Rock Müziği Tarihinin En İyi Sahne Performansları

4 dk okuma süresi


14
16 Paylaşım, 14 puan

Rock müziği, dünyada ilgiyle takip edilen ve kendisini sürekli yenileyen bir müzik türüdür. Geçmişten günümüze içerisinde pek çok efsane müzisyene yer vermiştir. Bazı gruplar öyle konserlere imza atmış ki üzerinden yıllar geçse de tarih silememiştir. Farklı konseptlerde şimdiye kadar gerçekleştirilen en ilgi çekici konserleri sizler için listeledik. Rock müziği sevenlerin hayran kalacağı müzik tarihinin en iyi sahne performansları üzerine bir top 10 listesi hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

1. Queen – Live Aid Festivali

Rock Müziği Tarihinin En İyi Sahne Performansları

13 Temmuz 1985’te düzenlenen bir yardım festivali olan Live Aid, 72.000 kişinin katılımıyla Wembley’de gerçekleşmişti. Freddie Mercury’nin gruptan ayrılıp uzun süre sonra dönmesinin ardından herkes Queen grubunun performansını merakla beklemekteydi. Queen sahneye çıkıp belki de rock müziği tarihinin en iyi canlı performanslarından birini göstererek bir efsaneye imza attı. Ayrıca bu konserde Freddie Mercury’nin seyirciyle harika bir etkileşim kurması da konseri farklı kılan etmenlerden biri olmuştu.

2. Led Zeppelin – Knebworth Festivali

1968 yılında Jimmy Page tarafından kurulmuş olan Led Zeppelin grubu, Knebworth’da mükemmel bir canlı performansla akıllara kazanmıştır. Knebworth Festivali, 1979 yılında düzenlenmiş bir festivaldir. Led Zeppelin, Robert Plan’ın 1977 yılında oğlunun ölmesinden dolayı 2 yıl boyunca canlı performans göstermemiştir. Bu 2 yıllık aradan sonra Knebworth Festivali için sahneye çıkan Led Zeppelin, inanılmaz bir canlı performans göstererek ekran başındakileri ve karşısındaki kalabalığı kendine hayran bırakmıştır. Bu konser, birçok insan tarafından Led Zeppelin’in en iyi canlı performansı olarak kabul edilir.

3. Pink Floyd – Londra Konseri

Rock Müziği Tarihinin En İyi Sahne Performansları

1964 yılında kurulan Pink Floyd, rock müziği tarihinin en sevilen gruplarından birisidir. Her ne kadar sevilse de grubun iç karışıklıkları yüzünden tam kadro olarak dinleyicilerinin karşısına çok az çıkmaktadır. Ancak Pink Floyd grubunun 2005 yılında düzenlenen Londra performansı hala akıllarda kalan bir canlı performanstır. Bu konserin hikayesi ise çok farklıdır. Grubun çekirdek üyeleri 25 sene boyunca birlikte konser vermemiş ve 25 yıl aradan sonra gerçek Pink Floyd olarak dinleyicilerinin karşısına çıkma kararı almıştır. Sahneye çıkıp tarihe geçen bir performans gösteren Pink Floyd, dinleyicileri kendine hayran bırakmıştır.

4. Metallica – Antarktika Konseri

Lars Ulrich ve James Hetfield’ın kurduğu Metallica’nın ‘Metallica tarihinin en sessiz konseri’ olarak adlandırılan Antarktika konseri tüm dünyada canlı yayınlanmıştır. Dünyanın her kıtasında, her ülkesinde konser vermek istediğini açıklayan Metallica, bu konserinde neredeyse hiç amfi kullanmamış ve tüm elektriği güneş panellerinden elde etmiştir. Televizyon başında milyonların izlediği bu konseri canlı gözlerle az sayıda kişi izlemiştir. Metallica’nın bu ilginç konseri de rock müziği tarihinin en iyi sahne performansları arasındadır.

