Günlük Protein İhtiyacınızı Karşılayabileceğiniz Harika Besinler

4 dk okuma süresi


1
14 Paylaşım, 1 puan

Bedenimiz için gerekli olan enerji, besinlerden sağlanmaktadır. Günlük hayatımızda tüketmiş olduğumuz gıdalardan da bu besinleri karşılamaktayız. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli besin kaynağı ise proteindir. Son yıllarda da protein ağırlıklı beslenmeye olan ilginin artması ile protein bazlı beslenme şekli iyice merak konusu olmaya başlamıştır. Her öğünde protein tüketmek ve dengeli bir şekilde günlük besin ihtiyacını karşılamak sağlığınız için büyük önem taşımaktadır. Kilonuz başına günlük 0,8-1 gram aldığınız protein ile kas oranınızı, fizyolojik durumunuz ve fiziksel aktiviteniz olumlu yönde etkilenecektir. Sanılanın aksine protein fazlalığı ise sağlık sorunlarına zemin hazırlamaktadır. Bu sebeple de aman dikkat diyor ve günlük protein ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz harika besinler için tavsiyelerimize göz atmanızı öneriyoruz.

1. Kırmızı Et

Günlük Protein İhtiyacınızı Karşılayabileceğiniz Harika Besinler

Hayvansal gıdalar arasında en fazla protein içeren gıda olan kırmızı eti hayatınızdan mümkün olduğunca çıkarmamanızı öneriyoruz. Haftada en az 2 defa alarak bu harika protein kaynağı ile günlük almanız gereken besinler ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılayabileceğiniz garantisini verebiliriz. Üstelik bir restoranda tüketeceğiniz sadece avuç içi kadar olan kırmızı etin (100 gram) ortalama 25-30 gram protein içerdiğini biliyor muydunuz? Dikkat etmeniz gereken tek şey aşırıya kaçmamaktır. Çünkü aşırı tüketimi kesinlikle kolesterol sorununa neden olacaktır. Özellikle de zaman ile daha fazla sağlık problemleri oluşturabilir. Bu sebeple aman dikkat diyoruz ve gerekli miktarda tüketmenizi öneriyoruz.

2. Beyaz Et

Kırmızı ete en iyi alternatif hangisi derseniz kesinlikle beyaz et diyoruz. Tavuk, hindi eti ve balık en fazla protein içeren beyaz ete örnektir. Kırımızı ete göre daha az yağ içermesinden dolayı kolesterol gibi sorunlara sebep olmaması için de ayrıca tercih edebilirsiniz. Sadece 100 gram tavuk ile 20-30 gram aralığında protein alabilirsiniz. Aynı şekilde ortalama 100 gram tüketeceğiniz balık ile de 15-20 gram kadar protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hem doyurucu hem de çok sağlıklı olan bu gıdalar ile bedeninizin geleceğe yatırım yapmasını sağlayabilirsiniz.

3. Yumurta

Günlük Protein İhtiyacınızı Karşılayabileceğiniz Harika Besinler

Herhangi bir sebeple kısıtlı oranda protein almanız gerekiyor ise sizin için en iyi gıda yumurtadır. Sadece 1 tane orta boy bir yumurtada 6-7 gram kadar protein bulunmaktadır. Proteinin yapıtaşı olan aminoasit yönünden oldukça zengin olan bu gıda, özellikle sabahları tükettiğinizde uzun süre tok kalmanızı da sağlayacaktır. Etten sonra en ideal protein kaynağı olması içerisindeki vitamin ve mineraller ile de ekstra bir fayda sağlamaktadır. Kolesterol sorununuz var ise sadece beyazını tüketerek de aynı miktardaki proteini alabilirsiniz.

4. Peynir

Günlük diyetinize eklemeniz gereken en önemli gıdalardandır. Yağsız veya süzme peynir tercih etmeniz özellikle çok daha fazla protein almanıza neden olacaktır. Sadece 100 gram peynirde ortalama olarak 30-35 gram kadar protein bulunduğunu biliyor muydunuz? Eski kaşar veya çökelek gibi bir peynir tükettiğinizde ise alacağınız protein yanı sıra yüksek oranda da kalsiyum alırsınız. Bu durumda kemikleriniz için olumlu bir etki gösterecektir. Salatanızın üzerine doğrayacağınız birkaç parça peynir ile bile hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı bir öğün tüketebilirsiniz.

