Polonya’da Keşfedilmeye Açık 10 Tatil Rotası

5 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Büyüleyici orta çağ mimarisiyle, İkinci Dünya Savaşı’na dair kalıntılarıyla ve her köşede bulunan kaleleriyle oldukça ilgi çekici bir yer olan Polonya, mutlaka görmeniz gereken ülkelerden sadece birisi. Hem antik geçmişi hem de günümüzde ev sahipliği yaptığı nefis doğasıyla Polonya’da keşfedilmeye çok açık 10 muazzam tatil rotası dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Biz de sizler için seyahat sever gezginlerin uğrak noktalarından, tarih severlerin bayılacağı müzelere kadar pek çok seçenek içerisinde kaybolacağınız bir liste hazırladık. Keyifli okumalar dileriz!

1. Varşova

Polonya’da Keşfedilmeye Açık 10 Tatil Rotası

Polonya’da en bilinen ve keşfedilmeye açık mükemmel 10 tatil rotasından birisi Varşova’dır. Polonya’nın başkenti olan şehirde; Barok ve Rönesans dönemlerin orijinal kopyaları olan şaheserleri görmek nefis bir deneyimdir. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında pek çok müze ve saraya ait koleksiyonlar kaybolmuş olsa da; Varşova, günümüzde altmıştan fazla müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Eğer açık hava sever bir kişiyseniz, şehrin en iyi mimari caddesi olan Krakowskie Przedmieście; sizler için mükemmel bir seçenek olabilir. Eski evler, Başkanlık Sarayı, anıtlar ve Polonya Bilimler Akademisi, bahsettiğimiz caddeye sadece birkaç adım uzaklıkta bulunmaktadır.

2. Krakov

Yedinci yüzyıldan beri zaten yerleşim yeri olan Krakov, Polonya’nın en eski şehir yerleşimlerinden birisidir. İkinci Dünya Savaşı’nın verdiği tahribattan nispeten daha iyi kurtulduğu için; Eski Şehir merkezi hala etkileyici orta çağ mimarisini korumaktadır. UNESCO Dünya Mirası Alanları olarak belirlenen Wawel Kalesi ve Eski Yahudi Mahallesi, rotanızı Polonya’ya çevirdiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Pek çok seçenek olarak önemli turistik yerler şehrin hemen dışında bulunmaktadır. Günübirlik gezilerle bu alanları keşfetmek oldukça mantıklı bir seçenektir. Auschwitz- Birkenau Toplama Kampı’nı ziyaret edilecekler listenize eklemeyi unutmayın!

3. Wroclaw

Polonya’da Keşfedilmeye Açık 10 Tatil Rotası

Her daim Polonya sınırları içerinde olamayan Wroclaw, uzun bir süre Bohemya Krallığı, Prusya ve Almanya hegemonyası altında varlığını dürdürmüştür. İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi ve Avrupa’da değişen sınır çizgileriyle Polonya’nın bir parçası haline gelmiştir. Lubomirski Müzesi, özellikle şehrin geçmişi hakkında epeyce bilgi dolu olan iyi bir ziyaret noktasıdır. Wroclaw’ın en eski yerleşim yeri olan Ana Pazar Meydanı; St. Elizabeth Kilisesi ve Eski Belediye Binası’nı içerisinde barındıran ilgi çekici bir bölgedir. Yaz aylarında şehri dolaşmak için üstü açık tarihi otobüslere binmeyi ve şehrin içine saklanmış minik Elf heykellerini bulmayı unutmayın deriz.

4. Tatra Dağları

Milli Park ve Tatra Dağları, Polonya ve Slovakya arasında var olan doğal bir sınır olarak nitelendirilebilir. Özellikle günümüzde Avrupa Birliği ülkeleri arasında sınır kavramı kalmadığı için ülkeler arasında gezinmek oldukça kolaydır. Belki de Polonya’da keşfedilmeye açık eğlenceli tatil rotası listenizi Slovakya adına değiştirebilir, 10 şehri de burada ziyaret edebilirsiniz. Öte yandan Polonya’nın en yüksek dağı olan Rysy, Tatra Dağları’nda yer almaktadır. Tatra Dağları’nda şelaleler, akarsular ve dağ gölleri mutlaka görülmelidir. Daha da derinlere inildiğinde Morskie Oku Gölü’ne ulaşabilir, parkın en büyük göl oluşumunda sakin bir yürüyüş yapabilirsiniz.

5. Ojcow

Polonya’da Keşfedilmeye Açık 10 Tatil Rotası

Krakow’un hemen on altı kilometre dışında bulunan küçük Ojcow köyü, Ojcow Ulusal Parkı için giriş kapısıdır. Polonya’nın yirmi bir bin kırk altı kilometrekarelik yüz ölçümüyle en küçük milli parkı olan Ojcow, ulu ağaçlardan oluşan yoğun ormanlık bir alandır. Dört yüzden fazla mağaraya ve iki nehrin arasında kalan vadiye ev sahipliği yapar. Öte yandan Ojcow’da beş yüzden fazla kelebek türü yaşamaktadır. Polonya’nın en ünlü turistik yürüyüş parkuru olan Eagles Nest Trail’de bir yürüyüş yapmalı, Pieskowa Skala’da bulunan Rönesans kalesi ve mistik bir kale kalıntılarından oluşan yirmi beş kale anıtlarını ziyaret edebilir ve Ulusal Sanat Koleksiyonu’nu yakından gözlemleyebilirsiniz.

