Planlı Yaşamayı Sevenlere En Yaratıcı Bullet Journal Fikirleri

4 dk okuma süresi


11
12 Paylaşım, 11 puan

Bullet Journal, yani kısaltılmış haliyle Bujo, hayatınızı düzene koyup kontrol ederken eğlenceli, bütün yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz bir organizasyon yöntemidir. Bir Bullet Journal sahibi olmak size plan ve programlarınızı hatırlatarak zaman kazanmanızı sağlar. Üstelik gitgide dijitalleşmekte olan bu dönemde zevkinize göre bu çok sevilen defterlerde kendinize vakit ayırmanız size bir terapi gibi gelebilir. Planlı yaşamayı sevenlere ve bu faydalı defterlerden edinmek isteyenlere özel, en yaratıcı bullet journal fikirleri bu içerikte buluştu. Keyifli okumalar dileriz!

1. Finansal Takip Bujo’su

Planlı Yaşamayı Sevenlere En Yaratıcı Bullet Journal Fikirleri

Birçok insan için borçlar, ev ihtiyaçları, market alışverişleri ve faturalar ay sonu yaklaştığında bir kabusa dönüşebilir. Ancak bütün gelir giderlerinizi aylık veya haftalık olarak bir bullet journal listesi haline getirdiğinizde bu sıkıntıdan kolayca kurtulabilirsiniz. Para harcama alışkanlığınızı gözlemlemek, bu alışkanlıklarınızı genel başlıklar (okul masrafları, market harcamaları, kredi taksitler vb.) altına toplamakla başlayabilirsiniz, süslemeler ise hayal gücünüze kalmış! Üstelik bu finansal takip yöntemi sayesinde maddi durumunuzu daha kolay kontrol edebilir, gereksiz harcamaların bile önüne geçebilirsiniz.

2. Yapılacaklar Listesi Bujo’su

Evde, işte veya okulda, kısacası her yerde yapmanız gereken birçok iş ile baş başa kalırsınız. Bu bazen bitirmeniz gereken bir kitap, temizlemeniz gereken bir oda veya sipariş etmeniz gereken bir ihtiyaç olabilir. Bütün bu sorumlulukları eksiksiz olarak yerine getirmek için sıkı bir takip yapmak şarttır. Defterinizi kapın ve bu ay boyunca unutmamanız gereken bütün bu yapılacakları güzelce not alın. Başta uzun görünecek bu listenin bütün maddelerinin yanına tamamladıkça tik atmak veya üstlerini çizmek gibi yeni bir hobi edinebilirsiniz; o halde listenizin uzunluğundan korkmayın ve bütün işlerinizi not alın!

3. Rutin Takibi Bujo’su

Planlı Yaşamayı Sevenlere En Yaratıcı Bullet Journal Fikirleri

Herkes düzenli ve kontrolde tutabildiği bir hayatın hayalini kurar; çünkü rutin yaşantılar insana mutluluğu vaat eder. Her gün yapmaktan sıkılmayacağınız, aksine sizi zinde tutan ve dinç hissettiren birçok rutininiz vardır. Bütün rutininizi, sekteye uğramamasını istediğiniz uğraşlarınızı (hatta edinmek istediğiniz yeni rutinleri) not alın. Yan tarafa saatleri not düşmeyi unutmayın; eğer haftalık bir rutininiz varsa günleri not düşün. Küçük detaylar, renkli çizgiler ve çizimler bu sayfayı sevimli kılacaktır. Rutin takibi bujo’su sayesinde her saatin ve günün kalitesini artırabilir, böylelikle sistemli bir hayata başlangıç yapabilirsiniz!

4. Farkındalık Bujo’su

Farkındalık, hızlıca ilerleyen hayatımızın ve birçok olayın ortasında dikkatimizi kendimize, davranış ve motivasyonlarımıza verme davranışıdır. Anı yaşamanın ve vücudumuzu, hislerimizi ve isteklerimizi gözlemlemenin önemini vurgulayan bu öğreti için bir bujo sahibi olmak yaratıcı bir fikir! Kendinizi bir gün boyunca izleyin ve eğilim gösterdiğiniz olay, duygu ve ilişkilere dikkatinizi verin. Zamanın akışına yoğunlaşın. Sizi şimdiki zamanda tutacak, anı dolu dolu yaşamanıza yardımcı olacak hatırlatmalar, işaretler not alın. Ve elbette, farkındalık bujo’su hazırlarken de sayfayı kişisel bir hale getirmeyi, anı yaşamayı unutmayın!

5. Önemli Tarihler Bujo’su

Planlı Yaşamayı Sevenlere En Yaratıcı Bullet Journal Fikirleri

Bir toplantı tarihini, evlilik yıl dönümünüzü veya çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın doğum gününü unutmanın hissettirdiği stresi düşünün. Bütün bu önemli tarihler için alarmlar kurar, kendinize anımsatıcı notlar yazarsınız. Ancak bu notlardan herhangi birini kaybetmek bir faciaya sebep olabilir. İşte bu hayat kurtarıcı notları bir sayfada birleştirmek ve onları el altında tutmak, yani bir önemli tarihler bujo’su sahibi olmak bu gerginlikten sizi kurtarabilir. Haftalık veya aylık bir liste oluşturabileceğiniz gibi, doğum, evlilik yıl dönümü gibi özel günler için ayrı, iş veya akademik konularla alakalı ise ayrı bir liste de oluşturabilirsiniz.

