Sabahattin Ali’nin Birbirinden Güzel Unutulmaz Eserleri

4 dk okuma süresi


84
14 Paylaşım, 84 puan

Sabahattin Ali, gönüllere dokunan bir öğretmen aynı zamanda dönemin edebiyat anlayışına yön veren bir yazardı. Bu yazar en değerli varlığını, kültürel birikimini kalemine yansıtmış, nesillere birbirinden değerli mısralar bırakmıştır. İlmek ilmek örülen bu mısralar romanları, hikayeleri ve şiirleri oluşturmuş. 20. ve 21. yüzyılın en nadide eserleri arasında yerini almıştır. Biz de buradan yola çıkarak sizler için, Sabahattin Ali’nin birbirinden güzel unutulmaz eserleri listesini hazırladık. Keyifli okumalar dileriz!

1. Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali'nin Birbirinden Güzel Unutulmaz Eserleri

Sabahattin Ali’nin usta kaleminden çıkan Kürk Mantolu Madonna eseri, 1941 yılında yayımlanmıştır. İlk olarak Hakikat Gazetesinde “Büyük Hikaye” başlığı altında yayınlanan bu kitap yıllardır en çok satanlar listesinde yerini korumaktadır. Kim bilir belki de onu bu kadar değerli kılan şey, Raif Efendi üzerinden anlatılan alışılmışın ötesinde sarsıcı bir aşk hikayesidir. Yazar romanın ilk bölümünde toplumdan uzaklaşan ana karakterin üzerinden ruhsal çözümlemeler yapmıştır. İkinci bölümünde Raif Efendi’nin aşkından kavrulan yanını mısralara dökmüş ve bizi hüzünlü bir aşk hikayesinin içine çekmeyi başarmıştır.

2. Sırça Köşk

Sabahattin Alinin Birbirinden Güzel Unutulmaz Eserleri

Sabahattin Ali’nin Sırca Köşk adlı eseri birkaç kısa öyküden ve masallarından meydana gelir. Yayımladığı dönemin düzen ve yönetimini oldukça eleştirmiş bir eserdir. Bu yönüyle büyüklere masallar olarak da nitelendirilir. Eserde, kaderine boyun eymiş bir kadından tutun çaresiz bir adama kadar birçok karaktere ve psikolojik çözümlemelere yer verilmiştir. Anadolu’nun bağrından kopan bu karakterler, dönemi her açıdan yansıtır niteliktedir. Karakter aracılığı ile iğneleyici bir bakış açısı ile yazılan bu kitap bir dönem yasaklı kitaplar arasında yer almıştır.

3. Canım Aliye, Ruhum Filiz

Sabahattin Ali'nin Birbirinden Güzel Unutulmaz Eserleri

Kitap, Sabahattin Ali tarafından en sıkıntılı günlerinde kaleme alınmıştır. Baştan sona Sabahattin Ali’nin geçirdiği sıkıntılı günlerde ailesine yazdığı mektuplardan oluşmaktadır. Bu kitabı diğer kitaplardan ayıran başlıca özellik, Sabahattin Ali’yi yazar kimliğinin dışında yansıtmasıdır. Bu kitapta Sabahattin Ali, sevgi dolu bir eş, acılı bir baba olarak çıkar karşımıza. Gerçek belgelerin yer aldığı bu kitap size, hayata bir de Sabahattin Ali’nin gözünden bakma imkanı sunar. Hayatı bir yazar gözünden bakmak isteyenler kütüphanelerinde bu kitaba yer verebilirler.

4. İçimizdeki Şeytan

Sabahattin Alinin Birbirinden Güzel Unutulmaz Eserleri

Sabahattin Ali’nin en sevilen eserlerinden biri olan İçimizdeki Şeytan’ın olay örgüsü, bir aşk hikayesini çevresinde gelişmektedir. Kitap birbirini çok severek evlenen bir çifti konu alır. Ancak bu çiftin hayata bakışları, tarzları ve fikirleri birbirine çok zıttır. Bu nedenle evlilikleri tartışmalı bir şekilde sonlanır. Aslında Sabahattin Ali güzel başlayan ancak kötü biten bu eserle okuyucularına hayattan kesitler sunmuş ve bunları ustaca yorumlamıştır. Yorumları hayatta en önemli şeyin fikir olduğunu savunur niteliktedir.

