Parlak Tarzlarıyla Akıllara Kazınan Glam Rock Temsilcileri

5 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

Glam Rock; pop ve rock müziği bir arada barındırmaya çalışan bir müzik türüdür. Ancak pop rock türünden farklı olarak, diğer adının glitter rock olmasından da anlaşılacağı gibi abartılı makyajlar ve simli, parlak kıyafetlerle sahneye çıkarlar. Rock star modasını oluşturmalarının yanı sıra 70’li yıllarla başlayıp grunge rock ile birlikte çöküşünü yaşayana kadar parlak ve ışıklı bir rock müzik devri olmuştur. Glam rock ile birlikte parlak tarzlarıyla glam metal temsilcileri misafir ettiğimiz listemizde akıllara kazınan isimleri bulabilirsiniz. Aynı müzik türünde ilerleseler de farklı tarzlara sahip olan grupları ve şarkı önerilerimizi bulabilirsiniz.

1. David Bowie

Parlak Tarzlarıyla Akıllara Kazınan Glam Rock Temsilcileri

Glam rock müziğinin, parlak tarzlarıyla akıllara kazınan ilk temsilcileri arasında yerini alan David Bowie’nin asıl adı David Robert Jones’tur. Onu kıyafetleriyle görünce glam rock türünü çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Şarkılarındaki elektronik sesler, makyajları ve avangart sanatını müziğine taşımasıyla 70’ler döneminin yenilikçi rock yıldızlarından biridir. İngiliz şarkı yazarı Bowie, bir kavga sonucu sol gözüne aldığı bir darbe nedeniyle anizokori hastalığı denilen göz bebeği dengesizliği hasarını almıştır. Bu nedenle göz bebeklerinin boyutları birbirinden farklıdır. Ünlü rock grubu Queen’in Under Pressure şarkısına vokal yapmıştır. Yassassin, Let’s dance, Heroes ve Ziggy Stardust şarkılarıyla onu yakından tanıyabilirsiniz.

2. The New York Dolls

1971’de New York’ta kurulan Amerikalı grubun üyeleri solist David Johansen, davulcu Jerry Nolan, bas gitarist Arthur Kane, gitarist Johnny Thunders, gitarist ve piyanist Sylvain Sylvain’dır. Grup, glam rock müziğinde döneminin ilklerindendir. Leopar desenli kıyafetleri, yüksek topuklu ayakkabıları, uzun eldivenleri, parlak taşlı takıları ve taytları ile dikkat çekmişlerdir. Grubun eski üyelerinden Billy Murcia, 1972 yılında 21 yaşında aşırı dozdan hayatını kaybetmiştir. Billy Murcia ile ortaokul ve liseden arkadaş olan Sylvain Sylvain, bir dönem New York’ta oyuncak bebek tamirciliği yapmıştır. Ayrılıp tekrar bir araya gelen grup son dağılmadan sonra tekrar birlikte çalmamıştır. Personality Crisis, Looking for a Kiss ve Trash şarkılarını dinleyebilirsiniz.

3. Kiss

Parlak Tarzlarıyla Akıllara Kazınan Glam Rock Temsilcileri

Bas gitarda Gene Simmons, solist Paul Stanley, davulda Eric Singer ve gitarda Tommy Thayer ile Kiss grubunun popülerlik kazandıkları üyelerdir. Grup pek çok kez gitarist ve davulcularını değiştirmek zorunda kalmıştır. Grubun müziği hard rock olarak anılsa da makyajları, sahne gösterileri parlak ve abartılı kostümleri, gitar soloları ve rifleri, müziğin akışı yönüyle glam metal türünde ilerlemişlerdir. Bir dönemleri makyajsız geçse de sahneye genelde makyajlı, yüksek topuklu çizmeler, parlak taşlı kıyafetler, pelerinli kostümler ile çıkmışlardır. Grubun makyajları ve kostümleriyle The Starchild, The Spaceman, The Demon, The Catman isimlerini alarak kendi karakterlerini oluşturmuşlardır. I Love It Loud, Heaven’s On Fire ve en meşhur olan I Was Made For Lovin’ You şarkılarına bakabilirsiniz.

4. Twisted Sister

Twisted Sister, glam rock temsilcileri olarak parlak, simli, boyalı gösterişli tarzlarıyla ve akıllara kazınan I Wanna Rock şarkılarıyla adlarını duyurmuşlardır. Grubun üyeleri, Dee Snider, Eddie Ojeda, Mark Mendoza, A. J. Pero ve kurucusu Jay Jay French’tir. Kendilerini bir glam rock grubu olarak görmeseler de ve bazı dönemlerde heavy metal müziği benimsemiş olsalar da grup, tarzları ve müzikleri açısından glam rock türünde işler üretmiştir. Twisted Sister denilince akla ilk gelen solistin abartılı kıyafetleri, aşırı makyajı ve sarı kıvırcık saçlarıdır. Grubu yakından tanımak için We’re Not Gonna Take It ve Alice Cooper ile düet yaptıkları Be Chrool To Your Scuel şarkılarına bakabilirsiniz.

