Renkli İplerin Kumaş Üzerindeki Dansı Goblen Sanatına Dair Her Şey

4 dk okuma süresi


10
16 Paylaşım, 10 puan

Dünyamızı ve yaşamımızı güzelleştiren işlem sanatın büyüsüdür. Kendi içinde pek çok ana dala ayrılan sanatın en bilineni ise göze hitap eden ve estetik zevki uyandıran el becerileridir. Goblen de, usta ellerce işlenen ve görüntüsüyle hepimizi kendisine hayran bırakan ve uzun bir geçmişe sahip olan değerli bir sanat alanıdır. Meraklılar için birbirinden renkli değişik iplerin özenle seçilmiş kumaş üzerindeki eşsiz dansı goblen sanatına dair bilmeniz gereken her şey listesini oluşturduk. Herkese keyifli okumalar ve eğlenceli zamanlar dileriz!

1. Gobelin

Renkli İplerin Kumaş Üzerindeki Dansı Goblen Sanatına Dair Her Şey

Sanat, hayatımızın pek çok alanını renklendirmektedir. Kuşkusuz sanat eserleri yaratıcılık ve emek sonucunda oluşmaktadır. Goblen sanatı da, hem ilginç tasarımların hem de enteresan fikirlerin hayal gücü ile buluştuğu yegâne bir alanı kapsamaktadır. Gobelin de denilen bu sanat dalı, kumaş üzerine işleme yapılarak meydana gelmektedir. Kumaş seçimi ve kumaşa uygun renklerin tercihi oldukça önemlidir. Estetik gözükmesi ve göze hitap etmesi için, tercihlerde büyük bir ahenk yakalamak en mühim meseledir. İğne ise önemli yardımcı araçlardan birini kapsamakta ve muhakkak bulunması gerekmektedir.

2. Resim

Gobelinin üzerine işlenecek sanat eserlerini fotoğraf, resim yahut tablolar oluşturmaktadır. En ünlü tabloların ve asilzadelerin saraylarında yer alan pahalı resimlerin çoğu zaman kumaşlara işlendiği görülmektedir. Kumaşın üzerine aktarılacak resim önceden bir taslak halinde çizilebilmekte yahut hazır bir resim kumaşa işlenmektedir. Baskı yoluyla da goblen işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Kumaşın üzerine incelikle işlenen bu sanat dalı büyük bir sabrı ve dikkati de koşulsuz beraberinde getirmektedir. Tek bir yanlış hamle, bütün emeğin yok olmasına neden olabilmektedir.

3. İşleme

Renkli İplerin Kumaş Üzerindeki Dansı Goblen Sanatına Dair Her Şey

Birbirinden renkli iplerin özel seçilen kumaş üzerindeki dansı ünlü goblen sanatına dair bilinmesi gereken her şey içeriğimizin üçüncü sırasında teknik bakıma yer verilmektedir. Sanatın farklı alanlarında, farklı teknikler kullanılmaktadır. Bizim bu içeriğimizde bahsettiğimiz kumaşa aktarılan resim sanatında ise işleme tekniği bulunmaktadır. İşlemenin yönü ve ayrıntıları oldukça önemlidir. Goblen de işlemeler kesinlikle tek yönlü olmak zorundadır. Tek bir yönden zorlu bir işleme sonucunda elde edilen kumaş derinlik ve hacim kazanmaktadır. İşleme bakımından kanaviçe ile birçok benzerlik göstermektedir.

4. Boyutluluk

Bir önceki maddede bahsedildiği üzere tekli işleme tekniği, goblen kumaşa üç boyutlu bir görüntü katmakta ve sevenleri kendine daha da hayran bırakmaktadır. Üç boyutlu bir görünüm, canlı bir tablodan fırlayan manzaraları yansıtmaktadır. Goblenin tercih edilmesindeki en büyük nedenlerinden biri de bu çok boyutlu görünümdür. İğneler kullanılarak ve renkli ipler yardımıyla özenle seçilen kumaşa işlenen bu sanat dalı, yaşamdan bir fotoğraf karesi şeklinde hayata katılmaktadır. Kumaşın üzerindeki noktaların sayılabilmesi mühim bir şart olarak belirtilmektedir.

