Portekiz’de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

7 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Denizcilerin uçsuz bucaksız sulara ağıtlarla uğurlandığı, oldukça özel bir coğrafya ve kültüre sahip olan kaşiflerin ülkesi Portekiz’den bahsetmek istiyoruz sizlere. Yalnızca bir iki tane şehir görüp geri dönerseniz muhtemelen büyük pişmanlık yaşayacağınız, neredeyse her bir karışı görülmeye değer bir ülke. Portekiz insanından göreceğiniz inanılmaz sıcak ve misafirperver tavırlar karşısında, bir Türk olarak asla yabancılık çekmeyeceğinizden eminiz. Portekiz’de bulunduğunuz süreç içerisinde; dünyanın bir ucunda olmasına rağmen tüm masalsı güzellikleriyle ‘Keşke burada yaşasaydım’ dedirtecek cinsten sizi kendine aşık edecek. Kıtaları sanki siz keşfetmişsiniz gibi kalbiniz garip bir sevinç duygusuyla dolacak. Ülkeye adım attığınız andan itibaren görülmeye değer tüm yerleri notlarınızda bulundurabilmeniz ve kendi rotanızı kolayca çizebilmeniz için, sizlere Portekiz’de mutlaka görmeniz gereken muhteşem yerler hakkında kapsamlı bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Porto

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Lezzetli şarapları, Eiffel’i andıran meşhur I. Dom Luis Köprüsü, Atlantik Okyanusu ve Douro Nehri’nin birleşmesiyle oluşan büyüleyici muhteşem manzaraları ile Porto şehri, liman anlamına gelmektedir ve Portekiz’e adını vermiştir. Ayrıca, meşhur Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, Porto’da yaşadığı dönemde, dünyanın en güzel kitapçılarından biri olan Livraria Lello’dan ve Porto Üniversitesi öğrencilerinin pelerinli kıyafetlerinden esinlenerek seriyi yazmıştır. Paris’i bile kıskandıran romantik havasıyla ve saymakla bitiremeyeceğimiz tüm güzellikleriyle Porto, Portekiz’in ikinci en büyük şehridir. Büyüleyici nehir manzarası, sörf için ideal sahilleri, güzellikte çığır açmış kiliseleri, duvarları çinili fayanslarla süslenmiş nefes kesici tren garı, eğlenceli gece hayatı ve keşfetmeye doyamayacağınız daha başka pek çok harikalarıyla, Portekiz’de mutlaka görmeniz gereken muhteşem yerler arasında en başta geliyor.

2. Lizbon

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Lizbon, yedi tepe üzerine kurulu olması, 25 Nisan ve Vasco de Gama Köprüleri ile İstanbul’u oldukça andıran metropolitan bir şehirdir. Portekiz’in başkenti olan Lizbon’da; Neolitik Çağ, Roma İmparatorluğu, Endülüsler ve Portekiz İmparatorluğu’ndan kalan birçok tarihi bulguya rastlamanız mümkün. Coğrafi keşifler amacıyla bilinmeyen yönlere doğru ilk olarak bu şehrin kıyılarından yola çıkıldığı için, kendinizi oldukça duygusal ve tarihin içinde hissedeceğiniz Keşifler Anıtı (Padrão dos Descobrimentos) da Lizbon’da Tejo Nehri kıyısında bulunmaktadır. Ayrıca, Lizbon’da ‘Torre De Belem’i (Belem Kulesi) mutlaka görmeli ve hemen kulenin orda bulunan ‘Pasteis de Belem’ adlı kafede, Portekiz’e özgü meşhur ‘Pastel de Nata’ tatlısından yemelisiniz.

3. Sintra

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Lizbon’a trenle 40 dakika mesafede bulunan Sintra, adeta Disney filmlerinden fırlamış masalsı bir güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Burada bulunan dünya mirası Pena Sarayı, Atlas Okyanusu’na ve geniş bir ormana bakıyor. Uçurumun başındaki işaret taşı, Avrupa’nın en batı noktasını gösteriyor ve 140 metre yüksekliğindeki kayalıkların üstünden okyanusu görebiliyorsunuz.

