Otomobil Firmalarının Adları Verilirken Dikkat Çeken Gizemli Hikâyeleri

4 dk okuma süresi


1

Aston Martin’den Volkswagen’e sürekli hayatımızın bir parçası olan araba markaları. Gün içerisinde sıkça kullandığımız bu otomobil firmalarının adları verilirken dikkat çeken ve merak edilen gizemli hikâyeleri vardır. Arabaların marka isimlerini nasıl aldıklarını görmek için yazımızın devamını okuyunuz. Araba markalarının kökenlerini bilmek oldukça büyüleyici ve bu başlığın neden verildiğini anlamamıza yardımcı oluyor. Araba markaları listesi ve kökenleri, bu şirketlerin kültürü ve tarihi hakkında size daha fazla fikir verecektir. Keyifli Okumalar!

1. Audi

Otomobil Firmalarının Adları Verilirken Dikkat Çeken Gizemli Hikâyeleri

Otomobil firmalarının adları verilirken dikkat çeken tuhaf ve gizemli hikâyeleri sıralamamızda ilk sırada Audi’ye yer verdik. Alman Mühendis August Horch, kurduğu ilk otomobil firmasında soyadını kullandı. Horch; Almanca’da “dinlemek” veya “kulak vermek” anlamına gelen bir kelimedir. Sonrasında Horch; DKW, Wanderer ve NSU firmaları ile birleşerek yeni bir oluşuma girdi. Yeni kurulan şirket isim olarak horch ile aynı anlamdaki latince kelime olan Audi’yi seçti. Audi Almanya’nın köklü araba firmalarından birisi haline geldi. Hatta Avrupa’da da birkaç yıl içerisinde tanınır hale geldi. Amblem olarak 4 adet halka seçmişlerdir. Bu halkalar ortaklık kuran 4 firmayı temsil etmektedir.

2. BMW

BMW, 1912 yılında faaliyete geçti ve üç Alman şirketinin birleşmesiyle oluştu. İlk başlarda BMW firması, Almanya’nın güneyinde Bavyera’da motor üretiyorlardı, bu nedenle adı kabaca Bavyera Motor İşleri Şirketi anlamına gelen Bayerische Motoren Werke GmnH’nin kısaltması idi. BMW’nin çeşitli ve orijinal motor ürün yelpazesi bulunmaktadır. Daha rahat tanıtımının yapılması ve geniş pazarlara ulaşabilmesi için adı değişti. Firma ismi doğrudan İngilizceye çevirerek Bavarian Motor Works olarak daha anlaşılır Bavyera motor fabrikası olarak kullanılmaya başlandı. Çoğu zaman almancasını vurgulamak için, Bayerische Motoren Werke BMW tarafından yurt dışı pazarlarda yine kullanılmaktadır.

3. Mercedes Benz

Otomobil Firmalarının Adları Verilirken Dikkat Çeken Gizemli Hikâyeleri

Mercedes-Benz, kökenini 1886’da bir otomobilde kullanılan ilk içten yanmalı motor olan Benz Patent Motorwagen’i yaratan Karl Benz’e dayandırır. Gottlieb Daimler tarafından kurulan Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG). Mercedes, 1902 yılında adını tescil ettiren DMG tarafından inşa edilmiş bir markaydı. İlk olarak Daimler ajanı Emil Jellinek, 20. yüzyılın başında şirketten bir spor otomobil sipariş etti ve kızı Mercedes’in adını aldı. Otomobilin başarısı, Daimler’in sonraki modellere de Mercedes demesine yol açtı. Daimler ile Benz firmalarının birleşmesi ile 1926 yılında ve gelecekteki tüm arabalar Mercedes-Benz olarak anılmaya başlandı.

4. Ford

1890’lı yılı sonlarında Henry Ford Edison Aydınlatma Şirketi’ndeki işini bırakarak Ford Motors Company’yi Michigan’da kurdu. Ancak şirket kısa bir süre sonra iflas etti. Henry Ford pes etmedi en az bir yıl ürettiği modeller üzerinde çalışmalara devam etti. Daha sonra Henry Ford 11 adet yatırımcıyla 28.000 dolar sermaye ile Ford Motor Company’i kurdu. Hareketli montaj hatlarını tanıtarak otomobillerin seri üretimini mükemmelleştirdi. Bu ona maliyeti düşürme ve Amerikan orta sınıfına uygun fiyatlı bir araba sunma avantajı sağladı. Şirket tarafından piyasaya çıkarılan Model T büyük üne kavuştu ve 20 yıl içinde milyonlardan fazla sattı.

