Pişmemiş Besinlerin Mucizesi Raw Food Hakkında Her Şey

4 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Raw Food yani çiğ beslenme, bir beslenme şeklinden ziyade yaşam felsefesi olarak kabul edilmiştir. Bu beslenme şeklindeki asıl amaç; insanın kendini yeniden tanıması ve vücudun arındırılması olarak tanımlanmıştır. Adından da belli olduğu gibi çiğ sebze, meyve ve kuruyemişler ile yağlı tohumların tüketilmesine dayandırılmıştır. Çünkü bu felsefeye göre besinler pişirildiklerinde enzim aktivitelerini kaybederler ve bu sebeple sindirim sırasında ve bedendeki kullanımında istenilen faydayı sağlayamamaktadır. Raw Food beslenmede, böbreklere fazla yüklenmemek adına protein bakımından zengin olmayan gıdalar yani hayvansal gıdalar tüketilmez ve besinler en fazla 40-50 dereceye kadar pişirilir. Eğer pişmemiş besinlerin mucizesi olan bu felsefeye merakınız var ise Raw Food hakkında her şey için listemize göz atabilirsiniz.

1. Daha Enerjik Hissetme

Pişmemiş Besinlerin Mucizesi Raw Food Hakkında Her Şey

Çiğ beslenerek bedeninizi yeniden doğmuşcasına hissetmeniz kaçınılmazdır. Bunu gün içerisindeki enerji yoğunluğunuz ile de kolaylıkla anlayabilirsiniz. Normal beslenme şekline göre Raw Food felsefesi ile çok daha fazla enerjik olmanız mümkün. Vücut, enzim üretmek için daha az çalıştığından dolay daha enerjik bir yaşam sizin olmuş olacaktır. Yapılan araştırmalar, beslenmenizde %75 ve daha fazla çiğ besin bulundurmanızın daha fazla enerji sağladığını ortaya koymuştur. Bunun yanında günlük rutininizde ki birçok konuya da odaklanmanız çok daha kaliteli bir hal alacaktır. O halde daha enerjik bir yaşam için Raw Food felsefesi diyoruz.

2. Bağışıklık Sistemi Güçlendirme

Çiğ beslenme akımı ile işlem görmemiş ve sıklıkla organik olan gıdaları tercih ederek yepyeni bir yaşam tarzı oluşturabilirsiniz. Bu yeni hayatın size katacağı bir diğer olumlu etki ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu akımdaki inanılan ve savunulan düşünce olan çiğ tüketimin immün sistemi daha kuvvetli bir hale getirdiği birçok araştırma tarafından da desteklenmektedir. Çiğ gıdalardaki sağlığa yararlı olan bileşenlerin bağışıklığı desteklediği belirtilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise gıdalardaki vitamin ve mineral seviyelerinin bozulmadan bedene alınmasıdır.

3. Sindirim Kolaylığı Sağlama

Pişmemiş Besinlerin Mucizesi Raw Food Hakkında Her Şey

Özellikle sindirim problemi çeken insanlardansanız bu beslenme şekli tam size göre! Pişmemiş besinlerin mucizesi Raw Food hakkında her şey birçok makale de belirtilmiş ve sizlerin daha sağlıklı olması desteklenmiştir. Pişmemiş gıdaların içerisinde bulunan aktif enzimlerin sindirime yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle de besinlerdeki yararlı bakterilerin insan vücudunun sindirim sistemini desteklediği belirtilmiştir. Çünkü bu mikroorganizmalar pişmiş gıdalarda etkisini yitirmektedir. Aktifliğini kaybedeceğinden dolayı bu akım ile sindirim enzimlerindeki birçok da sorun ortadan kalkabilmektedir.

4. Hücre Yenilenmesini Sağlama

İnsan vücudundaki hücrelerin yenilenmesi için gerekli olan protein miktarı ne kadar az olsa da aslında vitamin ve minerallerin de içerisindeki enzimlerin hücre yenilediği düşünüldüğünde Raw Food beslenmesinin hücre yenilediği düşünülmektedir. Vücudun normal fonksiyonlarının düzelmesi için gerekli olan hücrelerin büyümesi, gelişmesi ve yıpranan hücrelerin onarılması adına bu akım faydalı etki gösterecektir. Özellikle de koyu renkli sebzelerin hücreler için çok faydalı olduğu belirtilmiştir. Çiğ tüketimini yüksek oranda su içermesi ile vücudun yenilendiği ortaya koymuştur.

