Rahatlatıcı Tınılarıyla Adeta Beyin Masajı Yapan ASMR Müzikleri

3 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Türkçe karşılığı “Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi” olan ASMR, beynimizin belirli frekans düzeylerindeki seslere “endorfin” yani mutluluk hormonu salgılayarak cevap vermesine verilen genel addır. Araştırmalar ve deneyler stres kaynaklı sağlık sorunlarına ve uykusuzluğa karşı etkili bir çözüm olduğunu kanıtlamıştır. Son yıllarda adeta beyin masajı etkisi yapan bu seslerle üretilen ASMR müzikleri, özellikle Youtube ve Twitch gibi platformlarda rahatlatıcı tınılarıyla milyonlarca kullanıcıya ulaşmış durumda. Etkileri kişiden kişiye değiştiği için size en uygun olan sesleri keşfetmeyi deneyebilirsiniz. Üst kalite 3D mikrofonlarla kaydedilen bu sesleri kulaklıkla dinlemenizi öneririz.

1. Ghost – Daisuke Tanabe

Daisuke Tanabe, Japon bir film ve belgesel müziği kompozitörü. 16 yaşında çıkardığı ilk albümüyle başladığı müzik kariyerinde ortam müziği adına ilklere imza atmış bir sanatçı. Elektronika, caz ve hip hop öğeleriyle harmanladığı ASMR sesleri ile orijinal bir müzik üslubuna sahip.

2. Sound Bath – Healing Vibrations

Tibet geleneksel Budist kültürüne ait “standing bell” isimli bir enstrüman ile ürettiği ASMR müzikleri paylaşan bir kanal Healing Vibrations. Hali hazırda antik bir terapi enstrümanından yararlanarak ürettiği rahatlatıcı seslerle adeta ruhunuzu okşuyor.

3. Crystal Singing Bowls – Healing Vibrations

Budizm felsefesinden fazlasıyla etkilenen bir kanal Healing Vibrations. Ürettiği müziği tanımlarken odaklanmış bir zihin ve kişiyi kendiyle baş başa bırakacak bir öz-yansıma hali amaçladığını belirtmiş. Rahatlatıcı bir beyin masajı yapan “standing bell” listemizdeki ASMR müzikleri arasında tınılarıyla adeta serbest ve gevşemiş bir kas sistemine erişmenizi sağlıyor.

4. Root Chakra – Healing Vibrations

“Binoral Ritim” denen ve 19. Yüzyılda hasta tedavilerinde başvurulan bir özel ses dalgası üretme metodunu ASMR mikrofonlarını kullanarak kaydederek “çakra frekansları” yarattığı bir oynatma listesi de mevcut. Liste sıralı bir biçimde çakra katmanlarını temel alıyor.

5. Hobbit Study Session – ASMR Weekly

2016 yılından beri haftalık olarak yeni içerik paylaşan kanalın listemizde olmasının en önemli sebebi, fantastik evrenleri tema olarak seçmiş olması. Kendinizi The Lord of the Rings, Narnia Günlükleri ve benzeri fantastik evrenlerin içinde bulacağınız huzurlu bir ortam yaratılmış.

6. Hogwarts Countyard – ASMR Weekly

Atmosfer seslerinin rahatlatıcı tınılarıyla dünyadan bir süreliğine kopmanızı sağlayan bir kanal ASMR Weekly. Ürettiği müziklere bir de 360 derece sanal gerçeklik görüntüleri ekliyor. Böylece kurgu evrenleri hem ses hem de görüntüyle deneyimleyebilme imkânı sunuyor.

7. Hobbit’s Autumn in Shire – ASMR Weekly

Kanalda Hobbit filmlerinde yer alan Shire bölgesi için kurgulanmış ve mevsimlere ayrıştırılmış atmosfer müzikleri bulunmakta. Bunun yanı sıra Harry Potter hayranları için de arka planda diyalogların aktığı ve Hogwarts ders anlatımları içeren bir oynatma listesi de mevcut.

