Otostop Çekmeden Önce Düşünmeniz Gereken Yazısız Kurallar

5 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Seyahat etmenin en eğlenceli yollarından birisi de otostop çekmektir. Düşük bütçeli bu seyahat biçimi kimi insanlar için vazgeçilmez bir unsurdur. Özelikle macera peşinde koşan gezginler için otostop çekmek oldukça rastlanan bir durumdur. Ülkemizde de sıklıkla yaşanan otostop çekme durumu, kimi önyargılı bireyler için tedirginlik yaratmaktadır. Ancak dikkat edildiği müddetçe bu keyifli yolculukta yeni insanlarla tanışmak, kişi için büyük bir deneyim kazandırır. Seyahatlerin çoğunda rastlanılan bu durum, özellikle arkadaşlarla yapılınca oldukça keyiflidir. Fakat otostop çekmeden önce uygulanacak olan yazısız kurallar, düşünmeniz gereken en önemli detaydır. Bu içeriğimizde yer alan yazısız kuralları 10 başlık altında derledik. Keyifli okumalar dileriz!

1. Dış Görünüşünüze Önem Verin

Otostop Çekmeden Önce Düşünmeniz Gereken Yazısız Kurallar

Otostop çekmeden önce düşünmeniz gereken en önemli yazısız kurallar arasında dış görünüş yer almaktadır. Günlük yaşamda bile karşı tarafın dış görünüşü, giyim tarzı hakkında birçok yargıda bulunmamız mümkün. Bu durumda otostop çektiğiniz arabaların sizin dış görünüşünüze göre hareket edeceğini unutmamalısınız. Kıyafetiniz veya giyim tarzınız karşı taraf için bir tehdit oluşturabilir. İşte bu yüzden temiz olmaya ve daha sade kıyafetler giymeye özen göstermelisiniz. Buna ek olarak sigara içmek veya oturarak otostop çekmek, kişi için kötü bir görünüm yaratabilmektedir. Genellikle sürücüler kendisine benzer veya yakın gördükleri kişileri arabalarına almayı tercih ederler. Bunun için de empati yapmayı ve samimi bir görünüm sergilemeyi unutmayın.

2. Göz Teması Kurun

Otostop çekerken uygulayabileceğiniz diğer bir yöntem ise göz teması kurmaktır. Baş parmağınızı gideceğiniz yöne doğrultup bununla beraber göz teması kurarak dikkati üstünüze çekebilirsiniz. Özellikle şoför koltuğunda oturan ve sizi görmezden gelen kişiler için göz teması iyi bir yöntem olabilmektedir. Eğer sadece gideceğiniz yöne odaklanırsanız daha az dikkat çekersiniz. Ancak göz teması kurduğunuzda, karşı taraf sizi fark edecek ve durması gerektiğini anlayacaktır. Sürücü ile kurduğunuz göz teması, karşılıklı güven ilişkisinde de oldukça önem arz etmektedir. Rahat ve keyifli bir yolculukta karşı tarafın tavırları sizin için önemlidir. Basit gibi görünen ve çok şey ifade eden göz teması kurma durumu, otostop çekmeden önce düşünmeniz gereken önemli yazısız kurallar arasındadır.

3. Doğru Mekânı Seçin

Otostop Çekmeden Önce Düşünmeniz Gereken Yazısız Kurallar

Doğru mekân seçmek, otostop çekmeden önce bilmeniz gereken en önemli detaylardan birisidir. Çünkü bulunduğunuz yer uygun bir yer olmadığı taktirde kimse durmak istemeyecek ve sizi arkanızda bırakacaktır. Otobanda durmak, bu gibi durumla karşılaşmanıza sebep olur. Arabaların süratle geçtiği otobanda otostop çektiğinizde, sürücünün kolaylıkla durmasının mümkün olmadığını bilmelisiniz. Tekinsiz yerlerde otostop çekmek aynı şekilde hoş karşılanmayacaktır. Aynı zamanda viraj alınan yerlerde durmak sizin için bir tehlike oluşturabilir. Bu yüzden trafik ışıklarının olduğu alanda ya da istasyonlarda beklemek sizin için daha kolay olacaktır. Diğer bir dikkat etmeniz gereken nokta, otostop çekerken bir yandan gideceğiniz yere doğru yürümektir.