6. Bialowieza Orman Koruma Alanı

UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenen Biolowieza Orman Koruma alanı, bir zamanlar kıtanın hemen hemen çoğunu kaplayan ilkel ormanlarıyla koruma altına alınmaya hak kazanmıştır. Polonya ve Beyaz Rusya arasındaki sınırda yer alan bölge, bin dört yüz kilometrekarelik alanı kaplamaktadır. Bialowieza, kuşları yakından gözlemleyebileceğiniz mükemmel bir gözlem cennetidir. Özellikle meraklıların görmesi gerekmektedir. Orman bizon ve diğer büyük türde hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretiniz sırasında, açık hava Ahşap Mimari Müzesi’nde yel değirmenlerini, ahşap kulübeleri, ahşap şapeli, ahırları ve hatta saunaları görmenizi tavsiye ederiz.

7. Bieszczady Dağları

Polonya’da Keşfedilmeye Açık 10 Tatil Rotası

Ukrayna ve Slovakya’ya kadar uzanan devasa dağlardan oluşan Bieszczady Dağları; sadece Karpat bölgesinde meydana gelen bir tür dağ çayırı türüne sahip olduğu için benzersizdir. Vadiler ve çayırlar, yürüyüşünüz sırasında sizi çok zorlamayacak; çok dik olamayan yolları ve hatta yumuşak bir şekilde aşağı ve yukarı eğimleriyle daha kolay bir deneyim yaşamına yardımcı olacaktır. En ünlü çayır yollarından birisi olan Polonya Wetlinska, deneyiminizin sonunda; atıştırmalıklar ve içeceklerle birlikte sizlere sıcak bir yatakta uyuma fırsatını sunmaktadır. Boz ayılara, bizonlara, kurtlara ev sahipliği yapan bölge; UNESCO Doğu Karpat Biyosfer Rezervinin bir parçasıdır.

8. Zalipie Köyü

Keşfedilmeye açık 10 muazzam tatil rotası listemizde Polonya’da görmeniz gereken bir diğer yer ise Zalipie Köyü’dür. İçerisinde gezerken her binayı süsleyen halk; özellikle çiçekli resimleri tercih etmiştir. Bunun nedeni ise; uzun bir süre önce yerel halktan olan kadınların kirli yüzeyleri renkli tasarımlarla daha güzel hale getirmek için toz boya ve süt karışımı kullanmaya başlamasıdır. Dekore edilen binalardan Kadın Ressamlar Evi, sizleri en çok etkileyecek olan binadır. Yirminci yüz yılın başlarından kalma ev, Felicja Curyłowa adında ünlü bir ressamın evidir. Evin tamamı çiçek motifleriyle kaplanmış ve sonraki dönemlerde halk müzesine dönüştürülmüştür.

9. Torun

Polonya’da en eski tarihlerden birisine sahip olan Torun şehrinin geçmişi sekizinci yüz yıla kadar dayanır. İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalanmadığı ve tahrip edilmediği için, içerisinde tarihi aydınlatan mekanları olduğu gibi saklamaktadır. Örneğin; astronom Nicolaus Copernicus’un doğdu yer olan ev, bilim insanın tüm çalışmalarıyla beraber müzeye dönüştürülmüştür. Görmeniz gereken bir diğer müze ise Polonya’ya özgü olan bir tür zencefilli kurabiye adına açılmış olan Muzeum Piernika’dır. UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak bilinen Old Quarter bölgesi; şehrin mimarisini ve ruhunu keşfedebileceğiniz, lezzetli yemekler yiyebileceğiniz güzel bir seçenektir.

10. Usedom Adası

Polonya’da Keşfedilmeye Açık 10 Tatil Rotası

1945 yılından bugüne kadar Baltık Denizi’nde bulunan bu ada, yasal olarak Polonya ve Almanya arasında bölünmüş; her yıl aldığı güneş saati nedeniyle “güneş adası” lakabını almıştır. Hem Polonya hem de Almanya için popüler bir tatil beldesidir. Yumuşacık beyaz kumsalları, sahil kenarları ve yaz aktiviteleriyle popülerliğini korumaktadır. Öte yandan özel bir botanik bahçesi de bulunan adada; sıcak aylarda yapacağınız Polonya ziyaretinizde, Karnin Lift demiryolu köprüsünden geriye kalanları ve Dannenfeldt Mozolesi’ni yakından görme fırsatına sahipsiniz. Yolunuz Usedom Adası’na düşerse; çevrede bulunan gölleri, doğa koruma alanlarını ziyaret etmeyi unutmayın.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!