5. Koltuk

Renkli İplerin Kumaş Üzerindeki Dansı Goblen Sanatına Dair Her Şey

Çoğu sanat dalı dünyanın farklı bölgelerinden ve kültürlerinden aktarılarak harmanlanmış ve en sonunda küresel bir biçimde tüm evrene yayılmıştır. Goblenin de bu sanat dallarından birini oluşturmaktadır. Burjuvazi sanatı yahut aristokrat eğlencesi olarak nitelendirilen goblen, ünlü Fransız Saraylarındaki eşyalarda uzun yıllarca boy göstermiştir. Pahalı kumaş ve örtülerle süslenen koltukların üstüne goblen işlenmiş ve hem dost hem de düşman ülkelere bu sanat aktarılmak istenmiştir. Saray koltuklarına işlenen resimler üç boyutlu görüntüleriyle, eşyalara hacim vermektedir.

6. Perde

Goblenin en sık kullanıldığı yerlerin başında duvar süslemeleri gelmektedir. Duvarlara tablo niyetine asılan goblenler oldukça güzel ve hoş bir görüntü oluşturmaktadır. On yedinci yüzyılın başlarında önce Avrupa ardından ise Fransa’da süslemeler, duvar ve koltuklardan sonra perdelere de inmiştir. Perdeler sarayın adeta asilzadeleridir ve saraya ihtişamlı görüntüyü veren esas malzemelerdendir. Kültür aktarımı sayesinde saraylardan çıkıp Türk el sanatlarına kadar ulaşmayı başaran sanat alanı, kanaviçe ve etaminle de büyük benzerlikler göstermektedir.

7. Halı

Renkli İplerin Kumaş Üzerindeki Dansı Goblen Sanatına Dair Her Şey

Avrupa da özellikle on yedi ve on sekizinci yüzyıllarda, sarayların ihtişamı ve zenginliği oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Kral ve ailesinin yanı sıra, burjuvalar ile aristokratlarda sarayın çevresinde ve yakınlarında hayatlarını sürdürmektedirler. Koltuklar, perdeler, duvarlar ve halılar altın varaklarla ve çeşitli sanatsal resimlerde doludur. Bu resimlerde en bilinenleri de goblenlerdir. Halılar uzun, kalın ve koridorları kaplayan hacimleriyle adeta tüm alanı büyülemektedir. Üzerlerine işlenen resimler halıları daha zengin ve canlı göstermekte, her bir işleme bir figürü sembolize etmektedir.

8. Emek

İlginç renkli iplerin özel seçilmiş kumaş üzerindeki eğlenceli dansı goblen sanatına dair muhakkak bilinmesi gereken her şey listemizin sekizinci sırasında emeğe duyulan ihtiyacın mühimliği vurgulanmaktadır. El işi sanatları denilince emeksiz bir ürün düşünmek neredeyse imkânsızdır. İşlemeler büyük bir sabır ve özverinin yanı sıra, istikrar ve dinginliğe de ihtiyaç duymaktadır. Kumaşa aktarılan ve iğne ile ince ince işlenen bu sanat dalı da yine emeğin başat olduğu faaliyetlerden biridir. Avrupa Saraylarını daha da zenginleştiren ve süsleyen goblen, günümüzde her yere yayılmış bir vaziyette bulunmaktadır.

9. Kumaş

Kumaşın başat olarak kullanıldığı bir sanat alanında kuşkusuz doğru bir kumaş seçimi oldukça önem arz etmektedir. Goblen için tercih edilecek kumaşların, noktalı bir dokuya sahip olmaları ve işlemeye uygun bir yüzey barındırmaları görüntü açısından epey önemlidir. İğnenin kumaşa kolayca girebilmesi ve istenilen resmin iyice ve eksiksiz aktarılması için özel dokulardan dikilen kumaşlar önceliklidir. Goblenin eşyalar ve duvarlar üzerinde kusursuz yansımasının odak noktası, başarılı bir şekilde kaliteli bir kumaşa hayal gücünden yararlanılarak işlenmesidir.

10. Soyluluk

Renkli İplerin Kumaş Üzerindeki Dansı Goblen Sanatına Dair Her Şey

Göz kamaştırıcı renkli iplerin noktalı kumaş üzerindeki şaşırtıcı dansı goblen sanatına dair her şey derlememizin son sırasında soyluluk ile olan bağ incelenmektedir. Goblenin esasında “kralların sanatı” şeklinde isimlendirilmektedir. Yarım çarpı üzerinde işlenen kumaş, ilmeklerle ince ve derin derin dokunmaktadır. Günümüzde bile epey zengin, gösterişli ve değerli bir sanat dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. İplik ve kumaş kalitesi, sanatta dikkat edilmesi gereken mühim meselelerdendir. Eşyaları daha da güzelleştiren goblenin, emeğin sarf edilmesi sonucu harikulade manzaralarla bizi karşı karşıya bırakmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!