4. Kendinize Güvenin

Eğer seyahat ederken otostop çekmeye karar verdiyseniz ve bunu ilk defa uygulayacaksanız öncelikle yapmanız gereken şey kendinize güvenmektir. Otostop çektiğinizde karşı taraf için iyi bir izlenim oluşturmak çok önemlidir. İlk birkaç saniye sürücünün sizin hakkında değerlendirme yapması kaçınılmaz bir şeydir. Asık suratlı durmak, karşı taraf için olumsuz bir etki yaratacaktır. Çünkü kimse sinirli ya da güvensiz kişileri aracına almak istemez. Tanımadığınız bir kişiyle yapacağınız yolculukta karşılıklı güven ilişkisi oldukça önemlidir. Bunun için de otostop çekerken kendinize güvenmeyi ve karşı tarafa gülümsemeyi unutmamalısınız. Yanınızdan geçen araçlar sizdeki bu samimiyeti fark ettiğinde duracak ve seyahat etmenizi kolaylaştıracaktır.

5. Yanınızda Kâğıt ve Kalem Bulundurun

Otostop Çekmeden Önce Düşünmeniz Gereken Yazısız Kurallar

Yanınızda bulundurduğunuz kâğıt ve kalem, gideceğiniz yönü belirtmede işe yarayan bir yöntemdir. Gideceğiniz bölgeyi büyük harflerle kâğıda yazdığınızda, bunu gören sürücü aynı yöne gittiği taktirde duracak ve size yardımcı olacaktır. Araçların hızından dolayı sürücünün kâğıda bakacağı süre bir iki saniyeden fazlası olmayacaktır. Bunun için de yazınızı büyük ve anlaşılır bir şekilde yazmaya özen göstermelisiniz. Yazıyı doğru açıdan ve dikkatli bir şekilde tutmayı, bunu yaparken de gülümsemeyi unutmayın. Bunun yanında esprili olması açısından değişik cümleler de kullanarak mizah katabilirsiniz. Samimiyetinizi fark eden sürücü, gideceğiniz yöne sizi bırakmaktan mutluluk duyacak ve belki de keyifli bir yolculuğa beraber adım atacaksınız.

6. Sabırlı Olun

Seyahat ederken otostop çekmenin en sıkıcı yanı da uzun süren bekleyişlerdir. Ancak bu psikolojiyle hareket ederseniz, güçsüz kalabilirsiniz. Bu tür durumlarda yapmanız gereken şey, sabırlı olmaktır. Otostop çekmeden önce ortalama 1 ya da 2 saatinizi gözden çıkarmanız gerekebilir. Tamamen şansa dayalı olan bu durum bir süre sonra sizi yıldırabilir ancak umudunuzu kaybetmeden devam etmelisiniz. Uzun süre beklemek zorunda kalacağınız zamanlar olabildiği gibi kısa zamanda araç bulmanız da mümkün. Sizinle aynı istikamette giden birisiyle kısa sürede karşılaşabilir ve kendisinden yardım isteyebilirsiniz. Uzun bekleyişin ardından araç bulamadıysanız dert etmeyin. Yakınlarda bir pansiyonda konaklayarak dinlenmenin tadını çıkarın.

