Oscar’a Aday Gösterilmiş En İyi 10 Türk Filmi

5 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Sinema dünyasının en saygın ödülleri Akademi Ödülleridir. Oscar Ödülleri olarak da bilinen ödüller, her yönetmenin, oyuncunun veya sinema sektöründeki herhangi bir çalışanın rüyasıdır denilebilir. 1929 yılında düzenlenmeye başlanan tören, 1947 yılına kadar yabancı dildeki filmleri değerlendirmiyordu. Bu tarihten sonra “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisi de ödüllere eklenmiştir. Bu kategorinin eklenmesi de elbette ülke sinemalarını yarışa sokmuştur. Türkiye de Oscar’a aday adayı filmler göndermiştir. Biz de sizler için Oscar’a aday gösterilmiş en sevilen ve en iyi 10 Türk filmi listesini derledik. Keyifli okumalar!

1. Susuz Yaz

Oscar’a Aday Gösterilmiş En İyi 10 Türk Filmi

Necati Cumalı’nın kitabından uyarlanan Susuz Yaz, Metin Erksan tarafından yönetilmiştir. Türkiye’nin Oscar macerasını başlatan filmdir. Susuz Yaz, İzmir’de çekilmiştir. Hikayede yine Ege’de geçmektedir, Hikaye, Cumalı’nın avukatlık yaptığı yıllardaki gözlemlerine dayanmaktadır. İki zıt kardeşin çatışmasının dile getirildiği filmde susuzluk ve kadınlık temaları işlenmiştir. Siyasi taşlamalara da yer verilmiştir. Filmin baş rollerini Hülya Koçyiğit ve Erol Taş paylaşmaktadır. Bu film aynı zamanda Hülya Koçyiğit’in ilk filmidir. Filmin bir diğer önemi ise Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanmış olmasıdır. Ayrıca bu ödülle Susuz Yaz, uluslararası bir ödül kazanan ilk Türk filmi olmuştur.

2. Kelebeğin Rüyası

2013 yapımı dram filmi olan Kelebeğin Rüyası, Yılmaz Erdoğan imzası taşımaktadır. Baş rollerde Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Belçim Bilgin yer almaktadır. 2. Dünya Savaşı döneminde Zonguldak’ta yaşayan Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hikayesi filmde anlatılmaktadır. Filmde ayrıca başarılı şair Behçet Necatigil’in de hayatı konu alınmaktadır. Yılmaz Erdoğan’ın canlandırdığı şair o dönemde lise edebiyat öğretmenidir. Kelebeğin Rüyası 2013 tarihinde 86. Oscar Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film aday adayı olarak seçilmiştir. Oscar’a aday gösterilmiş olan Kelebeğin Rüyası en iyi 10 Türk filmi arasında yer almaktadır.

3. Bir Zamanlar Anadolu’da

Oscar’a Aday Gösterilmiş En İyi 10 Türk Filmi

Oscar’a aday gösterilmiş olan Nuri Bilge Ceylan’ın yazıp yönettiği Bir Zamanlar Anadolu’da, en iyi Türk filmi arasında yer almaktadır. Filmin baş rollerini Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel üstlenmiştir. Bir Zamanlar Anadolu’da savcı ile doktorun cinayet soruşturmalarını konu almaktadır. 12 saat süren soruşturma gerilimini çekmek 11 hafta sürmüştür. Kırıkkale’de çekilen film, taşranın sıkıntılı dünyasını gözler önüne sermektedir. Film, 64. Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ün sahibidir. Aynı zamanda 84. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar aday adayı olmuştur.

5. Bal

2010 yapımı olan Bal, Semih Kaplanoğlu filmidir. Galasını 60. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yapan Bal, “Yusuf Üçlemesi”nin son filmidir. Aynı zamanda film bu festivalde Altın Ayı ödülünü kazanmıştır. Filmin çekimleri Rize Çamlıhemşin’de tamamlanmıştır. Film, 7 yaşındaki Yusuf’un yaşadıklarına odaklanmaktadır. Karadeniz’in büyüsel yapısı da aktarılmış olan filmde Yusuf’un çevresindekilerle olan ilişkileri gözler önüne serilmektedir. Yusuf’un babasının ağaçtan düşmesiyle başlamaktadır. Babası ağaçtan düşerek vefat etmiştir. Babası ağaçtan düştükten sonra ölüme kadar olan süreci Yusuf’un gözünden görmekteyiz.

5. Güneşi Gördüm

Oscar’a Aday Gösterilmiş En İyi 10 Türk Filmi

Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği Güneşi Gördüm, Türkiye’nin güneydoğusundaki köylerindeki çatışmalar nedeniyle zorlanan Kürt bir aileyi anlatır. Film, Türkiye’nin güneydoğusundaki köylerinden İstanbul’a doğru yola çıkan Kürt bir aileyi anlatmaktadır. 2009 yapımı Türk drama filmi olan Güneşi Gördüm, 13 Mart 2009’da vizyona girmiştir. Çıktığı yılın en çok hasılat yapan Türk filmlerinden biri olan Güneşi Gördüm, 82. Akademi Ödülü’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Türkiye’nin adayı olmuştur. Mahsun Kırmızıgül, senaryonun ilk filmi Beyaz Melek’in çekimleri sırasında tanıştığı bir adamın hikayesinden esinlenerek bu filmi oluşturmuştur.

