Regl Döneminde Hormonların Yarattığı Etkiler

2 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Regl kadınlarda, ergenlik çağında başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden bir döngüdür. Menstruasyon döngüsü veya adet de bir diğer ismidir. Kadın, yumurta üretmeye başladığında bir spermle döllenmezse vücut bu yumurtayı vajina kanalıyla dışarı atar. 28-30 günde bir bu döngü tekrar eder. 4 evreden oluşan, regl döneminde hormonların yarattığı etkiler hem fiziksel hem psikolojik olarak hissediliyor. Östrojen, progesteron ve testeron hormonları bu döngüde etkili olan başlıca hormonlardır. İşte sizler için regl döneminde hormonların yarattığı etkiler listesini hazırladık.

1. Hafta

regl döneminde hormonların yarattığı etkiler

Adet kanamasının başladığı günden itibaren 7 gün süren evredir. Bu evrede kadınlık hormonu yani östrojen, en yüksek seviyeye çıkar. Enerji düzeyi artar ve daha fazla sosyal olmak istenir. Vücuttaki ödemin atıldığı bir dönem olduğu için daha kolay kilo verilir ve daha motive hissedilir. Demir bakımından yüksek gıdalar tüketmeniz yaşadığınız sorunların giderilmesine yardımcı olur. Vücuttaki demir oranın düşmesi yorgunluk ve halsizlik regl döneminde hormonların yarattığı etkiler arasında en sık görüleni.

2. Hafta

regl döneminde hormonların yarattığı etkiler

Progesteron hormonu düşükken, östrojen yine yükselmeye devam eder. Ruhsal ve fiziksel olarak daha enerjik hissedilir. Yumurtlama bu haftada gerçekleştiği için (12-16. günler), fiziksel olarak çekici ve daha güzel hissedilir. Egzersiz yapmak için de en ideal haftadır daha kolay kas geliştirilir.  Libidonun yükselmesine ek olarak erkeklik hormonu olarak bilinen ama kadınlarda da bulunan testeron hormonu da bu evrede yükselir ve cinsel istek artabilir.

3. Hafta

regl döneminde hormonların yarattığı etkiler

Döngünün 3. Haftasına geldiğimizde, östrojen hormonu düşmeye başlarken, progesteron hormonu yükselir. Yorgunluk, uyuma isteği ve kendini sosyal ortamlardan geri çekme  isteği yaşanabilir. Vücut sıcaklığı sabahları yarım derece artar. Fazla şeker ve karbonhidrata ihtiyaç duyulur.

4. Hafta

Bu hafta östorjen ve progesteron hormonlarının iyice düştüğü dönemdir. Vücutta ödem ve şişkinlik, hazımsızlık ve baş ağrısı meydana gelebilir.  PMS bu evrede görülür. Bu evrede içe kapanma ve oldukça durgun, halsiz hissedilir.

Regl bir hastalık değildir. Sağlıklı bir kadında olması gereken biyolojik bir döngüdür. Utanılacak bir durum hiç değildir. Normal karşılanmalıdır. Regl döneminde hijyen ve temizliğe dikkat edilmelidir. Regl döneminde hormonların yarattığı etkiler ve regl ağrısını karşı daha fazla bilgilenmek isterseniz yazımıza göz atmayı unutmayın.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!