Popüler Baston Şekerine Dair Bilmediğiniz Şaşırtıcı Gerçekler

4 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Şekerler, birbirinden renkli görüntüleriyle her zaman bizlerin odak noktası olmuştur. Mayhoş tatları ve ağızda kalan enteresan lezzetleriyle, özellikle çocukların vazgeçilmezleri konumundadırlar. Baston Şekerler ise, daha çok kırmızı ve beyaz renkleriyle hatırımızda kalmıştır. Genellikle, Noel zamanında dükkânları süsleyen bu şirin aksesuarlar çoğu insan için bir alışkanlık haline gelmiştir. Sizlere dünyaca ünlü ve popüler olan kırmızı Baston Şekerine dair hiç bilmediğiniz şaşırtıcı gerçekler içeriğini hazırladık. Herkese lezzetli okumalar dileriz.

1. Şeker Kamışı

Popüler Baston Şekerine Dair Bilmediğiniz Şaşırtıcı Gerçekler

Şeker kamışı ilk olarak Hindistan’da yayılmaya başlamıştır. İşgaller ve savaşlar sonucunda kısa bir süre içerisinde şeker kamışı, dünyada en çok ihracatı yapılan ürünlerden biri haline gelmiştir. Zamanla kamıştan şeker üretilmeye başlanmış ve zenginlerin en çok talep ettiği lüks malların başında gelen yiyecek olmuştur. Hatta bazı krallıklarda mutfak malzemeleri dahi şekerden yapılmıştır. “Beyaz altın” ismi verilen şeker, özellikle Haçlı Seferleri ve sonrasında gelişen köle ticareti ile Avrupa’da büyük yankı uyandırmış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

2. Şeker Pancarı

1750’li yıllara gelmeden önce şeker pancarı, keşfedilen bir diğer şeker kaynağı olmuştur. Ancak şeker kamışına gösterilen yoğun ilgi ve aşırı merak, şeker pancarı üzerinde o kadar da etkili bir biçimde yükselmemiştir. 1880’li yıllardan sonra ise, şeker kamışının yerini şeker pancarı almaya başlamıştır. İngiltere’nin bu ürüne olan fazla ilgisiyle birlikte, büyük dünya savaşları döneminde şeker alımı durdurulmuştur. Savaş sonrası İngiltere, ilk kez tropikal sömürgelerinin dışında bir şeker kaynağına ulaşmıştır.

3. Baston Şekeri

Popüler Baston Şekerine Dair Bilmediğiniz Şaşırtıcı Gerçekler

Dünyada oldukça popüler olan Baston Şekerine dair bilmediğiniz şaşırtıcı gerçekler içeriğimizin üçüncü sırasında Baston Şekeri kendine yer bulmaktadır. Beyaz tabanın üzerinde yer alan kırmızı çizgilerle dolu olan renkli Baston Şekerleri, özellikle Noel için vazgeçilmez bir aksesuar ve gelenek ürünü olmuştur. Çizgi filmlerinde en çok sevilen ürünlerinden biridir. Karların yağması ve aralık ayının gelmesiyle beraber tüm dükkânlar, camlarının önüne Baston Şekerlerini yerleştirir. Şekerlin sevimli görüntülerinin altında yatan kısa ve ufak bir tarihleri de bulunmaktadır.

4. Şeker Geleneği

Her yıl yaklaşık olarak 120 milyon ton şeker tüketilmekte ve bu sayı gün geçtikçe giderek artmaktadır. Brezilya ve Hindistan, şeker üretimi konusunda ilk üçte yer almaktadır. Baston Şekerleri ise ilk olarak Germenler tarafından keşfedilmiştir. 1670’li senelerde ilk üretilen Baston Şekeri sadece beyaz bir tabandan oluşmuştur. Şekerlerin esas üretilme amacı, çocukların dikkatini toplamak adına belirlenmiştir. Dini törenlerde rahatsızlık veren küçük çocukların sessiz bir şekilde durup oyalanması için Hıristiyan bir koro yöneticisi tarafından Baston Şekerler icat edilmiştir.

5. Baston Şekli

Popüler Baston Şekerine Dair Bilmediğiniz Şaşırtıcı Gerçekler

Genellikle Kilise gösterilerinde yapılan piyeslere uyumlu olunması adına şekerin şekli bastona benzetilmiştir. Şeklini, İsa’nın doğumunu anlatan oyunlardan ilham alındığı söylenmiştir. Günler geçtikçe Noel ile birlikte şeker ticarileşmiş ve vazgeçilmez bir tüketim ürünü haline gelmiştir. Çoban bastonuna benzeyen bu şeker türü, ikinci bir rengi ve naneli aromasını Amerikalılar tarafından almıştır. Gün geçtikçe Baston Şekerinin bilinirliği artmış ve tüm dünyada aranan bir ürün olmayı başarmıştır. Günümüzde yılbaşı haftası en çok tüketilen ve aranılan ürünlerin başında gelmektedir.

