Polonya’da Keşfedilmeye Açık 10 Tatil Rotası

3 dk okuma süresi


3
10 Paylaşım, 3 puan

Tarih boyunca pek çok savaş ve yıkım görmüş olan Polonya, bugün gelişen ekonomisi ve tarihi yapısıyla turistlerin ilgisini çeken bir ülkedir. 2. Dünya savaşı sebebiyle ağır yaralar alan ülke, 1945 yılından sonra yavaş yavaş kendini toparlamaya başlamış ve savaşın yaralarını sarmaya çalışmıştır. Polonya 2. Dünya savaşı zamanı soykırımdan en fazla Yahudi’yi kurtaran ülkelerden biridir. Tarihiyle ve tanıklık ettiği savaşla çok önemli bir yere sahip olan Polonya bugün Avrupa’da muhakkak görülmesi gereken yerlerden biridir. Biz de tarihe yolculuk yapmak isteyen gezginlerimiz için bir gezi rehberi hazırladık. İşte Polonya’da keşfedilmeye açık top 10 tatil rotası!

1. Varşova Old Town- Varşova

Polonya’da Keşfedilmeye Açık 10 Tatil Rotası

Varşova’nın en önemli turistik yerlerinden biridir. 13. yüzyılda kurulmuş olan Old Town Türkçe anlamıyla eski şehir, UNESCO’nun kontrolü altındadır. 2. Dünya savaşı sırasında yıkılan old town savaş sonrası aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir.

2. Auschwitz-Birkenau Toplama Kampı

Nazi Almanyası tarafından kurulmuş en büyük toplama kamplarından biri olan Auschwitz Toplama kampı Krakow’da yer almaktadır. Polonya’da yaşayan yaklaşık 3 milyon yahudinin yok edilmesine sebep olan kamp, 1940 yılının ilkbaharında inşa edildi. Çocuklar üzerinde korkunç deneyler yapılan kamp, tren raylarının yakınında kurulmuştur. Tren raylarını kampın içine kadar uzatan Naziler, insanları büyük bir alanda toplar, gaz odalarına gidecek olanları ve çalışacak olanları ayırırdı. Bugün kampın içi müzeye çevrilmiş ve ziyaretçilere açılmıştır. Milyonlarca insanın acımasızca öldürüldüğü bu kampın girişinde bizleri Almanca “Çalışmak Özgürleştirir” deyimi karşılar.

3. Malbork Kalesi- Zulawy

Polonya’da Keşfedilmeye Açık 10 Tatil Rotası

Yüzey alanıyla dünyanın en büyük gotik kalesi olan Malbork Kalesi, yüzyıllarca birçok krallığa ev sahipliği yapmıştır. UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan kale, Polonya’nın kuzeyinde Nogat nehri kıyısında yer alır. 2. Dünya savaşı sırasında zarar gören kale savaş sonrası restorasyon sürecine girer.

4. Krakow Cloth Hall- Krakow

Rönesans döneminden kalma olan yapı ihtişamıyla insanları kendine hayran bırakıyor. Polonya’nın ikinci büyük şehri Krakow’da yer alan yapı, yüzyıllar boyunca birçok farklı insanı konuk etmiştir. Krakow’un merkezinde yer alan yapıda aynı zamanda birçok ünlü sanatçının eserleri de yer almaktadır.

5. Niedzica Kalesi- Niedzica

Polonya’da Keşfedilmeye Açık 10 Tatil Rotası

Dunajec Kalesi olarak da bilinen kale, Polonya’nın güneyi olan Niedzica’da yer alır. Niedzica Kalesi 14. Yüzyıl’da Polonya- Macaristan ilişkilerinin önemli bir merkeziydi. Görünümüyle masallardaki mistik kentlere benzeyen kale ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor.

6. Varşova Ayaklanması Müzesi- Wola

2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sına karşı Polonya halk ordusunun yaptığı bir ayaklanma olan Varşova ayaklanması uzun mücadelenin ardından başarıyla sonuçlanır. Daha sonra 1983 yılında Polonya’nın Wola bölgesinde ayaklanma anısına müze kurulma kararı alınır ancak uzun süre hiçbir inşa olmaz. 2004 yılında ayaklanmanın 60. yılının anısına açılan müzede isyancılar tarafından kullanılan silahlar, aşk mektupları gibi yüzlerce eser yer alır.

7. Oscar Schindler’in Fabrikası- Krakow

Polonya’da Keşfedilmeye Açık 10 Tatil Rotası

Oscar Schindler 2. Dünya Savaşı sırasında birçok yahudiyi kendi fabrikasında çalışıyormuş gibi gösterip kurtaran alman bir girişimcidir. Hayatı Schindler’in Gemisi adlı bir kitaba ve Schindler’in Listesi adlı bir filme de konu olan Schindler, 2. Dünya savaşı sırasında Krakow’da kendi fabrikasını kurar. Ve yahudi muhasebecisi Itzhak Stern’in yardımıyla yahudilerden oluşan bin kişiyi fabrikasında çalıştırmaya başlar. 1939-1943 yılları arasında inşa edilen ve birçok yahudiyi Nazi zulmünden kurtaran fabrika, bugün müze görevini görmektedir. Tarih meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri olan müzede o döneme ait çeşitli eşyalar da sergilenmektedir.

8. Lazienki Sarayı- Varşova

Varşova’nın en büyük parkına da sahip olan Lazienki Sarayı, Neo-klasik bir mimariye sahiptir. Yapı 1600’lü yıllarda inşa edilmiş ve dönemin en güzel yapısı olarak görülmüştür. Sarayın içerisinde Polonya’nın en ünlü sanat eserleri de yer almaktadır.

9. Chopin’in Evi- Wola

Polonya’da Keşfedilmeye Açık 10 Tatil Rotası

Dünyaca ünlü müzisyen ve besteci Chopin’in doğduğu ve hayatının ilk yedi ayını geçirdiği ev bugün müze görevini görmektedir. Müzik meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken müzede bir müzik dehasının hayatının bir dönemine şahitlik edeceksiniz.

10. Wawel Katedrali- Krakow

Polonya’da keşfedilmeye açık 10 tatil rotası listemizin sonuncusu, 900 yıldan eski bir tarihe sahip olan Wawel Katedrali, Krakow’da Wawel tepesinde yer almaktadır. Birçok kralın taht giyme yeri olarak da bilinen katedralde ayrıca kral mezarlarının da bulunduğu bir oda yer almaktadır.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!