8. Flying – Soothing Relaxation

ASMR müziğinin en çok bilinen ve en önde gelen üreticisi Norveçli Peder B. Helland’a ait olan Soothing Relaxation, uzun zamandır aradığınız “doğa sesleri” kanalı. Helland’ın müzikleri aynı zamanda pek çok Twitch ASMR yayınında da arkaplan müziği olarak kullanılmakta.

9. Autumn Colors – Soothing Relaxation

Kanalın müzikleri rahatlatıcı tınılarıyla küresel çapta öylesine etkili ki, 2014 yılında başlattığı Youtube kanalı serüvenine 2021 Ekim itibariyle iki buçuk milyar toplam izleyiciyi geçmiş durumda. Oluşturduğu ses videoları her seferinde yüz milyonlara ulaşabiliyor.

10. The Hidden Valley – Soothing Relaxation

Kısa filmler ve belgeseller için de film müziği üretimi yapan Helland, 2018 yılında ülkemizde gösterime giren Müslüm filmi için de “Our Future” isimli bir atmosfer sesi üretmiş. Diskografisinin devamı sanatçının IMDb hesabında bulunmakta.

11. Sunny Mornings – Soothing Relaxation

Helland’ın beyin masajı etkisi yapan huzur verici müzikleri, ASMR seslerini türün rahatlatıcı tınılarıyla birlikte adeta tüm dünyaya hızla tanıtıyor. Çok yönlülüğüyle öne çıkan kanalında, doğa seslerinin yanı sıra bilim kurgu temalı ortam müziği ve dünya kültürlerine ait sesler içeren oynatma listeleri de mevcut.

12. The Deepest Healing Sleep – SleepTube

SleepTube, listemizdeki diğer müzik üreticilerine kıyasla teknik açıdan çok daha gelişmiş bir yapıya sahip. Ses kayıt kalitesi oldukça yüksek olan kanal aynı zamanda popüler de. 2021 Ekim itibariyle 100 milyona yakın toplam izlenme istatistiğine sahip.

13. Insomnia Relief – SleepTube

Kanal, 2 farklı ses frekansı üretim tekniğinin ASMR ile karışımından yararlanıyor: Beyin dalgası senkronizasyonu (beyni bir işitme ritmine alıştıran titreşimli ses dalgaları). Ambisonic Audio (8D ses, dinleyiciyi sadece sağ veya soldan değil, 8 farklı yönden uyaran ses biçimi).

14. Chronicles of Creation – Diego Mitre

Diego Mitre, listemizde daha önce de belirttiğimiz “Binoral Ritim” tekniğini kullanan Monterrey, Meksikalı bir kompozitör. Eternal, Dwelling of Light ve Chronicles of Creation isimli üç bağımsız Bandcamp albümü bulunan sanatçı, 2007’den beri aktif olarak üretim yapmakta.

15. The Music of the Ainur – Diego Mitre

Diego Mitre, müziğinde listemizdeki diğer sanatçıların aksine ASMR sesleri atmosfer müziğinin ötesine götürebilmeyi başarmış. Beyin masajı hissi yaratan ortam müziğinin üstüne, rahatlatıcı ASMR tınılarıyla melodik bir bütünlük sağlayan müzikleri, Mitre’nin kariyer planlarını adeta saf özgünlük üzerine yapan bir sanatçı olduğunun da işareti.

16. Frontier – Holly Herndon

Holly Herndon, ASMR sesleri koro ve elektronik müzik ile birleştirerek çarpıcı bir müzik yaratmayı başarabilen Amerikalı bir müzisyen. Müzik kariyerine Stanford Üniversitesi Müzik ve Akustik Araştırma Merkezinde devam eden sanatçı, listemizdeki en orijinal “rahatlatıcı” tınılara sahip şarkının bestecisi.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!