4. Coimbra

Öğrenci şehri Coimbra’da, yaklaşık 20.000 öğrenci bulunuyor. Romalılar, Sueviler, Müslümanlar ve Portekizlilerin izlerini taşıyan Coimbra, aynı zamanda bir kültür şehri olarak görülmekte. Portekiz’in ünlü halk müziği ‘fado’, burada bulunan birçok kafede akşam üzeri canlı olarak müşterilere sunulur. Coimbra, Porto’nun 100 km güneyinde ve Lizbon’un 200 km kuzeyinde bulunduğundan, toplu taşıma ve kişisel aracınızla ulaşmak oldukça kolaydır.

5. Aveiro

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Öncelikle Aveiro’nun, Portekiz’in Venedik’i olduğunu belirtmemiz gerekir. Şehrin içerisinden geçen kanalda renkli sandallarla kendinizi İtalya’da sosyetik bir gezide gibi hissedebilirsiniz. Porto’ya 45 dakikalık mesafedeki bu özel şehre eğer bir gün yolunuz düşerse; rengarenk boyalı küçük şirin evleri, tren garı, Aveiro Müzesi ve şehre özel tatlıların sergilendiği küçük pastaneleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

6. Lagos

Portekiz’in güneybatısında, Atlas Okyanusu açıklarında bulunan ‘Algarve’ bölgesinin büyüleyici bir şehridir. Yine pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Lagos, günümüzde altı bucağa ayrılmıştır ve birbirinden büyüleyici doğal güzelliklere sahiptir. Lizbon’dan yaklaşık 300 km güneyde bulunan bu kıyı kenti, olağanüstü kaya oluşumları ve sıcak sahilleriyle sizi kendine aşık edecek.

7. Braga

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Ülkenin din merkezi olarak kabul edilen ve ülkenin üçüncü en büyük şehri Braga’da, nefes kesen manzarasıyla meşhur olmuş ‘Bom Jesus do Monte’ kilisesi, Portekiz’de mutlaka görmeniz gereken muhteşem yerler içerisinde oldukça özel bir yere sahip. Filmlerden fırlamışçasına destansı bir görünüme sahip olan bu kilise, 116 metre kadar merdivenlerle tepeye tırmanıyor. Burada, Barok merdivenlerin yer aldığı ön bölümden yukarıya bakmak ve kilisenin bahçesinden de aşağıyı izlemek de insana oldukça keyif veriyor.

8. Fatima

Hakkında anlatılan efsane ve hikayelerden kaynaklı oldukça ün salmış Fatima kenti, Porto’nun 190 km güneyinde ve Lizbon’un 130 km kuzeyinde yer almaktadır. Ünlü bir efsaneye göre 1917 yılında Meryem Ana üç çoban çocuğa gözükür ve çocukların bunu dile getirmesiyle bu hikaye, kulaktan kulağa yayılarak insanlar arasında güçlü bir dalga haline gelir. Dönemin yazılı kaynaklarına göre, o yılın Ekim ayında oldukça kalabalık bir topluluk Meryem Ana’yı beklemek için Fatima’da toplanır. Son derece olumsuz hava şartlarına rağmen bulutlar dağılır, güneş kendini gösterir ve on dakika civarı havai fişekleri andıran bir ışık gösterisine şahit olurlar. Olayın yaşanmasının ardından, bütün bunların gerçekleştiği noktaya bir kilise yapılır. Bu heybetli Katolik Kilisesi’nin yapımının ardından burada din turizmi oldukça gelişmiştir.