5. Anti-aging Etki Gösterme

Pişmemiş Besinlerin Mucizesi Raw Food Hakkında Her Şey

Anti aging kelime anlamı olarak yaşlanma karşıtı demektir. Eğer bir gıda ne kadar az işlem görmüşse ve taze ise o kadar fazla bu etkiyi göstermektedir. Özellikle de antioksidan içerikli olan sebze ve meyvelerin daha fazla anti-aging etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Çünkü bu maddelerin en fazla bulunduğu gıdalar çiğ sebze ve meyvelerdir. Bir sebzeyi veya meyveyi çiğ olarak özellikle de kabukları ile tükettiğiniz zaman vücudunuzdaki serbest radikaller yok edilmekte ve bu sayede de hücre yenilmesi artarak daha geç yaşlanmaya adım atabilirsiniz. Pişmemiş besinlerin mucizesini çok da hafife almamakta fayda var diyoruz.

6. Kilo Dengesini Sağlama

Çiğ beslenme diyetine uzmanların kilo vermede pozitif yorumları olması kısa veya uzun vadede etkili olduğunu gösteriyor. Bu beslenme şekli ile kilo kontrolü sağlamanızda mümkündür. Bunun en büyük sebebi sindirim sistemini yormayacak gıdalar tüketmenizdir. Eğer var ise yağdan kilo vermeniz ve tabi bu sayede geleceğe yatırım yapmanız mümkündür. Çiğ beslenerek birçok hastalığında tedavi edildiğini belirtirsek kilo konusunda da hemfikir olduğumuz aşikârdır. İleri seviyedeki hastalıkların tedavi için özellikle tavsiye edilen bir metottur. En büyük sebebi gıdalarda vitamin ve enzimlerin direk olarak vücuda girmesi olduğu vurgulanmaktadır.

7. Sağlıklı Cilt Oluşturma

Pişmemiş Besinlerin Mucizesi Raw Food Hakkında Her Şey

Gıdalardaki bütün besin öğelerinden ham olarak fayda aldığınızı düşünün! İşte bu Raw Food felsefesi ile mümkün. Bu faydalar saymakla bitmiyor evet, fakat bunlardan en önemlisi de tabii cilt sağlığı. Çiğ beslenmenin enzimler üzerinde rol aldığı vurgulanırsa eğer, bu durum en fazla vücutta karaciğere etki etmektedir. Karaciğer ise cildin güzelleşmesinde en fazla rolü olan organımızdır. Bu inanış ile toksinlerden arınarak daha rahat çalışır hale gelmektedir. Özellikle pancar ve biberdeki vitamin ile enzimler buna yardımcı olmaktadır. Bu durumda tabii kısa vadede cildimize yansımaktadır.

8. Saç – Tırnak Güçlendirme

‘Eğer daha genç ve güzel bir cilt ile saçlara sahip olmak istiyorsanız çiğ sebze tüketin!’. Bu söz size de tanıdık geldi mi? Dengeli ve düzenli bir beslenme şekli ile çok daha sağlıklı saçlara ve kırılmayan tırnaklara sahip olabilirsiniz. Gıdalardaki vitamin ve mineralleri bozulmadan bedene alarak bunu başarabilirsiniz. Örnek olarak çinko minerali ile saç beyazlaması önerilirken, biotin vitamini ile de saç ve tırnaklardaki olumlu farka inanamayacaksınız. Sağlıklı tırnaklar ve parlak saçların bir numaralı ilacı dengeli ve çiğ sebzeler tüketmekten geçiyor, bilginize!

9. Toksinlerden Arındırma

Stresli yaşam, çevre kirliliği ve sağlıksız beslenmenin sonucu vücudumuzda birçok toksin birikebilmektedir. Bu toksik ögelerin vücuttan atılması için önerilen yöntemlerden birisi de beslenme şeklinizi değiştirmenizdir. Bunun içinse Raw Food tam bir mucize! Bu beslenme ile yeni toksinler eklemeyi unutup, birikmiş olan toksinleri de atmanız kısa sürede gerçekleşebilir. Fazla su tüketimi ile de birlikte bunu başarmanız mümkündür. Toksinler ve fazla protein vücuttan atıldıkça vitamin değerleri normal düzeylere gelecektir. Bu sayede de enzimler daha rahat çalışarak daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.

10. Uyku Kalitesi Arttırma

Pişmemiş Besinlerin Mucizesi Raw Food Hakkında Her Şey

Uyku kalitesinin bedene gösterdiği etki yıllardan beri kanıtlanmış durumdadır. Az uyumanın bedende yarattığı hasar ile tedavisi mümkün olamayan rahatsızlıklara dahi sebep olduğu bilinmektedir. Bu sebeple ne kadar kaliteli uyku, o kadar sağlıklı yaşam prensibini dikkate almakta fayda vardır. Çiğ beslenmenin ise uyku kalitesini arttırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Daha fala enerji verdiğinden dolayı bitkinlikten uzaklaşarak bağışıklığı güçlendirerek ve enerji dengeleyerek daha sağlıklı ve deliksiz bir uykuya yardımcı olmaktadır. Sindirim sistemi zorlanmadığından dolayı beden uyku halinde daha az enerji harcama ihtiyacı duyar. Bu durumda bizim yararımıza olmuş olur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!