Piknik Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken Malzemeler

5 dk okuma süresi


25
13 Paylaşım, 25 puan

Havalar güzelleşmeye başladı… Bu güzel havalarda sevdiklerimizle birlikte piknik yapmak üzerimizdeki negatif enerjinin atılmasına yardımcı olacak bir aktivitedir. Sevdiklerimizle açık havada sohbet etmek, yemek yemek, oyunlar oynamak deşarj olmamızı sağlayacaktır. Türk toplumunun ataları çiftçiliğe dayandığından dolayı, bizler için açık havanın, toprak kokusunun yeri ayrıdır. Zaman içinde yapılan pikniklerin teması değişen hayat koşulları ve globalleşen dünyayla değişiklik göstermiş olsa da hepimizin en sevdiği bahar ve yaz eğlencesi pikniktir. 7’den 70’e herkesin doyasıya eğlendiği, genellikle pazar günleri yapılan piknik, toplu etkinlikler arasında belki de en yorucusu aynı zamanda en keyiflisidir. Piknik sırasında keyfimizin yarım kalmaması için yanımıza alacağımız malzemeler, her piknik çantasında mutlaka bulunması gereken materyaller vardır. Piknik süresinde belli başlı ürünler mutlaka kullanılır. Bunlardan birinin veya birkaçının unutulması keyfimizi kaçırıp, eğlencemizi bozabilir. Biz de sizler için pikniğe gitmeden önce göz atıp faydalanabileceğiniz piknik çantasında mutlaka bulunması gereken malzemeler listesi hazırladık. Şimdiden piknik için iyi eğlenceler dileriz!

1. Baharat

Piknik Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken Malzemeler

Genellikle piknik denilince akla ilk mangal gelir. Mangalda pişen et, sebze ve köfteler ise baharatsız düşünülemez. Eğer piknikte mangal yakmayı düşünüyorsanız hoşunuza giden baharatlarını yanınıza alarak, yemeklerinizi lezzetlendirebilirsiniz. Birçok baharat damak tadınıza göre değişebilir. Ancak herkes için tek baharat vardır ki her yemekte kullanılır. Bu baharat da tahmin edeceğiniz üzere tuz. Diğer baharatlarla lezzet arttırmak isteğe bağlı olsa da tuzu salatada, sebzede ve ette kullanmanız gerekebilir. Tabii tavsiyemiz tuzun da zararlarının bilincinde olup fazla tüketmemeye dikkat etmeniz olacaktır.

2. Çatal, Kaşık, Bıçak ve Tabaklar

Çatal, kaşık, tabak ve bıçak mutlaka yanınızda bulunması gereken malzemeler olarak piknik çantasında yerini almalıdır. İsteğe göre evinizden götürebilirsiniz. Ancak kalabalık ortamlarda bulaşık yıkamanız ya da yeterli materyal taşımanız zor olabilir. Bu yüzden piknik seti olarak satılan ürünleri tercih ederseniz taşımanız çok daha kolay olacaktır. Elbette ki; cam, tahta gibi doğal malzemelerin yerini tutmayacaklardır. Ama kalın plastik olan bu ürünler; kırılma ve çatlama gibi sorunlar yaratmaz. Hafif ve portatif oluşlarıyla da fazla yer işgal etmezler. Tek kullanımlık plastik ürünler; çevreye büyük zarar verdiğinden dolayı yıkanabilir, uzun süreli olanları kullanmanız gezegenimiz için de sağlıklı olacaktır.

3. Çöp Torbası

Piknik Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken Malzemeler

Piknikte oluşan atık ve çöp miktarının ne kadar fazla olduğunu söylememize gerek yok. Piknik yaptığımız alanı temiz bırakmamız ise bizim piknik sonu görevlerimiz arasında en önemli olanıdır. Yanınızda rulo halinde bulunan ve çok yer tutmayan çöp torbaları, piknik sonunda tüm çöpleri kolayca toplayıp atmanızı sağlar. Etraftaki tüm atıkları kolayca toplayıp atabileceğiniz geniş hacimli çöp torbaları, kalın yapılı olmaları nedeniyle de sızıntıları önler. Çevreci harekete destek olmak, insani görevi yerine getirmek ve en önemlisi sizden yaşça küçüklere güzel bir örnek olmak adına piknik yerinde çöplerinizi bırakmamalısınız.

4. Hafif ve Taşıması Kolay Yiyecekler

Piknik denince akla ilk mangal yiyecekleri gelse de mangal yakmadan da keyifli piknik yapmak mümkün. Açık havada sevdiklerinizle geçireceğiniz zamanda mangal yapmak sizin insiyatifinizde olacaktır. Mangal sevmeyen gruptaysanız eğer piknik çantanıza taşıması kolay hafif ve kuru gıdaları dahil edebilirsiniz. Örneğin; poğaça, kek, börek, salata ya da kuru yemişler ile eğlenceli bir piknik keyfi yapabilirsiniz. İstediğiniz lezzetleri piknik çantanıza dahil edebilirsiniz. Her piknikte mangal olacak diye bir şey yok. Bu sayede temiz havanın keyfini yaşayabilirsiniz. Bizden söylemesi; çok eğlenceli oluyor!

