı, kronik mide ve baş ağrılarıları somatik hastalıklara örnek verilebilir. İlgi manyakları sürekli olarak beğeni ve ilgi kaygılarıyla yaşadıklarından somatik hastalıklara sahip olurlar. Ayrıca bu tür rahatsızlıkları da ilgiyi toplamak için kullanırlar. Rahatsızlıklarından bahsettiklerinde aslında kendileriyle ilgilenmenizi söylemeye çalışıyorlardır. Yeter ki onlarla ilgilenin, bunun için hasta bile olmaya razıdırlar.

6. Yüzeysel İç Görü

Sadece gerçek ilgi manyaklarının anlayacağı 10 durum listesinde, ilgi manyaklarında ortak olarak bulunan derinleşememe sorunu da yer almaktadır. İlgi manyakları dışarıya göre hareket ederler. Attıkları her adımda diğerlerinin düşüncelerini baz alırlar. Kendi isteklerini ve ihtiyaçlarını düşünmezler. Toplumsal bir sorun hakkında yalnızca ilgi çekecek kadar düşünürler ya da düşünüyormuş gibi yaparlar. Çünkü onlar için önemli olan küresel ısınma, savaş gibi konulardan çok ön planda olma arzusudur. Bundan dolayı iç görüleri genellikle yüzeyseldir.

7. Kısa Süreli İlişkiler

Sadece Gerçek İlgi Manyaklarının Anlayacağı 10 Durum

İlgi manyakları genellikle çekicidirler. Her zaman ilişki içinde olmak isterler. Böylece onlarla her zaman ilgilenecek biri olur. Fakat ilgiyi elde ettiklerinde, partnerleri artık onlar için önemsizleşir ve yeni ilişkilerin peşine düşerler. Bu yüzden ilişkileri genellikle kısa sürmektedir. Ayrıca ilişkileri ciddi boyutlara getirmekten pek hoşlanmazlar. Çünkü yakınlaştıkça zaaflarının ortaya çıkacağını düşünürler. Bu yüzden görünüşte samimi fakat gerçekte yüzeysel ilişkiler kurarlar. Cinsel ögeleri çok fazla kullanmaları da ilgi çekmek içindir, gerçekte cinsel açıdan da çoğunlukla sığdırlar.

8. Demagoji

Demagoji, duygu sömürüsü ve manipülasyon ilgi manyakları için normaldir. İlgiyi çekmek için kişilerin zaaflarını ve korkularını rahatlıkla kullanabilirler. Kişilerin duygularını kamçılarlar, zayıf noktalarına dikkat çekerek gönül kazanmaya çabalarlar. Konuşmalarını iyi bir hitabet ve tiyatral ögelerle süsleyerek insanları kazanır ve odak noktası olmayı amaçlarlar. İlgi manyakları genellikle iyi konuşmacıdır ve beden dilini iyi kullanırlar. Yalnızca beğenilmek için bu kadar çaba diğerleri için garip olabilir fakat ilgi manyakları için oldukça anlaşılırdır.

9. Abartılı Dış Görünüş

İlgi manyakları ilgi çekmek için en çok dış görünüşlerine başvururlar. Vücutlarını ve kıyafetlerini bunun için kullanırlar. Çevrelerinde giyim tarzlarıyla marjinal kabul edilirler. Büyük dövmeler yaptırabilir, seksi kıyafetler tercih edebilirler. Giysilerinde canlı ve parlak tonları tercih ederler. Buluşmalara bir kot bir tişörtle gitmek kesinlikle onlara göre değildir. Markete giderken bile süslenir ve dolaplarının başında vakit harcarlar. Estetik operasyonlar için kolayca bıçak altına yatabilirler. Ne kadar güzel ve gösterişli olurlarsa o kadar beğenileceklerine inanırlar.

10. Çocuksu Tavırlar

Sadece Gerçek İlgi Manyaklarının Anlayacağı 10 Durum

İlgi manyaklarının, beğeni toplamak için en sık başvurdukları yöntemlerden biri de çocuksu davranışlardır. Bu yöntemi çocuklukta keşfetmişlerdir. İlgi manyaklarının aileleri onları genellikle sorumlulukla tanıştırmadan, fazla sevgi göstererek büyütmüşlerdir. Çocukluklarında çektikleri ilgiyi aynı çocuksu tavırları sergileyerek elde edeceklerini düşünmeleri bundan dolayıdır. Beğenilmek için sevimli şirin davranarak partnerlerini fethetmeyi amaçlarlar. Histrionik kişilik bozukluğu kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülür ancak çocuksu tavırlar kadınlar tarafından daha çok kullanılmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!