Palm Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2 dk okuma süresi


0
11 Paylaşım

Anavatanı ekvator kuşağı olan palmiye ağacının -bilimsel adıyla elaeis guineensis- meyvesinden elde edilen palm yağı, günümüzde bitkisel, dayanıklı ve ucuz bir yağ olmasıyla pek çok üründe tercih ediliyor. Gıda sektörünün yanı sıra kozmetik ve temizlik sektöründe de görebilmek mümkün. Ancak kimileri tarafından faydalarıyla beraber zararlarının da çok olduğu yönünde tartışmalar devam ediyor. dergiCE ekibi olarak hazırladığımız palm yağı hakkında bilinmesi gerekenler listesinde özellikleri, kullanım alanlarını ve risklerinden bahsettik.

1. Üretimi Kolay

Palm Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son derece verimli bir bitki olan palmiye ağacından her yıl, ağırlığı yaklaşık 20 kg olan 10-12 salkım üretilebiliyor. Bu salkımlar da 2000-3000 meyve bulunuyor. Verimliliği açısından soya ve kolza yağından çok daha zengin olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca tropik iklimlerde, daha dar alanda daha az gübre kullanımı ve suyla yetiştirilebiliyor.

2. Cilde İyi Geliyor

Önemli enerji kaynaklarından biri olan palm yağı, yüksek miktarda antioksidan içerir. İçeriğinde A, E ve K vitamini bulundurur. Oksidasyon ve bozulmaya karşı dayanıklıdır. Bu nedenle üretimi çoğunlukla ticari amaçlı yapılır. Palm yağı katı haldedir ancak trans yağ ve kolesterol içermez. İçeriğindeki beta karoten sayesinde saç derisini canlandırır ve dökülmeyi önler. Antioksidan miktarı fazla olduğundan hücreleri yeniler, yaşlanmayı geciktirir ve cilde canlılık kazandırır.

3. Pek Çok Yerde Kullanıyoruz

Palm Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gıda sektöründe margarin, dondurma, hazır yiyecekler, şekerlemeler, pizza hamuru, bisküvi gibi pek çok üründe kullanılıyor. Dünyaca ünlü Ferrero Grup’un en önemli ürünlerinden biri olan Nutella, palm yağı kullanmaktadır. Bunun yanı sıra deterjan, sabun, şampuan, ruj, endüstriyel yağlar ve biyoyakıtlarda da kullanıldığını söyleyebiliriz.

4. Riskli Yönleri

Palm yağı hakkında bilinmesi gerekenler listemizde bir diğer önemli konu, palm yağının son zamanlarda bir hayli tartışmalar yaratmış olmasıdır. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), palm yağının 200 dereceden fazla ısıda rafine edilmesi durumunda diğer bitkisel yağlara oranla daha çok kanserojen madde ürettiğini belirtiyor. Bazı araştırmacılar tarafından aynı zamanda yüksek doymuş yağa sahip olması nedeniyle obezite, tansiyon, kalp krizi, felç gibi hastalıkları tetiklediği söyleniyor.

5. Aşırı Üretim Çevreyi Olumsuz Etkiliyor

Palm Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Palmiye üretiminin son yıllarda kontrolsüzce artması doğaya ve hayvanlara zarar veren bir unsur haline geldi. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), palm yağı üretimi için yağmur ormanlarının yok edildiğini belirtiyor. Bu durum türleri riske atıyor ve başta orangutanlar olmak üzere kaplan, fil gibi pek çok hayvanın doğal yaşam ortamından yoksun kalmasına neden oluyor. Bu konuyla uluslararası pek çok çevre ve sağlık örgütü devletlerin talebe yönelik üretimde kısıtlama getirmelerini öneriyor ve bunu sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden biri olarak görmenin önemine dikkat çekiyor. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi palm yağının da fazlası zarar diyerek kullandığınız ürünlerin içeriğine dikkat etmenizi ve dengeli düzeyde tüketmenizi tavsiye ederiz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!