6. Kırmızı Renkleri

Avrupalılar, Noel kutlamalarında çam ağaçlarını süslemeye başladıktan sonra en çok tercih ettikleri ürünlerin başında kurabiyeler gelmiştir. Çeşitli yiyecekler ve özellikle çubuk şeklindeki atıştırmalıklar da süslemelerin başında rağbet gören aksesuarlar arasında yer almıştır. İlk zamanlar dümdüz beyaz bir renge sahip olan Baston Şekeri, sonradan kırmızı çizgilerle süslenmiş ve üzerine yeşil kurdeleler asılmıştır. Artık yeni modellerinde yeşil çizgilerin de eklendiği görülmektedir. Hediye sepetleri ve kavanozların süslenmesi için de Baston Şekerlerine başvurulmaktadır.

7. Enteresan Çizgileri

Popüler Baston Şekerine Dair Bilmediğiniz Şaşırtıcı Gerçekler

Popüler Baston Şekerine dair hiç bilmediğiniz şaşırtıcı gerçekler içeriğimizin yedinci sırasında şekerlerin çizgilerine değinilmiştir. Bir Baston Şekeri, beyazın üzerine çizilen kırmızı çizgileri olmadan düşünülememektedir. Şeker üreticileri bu boğuk beyaz renge biraz canlılık katmak ve çekiciliklerini arttırmak adına kırmızı çizgileri şekerlere eklemişlerdir. Bu kırmızı çizgiler gül şekerlerinden yapılmıştır. 1847 tarihinde şeker kamışının ilk kez canlı olarak kullanılmaya başlanması Imgard ismindeki bir Alman’ın çam ağacını şeker kamışları ve baston şekerler ile süslediğinde ortaya çıkmıştır.

8. Baston Şekerin Üretimi

İlk süslenen çam ağacından elli yıl kadar sonra bu gelenek hızlıca yayılmış ve dükkân raflarında kırmızı beyaz çizgili şekerler yerini almıştır. Kimse ilk çizgiyi kimin icat ettiğini bilmemekte ve bu yıllardır tespit edilememektedir. En ünlü Baston Şeker imalatçısı Bob McCormack olarak bilinmektedir. Bob’s Candies adındaki şirketiyle, en fazla tercih edilen popüler şekerleri yapmayı sürdürmüştür. İlk zamanlarda baston şekli verilmesi elle yapılıyorken bunun zorluğundan kurtulmak amacıyla şeker kamışlarına şekil vermek için özel bir makine icat edilmiştir.

9. İnanılmaz Efsaneleri

Baston şekerine dair ortalıkta dolaşan çeşitli mitler ve efsaneler bulunmaktadır. Bunların en yaygın olanını baskıcı Hıristiyan dünyasında, şeker kamışının gizli bir sembolü ifade ettiği efsanesidir. Beyaz ve kırmızı renklerin kan ve saflığı temsil ettiğine inanılmaktadır. Üç çizginin, Üç Kutsal’ı resmettiği benimsenmiştir. Şekerin tadını veren aromaların kutsal kitaplarda geçtiğine inanılmaktadır. Bu iddiaların çoğunun tarihi ve bilimsel bir kanıtı bulunmamaktadır. Oldukça geç bir tarihte ortaya çıkan Baston Şekerleri, böyle bir iddianın doğru olamayacağını kanıtlamaktadır.

10. Mayhoş Lezzeti

Popüler Baston Şekerine Dair Bilmediğiniz Şaşırtıcı Gerçekler

Çocukların uzun uzun yaladığı ve kar yağdığı zamanlarda kırmızı ve yeşil süslemeler eşliğinde dükkânları büyüleyen Baston Şekerler, tatları bakımından pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Şekerlere hakim olan nane tadı, şekerin başlıca maddesini oluşturmaktadır. Keklik üzümü ise şekere verilmek istenen aromaların en çok tercih edilenleri arasında gelmektedir. Zaman geçtikçe farklı aromalar da eklenen Baston Şekerler, vanilyalı olarak da tercih edilmektedir. Dünyaca ünlü popüler baston şekerine dair bilmediğiniz tüm şaşırtıcı gerçekler listemizin son maddesinde şekerlerin lezzetine yer verilmiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!