5. Poison

Parlak Tarzlarıyla Akıllara Kazınan Glam Rock Temsilcileri

Kabarık permalı saçları, bandanaları ve hareketleri ile asi çocuk tavırları takınan grup 1980’li yıllarda Amerika’da bir araya gelmiştir. Klasik rock tınılarında ilerleyen ve glam metal ile birlikte pop rock kültürünü de fazlasıyla bünyesinde barındıran bir gruptur. Günümüzde de halen aktif olarak devam eden grubun solistliğini Bret Michaels üstlenirken gitarda C.C. DeVille, bas gitarda Bobby Dall ve davulda ise Rikki Rockett yer alıyor. Poison’dan Life Goes On, I Won’t Forget You, Talk Dirty To Me ve Something To Believe In şarkılarını dinleyebilirsiniz.

6. Mötley Crüe

Mötley Crüe döneminin en çılgın glam metal gruplarındandır. Kendilerine ilk başta uyumsuz çete anlamına gelen Motley Crew ismini seçmişler fakat daha sonra bu ismi Mötley Crüe olarak değiştirmişlerdir. Glam rock türünden gücünü alarak popülerleşen grubun müziği daha sonraları glam metal ve heavy metal rock türlerine evrilmiştir. Grup tarafından yazılan The Dirt: Confessions of the World’s Most Notorious Rock Band adlı biyografik kitaptan uyarlanan The Dirt adlı Netflix filmi de mevcuttur. Stick to Your Guns, Kickstart My Heart, Home Sweet Home, Without You, Girls Girls Girls grubun şarkılarından bazılarıdır.

7. Van Halen

Parlak Tarzlarıyla Akıllara Kazınan Glam Rock Temsilcileri

Hollandalı gitarist Eddie Van Halen’ın bulunduğu 1972’de kurulan gruptur. Eddie Van Halen tüm zamanların en iyi gitaristi olarak bilinir. Grubun diğer üyeleri ise Eddie’nin kardeşi Alex Van Halen ve Michael Anthony’dir. Grubun solistliğini de David Lee Roth üstlenmektedir. Daha sonra gruba bas gitarist olarak Michael Anthony’nin yerini Eddie’nin oğlu Wolfgang Van Halen almıştır. Van Halen grubu en çok, parçanın girişinden hemen hatırlayacağınız Jump şarkıları ve David Lee Roth’un bu parçanın klibindeki zımpalamaları ile meşhurdur. Aynı zamanda Eddie Van Halen’ın yazarı olduğu Eruption şarkısının solosu en zor gitar sololarından biri olarak kabul edilir. Running With the Devil ve Panama şarkılarına da göz atabilirsiniz.

8. Cinderella

Halen aktif olan grubun üyelerinden Tom Keifer vokalde, Eric Brittingham bas gitarda, Jeff LaBar gitarda ve Jim Drnec bateride yer almaktadır. Cinderella, listedeki diğer gruplara göre daha az abartılı ve daha siyah bir tarza sahiptir. Ancak yine de müzik türü olarak glam metali tercih etmişlerdir. Müziklerinde duygusal tınılara ve piyano gibi daha melankolik çalgılara yer vermişlerdir. Daha sonraları glam rock müziklerini biraz daha sertleştirip hard rock türüne yönelmişlerdir. Başta Nobody’s Fool olmak üzere Don’t Know What You Got ve Shake Me şarkılarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

9. Warrant

1984 yılında kurulan grup Cherry Pie şarkıları ile popülerliğini arttırmıştır. Grup üyeleri Jerry Dixon, Joey Allen, Robert Mason, Steven Sweet ve kurucusu Erik Turner’dır. Eski üyelerden biri olan Jani Lane grubun hem söz yazarı hem de solistidir. Jani Lane, 2011 yılında 47 yaşında alkol zehirlenmesinden hayatını kaybetti. Warrant kendi içindeki üyelerinde çok fazla değişiklik yapmasına rağmen rock müzik sektöründe önemli başarılar elde etti. Her glam rock grubu gibi onlarda grunge rocktan dolayı etkilerini kaybetseler de halen grup olarak devam ediyorlar. Heaven, Cherry Pie ve Sometimes She Cries şarkıları ile grubu tanıyabilirsiniz.

10. Dokken

Parlak Tarzlarıyla Akıllara Kazınan Glam Rock Temsilcileri

Grup üyeleri; gitarist Jon Levin, davul ve geri vokalist Mick Brown, bas gitarist ve geri vokalist Barry Sparks ve solist Don Dokken’dır. 1976 yılında kurulan Dokken grubu da gitar, bas ve davulda çok sık üye değişikliği yapan gruplardandır. Kabarık ve dağınık saç şekillerine ve renkli kıyafetlerine rağmen parlak taşlı takılar, makyaj ve topukluları tercih etmemişlerdir. Ama müzik olarak glam rock türünün geri vokal destekli sözleri ve tekrarlanan nakaratlarını almışlardır. Tarzları ilerledikçe daha hard rock türünde işler üretmişlerdir. Alone Again, In My Dreams, Breaking The Chains, Dream Warriors, şarkılarını dinleyebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!