Sağlıklı Saçlar İçin Deneyebileceğiniz En Etkili Tüyolar

6 dk okuma süresi


12
12 Paylaşım, 12 puan

Saç bakımı, birçok insanın hem en sevdiği güzellik rutinlerinden hem de en fazla endişelendikleri konulardan biridir. Bunun en büyük sebepleri arasında saçlarımızın dış görünüşümüzü en çok etkileyen faktörlerden olmasıdır. Aynı zamanda doğru bakımı ihmal edildiğinde üzücü sonuçların kaçınılmaz olması da saç bakımının önemsenmesi gerektiğini söyleyen başlıca sebeplerdendir. Bu yüzden, sağlıklı saçlara sahip olmak bakımlı bir görünümü kolayca elde etmeyi sağlayıp ruh halimizi de olumlu yönde etkileyebilir. Eğer siz de böylesine hassas bir konuda kafa karışıklığı içindeyseniz ve sağlıklı saçlar için deneyebileceğiniz en etkili tüyolar içinde kendinize uygun ne var diye merak ediyorsanız, derlediğimiz etkili bakım ipuçlarına göz atmanın tam zamanı!

1. Saçınızı Doğal Kurutun

Sağlıklı Saçlar İçin Deneyebileceğiniz En Etkili Tüyolar

Saçları yıkadıktan sonra yapılan kurutma işlemi oldukça sık uygulanan ve birçok insanın zamandan tasarruf etme açısından tercih ettiği bir eylem. Ancak ne var ki, her duştan sonra saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kuruttuğunuz zaman saçınızın maruz kalacağı aşırı ısı, sağlıksız saçlara “Merhaba!” demekte. Isının etkisi ile saçlar kurusa da yanma ve nemini yitirme olasılığı nedeniyle bu yöntem bir hayli riskli. Bu yüzden eğer soğuk havalarda acele bir şekilde dışarı çıkmanız gerekmiyorsa saçınızın en azından bir süreliğine kendi kendine kurumaya bırakılması, saç yapısının doğallığını yitirmesine engel olur ve saçın sağlıklı bir şekilde uzamaya devam etmesini sağlar. İlla ki kurutma makinesinin kullanılması gerektiği durumlarda ise saça önce ısı koruyucu kremler sürmek ya da kurutma makinesini en yüksek ısı ayarında kullanmamak faydalı olacaktır.

2. Bol Bol Su İçin

Günlük su tüketimini  düşük tutmamak her güzel şeyin anahtarı. Bu durum sağlıklı saçlar için de geçerli. Sönük, kuru ve bakımsız görünümlü saçlardan kurtulmanın ilk adımlarından birisi de her gün içtiğimiz su miktarını 2 litrenin altında tutmamaktan geçmekte. Dünyanın en pratik ve aynı zamanda en sağlıklı yöntemlerinden biri olan bol su içmek, birçok şeyde olduğu gibi saç bakımının da temel taşlarından birisini oluşmakta. Dolayısıyla bu kolay yöntemi uyguladığınız takdirde, sadece sağlıklı saçlara değil tamamen sağlıklı bir vücuda sahip olmanın da kaçınılmaz hale geldiğini görebilirsiniz. Böylece bir taşla bir sürü kuş vurmuş olarak çok daha sağlıklı bir hayata devam etmek aslında uygulaması bu kadar basit ve bir o kadar da etkili bir yöntem sayesinde gerçekleşmekte.

3. Saç Kremi Kullanın

Sağlıklı Saçlar İçin Deneyebileceğiniz En Etkili Tüyolar

Güzellik bakımı denince akıllara kullanılabilecek bir sürü bakım ve kozmetik ürünü gelebilir. Ancak iyi ve sağlıklı bir bakım rutinini alışkanlık haline getirmek için ihtiyacınızdan fazla ürün kullanmanız gerekmez. Hem ekonomik açıdan tasarruf sağlamak hem de vücudunuzun aşırı kimyasala maruz kalmasını engellemek için kendi saç tipinizi tanıyarak satın alacağınız bir saç kremi ile sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Doğru ve düzenli bir kullanım sonucunda da parlak, daima yumuşak ve iyi görünen bir saç yapısını koruyabilirsiniz. Bunun için saç tipiniz ne ise ona uygun bir saç krem çeşidini yine size en uygun şekilde kullanmanız gerekmekte. Mesela yağlı saçlara devamlı krem sürmek doğru olmayacağı gibi kuru saçlara nemlendiricisiz bir ürün kullanmak da işleri daha kötü yapabilir.

