Regl Ağrısına Karşı 10 Etkili Yöntem

2 dk okuma süresi


7
10 Paylaşım, 7 puan

Kadınların her ay yaşadığı belki de en büyük sıkıntı regl ve onun getirdiği ağrılar. Regl ağrısına karşı 10 etkili yöntem listemiz gününüzü kurtaracak ipuçları barındırıyor. Ağrıyı daha az yaşamak ve vücudunuzu bu duruma hazırlamanız için listemizi dikkatlice okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

1. Günün Kurtarıcısı: Sıcak Su Torbası

regl ağrısına karşı etkili yöntem

Karnınıza ısı uygulayarak, kan akışını hızlandırabilir ve sancıları hafifletebilirsiniz. Ağrı kesicilerle hemen hemen aynı etkiye sahip olan bu yöntem böbreklerinizin yorulmasını da önleyerek, vücudunuzun kısa sürede rahatlamasını sağlayacak. Vücut sıcaklığını korumak, regl ağrısına karşı oldukça etkili bir yöntem.

2. Tatlı Bir İlaç: Bitter Çikolata

Regl döneminde vücudunuz ciddi şekilde magnezyum kaybı yaşar. Yüksek oranda kakao içeren bir atıştırmalık, kaybettiğiniz bu magnezyumu geri kazanmanızı sağlar. Ancak kararında yemekte fayda var çünkü vücuda giren fazla ve zararlı şekerler başka sorunlar yaşamanıza sebebiyet verebilir.

3. En Doğal Ağrı Kesici: Orgazm Olmak

regl ağrısına karşı etkili yöntem

İlginç gelebilir fakat orgazm olmak; migrene, vücut ve regl ağrısına karşı çok etkili bir yöntem. Orgazm sırasında kasılan rahim, vücutta kan akışını hızlandırır ve vücut ağrıyı azaltan doğal kimyasallar salgılar.

4. Fazlaca Su Tüketmek

regl ağrısına karşı etkili yöntem

Regl döneminde, günlük yaşamda tükettiğinizden daha fazla su tüketmeye çalışın. Vücut, regl döneminde ciddi derecede sıvı kaybı yaşarken, vücudunuzun bu sıvı kaybını telafi etmesi çok önemlidir. Aynı zamanda su içerek; şişkinlik ve halsizlik gibi yaygın semptomları da ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Dostunuz Daha Fazla Kalsiyum

regl ağrısına karşı etkili yöntem

Günde 1200 mg kalsiyum alımı, regl ağrılarına karşı vücudunuzu hazırlarken, halsizlik ve yorgunluk hissine karşı da oldukça savaşçı bir bünye yaratmaya yetiyor.

6. Kafeine Karşı Büyük Direniş Gösterin

Biliyoruz, canınız gün içinde bol bol kahve tüketmek istiyor. Fakat regl döneminde kahve ve kafeinden biraz uzak kalmak gerekiyor. Vücuttaki östrojen seviyesini yükselten kafein, aynı zamanda ağrılarınızı da arttırıyor. Regl ağrısına karşı etkili bir yöntem arıyorsanız kafeinden uzak durmakta yarar var.

7. Yemek Tuz Der Vücut Cız Der

regl ağrısına karşı etkili yöntem

Tuzlu şeyler yedikçe, vücudunuz daha fazla su tutmaya başlar ve su tutan vücut şişkinlik yaratır. Şişkinlik ve ağrı yaşamamak adına tuzlu gıdalardan uzak durmanız gerekiyor.

8. Uykuya Yakın Ağrıya Uzak

En sevdiğiniz madde bu olabilir. Regl döneminde uyku düzeni biraz bozulabiliyor, bunun önüne geçmek için daha fazla uyumaya önem gösterin. Uykusuz bir vücut ağrıya dayanıksız olacağı gibi kalitesiz zamanlar da yaşatır. Özellikle önemli kararlar alırken, sağlıklı bir şekilde düşünmenin önüne geçer. Regl ağrısına karşı en etkili yöntem uykudur. O yüzden takın uyku maskenizi ve uyuyun.

9. Lavanta Yağı ile İyi Uykular

Regl olmak uyku düzenini bozuyor demiştik. Kaliteli uyku için ufak bir ipucu vereceğiz sizlere. Yatmadan önce yastığınıza damlattığınız iki damla lavanta yağı hem kaliteli hem de rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır. İyi bir uyku alan vücutta ağrıya karşı daha dayanıklı ve dinç olacaktır.

10. Hassas Dönemde Hassas İşlerden Kaçının

Regl döneminde ağda gibi can acıtıcı işlemlerden özellikle kaçınmanız gerekiyor. Zaten hassas durumda olan alt bölgeniz, ağda gibi can yakan işlemlerde de daha fazla acı çekiyor. Çektiğiniz acı da tüm vücudunuza yayılan bir ağrıya dönüşüyor.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!