5. Süt

Günlük Protein İhtiyacınızı Karşılayabileceğiniz Harika Besinler

Kas ve kemik gelişiminde önemli rol oynayan bir gıda olan süt tükettiğinizde büyük ölçüde fayda görebilirsiniz. Günlük içeceğiniz 1 bardak sütte 9-10 gram protein olduğunu biliyor muydunuz? Hayvansal protein gıdalarının temelini oluşturan bu gıda ile kemiklerinizin sağlığına da ekstra yatırım yapabilirsiniz. Önemli olan tek şey sütü olabildiğince taze tüketmeniz gerektiğidir. Özellikle de günlük süt tercih etmeniz size proteinin yanı sıra daha fazla vitamin ve mineral içermektedir. Kutu süt yerine cam şişe pastörize süt içerek sağlığınıza büyük fayda sağlayabilirsiniz.

6. Badem

Bir avuç tüketeceğiniz badem ile hayvansal gıdalar oranla daha fazla protein alabileceğinizi biliyor uydunuz? 100 gram tüketeceğiniz badem ile 33 gram protein alabilirsiniz. Yani neredeyse kırmızı etten alabileceğiniz protein miktarı ile aynı. Tabii tek farkı aminoasit farkıdır. Unutmayalım ki her gıdadan alacağımız protein ve buna bağımlı olan aminoasit çeşidi farklılık göstermektedir. Dikkat edilmesi gereken noktası ise asla çok fazla tüketmemeniz gerekmesidir. İçerisinde çok fazla yağ bulunmasından dolayı vücudunuza olumsuz etki gösterecektir.

7. Kabak Çekirdeği

Günlük Protein İhtiyacınızı Karşılayabileceğiniz Harika Besinler

Kuruyemişler arasında en fazla protein içeren hangisidir diye merak ediyorsanız cevabımız tabii kabak çekirdeği! Yağ içerdiğinden ötürü çok fazla tüketilmesi zararlı olabilmekte fakat 100 gramında 19 gram protein bulunmaktadır. Haftalık diyetinizin bir bölümüne kabak çekirdeği eklemeniz bu sebeple faydalı olacaktır. Hem cebime dost olsun hem de bana fayda sağlayan bir protein kaynağım olsun diyorsanız tam size göre. Sadece bir avuç kadar yiyeceğiniz kabak çekirdeğinden bile 5 gram protein alabilirsiniz. Özellikle de sporcuların sevdiği bir atıştırmalık olarak tüketilmeye devam ediyor.

8. Yoğurt

Sadece protein değil aynı zamanda karbonhidrat ve yağ oranında dengeli bir biçimde içeren gıda olan yoğurt sağlığınıza olumlu etkisi ile kendiniz çok daha zinde hissetmenizi sağlamaktadır. Bunların dışında içeriğindeki sütten gelen vitamin ve mineral miktarı ile de ekstra fayda sağlamaktadır. Sindirime olan yardımı ise bonus etkisi olacaktır. 100 gram yoğurtta (1 kâse) 10 gram protein bulunmaktadır. Kilo kontrolünde önemli bir etken olan bu müthiş gıda ile oldukça dengeli şekilde beslenmiş olacaksınız.

9. Baklagiller

Kuru baklagiller grubunda yer alan gıdalardan olan barbunya, kuru fasulye, mercimek, nohut, soya fasulyesi, yeşil mercimek gibi gıdalar içerdikleri yüksek oranlardaki protein miktarları ile günlük diyette tercih edilmektedir. Özellikle hayvansal gıda tüketemeyip protein ihtiyacını karşılamak isteyenlerin daha fazla yediği gıdalardandır. Bitkisel proteini kaliteli bir şekilde almak isteyenler için kesinlikle öneriyoruz. Sadece 100 gram barbunyada bile 21 gram protein bulunmaktadır. Mercimeğin 100 gramda ise 9 gram protein bulunmaktadır. Protein kaynağım ekonomik olsun diyorsanız baklagiller vazgeçilmeziniz olacak gıdalardır.

10. Chia Tohumu

Günlük Protein İhtiyacınızı Karşılayabileceğiniz Harika Besinler

Süper besinlerden chia tohumu günümüzde diyetlerde çok fazla tüketilmeye başlamıştır. Yüksek besleyiciliğinden dolayı daha fazla tercih edilen bir gıda olması ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. 100 gramında 17 gram protein içeren bu efsane tohum, proteinin yanında vitamin ve mineral içeriği ile de fayda sağlamaktadır. Yağ ve lif içeriği ile de sindirim sisteminizi onarmaktadır. Ayrıca bu kadar popüler olmasının ana sebeplerinden birisi de omega 3 içeriğinin fazla olmasıdır. Günlük diyetinize sadece 1 çorba kaşığı ilave ederek sağlığınıza olumlu katkı sağlayabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ancak dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.