9. Cascais

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Birkaç asır boyunca Arap egemenliğinde kalan Cascais, 1153’te Portekiz Kralı I. Afonso tarafından geri alınmış bir balıkçı kasabasıdır. Portekiz’in rivierası Cascais, 1870’li yıllarda hem Portekiz krallığının hem de her ırktan asilzade ve aristokratların yazlık mekanı olmuştur. 1930’lardan itibaren de dünyanın önde gelen zenginlerinin, sürgündeki bazı kralların, asilzadelerin, sanatçıların burada mülk almasıyla ismi ‘ünlülerin sığınağı’ olmuştur. Festivaller, konserler, kaliteli restoranlar, haftalık pazarlar ve doğal güzellikleriyle Cascais  bir cennet mekanı olarak görülüyor. Özellikle okyanusun kayalıkları aşındırmasıyla oluşmuş ve uğultu sesleriyle ürpereceğiniz ‘Boca do Inferno’ (Cehennemin Ağzı) ismi verilen mağarayı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

10. Guimaraes

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Portekiz’in ilk Kralı Afonso Henriques burada doğduğu için, Guimaraes genellikle ‘Portekiz uyruğunun doğduğu yer’ olarak anılıyor. Kendi geleneksel tarihi, pek çok eşsiz eseri ve mimari mekanı olan Guimaraes, hala tarihi formunu koruyan eski sokaklardan ve meydanlardan oluşmaktadır. Guimaraes’in en ünlü yapıları arasında uzun süredir terk edilmiş olan Kraliyet Sarayı da bulunmaktadır. Burada yaşayacağınız en etkileyici an ise, trenden inip istasyondan çıktığınızda hemen göreceğiniz kralın doğduğu yerdeki eski bir duvar üzerinde ‘aqui nasceu portugal’ (Portekiz burada doğdu) yazısını okuduğunuz an olacaktır.

11. Madeira

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Atlas Okyanusu’nda bulunan Madeira takımadaları, 1617 yılında Türk denizciler tarafından ele geçirilmiş ve kısa bir süreliğine Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Daha sonraki zamanlarda bu adalar, Portekiz tarafından fethedilmiş ve 1625-1630 yılları arasında kuzeye yapılan harekatları destekleyebilmek için üs olarak kullanılmıştır. Günümüzde turizm konusunda gelişmiş olan Madeira, oldukça yerel, egzotik ve misafirperver bir takımadadır. Portekiz’e bağlı özerk bir bölge olduğundan, Portekiz üzerinden seyahat etmek kolaydır.

12. Tavira

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Tıpkı Lagos gibi Algarve bölgesinde bulunan Tavira, oldukça şirin ve sakin bir kenttir. Fas’dan gelen Mağribilerin İspanya’da hüküm sürdüğü dönemlerde bu kentte bıraktığı izler ve Portekizlilerin günümüzdeki etkisiyle oldukça ilginç bir kültür karışımı karşımıza çıkmaktadır. Eğer tarih ve modern turizmin doğal güzelliklerle olağanüstü birleşimine şahit olmak isterseniz, gezinizde Tavira’ya mutlaka yer vermelisiniz.

13. Azores

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Atlas Okyanusu’nun ortasında yer alan takımadalar, Lizbon’dan 1500 km ve Kuzey Amerika’nın doğu sahilinden 3900 km uzaktadır. Portekiz’e bağlı bu cennet vari bölge, oldukça egzotik dokuz adadan oluşmaktadır. Portekiz’e yolunuz düştüğünde, doğal güzellikleri içerisinde geçirdiğiniz zamana asla doyamayacağınız Azor adalarını hiç ertelemeden bir an önce keşfetmelisiniz.

14. Evora

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

‘Portekiz’in altın çağını en iyi yansıtan örnek’ seçilen Evora şehri; Roma, Cermen ve Endülüs izlerini taşıyan, günümüzde yerel Portekiz kültürüyle harmanlanmış oldukça tarihi küçük bir şehirdir. Lizbon’un doğusunda yaklaşık iki saatlik mesafede bulunan kentte, Diana Tapınağı ve şehrin neredeyse her yerinde bulunan diğer tarihi kalıntılar oldukça dikkat çekmektedir.

