Ren Geyikleri Hakkında Bilinmesi Gereken İlginç Bilgiler

4 dk okuma süresi


9
12 Paylaşım, 9 puan

Ren geyiklerine daha çok kar temalı film ve animasyonlarda, Noel Baba hikayelerinde ve soğuk kış masallarında rastlanır. Asilikleriyle değil, yardımseverlikleri ve güçlü oluşlarıyla yansıtılırlar. Karın eksik olmadığı, soğuk kuzey bölgelerinin en sık rastlanır canlılarıdır. Yaşayan halk için oldukça önemlidirler. Bu kadar iyi bilinmeleri de kendi türlerine özgü özelliklerden kaynaklanıyor elbette. Ren geyikleri neden çok önemli, bunun hakkında bilinmesi gereken ne varsa ilginç bilgiler listemizde sizler için sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Büyük Bir Ailenin Üyesidirler

Ren Geyikleri Hakkında Bilinmesi Gereken İlginç Bilgiler

Ren geyikleri Cervidae ailesinin bir üyesidir. Bu ailenin içerisinde geyik, mus, elk gibi başka canlılar da mevcuttur. Ren geyikleri kendi içinde de 24 alt türe sahiptir. Bu alt türler farklı yaşam koşullarına uyum sağlayabilmek adına çeşitli farklılıklara sahiptirler. Baş ve boyunları kalın ve yeleli, bacakları alçaktır. Tüylü bir burnu ve sarkık alt dudakları bulunur. 170 kg ağırlığa ve 2.5 m boyuna ulaşabilirler. Yaşam alanları içerisinde Alaska, Kanada, Grönland, Kuzey Avrupa, Kuzey Asya, Labrador, Norveç gibi yerler bulunmaktadır. İnsanlar için yaşamın zor olduğu koşullarda rahatlıkla yaşamlarını sürdürürler.

2. Yalnızlığı Sevmezler

Ren geyikleri hayatı hızlı yaşar. 8 aylık gebelik sonrasında doğan yavru bir kaç saat içinde koşmaya başlar. 2 yaş civarında boynuz çıkarır ve 4-6 yaş arası erişkin olurlar. Bir ren geyiği 15-16 yıl yaşam sürer. Yalnızlığı sevmeyen sürüler halinde yaşayan canlı türleridir. Sürüler 10 geyikten de oluşabilir, 500 bin kadar kalabalık da olabilir. Bahar zamanları sürülerin en kalabalık olduğu dönemdir. Ren geyiklerinin çiftleşme dönemi sonbahardır. Bu mevsimde erkek ren geyikleri oldukça öfkeli olurlar ve dişi ren geyikleri için birbirleriyle kavga ederler. Kavgalar sonucu ölümlere ise sık rastlanmaktadır.

3. Otçul Beslenirler

Ren Geyikleri Hakkında Bilinmesi Gereken İlginç Bilgiler

Ren geyikleri büyük bir titizlikle yalnızca bitki tüketirler. Sığır türleri gibi geviş getirirler. Beslenmelerini genel olarak eğrelti otları, likenler, bitki sürgünleri, tundra otları, çimler, şu bitkisi, yapraklar, mantarlar ve yosunlar oluşturur. Özellikle yoğun kış dönemlerinde ren geyiği mantarı adı verilen mantarla beslenerek enerji sağlarlar. Yetişkin bir ren geyiği günlük 9 kilogram kadar bitki tüketebilir. Koku alma yetileri o kadar gelişmiştir ki karın yarım metre altında olsa bile yiyeceklerinin yerini kolaylıkla tespit edebilirler. Bitkilere ulaşmak için toynakları kadar boynuzları da kazı görevini üstlenebilir.

4. Boynuzları Güçlüdür

Ren geyiklerinin diğer geyik türlerinden en önemli farkı dişilerinin de boynuza sahip olmasıdır. Erkekler ilkbahar, dişiler yazın olmak üzere yılda bir kez boynuz düşürürler. Her sene boynuz yeniden boynuz çıkarırlar. Dişilerin boynuzları erkek ren geyiklerine oranla daha küçüktür. Yetişkin bir ren geyiği 15 kilogram ve 130 santimetre kadar büyük bir boynuza sahip olabilir. Boynuzlar yeni çıkmaya başladığında tüylü bir tabakayla kaplıdır, boynuz geliştiğinde tabaka yırtılarak boynuzdan ayrılır. Ren geyiklerinin boynuzları oldukça değerlidir ve farmakoloji alanında pek çok şekilde kullanılmaktadır.