4. Duşta Masaj Uygulayın

Duş sırasında saçlarınızı yıkama biçiminiz de sağlıklı saçlar için deneyebileceğiniz en etkili tüyolar arasında yer alır. Saçları yıkarken sert hareketlerle yıkamak, diplere iyice ve düzgünce şampuan uygulamamak veya yanlış hareketlerle uygulamak gibi doğru olmayan davranışlar sağlıksız saçlara neden olabilecek türden eylemler arasında gelmekte. Bu sonucu engellemek için deneyebileceğiniz basit bir yöntem ise duş alırken özellikle saç diplerinize masaj uygulayarak saçınızı yıkamak. Bu da şampuanınızı nazik hareketlerle ve yavaş yavaş yapacağınız bir masaj ile kullanma sayesinde etkili olabilir. Böylece saç diplerinin sağlıklı bir şekilde canlandırılması ve buradan bütün saç tellerinin etkilenmesi sağlanarak sağlıklı saçları temelinden oluşturabilir, bu yıkama alışkanlığı kazanıldığı takdirde saçınızın uzun süreli olarak sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

5. Saç Maskesi Kullanın

Sağlıklı Saçlar İçin Deneyebileceğiniz En Etkili Tüyolar

Saç bakımınız için kullanabileceğiniz birçok saç ürünü içinde bir diğer etkili ürün ise saç maskeleri. Saç maskelerinin kullanımı saç kremlerinden çok daha farklı. Saç kremleri sadece saç uçlarına uygulanır ve durulama gerektirmezken saç maskeleri için bu durum tam tersi olarak gelişir. Bütün bir saça uygulanan ve saç tipine göre tercih edilecek ürün sonucunda farklı etkiler gösteren saç maskeleri, düzenli kullanıldıkları takdirde ise neme doymuş, parlak ve beslenmiş saçlara yol açabilir. Sık sık kullanılmadan belli aralıklarla saça uygulanan bu ürünler sayesinde kuru hava, stres ya da dengesiz beslenme gibi olumsuz şartların getirdiği bütün yük saçlarınızdan kaldırılır ve tüm saç onarılmış bir hale getirilir. Önemli olan da saç tipinize tamamen uygun bir saç maskesini bakım rutininizin bir parçası haline getirmekten geçer.

6. Soğuk Su Tercih Edin

Herkesin duş alışkanlığı farklılık gösterir. Kimimiz uzun dakikalar duş almayı severken bazılarımıza göre duş için on dakikalık bir süre gayet yeterlidir. Duş süremiz ne olursa olsun, bu sürede saçları çok sıcak su ile yıkamak saç tellerinin oldukça yıpranmasına, kurumasına ve böylece sağlıksız bir görünüme yol açar. Sıcak suyun saçınızdaki nemi yok etmesi nedeniyle elektriklenen ve kuru görünen saçlardan kurtulmanız çok daha zor bir hale gelebilir. Ayrıca sıcak su çok büyük ihtimalle saç derinize de zarar vereceği için oldukça sağlıksız bir uygulamadır. Bu nedenle saçları tam tersi bir şekilde soğuk su veya ılık su ile yıkamak gereklidir. Soğuk su sayesinde saç deriniz ve saçınızdaki nem oranı korunarak doğal ve sağlıklı saç yapınız korunur, hatta çok daha uzun süre temiz saçlara sahip olma imkânınız artar.