5. İçecekler

Piknik Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken Malzemeler

Pikniğinizde mangal olsun ya da olmasın, içecek en önemli piknik ihtiyaçlarından biridir. İsteğinize göre alkollü ya da alkolsüz içecekleri piknik çantanıza koyabilirsiniz. Suyu unutmamanız gerektiğini de söylemeliyiz. Temiz hava ve gıda alımı vücudun dehidre olmasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için de yanınıza bol miktarda su almalısınız. Diğer içecekler ise sizin isteğinize kalmıştır. Yemeğin yanında tüketeceğiniz içecekler ile keyfinizi katlayabilirsiniz. Hatta bize sorarsanız, piknikte içecek yiyecekten çok daha önemlidir; özellikle çocuklu aileler için.

6. Kağıt Havlu ve Peçete

Piknik sonrası temizlik yapmamız gerektiğinden bahsetmiştik. En çok çöp olan ürün ise piknikte peçete ve kağıt havlulardır. Her ne kadar doğaya zarar veren maddeler arasında yer alsalar da; kağıt havlu ve peçetenin muadili yok. Kağıt havlu ve peçete piknikte olmazsa olmazlar arasındadır. Yemekten sonra elimiz batabilir, yıkadıktan sonra kurulama ihtiyacı duyabiliriz. Bunlar için mutlaka yanımıza kağıt havlu ve peçete almalı ve pikniğimizin hijyene uygun olmasını sağlamalıyız. İsteğe göre kişi sayısına göre havlu da alabilirsiniz. Bu yöntem çok daha çevreci olsa da taşıması zordur. Portatif olması açısından kağıt havlu ve peçete tercih edebilirsiniz.

7. Kesme Tahtası ve Bıçak

Piknik Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken Malzemeler

Eğer piknikte salata yapmayı düşünüyorsanız yanınızda mutlaka kesme tahtası ve keskin bir bıçak bulunmalıdır. Sadece salata değil, mangal yakacağınız pikniklerde et ve sebzeleri de doğrayabilirsiniz. Yanınıza kesme tahtası ya da bıçak almayı unutursanız, malzemelerinizi doğramakta zorluk yaşayabilirsiniz. Malzemelerinizi kesme tahtası olmadan elde doğramaya çalışmanız durumunda elinizi kesebilir, istenmeyen kazalar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden yanınıza alacağınız küçük ve hafif kesme tahtası ile keskin bir bıçak işlerinizi kolaylaştıracaktır.

8. Piknikte Oynanabilecek Oyunlar

Piknikte yemek yendikten sonra eğlenceli bir aktivite arayışına girmeniz çok normal. Sohbet edip, yemek yedikten sonra topluca oynayacağınız bir oyun piknik keyfinizi katlayacaktır. Taşıması kolay oyun materyalleri piknik için idealdir. Örneğin; hepimizin bildiği top, iskambil kağıdı ya da masa oyunları piknik için idealdir. Ancak bu tarz oyunları tercih etmiyorsanız materyale gerek olmayan oyunları da oynayabilirsiniz. Saklambaç, sessiz sinema ya da kovalamaca gibi oyunlar açık alanda çok daha eğlenceli olacaktır. Şunu da söylemeliyiz ki; geleneksel piknik oyunu yakan toptur. Bu oyunlar ile eğleneceğinizden eminiz.

9. Piknik Örtüsü

Pikniğinizi masada veya çimler üzerinde yapabilirsiniz. Hem etrafın hem de kıyafetlerinizin kirlenmemesi için piknik örtüsüne piknik çantanızda yer vermelisiniz. Genellikle örme ve leke tutmayan kumaştan üretilen piknik örtüleri temizlemesi son derece kolaydır. Piknik örtüsü kullanırsanız, böcek ısırıkları da bitkilerden oluşabilecek alerjik reaksiyonların da önüne geçebilirsiniz. Üstelik yenilip içilen ürünlerin damlama ve dökülme gibi durumlarının yaşanması da her piknikte oluşabilecek kazalar arasındadır. Piknik örtüsü ile dökülen ürünlerin doğaya zarar vermesini de önleyebilirsiniz.

10. Sabun ve Deterjan

Piknik Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken Malzemeler

Pikniğin en önemli yazılı olmayan kuralı elbette ki temizliktir. Kişisel hijyen açısından yemekten önce ve sonra el yıkamamız gerektiğini biliyoruz. Piknikte ise buna ek olarak; oyun oynadıktan sonra ve doğa yürüyüşü yaptıktan sonra da el yıkamak gerekir. Tüm bunlar sağlığımız için gereklidir. Bunun için de sabun mutlaka piknik çantasında bulunmalıdır. Ayrıca evden getireceğiniz bulaşık ürünleri için de deterjan taşımalısınız. Kirlenen ürünlerinizi kirli bir şekilde eve geri taşımamak için deterjan da olmazsa olmazlar arasındadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!