5. Aston Martin

Otomobil Firmalarının Adları Verilirken Dikkat Çeken Gizemli Hikâyeleri

Şirket kurucuları Lionel Martin (1878-1945) ve Robert Bamford (1883-1942) arasında, yalnızca yaşlı kişinin adı Aston Martin’e girdi. Birinci Dünya Savaşı sırasında üretimi kısa bir süre durdursalarda Aston Martin, lüksten çok hıza odaklanarak özellikle yarış pisti için otomobiller üretti. II. Dünya Savaşı’na kadar birkaç kez el değiştirdi. 1947’de, traktör üreticisi David Brown şirketi satın aldı ve Brown’ın mülkiyeti altında üretilen modeller de onun baş harflerini içeriyordu – DB. İlk kelime, yakınlarındaki Aston Clinton kasabasına değil, her ikisinin de genç erkekler olarak yarıştığı Buckinghamshire’daki Aston Hillclimb parkuruna atıfta bulunuyor. Markanın 2. Kısmı ise soyadıdır.

6. Mazda

Mazda, 1920 yılında Toyo Kogyo Co, Ltd adında bir mantar üreticisi olarak kuruldu. 1931 yılında firma ürettikleri ilk araç olan “Mazda-go” adlı üç tekerlekli bir kamyon üretti. Mazda adı, şirketin kurucusu Jujiri Matsuda’nın ismine dayanmaktadır ve Batı Asya’nın uyum, zekâ ve bilgelik tanrısı Ahura Mazda’dan sonra Matsuda’dan Mazda’ya değiştirilmiştir. Mazda kelimesinin, birleşik Doğu ve Batı medeniyetinin başlangıcının bir sembolünü temsil edeceği düşünülüyordu. Otomotiv sektörünün gelecekteki başarısının bir sembolü olacağı umuluyordu.

7. Mitsubishi

Otomobil Firmalarının Adları Verilirken Dikkat Çeken Gizemli Hikâyeleri

Mitsubishi, 1917’de Model A binek otomobili üretimi ile faaliyetlerine resmen başladı. “Mitsubishi” adı, şirketin üç elmaslı amblemini ifade eder. Japonca “üç” anlamına gelen mitsu ve “su kestanesi” anlamına gelen “hishi” kelimelerinin birleşimidir. Japonlar ayrıca eşkenar dörtgen veya elmas şeklini belirtmek için Mitsubishi kelimesini kullanır. Çünkü Japonca’da “h” sesi, bir kelimenin ortasında geçtiğinde “b” sesi haline gelir, mitsu ve hishi birleşimi Mitsubishi olarak telaffuz edilir. Logo şirketin kurucusu Yataro Iwasaki tarafından ilk işvereni olan Tosa Clan’ın üç yapraklı armasını ve Iwasaki aile armasının üst üste dizilmiş üç eşkenar dörtgenini anımsatıyor.

8. Fiat

Fiat otomobil markasının, bazı okuyucular için biraz beklenmedik olabilecek bir başlangıç hikâyesi var. FIAT, bir otomotiv şirketi kurmak isteyen bir grup yatırımcının parçası olan İtalyan bir iş adamı olan Giovanni Agnelli tarafından 1899 yılında kuruldu. Fiat adı aslında “Torino İtalyan otomobil fabrikası” kısaltmasıdır. İtalyanca’da şehir arabası anlamına gelen Fabbrica Italiana Automobili Torino. Muhtemelen düşünülerek bu kelime seçildi çünkü Latince’de fiat, bir otomobil üretim şirketi için uygun bir duygu olan “orada olsun” anlamına geliyordu.

9. Volkswagen

Otomobil firmalarının adları verilirken en çok dikkat çeken ve merak edilen gizemli hikâyeleri sıralamasında Volkswagen’i inceliyoruz. 28 Mayıs 1937’de Alman Otomotiv Birliği’ne ürettirilen halk tipi bir otomobil idi. O zamanlar Adolf Hitler’in kontrolü altında olan, başlangıçta Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH olarak adlandırılan devlete ait bir otomobil şirketi kuruldu. Bu Alman Halklarının Otomobil Üretim Şirketi demekti. Daha sonra adı Volkswagenwerk ve “Halkın Otomobil Şirketi” olarak değiştirildi.

10. Alfa Romeo

Otomobil Firmalarının Adları Verilirken Dikkat Çeken Gizemli Hikâyeleri

Alfa; Anonima Lombarda Fabbrica Automobili veya Lombard Automobile Factory Company’nin baş harflerinden geliyor. Memleketi Lombardiya bölgesinin başkenti Milano’dur. Adın Romeo kısmı, Alfa’nın 1910’da yaratılmasından beş yıl sonra eklenen, erken patron olan Alfa mühendisi Nicola Romeo’nun soyadından geliyor. Milano şehrinde Ortaya çıkan firma şehir sembolü kızıl haç ve Visconti ailesinden esinlenilen yılan figürlü logo bir arada kullanıyor. Alfa Romeo, 1986’da Fiat’ın bir parçası oldu.


Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ancak dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.