7. Bineceğiniz Aracı İyi Seçin

Otostop Çekmeden Önce Düşünmeniz Gereken Yazısız Kurallar

Otostop çekerken bineceğiniz aracı özellikle rastgele seçmemelisiniz. Herhangi bir araca ihtiyacınız olsa dahi her önünüze gelene atlamak yanlış olur. Sürücünün size karşı tavrı, aracın müsait olup olmama durumu gibi bazı faktörler işin rengini değiştirmektedir. Eğer önünüzde bir araç durduysa hemen binmek yerine karşıdaki kişiyle göz teması kurup asıl niyetini anlayın. Rahatsız duyduğunuz bir durumla karşılaştıysanız kibarca teklifi kabul etmeyeceğinizi belirtebilirsiniz. Bu gibi durumlarda sağduyunuza inanmayı ve ona göre hareket etmeyi unutmayın. Aracın içinde kaç kişinin yer aldığı da önemli bir detaydır. Eğer kalabalıksa ve bu sizi rahatsız edecekse kibarca karşı tarafı reddedin. Bu gergin bir yolculuk geçirmekten çok daha iyi olacaktır.

8. Pozitif Olun

Otostop çekerken pozitif kalmak, sizin için büyük derecede önemlidir. Gideceğiniz rotayı belirledikten sonra yapacağınız eylemin, eğlenceli yanı olduğu kadar dikkat edilmesi gereken yanı da mevcuttur. Ümitsizliğe düşmek ve hiçbir aracın gelmeyeceğini düşünmek sizi olumsuzluğa sürükleyebilir. İnsanların otostopçular hakkında belli önyargısı olabilir. Çünkü bazı bölgelerde bu durum pek hoş karşılanmaz. Hatta bu durumda size bağırabilir ve şaka yapabilirler. Fakat siz pozitif kalmaya devam ettiğiniz sürece yapacağınız bu seyahat biçimiyle güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bu durumda enerjik olmaya çalışın ve gülümsemeyi unutmayın. Karşı taraf sizin kötü bir amacınızın olmadığını anladığında duracaktır. Tüm bunlar pozitif kalmanızın artı yönleridir.

9. İletişim Kurun

İletişim kurmak, otostop çektiğiniz zamanlarda işi tatlıya bağlayan olaylardan birisidir. Hiç tanımadığınız birisiyle yol boyunca sohbet etmek keyif vericidir. Şoför ile muhabbet etmek, onlardan hikayeler dinlemek sıkıntılı bir yol arkadaşlığından çok daha iyidir. Bu durumda sizin tavrınız çok önemli olmaktadır. Eğer sohbet etmeye bayılıyorsanız ve özellikle hiç tanımadığınız kişilere düşüncelerinizi açmaktan korkmuyorsanız eğlenceli bir yolculuğa hazırsınız demektir. Bindiğiniz araçlarda kontrolü elde tutmak sizin elinizde. Karşı taraf muhakkak sizi tanımak isteyecek ve yol boyunca sorular soracaktır. Sorulara verdiğiniz cevabın açık ve anlaşılır olmasına dikkat edin. Aynı zamanda cevaplarınızın karşı tarafı tatmin etmesine izin verin.

10. Kontrolünüzü Kaybetmeyin

Otostop Çekmeden Önce Düşünmeniz Gereken Yazısız Kurallar

Otostop çekmeden önce kontrolünüzü kaybetmemek, düşünmeniz gereken yazısız kurallar arasında yer alır. Araca bindiğinizde amacınızı güzellikle belirtebilirsiniz. Kendinizi küçük düşürecek eylemlerden uzak durmak son derece önemlidir. Çantanızı bagaja koymak yerine yanınızda bulundurun ve hoşuna gitmediğiniz bir durumla karşılaşırsanız araçtan izin isteyerek inmeyi deneyin. Kimi durumlarda ise arabanın plakasını alın ve ona göre hareket edin. Dikkat etmeniz gereken diğer bir durum, şoförle tartışmaktan kaçınmaktır. Herhangi bir dini görüşünüzü veya siyasi fikrinizi dile getirmek çoğu zaman yanlış anlaşılabilmektedir. Sürücüyü olumsuz derecede etkileyecek davranışlardan uzak durmalı ve kontrolünüzü kaybetmemelisiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!