5. Kuyucaklı Yusuf

Sabahattin Ali'nin Birbirinden Güzel Unutulmaz Eserleri

1937 yılında yazılan kitap, Anadolu insanının gözünden anlatılmaktadır. Toplumcu gerçekçi olan Sabahattin Ali bu eserinde de Anadolu’nun sorunlarına değinmeden geçememiştir. Kitap sürükleyici bir aşk hikayesinden meydana gelmektedir. Yusuf adında bir gencin Muazzez adında bir kıza olan aşkını anlatır. Ana karakterler arasında geçen bu samimi aşk, kitap boyunca egemen kişilerinden korunmaya çalışılmıştır. Bu eser sizlere, Sabahattin Ali’nin akıcı üslubu ile bir aşkı korumanın zor olduğunu ancak imkansız olmadığını anlatmaktadır.

6. Değirmen

Sabahattin Ali, Değirmen adlı eserini 3 bölümden oluşturmuş ve eserinde toplam 16 hikayeye yer vermiştir. Kitap ismini içerisinde yer alan ilk hikayenin başlığından almıştır. Değirmen adlı hikayede bir kişinin aşkı ve aşkı için yaptığı fedakarlıklar anlatılır. Kitabın ana karakteri Atmaca’nın kolu olmayan bir kızla arasında geçen bu aşk hikayesi son derece akıcı ve anlaşılır bir dil ile kaleme alınmıştır. Usta yazar birçok eserinde olduğu gibi bu eserinde de toplumun ötelenen kesimlerine dikkat çekmek istemiştir. Her hikayede ele aldığı konular ile okuyucularını farklı dünyaların kucağına atmaktadır.

7. Kağnı

Sabahattin Ali'nin Birbirinden Güzel Unutulmaz Eserleri

Sabahattin Ali’nin birbirinden güzel unutulmaz eserleri listesinde Kağnı’da yerini almaktadır. Hikaye otuz evli, Kağnı Arkbaşı köyünde geçmektedir. Hikaye, tarla meselesi yüzünden öldürülen Hüseyin Sarı Mehmet’in cinayeti ile başlar. Bu cinayetin ardından okurları soluksuz yolculuk bekler. Eserde köylerin çetin ve zorlu yolu, mahkemeye ulaşım zorluğu, kahvehane kültürü tüm gerçekliği ile yansıtılmıştır. Bunun yanı sıra Sabahattin Ali kısacık hikayesine yaşlı bir kadının göz yaşını ve hayat mücadelesini de sığdırmayı başarmıştır.

8. Yeni Dünya

Yine bir Sabahattin Ali eseri ve yine bataklıktaki insanların azimli mücadeleleri… Kitap Sabahattin Ali’nin ince ince kaleme aldığı 13 hikayeden oluşmaktadır. Asfalt Yolu bu kitabın içerisinde yer alan ilk hikayedir. Uzak şehrin uzak köyüne atanan bir öğretmenin öyküsüdür bu. Toz toprak içindeki yollardan tutun, köy halkının hayata tutunma yöntemlerine kadar birçok ayrıntıya değinmiştir. Ayrıca bizlere dönemin koşullarını, köy halkının dilinden anlatan bu hikaye Sabahattin Ali’nin hayata bakış açısını anlatır niteliktedir.

9. Çakıcının İlk Kurşunu

Sabahattin Alinin Birbirinden Güzel Unutulmaz Eserleri

Çakıcının İlk Kurşunu adlı eser, Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali tarafından sandıktan çıkarılmış sayfalar bütünüdür. Ölümünden sonra 2002 yılında yayınlanan bu kitap içerisinde şiir, deneme ve hikaye bulunduruyor. Bu kitapta Sabahattin Ali’in yarım bıraktıklarına ancak tamamlanmışçasına güzel olan hikayelerine rastlayabilirsiniz. Bu hikayelerden biri de Barsak’tır. Sabahattin Ali Barsak adlı hikayesinde zorlu bir yolculuğu konu almıştır. Hikaye tamamlanmamış olmasına rağmen Sabahattin Ali’nin detaycı bir o kadarda akıcı anlatımı ile okurların ilgisini çekmiştir.

10. Esirler

Sabahattin Ali'nin Birbirinden Güzel Unutulmaz Eserleri

Sabahattin Ali’nin birbirinden güzel unutulmaz eserleri listesinde yer verdiğimiz son madde ise Esirler adlı kitabı. Yazar bu defa fantastik bir kurgu ile çıkıyor karşımıza. Bu hikayesinde Türk- Çin çatışmasına kalemiyle renk veren yazar, Çin sarayından adam kaçırmak isterken imparatorun kızına aşık olan Türk gencini anlatmıştır ustalıkla. Ne ilginçtir ki Turancılık kurgusuyla yazılan bu hikayede; aşk, ölüm, kahramanlık gibi duygular olağanüstü bir gerçekçilik kazanmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!