6. İzlenecek Filmler Bujo’su

Kült filmler, arkadaşlarınızın önerdikleri, sizin yıllardır zaman bulup izleyemedikleriniz, yarıda bıraktıklarınız, sosyal medyada sürekli karşılaşıp “mutlaka izlemeliyim” dedikleriniz… İzlemek istediğiniz birçok filmi not almaya bile vakit bulamadığınız veya üşendiğiniz olmuştur. Hemen bunlarla ilgili birkaç mecrayı gezin ve bu filmlerle izlenecek filmler bujo’nuzu oluşturun. Bir film şeridi veya patlamış mısır çizimleriyle listenizi dekoratif kılabilirsiniz. İzledikleriniz hakkındaki fikirlerinizi, beğendiğiniz diyalogları da not alabilir, filmleri kendiniz için unutulmaz yapabilirsiniz. Yakın tarihte vizyona girecek filmleri not almak da iyi bir fikir olabilir!

7. Alışkanlık Takibi Bujo’su

Planlı Yaşamayı Sevenlere En Yaratıcı Bullet Journal Fikirleri

Sabah erken kalkmak, düzenli egzersiz yapmak ve her gün kitap okumak gibi birçok faydalı ve gerekli alışkanlığı hayatınıza dahil etmek isteyebilirsiniz. Bu alışkanlıklar da sizin için zor olmamaya başladığında rutininiz haline gelir; ancak bir davranışı alışkanlık haline getirmek için devamlılık ve azim şarttır. Bu devamlılığı dışarıdan bir göz gibi izleyebilmek alışkanlık takibi bujo’su ile mümkün olabilir. Edinmek istediğiniz alışkanlıkları not alın. Daha sonra onları uygulayacağınız, 3 haftalık bir çizelge oluşturun. Davranışı gerçekleştirdiğiniz her gün için çizelgenize bir “tamamlandı” ibaresi ekleyin. Böylelikle kaydettiğiniz ilerlemeyi görebilir, buradan aldığınız güçle kolayca yeni alışkanlıklar edinebilirsiniz!

8. Kişisel Bakım Bujo’su

Bütün bu yaratıcı örneklerin yanında kişisel bakım bujo’su kişisel hayatınıza gösterdiğiniz özene özen katabilir. Bu sayede kişisel bakımınızı düzenli ve aktif olarak uygulanabilir hale getirebilirsiniz. Kullandığınız bakım ürünlerini, hatta satın almak istediklerinizi not alın. Bu ürünleri kullanacağınız günleri, kullanma talimatlarını da kaydedebilirsiniz. Yalnızca bununla da sınırlı kalmayıp, ruhunuza iyi gelecek bakımlar da keşfedebilir, bunları da listenize ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda düzenli kullanmanız gereken ilaçlar veya bazı dönemlerde yaşadığınız hastalık belirtilerinizi de dahil ederek kişisel bakımınız için önlemler de alabilirsiniz.

9. Gezi Bujo’su

Bir Gezi bujo’su gezintiniz boyunca aldığınız keyfi iki katına çıkarmanın, gezdiğiniz yerleri kaydetmenin en güzel hali olabilir. Gezdiğiniz yere dair önemli notlar, çektiğiniz fotoğraflar hatta o lokasyondan aldığınız bir kartpostal veya küçük bir çiçek dahi listenizi süslerken size ilham olabilecek şeylerin başında gelir. Gezmeyi düşündüğünüz yerleri ve o yerlere dair ziyaret edilecek mekanları belirleyin, yapmayı düşündüklerinizi not alın. Böylelikle gezmek sizin için baştan sona planlanmış, zevkli bir aktiviteye dönüşecektir. En yaratıcı bullet journal fikirleri arasında gezi bullet journal’i, tam planlı yaşamayı ve gezmeyi sevenlere göre!

10. Okunacak Kitaplar Bujo’su

Planlı Yaşamayı Sevenlere En Yaratıcı Bullet Journal Fikirleri

Okumayı düşündüğünüz kitaplar da kendilerine ait bir bullet journal listesi edinecek kadar bol olabilirler. Hemen kendinize özel tasarladığınız bujo’nuzu oluşturun ve bunları not alın. Beğendiğiniz yazarların okumadığınız eserlerini, arkadaşlarınızın şiddetle önerdiklerini ve yayınevlerinin birbirinden güzel kitap serilerini listenize ekleyin. Kitap fuarları tarihlerini ve internette takip ettiğiniz yayınevlerinin indirim vakitlerini de mutlaka bujo’nuzda bulundurun. Sadece bunlarla da yetinmeyip, okumaya doyamadığınız sayfaları da not alabilir, istediğiniz zaman dönüp okuyabilirsiniz!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
10
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!