Regl Ağrısına Karşı 10 Etkili Yöntem

5 dk okuma süresi


15
10 Paylaşım, 15 puan

Regl döneminde yaşanan sancı ve kramplar, sosyal yaşantıyı olumsuz etkilediği gibi aynı zamanda bu ağrılar halsizlik ve depresyona da neden olabilir. Rutin regl dönemleri karnın alt bölgelerinde olan acı ve ağrılardan dolayı zorlu ve stresli geçebilir. Genellikle 30 yaşın altındaki kadınlar regl sancılarını daha şiddetli hissederler. Bu ağrıları durdurmak çoğu zaman kolay olmaz. Kendi müdahalelerinizle geçirebileceğiniz gibi bazı durumlarda ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Böyle durumlarda uzman bir profesyoneli görüp, ona göre hareket etmek daha uygun olacaktır. İşte regl ağrısına karşı kendi imkânlarınızla da yapabileceğiniz 10 etkili yöntem…

1. Düzenli Egzersiz

Regl Ağrısına Karşı 10 Etkili Yöntem

Yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere, haftada 3 gün 3 dakika kadar yapılan egzersizler vücudun doğal ağrı kesicisi endorfin salgılar. Acıları azaltan endorfin sayesinde düzenli bir egzersiz veya yoga gibi aktiviteler regl sancılarını hafifletmeye yardımcı olur. Egzersiz sırasında beyin endorfin hormonunu serbest bırakır ve bu hormonlar iyi hissettirme özelliğine sahip hormonlardır. Şiddetli regl ağrısı olanlar egzersiz yapmak istemese de fiziksel bir aktivite yapmak bu sancıları azaltır. Karın kaslarını hareket ettirmek ağrılara iyi gelecek ve rahatlatacaktır. Bu dönemde biraz bile olsa egzersiz veya yürüyüş yapmak tercih edilebilir. Yürüyüş, adet ağrılarını durdurmak için yapılan en popüler aktivitelerdendir.

2. Sağlıklı Beslenmek

Adet ağrılarını geçirmek için evde dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Magnezyum adet ağrılarını azalttığı için bu dönemde muz, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık, ceviz, havuç, hurma veya kakao gibi içerisinde magnezyum bulunan besinler tüketmek ağrıları azaltabilir. Seratonin hormonu yani en bilindik ismi ile mutluluk hormonun salgılanması da ağrı eşiğini yükseltir. Bunun için B6 vitamini bakımından zengin yiyecekler tercih edilebilir. Vücuda kalsiyum ve E vitamini almak da kadınların daha az regl sancısı sorunu yaşamasını sağlar. Ayrıca kafein tüketimi bu süreçte östrojen hormonunu arttıracağından dolayı tavsiye edilmez.

3. Ek Gıda Takviyesi

Regl Ağrısına Karşı 10 Etkili Yöntem

Herhangi bir takviye almadan önce vücudunuzu tanımanız veya bir profesyonelden yardım almanız gerekebilir. Regl dönemlerinde kaybedilen vitamin ve mineraller yüzünden hissedilen halsizliklerden, ağrılardan kurtulmanın en etkili yöntemi vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri vücuda tekrar kavuşturmaktır. Güneş ışınlarından sağlanan D vitamininin regl sancısını azalttığı kanıtlanmıştır. Birkaç saatliğine güneşe çıkarak regl ağrılarını hafifletmek mümkündür. Ayrıca bu dönemde ciddi şekilde magnezyum kaybı yaşanır. Bu nedenle magnezyum takviyesi gerekebilir. Bir başka araştırma da göstermiştir ki E vitamini takviyesi alan kadınların regl sancı şiddetleri azalmıştır. Yaklaşan periyodunuza bir başka hazırlık şekli ise kalsiyum tüketimini arttırmak olabilir. Bu sayede regl ağrılarını yarı yarıya kadar düşürebilirsiniz.

4. Bitki Çayı

Sıcak bitki çaylarının sakinleştirici bir etkisi vardır. Bitkisel çaylar doğal bileşenler içerdiğinden dolayı kas kramplarına iyi gelir. Özellikle tarçın çayı veya papatya çayı bu dönemde önerilir. Ağrıları ve kasılmaları hafifletmenin yollarından biri de bu çaylardan içmektir. Bir bardak sıcak suyun içerisine bal, limon ve yarım çay kaşığı tarçın ekleyerek ağrılara iyi gelen şifalı bir çay hazırlayabilirsiniz. Aynı şekilde limon ve tarçın karışımına papatya ekleyerek de papatya çayı hazırlayabilirsiniz. Rahim kaslarının rahatlamasına yardımcı olurlar ve adet sırasında ağrıya neden olan kasılmaları rahatlatıcı özelliktedirler. Regl döneminde önerilen bir başka husus ise su tüketimidir. Vücut sıvı kaybı yaşarken, su içerek şişkinlik ve halsizlik gibi şikâyetleri engelleyebilirsiniz.