15. Sagres

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Yazımız boyunca büyüleyici güzelliklerinden sık sık bahsettiğimiz Algarve bölgesinde yer alan bir başka şehir olan Sagres, Romalıların ‘Dünyanın Sonu’ olarak adlandırdığı, Avrupa’nın en güneybatısında bulunan şehirdir. Dünyanın sonu olarak bilinen Cabo de Sao Uçurumu ve uçurumun dibindeki altın renkli kumlarıyla ünlüdür. Başınızı fazlasıyla döndürecek seviyede ilginç ve güzeldir. Turizm akınına uğramamış olmasının yanı sıra, turistlerin çok misafirperver karşılandığı muazzam bir balıkçı kasabasıdır. Rahat ve dingin atmosferiyle Portekiz’de mutlaka görmeniz gereken muhteşem yerler içerisinde listenizde bulundurmanız gereken bir yerdir.

16. Monsanto

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Burası, granit taşlardan oluşan büyüleyici bir köydür. Monsanto’daki insan varlığı, Alt Paleolitik çağlara (buzul çağlarında erken Taş Devri) kadar uzanır. Ancak bu bölgede aynı zamanda Romalılar, Vizigotlar ve Araplar tarafından da yerleşim sağlanmıştır. Cabeço de Monsanto tepesinin taşları arasında yer alan Monsanto sokaklarında, devasa taşlara gömülü oldukça ilginç evler görebilirsiniz.

17. Amarante

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

İsmi Portekizce ‘amar’ (sevmek) kelimesinden türetilmiş olan Amarante kenti, pek çok Portekizli ressam ve sanatçının doğduğu ve yetiştiği, tıpkı ismi gibi sevgi ve sanat dolu bir yerdir. Porto’nun yaklaşık 70 kilometre doğusunda bulunur. Oldukça küçük ve şirin bu belde, São Gonçalo kilisesi ve São Gonçalo köprüsüyle bir bütün halindedir. Yalnızca rüyalarda görülebilecek kadar derin bir zarafetle sizleri hayran bırakacağına eminiz.

18. Faro

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Tarihte Romalılar, Fenikeliler, Bizanslar ve Endülüs Emevileri hakimiyetine sırasıyla girmiş olan Faro; İngilizlerin 1596 yılındaki saldırısında yıkıldıktan sonra, 1755 depremini de takiben ikinci kez tekrar kurulmuştur. Bu sebepten dolayı, kentin tarihi dokusu, Portekiz’in diğer yerleşim yerlerine kıyasla fazla eskiye dayanmamaktadır. Özellikle ‘Praia de Faro’ adlı sahiliyle ünlü olan Faro, deniz-kum-güneş üçlüsünü arayan tatilciler için oldukça popüler bir şehirdir. Faro; daha önce bahsettiğimiz Lagos, Sagres ve Tavira gibi Algarve bölgesine bağlıdır ve bu kentler arasında ulaşım oldukça kolaydır.

19. Obidos

Obidos kelimesi, Latince ‘oppidum’ (korunaklı şehir) kelimesinden gelmektedir. Etrafı oldukça sağlam kale duvarlarıyla çevrilmiş olan bu şehirde, surların üzerinde yürüyerek şehri inceleyebilmek oldukça keyiflidir. Obidos aynı zamanda çikolata şenliklerine ev sahipliği yaptığından, tatlı severlerin mutlaka uğramasını öneriyoruz.

20. Douro Vadisi

Portekiz'de Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

‘Güneşin dokunduğu vadi’ anlamına gelen Douro Vadisi, tıpkı ismi gibi vadinin tüm renkleri üzerine güneşin dokunmasıyla altın renkli bir doğaya bürünür. Sıra sıra dizilmiş nehre kadar inen üzüm bağlarını izlerken, dimdik yamaçlarda nasıl yer çekimine karşı koyarcasına durabildiklerini düşünüp şaşırır ve fazlasıyla hayran kalırsınız. Rustik ve nostaljik görünüme sahip olan Douro vadisinin şiirsel güzelliğine şahit olmak için, Porto’dan doğuya doğru yaklaşık bir saatlik yolculuk yaparak vadi üzerinde konumlandırılmış otellerden birinde konaklayabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
İlginç İlginç
3
İlginç
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!