Popüler Bilim Severlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

7 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Kitap okumak birçoğumuz için başlı başına faydalı ve zevkli bir eylemdir. Popüler bilim kitapları da, içinde yaşadığımız evreni ve belki de kafamızı kurcalayan pek çok sorunun cevabını anlamlandırmamıza yardımcı olabilen kitaplardır. Ayrıca, bazıları güçlü bilimsel tezler olduğundan; bu kitapları okurken fazlasıyla özel olduklarını hissederiz. Popüler bilim severlerin veya bu türe yalnızca ilgi duyanların mutlaka okuması gereken bazı önemli kitaplar olduğunu düşünerek sizler için kapsamlı bir liste hazırladık. Haydi birlikte listemize bir göz atalım.

1. Türlerin Kökeni

Popüler Bilim Severlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Bu kitabın, ünlü İngiliz biyolog ve doğa tarihçisi Charles Darwin’in beş yıl süren bir araştırma gezisinden edindiği bilgiler ışığında, organik evrim kuramına ve bu kuramın getirdiği tartışmalara öncülük eden somut bir çalışma olduğunu öncelikle belirtmemiz gerekir. Gezinin sonunda gözlemlediği insan toplulukları, bulduğu canlıların ve fosillerin özellikleri gibi konular, elbette ki kısa bir süre içerisinde sonuçlandırılarak kitap haline getirilmedi. Evrim kuramının ortaya çıkışıyla beraber bütün bu bulguların kitaplaşması yaklaşık yirmi yıl sürdü. Bilim insanları tarafından kabul gören Darwin’in evrim teorisi görüşü, “Canlıların ortak atalardan evrilerek çeşitlenmesi ve yeni türler oluşturması” görüşüne dayanmaktadır. Henüz bu kitabı okumaya fırsatınız olmadıysa, günümüzde gerçekliği en yüksek kabul edilen Evrim Teorisi’nin temellerini ortaya atan bilim adamı Darwin’in kendi kaleminden Türlerin Kökeni’ni okumanızı tavsiye ederiz.

2. Ceviz Kabuğundaki Evren

Toplamda kırk dile çevrilmiş, popüler bilim kitapları arasında parmakla gösterilen Ceviz Kabuğundaki Evren; Stephen Hawking tarafından evrenin en karmaşık sorunlarının ağır fizik bilimiyle ilişkilendirilerek en yalın dille anlatıldığı önemli bir eserdir. Zamanın başlangıcı olup olmadığını, kara deliklerin özelliklerini, yaşamımızın evrenin sonsuzluğu içerisindeki yerini, evrenin oluşumunda yer alan patlamayı ve daha birçok sorunsalı cevaplandırmaya çalışan Hawking; insanoğlunun geçmişini ve evreni bekleyen geleceği nedenleriyle tartışarak bizlere önemli ipuçları sunmaktadır.

3. Hiç Yoktan Bir Evren

Popüler Bilim Severlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Ön sözü Richard Dawkins tarafından yazılmış ve ilginç bir şekilde bu yazının en arka sayfada yer alıp son söz görevini üstlenmesiyle dikkat çeken Hiç Yoktan Evren adlı kitap, Lawrence M. Krauss tarafından modern fizik alanında yazılmış önemli bir popüler bilim kitabıdır. Dawkins: “Hiç Yoktan Evren, Darwin’den beri yazılmış en önemli bilim kitabıdır.” gibi bir iddiada da bulunmaktadır. Asıl çıkış noktası, “Neden hiçbir şey yerine bir şey var?” gibi felsefik bir soruyu, bilimselliğin sade bir dille işlenerek cevaplandırılması fikrinden gelmektedir. Evren hakkında bilinçlenmek isteyen herkesin, bu kitaba mutlaka şans vermesi gerektiğini düşünüyoruz.

4. Kozmos

Carl Sagan, astronomi ve astronominin alt dallarını, Kozmos adlı kitabında her seviyeden okurun rahatlıkla anlayabileceği bir şekilde kaleme almıştır. Geçmişten günümüze evrenin nasıl algılandığı konusunda ilgi çekici bilgileri resimlendirerek; Kozmos’un sonsuzluğunu en sade ve etkileyici şekilde anlatmıştır. Eğer herhangi bir bilimsel temeliniz veya popüler bilim kitaplarıyla ilgili daha önceden bir deneyiminiz yoksa, bu kitap tam size göre! Kozmos’un yazılış amacı, astronomi ve fizik adına bilimsel temeller atmak ve yeni ilgilenmeye başlayanlar için merak uyandırmak olduğundan; bilim kitaplarına hevesiniz olduğu halde karmaşık terimleri anlayamadığınız için çekingen davranmanıza gerek kalmayacak!

