Saç Yağlanmalarına Karşı Etkili En Doğal Çözümler

5 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Fritözde uyumuş gibi görünen saçlarla uyanmak, herkesin gününü mahvedebilir. Aşırı yağlı bir kafa derisi rahatsız edici kaşıntıya ve rahatsızlığa neden olabilir. Hatta kepeğe neden olan mantar için bir ziyafet bile sağlayabilir. Bununla birlikte, saçınızdan tüm yağı çıkarmak istemezsiniz. Doğal yağlarınız saçı korur ve sağlıklı bir saç derisi ile parlak saçlar için hayati önem taşır. Saçınıza zarar vermeden güzel görünmek çok zor değildir. Saç yağlanmalarına karşı en etkili ve doğal çözümler listesi ile görünümünüzü güncelleyebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Saçınızı Daha Az Yıkayın

Saç Yağlanmalarına Karşı Etkili En Doğal Çözümler

Bu mantık dışı görünebilir. Ancak saçınızı zaten günde bir kez yıkıyorsanız ve günün sonunda hala saçınızın yağlı olduğunu hissediyorsanız, bu yöntemi denemeyi düşünebilirsiniz. Aşırı yıkama, saç derinizi doğal yağlarından arındırabilir. Bu, saç derinizi yeterli miktarda nemlendirmek için daha fazla yağ üretmesine neden olabilir. Yağlı saçlara ek olarak kuru bir cilde veya kuru, kaşıntılı bir saç derisine sahipseniz, yıkama sıklığınızı yavaşça azalmak saç derinizin yağ üretimini dengelemeye yardımcı olabilir. Her ne kadar rahatsızlık hissetseniz de, en azından evde olduğunuz günler saçınızı daha az yıkamayı deneyin.

2. Şampuanı İyi Kullanın

Roket bilimi gibi görünmeyebilir ancak saçınızı yanlış yıkarsanız sonunda yağlı bir saç derisi ve hasar görmüş saçlarla karşılaşabilirsiniz. Saçınızı düzgün bir şekilde yıkamak için, az miktarda şampuanı nazikçe köklerinize ve saç derinize yedirin. Tırnaklarınızı kullanmaktan veya tellerde gereksiz sürtünme yaratmaktan kaçının. Agresif ovma kafa derinizi tahriş edebilir ve daha fazla yağ üretmesine neden olabilir. Saçınızın uzunluğuna değil, yağın bulunduğu saç derinize odaklanın. Şampuanı doğrudan saçınızın uçlarına uygulamayın veya fırçalamayın. Bunun yerine, durularken şampuanın saçlarınızın uçlarından akmasına izin verin.

3. Doğal Bırakın

Saç Yağlanmalarına Karşı Etkili En Doğal Çözümler

Düzleştiriciler ve fön makineleri size pürüzsüz ve şık bir görünüm verebilir. Ancak saçınızın daha hızlı yağlı görünmesini de sağlayabilirler. Her ne kadar farklı saç stilleri denemekten hoşlansak da bu bazen saçımız için yanlış bir hamle olabilir. Özel günler dışında saçınıza fazla ısı tutmaktan vazgeçmelisiniz. Her gün düzleştirdiğiniz saçlarınız nefes almak isteyebilir. Saç maşalarına bir süre için veda etmeyi deneyin. Isı, saçınızı yıpratmakla kalmaz. Aynı zamanda saçınızın daha hızlı yağlanmasına sebep olur. Saçınızın doğal havasında ışıldamasına izin verin. Böylece saçınızı yıpratmaya güzel bir ara vermiş olursunuz.

4. Yağlı Saçlar İçin Üretilmiş Ürünler Kullanın

Reklamlarda gördüğünüz ya da tüm arkadaş grubunuzun kullandığı şampuanları bir kenara bırakın. Çünkü işin aslı, her saç tipi için farklı bir şampuan vardır. Boyalı saçlar, yağlı saçlar, kuru saçlar ya da yıpranmış saçlar için bir sürü farklı formül üretilmiştir. Eğer şampuanınızdan verim almıyorsanız, o şampuanı bırakmalısınız. Arındırıcı formülleriyle saçınızı yağdan arındıracak yağ karşıtı şampuanlar sizin için birebir olacaktır. Bununla birlikte, saçınızı hala günlük olarak yıkamanız gerektiğini düşünüyorsanız, hafif bir bebek şampuanı daha az rahatsız edici olabilir ve sık kullanım için daha uygun olabilir.

5. Tarağınızı Temizleyin

Saç Yağlanmalarına Karşı Etkili En Doğal Çözümler

Kirli bir tarağın yeni yıkanmış saçlarla yeri yoktur. Tarağınız, saçlarınızı yıkadıktan hemen sonra kirletebilecek şekillendirici ürünler, yağlar ve genel pisliklerle dolu olabilir. Her yıkama sonrası tarağınızın üzerinden saçları temizlemeli ve hatta gerekirse yıkamalısınız. Böylece her yıkamada saçlarınıza tertemiz bir tarak değecektir ve bu da saçınızın yağlanmasını engelleyecektir. Kirlerin birikmesini gidermek için saç şekillendirme araçlarınızı biraz şampuan veya yumuşak sabunla temizleyin. Aynı şekilde, tarağınızı yağ ve kirden arındırmak için her fırçalamadan sonra tüm gevşek saçları temizleyin.