6. Uçurtmayı Vurmasınlar

1989 yılında yayınlanan Uçurtmayı Vurmasınlar, Oscar’a beğenilerek aday gösterilmiş en iyi 10 Türk filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tunç Başaran’ın yönetmenliğini yaptığı filmin çekimlerin tamamıysa Ankara Merkez Kapalı Cezaevinde geçmiştir. Filmin öyküsü beş yaşındaki bir çocuğun gözünden anlatılmıştır. Beş yaşındaki çocuğun adı ise Barış’tır. Barış, annesinin hüküm giymesi sebebiyle hapishanede dünyaya gelmiştir. Bütün hayatı da hapishanede geçmiştir. Filmde Barış’ın gözünden kadın hapishanesi anlatılmıştır. Özgürlük fikri, Barış’ın algılayamadığı dünya çerçevesinde işlenmiştir. Ayrıca Nur Sürer’in oyunculuğu bu filmde adeta hayranlık uyandırmıştır.

7. Kaç Para Kaç

Oscar’a Aday Gösterilmiş En İyi 10 Türk Filmi

Reha Erdem sinemasının en sürükleyici filmleri arasında yer alan Kaç Para Kaç, monoton bir hayatın değişimine odaklanmaktadır. Babadan kalma bir giyim dükkânı olan Selim, ailesine pek de sıkıntı yaşatmadan geçimini sürdürmektedir. Bir gün taksiye biner. Bindiği takside içi dolar dolu bir çanta bulur. Buradan itibaren Selim’in para ile olan imtihanı başlar. Bu para onun hayatını değiştirdiği kadar onu da değiştirecektir. Taner Birsel’in başrolde yer aldığı filmde Bennu Yıldırımlar, Zuhal Gencer ve Bülent Emin Yarar da yer almaktadır. Bennu Yıldırımlar bu filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Sadri Alışık Ödülü’nü kazanmıştır.

8. Büyük Adam Küçük Aşk

Büyük Adam Küçük Aşk, aksi bir adam ile küçük bir kız arasındaki ilişkiyi konu edinmektedir. Filmin yönetmenlik koltuğunda oturan Handan İpekçi, aynı zamanda filmin senaryosunu da kaleme almıştır. Küçük kız Hejar, İstanbul’da bir eve bırakılır. Bu evde yaşayan örgüt militanları polis baskınında öldürülür ve Hejar polislere gözükmeden karşı daireye kaçar. Bu dairede emekli bir hâkim olan Rıfat Bey yaşamaktadır. Rıfat Bey, cumhuriyetin kuruluş ideallerine sıkı sıkıya bağlıdır. Evine gelen bu kızın durumunu temizlikçisinin de yardımıyla anlayan Rıfat Bey’in gönlü bu kızı polislere temsil etmeye el vermez. Böylelikle birbirlerinin konuştukları dili bilmeyen iki kişi aynı evde yaşamaya başlarlar.

9. Mavi Sürgün

1993 yapımı Mavi Sürgün filmin yönetmenliğini Erdem Kıral üstlenmiştir. Filmin senaryosu ise Halikarnas Balıkçısı’nın aynı adlı otobiyografik romanından uyarlanmıştır. Bilindiği üzere Halikarnas Balıkçısı ya da bir diğer adıyla Cevat Şakir, Bodrum’a sürgüne yollanmıştır. Hikâye, bu sürgünün ilk yıllarında geçmektedir. Sürgünde olan Cevat’ı filmde Can Togay canlandırmıştır. Osmanlı’nın son yıllarında aristokrat olarak yetişmiş Cevat Şakir’in aile ortamındaki çekişmesine değinen film, geri dönüşlerle bu çekişmeleri anlatmaktadır. Film aynı zamanda 1994 yılında Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülünü kazanmıştır.

10. Salkım Hanım’ın Taneleri

Oscar’a Aday Gösterilmiş En İyi 10 Türk Filmi

Salkım Hanım’ın Taneleri, pek çok ödül kazanmıştır. Bunların başında da Altın Portakal gelmektedir. Tomris Giritlioğlu’nun yönetmenlik koltuğuna oturduğu film, bir dönem işlediği konular sebebiyle eleştirilmiştir. Filmin kadrosunda Hülya Avşar, Uğur Polat, Derya Alabora, Kamuran Usluer, Güven Kıraç ve Zafer Algöz gibi başarılı oyuncular yer almıştır. Film, köyünü terk edip İstanbul’a yerleşen Durmuş ile Nimet’in hikâyesini anlatır. Şehirdeki tanıdıkları Bekir sayesinde bir handa iş bulan Durmuş, her zaman daha fazlasını isteyen bir adamdır. Bu açgözlülüğü sebebiyle, handa yaşayanların felaketi olacaktır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!