7. İçeriklere Dikkat Edin

Sağlıklı Saçlar İçin Deneyebileceğiniz En Etkili Tüyolar

Saç ürünü, özellikle de şampuan satın alırken bilinçli bir şekilde alışverişi tamamlamak sağlıklı saçlar için deneyebileceğiniz en etkili tüyolar içinde yer alır. Bu da aldığınız ürünün içinde hangi maddelerin kullanıldığını bilmekten geçer. Özellikle son zamanlarda da oldukça popüler olan argan yağı, avokado yağı ve hindistan cevizi yağı gibi faydalı içerikler saçınızı besleyip güçlendirecek yağlardan birkaçıdır. Bu yağlar, bazı sorunları onarmaları ya da saçları farklı açılardan beslemeleri ile de bilinirler. Dolayısıyla bir araştırma sonucunda kendi saç tipinize en uygun olan içeriğe sahip saç ürünlerine yönlenerek saçınız için düzenli ve sağlıklı bir bakımı oluşturmuş olursunuz. Hem de sadece güzel bir görüntüye değil uzun vadede sağlığını toparlayıp onarılmış saçlara da kavuşabilirsiniz.

8. Saç Nemini Koruyun

Saçların en sevdiği şeylerden biri olan nem, eksik veya hiç olmadığı takdirde saçınızın kabarmış, kuru ve düzensiz bir hale gelmesine yol açar. Bu görünüm sağlıksız bir saçın ilk göstergelerinden biri de olduğu için, saçtaki nem dengesini sağlamanın bakımlı saçlar için atılması gereken önemli adımlardan olduğu bir gerçektir. Bu nem oranını korumak için ise birçok yöntem mevcuttur. Yine saç tipinden tipine değişebilecek birçok taktik arasında sıkça önerilenler ise; yalnızca ıslakken saç taramak, sirkeli su ile durulama yapmak ve doğru saç ürünlerini kullanmak gibi nem dengesi koruyucu eylemler olmaktadır.  Görüldüğü gibi bu birbirinden oldukça farklı yöntemler ile saçlarınızı nemsiz bırakmamak ve böylece sağlığını korumak mümkün hale gelir.

9. Tişörtlerinizi Göreve Çağırın

Saçınızın nemini korumak için yapabileceğiniz ve böylece sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlayacak bir diğer ipucu da tişörtleriniz ile ilgilidir. Islak saçlardaki fazla suyu almak ve kurulamak için kullandığınız havlular yerine eski tişörtlerinizi aynı amaç için kullanabilirsiniz. Havluların saçınızın elektriklenmesini sağlamasının aksine, tişörtler yapıları nedeniyle böyle bir etkiye sebep olmazlar. Kullanım şekli olarak hiçbir değişiklik olmadan aynı havlu gibi tişörtlerden faydalanabilirsiniz. Böylece saçınızı hem güzelce kurulayabilir hem de doğal bir şekilde nemini korumasına katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca illa havlu kullanmanız gerekiyor ise kurulama işlemini çok sert bir şekilde değil yavaş hareketlerle gerçekleştirmenizin her zaman daha yararlı olacağını söylemekte de fayda var.

10. Bitkisel Ürünler Kullanın

Sağlıklı Saçlar İçin Deneyebileceğiniz En Etkili Tüyolar

Son olarak sağlıklı bir saça sahip olmak istiyorsanız, sıkça kullanacağınız ve saçlarınızı emanet edeceğiniz saç ürünlerinin kimyasallarla dolu olan versiyonlarını değil doğal ve bitkisel bazlı olanlarını tercih etmelisiniz. Kimyasal ürünler, içerdikleri yapay ve zararlı maddeler nedeniyle saç köklerinizin dengesini bozabilir ve uzun vadede saçlarınızın yapısına zarar verebilir. Bu nedenle paraben ve sülfat gibi saçınıza yarardan çok zarar verecek kimyasal maddeler içeren ürünler konusunda dikkatli olarak organik yağlar ve doğal bitki özleri gibi maddeler içeren saç ürünlerini kullanmanız son derece önem taşır. Saçlarınızı bu türden ürünlerle temizleyip beslediğinizde hem saçınızın kendi kimyasını bozmamış hem de bitkisel kaynakların gücü ile çok daha sağlıklı saçlar elde etmiş olursunuz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
25
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!