5. Büyük Tasarım

Popüler Bilim Severlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Dogmatik düşüncelerden uzak bir şekilde Leonard Mlodinow ve Stephen Hawking tarafından çok tartışılan evren olaylarının ele alındığı Büyük Tasarım adlı kitapta, birleşik alan kuramının var olmayabileceğini ve buna karşılık 11 boyutu içine alan M kuramı ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Kitabın sayfa sayısının az olmasıyla beraber, anlatımların da kısa ve akıcı olması oldukça dikkat çekmiş ve kısa bir sürede Amazon’da en çok satanlar listesinin birinci sırasına yerleşmiştir. Ayrıca, kitapta Büyük Patlama (Big Bang) teorisinin fizik yasalarına bağlı geliştiği savunularak, evrenin kökenini açıklarken Tanrı’yı araya sokmanın gereksiz olduğu belirtilmiştir. Din ve bilim arasına bir çizgi koyan bu eseri mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

6. Kaos

James Gleick, New York Times’ta da bilim yazarlığı yapan deneyimli bir yazar olarak; kaos olarak adlandırdığımız gelişigüzel biçimlerde doğal olayları incelemiş ve yazıya aktarmıştır. Birbirinden farklı karakterlerle bezenmiş kitabın içerisinde oldukça basit anlatımlar ve görseller bulunmaktadır. Yolda giderken arka arkaya dizilen otomobiller, musluktan akan su, sigara dumanı… Hepsi kaosun birer parçası. Kitabı okumaya karar verdiğinizde, gerçek hayatta belki de hiç farkına varmadığımız “kaotik davranışlar” ile tanışmaya ve olabildiğince şaşırmaya hazır olun.

7. Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar

Popüler Bilim Severlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Popüler bilim üzerine yazdıklarıyla ünlü olan Stephen Hawking’in bir başka eseri olan Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar, aslında felsefenin temelini oluşturan pek çok soruyu bilimle cevaplandırmaktadır. “Nereden geldik?”, “Evrende yalnız mıyız?”, “Bir yaratıcı var mı?”, “Her şeyin en temelde anlamı ve amacı nedir?” gibi insanların aklını kurcalayan soruları Stephen Hawking, hayatı boyunca edindiği bilimsel tespitleriyle donatarak cevaplandırmış ve ölümünden hemen önce bu kitabı derlemiştir. Popüler bilim severlerin mutlaka okuması gereken kitaplar içerisinde bu kitabın, bir bilim dehasının tüm birikimini insanlığa son bir mesaj olarak sunmasından kaynaklı, oldukça önemli bir yeri olmalıdır diye düşünüyoruz.

8. Zihnin Geleceği

Bu kitapta, aslında bilimkurgu konusu olan telepati, zihin kontrolü, telekinezi, avatarlar, hafıza, rüyaların kaydedilmesi durumlar, ünlü laboratuvarlarda yapılan en son araştırmalara göre incelenerek işleniyor. Kaku; beynin içerisindeki duygu ve düşüncelerin bilgisayara yüklenerek; beyin ağında toplanarak, kavrama yeteneği geliştiren ilaçların keşfedilerek, bilincin tüm evrene gönderilerek, ve hatta ölümsüzlüğün sınırlarının zorlanarak kurulacak bir geleceği, gerçek bilimin kurgulanması yöntemiyle bizlere sunuyor.

9. Gen Bencildir

Richard Dawkins’in teknik bir dille yazdığı halde karmaşık hale getirmeyi tercih etmediği bu kitapta; evrimin ve doğal seçilimin, genlerin kendi gözünden anlatıldığını görmekteyiz. Kitapta yer alan öngörülerin günümüzde hala geçerliliğini koruması, pek çok biyolog tarafından takdir edilmiş; hatta bilim yazıtının başyapıtı olarak görülmesine sebep olmuştur. Genlerin evrimdeki rolünü ve canlılardaki kalıtsal tipik özellerin sebeplerini kavramanıza en sade haliyle yardımcı olacak bu eseri gözden kaçırmamalısınız.