5. Sıcak Su

Regl Ağrısına Karşı 10 Etkili Yöntem

Konu adet ağrılarını geçirmek olunca akla ilk gelen yöntem sıcak su torbalarıdır. Ayakların altına konulan sıcak su torbası çoğu zaman adet sancılarını hafifletir. Su torbası yoksa sıcak bir havlu ile sıcak kompres uygulanabilir. Bu ısıtılan havlu karın veya ayak bölgesine koyularak uygulanabilir. Sıcak uygulaması şiddetli adet ağrıları yaşayanlar için özellikle tavsiye edilen bir yöntemdir. Buna ek olarak ılık bir duş almak da kasları rahatlatacağı için tercih edilebilir. Bu ısı uygulamaları çoğu zaman işe yaramaktadır. Bunların da yeterli olmadığı noktada eczanelerde satılan adet sancısı için kullanılabilecek ısı bantları kullanılabilir.

6. İstirahat Etmek

Regl ağrısına karşı etkili olan 10 yöntem arasından bir diğeri de istirahat etmektir. Ağrıların başladığı zaman kendi rahatlatıcı aktivitelerinizi yaparak uzanabilirsiniz. Dilerseniz bu yöntemi başka yöntemler ile birleştirerek de uygulayabilirsiniz. Örneğin bir sıcak torbası ile birlikte dinlenmeye çekilmek çok etkili olacaktır. Ya da bitki çayınızı alarak yatakta vakit geçirebilirsiniz. Reglin kadınların uyku düzenini bozduğu konusunda yapılan araştırmalar vardır. Uyku her dönem insan vücudu için önemli olduğundan bu dönemde de uyku düzenine dikkat edilmelidir. Ağrılar yüzünden uyumak zorlaşsa da yatmadan önce yapılacak etkili yöntemlerle rahat bir uyku ortamı oluşturulabilir.

7. Stresten Uzak Durmak

Regl Ağrısına Karşı 10 Etkili Yöntem

Bu dönemde hem fiziksel hem de duygusal olarak kırılgan olabilirsiniz. Ama buna rağmen keyif aldığınız aktivitele00rde bulunarak moralinizi bozmamanızda fayda var. Bu kadar ağrının içerisinde bir de sinir ve strese hiç gerek yok. İyi gelen insanlar ve iyi gelen aktivitelerde bulunarak moral depolayabilirsiniz. Yapılmış olan araştırmalar regl dönemlerinde stresli olanların bu sancıları daha şiddetli hissettiği yönündedir. Bu dönemde çeşitli stresle başa çıkma yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Meditasyon veya yoga gibi aktivitelerin faydası olacaktır. Bu sinir, stres belirtileri normal durumundan farklı ve daha fazla hissedilir ise bir doktor kontrolüne gidilmesi şarttır.

8. Masaj

Şiddetli regl ağrısına karşı araştırılan 10 etkili yöntem tekniklerinden masaj hem rahatlatıcı hem de ağrı kesici özelliktedir. Regl döneminde masaj yaptırmak veya kendiniz yapmak, kasları yumuşatırken aynı zamanda kan dolaşımını arttırarak regl ağrısının azalmasını sağlar. Alt karın bölgesine yapılan masaj daha iyi hissetmeyi sağlar. Parmak uçları veya avuç içleri ile yapılabilecek herhangi bir masaj bu dönemde çok etkili olacaktır. Dairesel hareketlerle uygulanan masaj teknikleri kasların gevşemesine yardım eder. İster profesyonellerden yardım alarak ister de kendiniz sırt, bel ve karın kaslarını rahatlatıcı bir masaj uygulayabilirsiniz. Ayrıca regl dönemlerine iyi gelen ve tavsiye edilen yoga tekniklerini de deneyebilirsiniz. Yoga da kasları gerip gevşettiği için adet ağrılarına iyi gelecektir.

9. Esans Yağları

Kendinizi halsiz hissettiğiniz ve modunuzun düşük olduğu dönemlerde esans yağları canlandırıcı doğal bir etkiye sahiptir. Banyoda kullanabileceğiniz bu yağlar ile rahatlayabilirsiniz. Diğer etkili yöntemimiz masajda bu yağları kullanabilirsiniz. Bu şekilde daha da rahatlayabilirsiniz. Çeşitli esans yağları deneyerek size uygun olanına karar verebilirsiniz. Her yağın farklı bir özelliği vardır. Bergamot ruh halini iyileştirirken ıtır yağı sakinleştirici özelliktedir. Özellikle bu dönemde önerilen lavanta ise rahatlamayı sağlar. Bu nedenle evin içerisinde lavanta kullanılabilir. Yapılan bir araştırmada ise geceleri yastığa damlatılan birkaç damla lavanta yağı, güzel bir uyku uyuyabilmeyi sağlar.

10. Not Etmek

Regl Ağrısına Karşı 10 Etkili Yöntem

Regl döngünüzü takip ederek bir sonraki aya daha hazırlıklı olabilirsiniz. Hangi tekniklerin iyi gelip ağrılarınızı hafiflettiğini veya hangilerinin işe yaramadığını not alın. Örneğin yediğiniz yiyeceklerden sonra ağrılarınızı arttıranı veya yapılan bir aktivite sonrasında ağrıyı azaltanı bilin. Bu sayede bir sonraki döngüyü daha rahat atlatabilirsiniz. Günümüzde, regl döngüsünü takip etmeyi kolaylaştıran birçok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalardan da yararlanarak regl dönemlerinin şiddetli ağrılarından kurtulabilirsiniz. Normalin dışında sürekli ve şiddetli ağrılarda ise kesinlikle bir doktordan yardım alınmalıdır. Düzenli doktor kontrolü de regl ağrısını atlatmak için bir yöntemdir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!