6. Nazik Olun

Yıkanıyor, fırçalıyor, şekillendiriyor ve hatta sadece başınızı kaşıyor olun, ekstra nazik olmak önemlidir. Bazen aceleden ya da dalgınlıktan saçımızı çekiştirebilir, tokaları saçlarımıza sertçe yerleştirebilir ve hatta tokaları başımızdan çıkartırken saçımızın düğüm olmasına izin verebiliriz. Başkasının saçına karşı nasıl nazik davranıyorsanız, kendi saçlarınıza karşı da aynı nazik hareketleri sergilemelisiniz. Saç derinizi tahriş etmek onu aşırı uyarabilir ve yağ bezlerinizin daha fazla yağ üretmesine neden olabilir. Bu yüzden saçınıza her elinizi götürdüğünüzde sakin olmanız gerektiğini kendinize hatırlatın.

7. Düzgün Durulayın

Saç Yağlanmalarına Karşı Etkili En Doğal Çözümler

Hiç duştan çıktıktan sonra saçınızda hala şampuan ya da saç kremi kaldığını fark edip tekrar duşa girdiniz mi? Dikkati gün içinde farklı yerlerde olan (bazen hepimiz unutkan ya da dalgın olabiliriz!) ve duşu 10 dakikalık bir pencereye sığdıran herkesin düşebileceği bir hata. Ancak bu küçücük hatanın büyük etkileri olabilir. Tüm şampuan ve saç kreminin saçınızdan çıktığından emin olmak için fazladan bir veya iki dakika harcayın. Bu, saçınızın nasıl göründüğü ve hissettirdiği konusunda büyük bir fark yaratabilir. Geride kalan ürünler saçınızı kaplayarak kirli ve kaşıntılı görünmesine ve hissetmesine neden olabilir.

8. Saçınızla Oynamaktan Kaçının

Bu, çoğu zaman istemsizce yaptığımız bir şeydir. Özellikle uzun saçlara sahipseniz konuşurken, bir şeyi beklerken ve hatta birini dinlerken saçlarınızla oynadığınızı fark edebilirsiniz. Bu, çoğunlukla alışkanlığa dönüşen bir harekettir. Döndürme, kafa kaşıma, parmaklarınızı saçlarınızda gezdirme gibi yaptığınız her hareket, saçınıza artı bir yağ oranı sağlar. Maalesef saçınızla ne kadar çok oynarsanız, o kadar kötü görünür. Saçınızı sık sık fırçalamak (her ne kadar cazip duyulsa da) ve dokunmak yağ bezlerini uyarabilir. Saç derisi yağlarını saç tellerine çekebilir ve ellerinizden ekstra yağları saçınıza ekleyebilirsiniz.

9. Kuru Şampuanı Deneyin

Kuru şampuan ara sıra harika bir kurtarıcı olabilir. Köpüklü ve ıslak yıkamanın yerini tutamaz, ancak yağların kurumasına yardımcı olabilir ve saçınıza daha temiz bir görünüm kazandırabilir. Birçok kuru şampuan, tazelenmeye yardımcı olmak için bir koku dokunuşu da ekler. Saç yağlanmasına karşı etkili en doğal çözümler arasında kuru şampuan en doğal olmayan yöntemmiş gibi görünebilir. Bazı dezavantajları da vardır. Bazen saçınıza kalıp gibi gelen bu çözüm saç derinizi daha da kirli hissettirebilir. Kuru şampuan saçınızı da kurutur, bu nedenle tahriş ve hasarı önlemek için sadece ara sıra kullanmak ve ertesi gün tamamen yıkamak en iyisidir.

10. Saçınızı Toplayın

Saç Yağlanmalarına Karşı Etkili En Doğal Çözümler

Bazen saçınızdaki yağ ile savaşmamak daha kolaydır. Şık bir topuz (ya da atkuyruğu) ile saçınızdaki yağları avantajınıza kullanın. Ayrıca, doğal yağlar saçınızı nemlendirmeye yardımcı olur. Bir dahaki sefere saçınız yağlıysa ve yıkayamayacak bir durumdaysanız toplamayı deneyin. Yarım şekilde toplayabilir ya da iki yandan kuyruk yapabilirsiniz. Hangi modeli kullanırsanız kullanın, saçınız bu şekilde daha az yağlı görünecek. Eğer hiçbir şey işe yaramazsa şapka takmayı deneyin. Saç yağlanmalarına karşı etkili en doğal çözümler arasında en sevdiklerinizi seçerek her hafta başka bir yöntemi deneyebilirsiniz!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!