10. Zamanın Kısa Tarihi

Popüler Bilim Severlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Yine bir Hawking eseri olarak karşımıza çıkan Zamanın Kısa Tarihi, kırk dile çevrilmesine ek olarak dokuz milyonun üzerinde baskı yaptı ve uluslararası bir şöhrete sahip oldu. 1988 yılında yazılan bu kitabın yayımlanmasının üzerinden geçen zaman içerisinde, hem atom-altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde ciddi ilerlemeler yaşandı. Bu yeni bulgular, aslında Hawking’in kitabı ilk yayımladığı zamanki içerikte bulunan öngörülerle paralel olarak ilerledi; ancak yine de kendisi, son araştırmasından ve yeni bilgilerden derleme yaparak kitaba ekleme yapma isteğinde bulundu. Bu kararının üzerine son baskılarda yeni bir ön söz ekledi ve ayrıca ek olarak, solucan delikleri ve zaman yolculuğuyla alakalı ilgi çekici yeni bir bölüm daha yazdı. Usta bir öğretmen mizacıyla ve mizah katılarak yazılmış, tarihte bilime dair önemli gelişmelerin ve bulguların yer aldığı bu kitabı okurken evrenin birçok gizemini keşfetmeniz mümkün olacaktır.

11. Farz Edelim Ki

“Kırk yıl düşünsem bunu sormak aklımın ucundan hayatta geçmezdi!” diye tepki vereceğiniz, ancak birilerinin bir yerlerde sorduğu son derece ilginç soruları tüm ihtimalleri hesaplayarak cevaplandıran bu kitap, sizi saatlerce içine çekmeyi başaracak! Randall Munroe, gerçek insanlar tarafından sorulan oldukça mantıksız ve saçma soruları, modern bilimin ışığında cevaplandırarak derlemiş ve en eğlenceli haliyle okuyucuya sunmuştur. Karikatürlere ve oldukça esprili bir dile yere vererek, okuyan herkeste bilime karşı merak ve sempati uyandırmayı başaran ‘Farz Edelim Ki’, popüler bilim severlerin mutlaka okuması gereken kitaplar arasında en eğlencelisi olmaya bizce hak kazanmıştır.

12. Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi

Öğrenciliği zamanında fen dersinde oldukça sıkılan ve zorlanan Bill Bryson; bu eserinde, kendisi gibi zorluk yaşayan kişiler için jeoloji, kimya, paleontoloji, astronomi ve parçacık fiziği gibi konuları anlaşılabilir hale getirmeye gayret ediyor. Öğrenmeye oldukça meraklı olan yazar, Büyük Patlama’nın (Big Bang) gerçekleştiği andan itibaren uygarlığın doğuşuna kadar evrende meydana gelmiş olan her şeyi; yani daha önceden hiç olduğumuz bir noktadan, sonrasında insan olduğumuz noktaya kadar nasıl geldiğimizi ele aldığı kitabında sade bir anlatım tercih ederek bulgularını bizimle paylaşıyor.

13. Evrenin Zarafeti

Uzayın dokusunda gizli yeni boyutlar, temel parçacıklara dönüşen kara delikler, birbirlerinin yerine geçebilen çok büyük ve çok küçük evrenler gibi durumlara açıklama getirip sorunlara çözümler sunan Brian Greene, bu konulara dair yapılmış keşifleri ve hala çözülmesi beklenen gizemleri bizlere ‘Evrenin Zarafeti’ adlı kitabında aktarıyor. Uzayın sonsuzluğunda var olduğu bilinen veya henüz araştırılan pek çok bilgiyi, oldukça merak uyandıran biçimde bizlere aktardığı için kendisine teşekkür etmeliyiz. Evrenlerin gizemi hakkında sizin de aklınızı kurcalayan sorular varsa, bu kitabı okumaya bir başlayın deriz.

14. Incognito – Beynin Gizli Hayatı

Ünlü Nörobilimci David Eagleman, bizleri bilinçaltımıza derin bir yolculuk yapmaya davet ediyor. 20 dilde yayımlanan Incognito adlı eserinde; düşüncelerimizin, hislerimizin ve davranışlarımızın buzdağının görünmeyen kısmı, yani bilinçaltımızın yönlendirdiği bir başka biz tarafından yönlendirildiğini tüm açıklığıyla ortaya koyuyor. Geniş bir yelpazeden araştırma ve sonuçları bir araya getiren bu kitap, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında sizi olağanüstü bir keşfe çıkaracak.

15. Soluk Mavi Nokta

Bizlere daha önceden beri yalnızca bir karaltı gibi görünen uzayın derinliklerindeki evrenleri anlatırken; Carl Sagan, başka dünyaların keşfinin ve bu dünyalara olası yerleşimlerin ne bir fantezi ne de bir lüks olmadığı konusunda oldukça ısrarcı davranıyor. Zamanla genişlettiğimiz uzay yolculuklarından da bulgulara yer vererek, okuyanları şiirsel ve somut bir anlatımla başka dünyalara götürmeyi fazlasıyla başarıyor. İnsanlığın bir uzay uygarlığı kurması yolunda oldukça inandırıcı bir tez sayılan bu kitabı okurken hayal gücünüzdeki genişleme kaçınılmaz bir hale gelecek.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!