5. Burunları Biyoloji Harikasıdır

Ren Geyikleri Hakkında Bilinmesi Gereken İlginç Bilgiler

Ren geyiklerinin sıfır derecenin altındaki havayı rahatlıkla soluyarak yaşamlarını sürdürürler. Bunun nedeni mükemmel bir şekilde tasarlanmış burun yapılarıdır. Burunlarında özel geniş bir kemik bulunur. Bu kemik burun deliklerinin daha geniş olmasını sağlar. Geniş kemik sayesinde soludukları hava daha geniş bir yüzey alanıyla temas eder. Bu yüzey alanında burunlarının dış kısmından itibaren oksijence zengin kanla dolu yoğun kılcal damarlar bulunur. Kılcal damarlar, ren geyikleri havayı solur solumaz ısıtır ve havayı yoğunlaştırarak burnun nemli yapısının korunmasını sağlarlar.

6. Kürkleri Çift Katmanlıdır

Ren geyiklerinin kürk yapısı oldukça ilginçtir. Deriye yakın alt kısım tıpkı bir yün gibi yoğundur. Tüylerin üst kısımları ise içi hava dolu boş kıllara dönüşür. Boşluklu kıllar sayesinde kolay ısınmakla kalmazlar, yüzmek de ren geyikleri için kolay hale gelir. Ren geyikleri gerektiğinde Kuzey Buz Denizinde bile rahatlıkla yüzebilmektedirler. Ren geyikleri diğer geyik türlerine oranla daha koyu bir kürke sahiptirler. Yazları, doğada kürklerinin renkleriyle güzel görüntüler oluştururlar. Koyu renkli kürkleri kış mevsiminde açık renk olur. Karın üzerine küller serpiştirilmiş gibi bir görüntü ortaya çıkar.

7. Ayak Tabanları Değişkendir

Ren Geyikleri Hakkında Bilinmesi Gereken İlginç Bilgiler

Ren geyikleri hakkında listemizdeki bilinmesi gereken ilginç bilgiler arasında ayak tabanlarının mevsime göre değişkenlik göstermesi bulunmaktadır. Kış mevsiminde ren geyiklerinin ayak tabanlarında bulunan deri çekilip sertleşir. Çekilen deri toynakları daha ön plana çıkarır. Çıkık toynaklar ren geyiklerinin karı kazmasını ve buzda batmamasını sağlar. Toynaklar buz kıracağı işlevi dahi görebilir. Yaz aylarında taban derisi kalınlaşıp genişler. Kalın deri ıslak nemli toprağa daha rahat basmalarına yardımcı olur. Binek ve yük taşıyıcısı olarak evcilleştirilen ren geyikleri ayakları rahatsız olmadan yüklerini kolayca taşıyabilir.

8. Usain Bolt’tan Daha Hızlıdırlar

Ren geyikleri dünya çapındaki atletlere taş çıkaracak kadar hızlıdırlar. Kalın gövdelerinin aksine saatte 130 km hızla koşabilirler. Göç etmeyen ren geyikleri bile göç eden diğer hayvan türlerinden daha çok yol kateder. Yıllık katettikleri yol miktarı 5000 kilometreyi bulabilir. Ren geyikleri oldukça atik hayvanlardır. Yüksek sıçrayışlar yapabilirler. Göç ederken geniş ırmaklarda hatta denizlerde bile yüzmeleri gerekebilir. O kadar iyi yüzücüdürler ki saatte 10 kilometrelik mesafeyi yüzerek geçebilirler. Göç dönemlerinde günde ortalama 60 kilometre mesafeyi katedebilirler.

9. Kolayca Evcilleştirilebilirler

Ren geyiklerinin yaşadığı bölgelerde bulunan yerel halklar ren geyiklerine büyük önem verirler. Finliler, Kanada Eskimoları, Laponlar, Koraklar, Ostyoklar, Tunguzlar, Samoyedler için ren geyikleri yaşamın özü denecek niteliktedir. Ren geyikleri kuzey halkları için zenginlik kaynağı olarak kabul edilmektedir. Bu halklar ren geyiklerini binek havyanı olarak ve yük taşımacılığında kullanırlar. Ayrıca etinden, sütünden ve postundan yararlanırlar. Soğuk bölgelerin yerel halkları için ren geyikleri paha biçilemeyecek kadar değerlidir. Diğer geyik türlerinin hiçbiri ren geyikleri kadar evcilleştirilememiştir.

10. Yaşamları Tehdit Altındadır

Ren Geyikleri Hakkında Bilinmesi Gereken İlginç Bilgiler

Listede bulunan her bilgi ren geyiklerinin şartlar ne kadar zor olursa olsun hayatta kalabileceğini kanıtlar niteliktedir. Fakat insan kaynaklı faktörler karşısında ne yazık ki diğer canlı türlerinde olduğu gibi ren geyikleri de çaresiz durumdadır. Örneğin, daha 10. yüzyılda avlanma yüzünden İskoçya’da soyu tükenmiş, 1900’lerin ortasında farklı bölgelerden İskoçya’ya yeniden ren geyikleri getirilmiştir. Günümüzde de yaşamları tehdit altındadır. Küresel ısınma, yanlış petrol kullanımı gibi bir çok faktör ren geyiklerinin geleceğini insanların yardımına ve desteğine muhtaç hale getirmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!