5. Johnny Cash – Hapishane Konseri

Rock Müziği Tarihinin En İyi Sahne Performansları

Rock müziği tarihinin efsanevi isimlerinden Johnny Cash, dünya tarihinin en tuhaf konseptli ve en iyi konserlerinden birini vermiştir. Folsom Hapishanesinde gerçekleşen bu konser dünyanın en çok konuşulan canlı performanslarından biridir. 1968 yılında Folsom Hapishanesindeki tutuklulara verdiği bu konser, müzik tarihinde unutulmayan sosyal sorumluluk hareketlerindendir. Tutuklulardan birisinin yazdığı şarkıyı da canlı olarak bu konserde seslendirerek Johnny Cash bir ilke imza atmıştır. Konserin DVD’leri dönemin en çok satılan DVD’lerinden olmuştur.

6. Jimi Hendrix – Woodstock Festivali

Rock müziği tarihinin en iyi gitarist ve müzisyenlerinden biri olarak gösterilen Jimi Hendrix headliner olarak çıktığı Woodstock Festivalinde inanılmaz bir performans sergilemiştir. Woodstock Festivali, bir çiftlikte dört gün boyunca süren bir festivaldir. Festivalde sahne alan Jimi Hendrix, kendi tarihinin ve rock tarihinin en iyi canlı performanslarından birini göstermiştir. Bu performanstan yıllar sonra 1999 yılında Jimi Hendrix hayata veda ettiğinde, o konserin kayıtları canlı albüm ve belgesel haline getirilmiştir.

7. David Bowie – Santa Monica Konseri

Rock Müziği Tarihinin En İyi Sahne Performansları

İngiliz şarkıcı ve aktör unvanlarına sahip David Bowie’nin inanılmaz bir performans gösterdiği Santa Monica Konseri için canlı izleyenlerin dünyanın en şanslı insanları olduğu söylenir. Bu konser de DVD haline getirilen konserlerdendir. Sonradan canlı albüm haline getirilen konser, 2008 yılında ABD’de bir ay içinde 10.000 kopya satma başarısı elde etmiştir. 2016 yılında 69 yaşında hayata gözlerini yuman David Bowie, yaşamında birçok enstrüman çalabilen bir virtüözdü. Günümüzde hala hayranlarının çok olduğu David Bowie’nin canlı performansı da top 10 listemizde kendine yer buldu.

8. Nirvana – New York Konseri

Nirvana grubu, son albümü olan In Utero’nun piyasaya çıktığı dönem düzenlediği turnede New York’da muazzam bir canlı performansa imza atmıştır. Nirvana’nın gösterdiği bu muhteşem performansın yanında tuhaf bir detay da vardır. Konserdeki çiçekler, şişirilmiş prezervatiflerden yapılmıştır. Solistleri olan Kurt Cobain’in inanılmaz bir performans gösterdiği bu konser de rock müziği tarihinin en iyi sahne performansları arasındadır. 1994 yılında Kurt Cobain’in ölümüyle dağılan grubun bu canlı performansları, dünya tarihine geçen en iyi sahnelerindendir.

9. Guns’N Roses – Tokyo Konseri

1985 yılında Kaliforniya’da kurulmuş bir grup olan Guns’N Roses rock müziği tarihinin en efsanevi gruplarından birisi olarak kabul edilmektedir. Guns’N Roses grubunun Slash ile yollarını ayırmadan önce verdiği bu konser, müzik dünyasında grubun en iyi canlı performanslarından biri olarak kabul görür. Ekibin tam kadro olmasından dolayı tüm ilgiyi üzerine toplayan bu konserden sonra Guns’N Roses grubu Slash ile tekrardan bir araya gelerek konserler verse de Tokyo’da verilen konserin seviyesine bir daha ulaşamamıştır.

10. AC/DC River Plate Konseri

Rock Müziği Tarihinin En İyi Sahne Performansları

AC/DC grubu, 1973 yılında Sidney’de kurulmuş bir rock gruptur. Rock müziği tarihinin efsane gruplarından biri olan bu ekibin birbirinden güzel canlı performansları vardır. Ama bir konser var ki o canlı performansların üstüne çıkmıştır. Arjantin’de gerçekleşen bu konser, grubun gelmiş geçmiş en iyi canlı performansı olarak görülmektedir. AC/DC grubunun River Plate konseri de sonradan DVD haline getirilmiş konserlerdendir. DVD sürümünü izleyenlerin orada olmak ve canlı gözlerle şahit olmak istediği bu konser ise rock müziği tarihinin en iyi sahne performansları arasındadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak