Nostalji Rüzgarına Hazır Olun: Unutulmaz Yeşilçam Oyuncuları

5 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Yeşilçam denince akıllara siyah-beyaz filmler gelir. Bilenler bilir, bir zamanların gençliği sadece unutulmaz Yeşilçam oyuncuları ile büyümüştür. Yıllar geçmesine rağmen bazı unutulmaz Yeşilçam oyuncuları var ki hepimizin hafızasında halen yerini korumayı başarmıştır. Şimdi sizler için ömrünü beyazperdeye adamış unutulmaz Yeşilçam oyuncuları arasından bir nostalji rüzgarına hazır olun! İşte aldıkları rollerle gönüllerdeki yerlerini sağlamlaştıran ve Yeşilçam denince akla gelmeyi başaran öncü isimler!

1. Münir Özkul

Nostalji Rüzgarına Hazır Olun Unutulmaz Yeşilçam Oyuncuları

1925 doğumlu usta oyuncu, ömrünü sahnelerde ve setlerde geçiren bir isim. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olan Özkul, eğitimine İstanbul Üniversitesi’nde devam etmiş. Çeşitli tiyatro topluluklarında yer aldıktan sonra 1969’da Haldun Taner ile birlikte Bizim Tiyatro’yu kurmuş. Buradaki çalışmalarından sonra yetmişlerde sinemada da öne çıkan isimlerden biri haline gelmiş. Genellikle kalabalık kadrolu Ertem Eğilmez filmlerinde yer almış. Bu filmlerden Hababam Sınıfı’nın Kel Mahmut’u olarak akıllara kazınmıştır. Adile Naşit ile birlikte oynadıkları filmleri en beğenilen Yeşilçam filmleri arasında yerini almıştır. Yaklaşık 400 filmde rol almıştır.

2. Adile Naşit

Adile Naşit

17 Haziran 1930’da dünyaya gelen Adile Naşit, tiyatrocu bir aileden gelmektedir. Babası Naşit Özcan bir tuluat ustası ve annesi Amelya Hanım da bir tiyatro oyuncusudur. Kahkahası ve gülüşü ile hafızalarda yerini alan Adile Naşit, sinemaya ilk adımını “Yara” filmiyle attı. “Lüküs Hayat” filminde ise oluşturmuş olduğu kendine özgü karakter ve neşesi ile ünlü oldu. Hababam Sınıfı’nın Hafize Ana’sı olarak da izleyen herkesi kafasında bir anne imajı yarattı. Kendisi tiyatro ve sinemanın yanı sıra televizyonda da iş yapmış bir isim. Özellikle bir nesil Uykudan Önce programıyla onu “Masalcı Anne” olarak hatırlıyor.

3. Ali Şen

Nostalji Rüzgarına Hazır Olun Unutulmaz Yeşilçam Oyuncuları

Unutulmaz Yeşilçam oyuncularını derlediğimiz listede nostalji rüzgarına devam etmeye hazır olun. Listedeki yeni ismimiz Ali Şen. Kendisi bir başka ünlü oyuncu olan Şener Şen’in babasıdır. 1950’li yılların başında İstanbul’a taşınmıştır. 1954’te Ahretten Gelen Adam filmiyle ilk kez kameralar karşısında yer almıştır. Hem komedi filmlerinde hem de dram filmlerinde görmeye alışık olduğumuz bir isim olan Ali Şen, toplamda 290 filmde rol almıştır. Çoğunlukla paragöz ve cimri adam rollerini alarak kötü adam olarak tanınmıştır. Zaman zaman babacan rollerde de oynamıştır. Yılanların Öcü ve Vurun Kahpeye filmlerindeki rolleriyle hatırlanmaktadır.

4. Ayşen Gruda

Ayşen Gruda

Geçtiğimiz yıllarda hayatını yitiren Ayşen Gruda, 1945 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Komedi yeteneği ise ailesi tarafından daha çocuk yaşlarda fark edilmiş. Lise ikide babasını kaybetmesiyle okulu bırakmak zorunda kalmış. 1962’deyse ilk tiyatro rolünü oynamıştır. 1977’de televizyonda yayınlanan bir skeçte canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakteriyle tanınmıştır ve daha sonra da bu şekilde anılmıştır. Kendisi de Ertem Eğilmez filmlerinin sevilen yüzlerinden biri olmuştur. Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Neşeli Günler filmleriyle hatırlanan Gruda, 2014’te Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği Pek Yakında filminde de yer almıştır.

5. Kemal Sunal

Nostalji Rüzgarına Hazır Olun Unutulmaz Yeşilçam Oyuncuları

Türk sinema tarihinin en sevilen oyuncularından biri şüphesiz ki Kemal Sunal’dır. Vefa Lisesi’nde okurken ilk kez Zoraki Tabip oyununda yer almıştır. Ertem Eğilmez’in yönlendirmesiyle, sinemaya 1972 yılında Tatlı Dillim filminde oynayarak adımını atmıştır. Oynadığı karakterler genellikle haksızlıkların karşısında duran, başına iş açılan, insanlara doğruyu gösteren güler yüzlü kişiler olmuştur. Yer aldığı filmlerin dönemin sosyo-ekonomik, sosyal ve siyasi hayatını işlemesi, seyircilerin filmleri beğenmesindeki temel sebeplerden biri olarak görülür. Hababam Sınıfı, Tosun Paşa, Süt Kardeşler ve Kapıcılar Kralı dâhil sayısız filmde rol almıştır.

6. Hülya Koçyiğit

Hülya Koçyiğit

1947 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Hülya Koçyiğit, küçüklüğünden itibaren dikkat çeken bir kişi olmuş. Okuldaki öğretmenlerinin yönlendirmesi ve annesinin ilgisiyle 7 yaşında Ankara Devlet Konservatuarı’nın bale bölümünde öğrenim görmeye başlamış. Daha sonra İstanbul’a dönmüş ve İstanbul Şehir Tiyatrolarında yer almıştır. Bu dönem kısa sürmüştür çünkü yeteneğini duyan Muhsin Ertuğrul’un yönlendirmesiyle tekrar Ankara’ya gitmiştir. Yer aldığı ilk film Susuz Yaz, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’yı kazanmıştır ve böylelikle kariyeri yükselişe geçmiştir. Oynadığı filmlerle festivallerde en iyi kadın oyuncu ödülleri almış, kariyerinin son yıllarında da onur ödülleri almıştır.

7. Ayhan Işık

Nostalji Rüzgarına Hazır Olun Unutulmaz Yeşilçam Oyuncuları

Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü mezunu olan Ayhan Işık, Yeşilçam oyuncuları arasından önde gelen aktörlerinden biridir. Önce ressam olarak çalışmış, ardından Yıldız Dergisi’nin açmış olduğu bir yarışmayı kazanarak sinemaya geçmiştir. Ona asıl ün kazandıran ikinci filmi Kanun Namına olmuştur. Bu filmde çalıştığı yönetmen Lütfi Ömer Akad ile daha sonra pek çok projede yer almıştır. Ressamlığı hayatı boyunca bırakmasa da sinema birinci önceliği olmuştur. Yapımcı, yönetmen ve senarist olarak sinema dünyasına katkıda bulunmuştur. Yeşilçam severlerin akıllarında “Taçsız Kral” olarak kalmıştır. 1979’daki ölümü ise Türk sinema severleri derinden üzmüştür.

8. Filiz Akın

Filiz Akın

Unutulmaz Yeşilçam oyuncuları ile çıktığımız yolculuğun nostalji rüzgarına Filiz Akın ile devam etmeye hazır olun. Yeşilçam’ın Avrupai yüzü, modern görünümlü ismi olarak hatırlanan Akın, Ankara doğumludur. Sinema kariyeri ise Artist dergisinin düzenlediği bir yarışmayı kazanmasıyla başlamıştır. Yarışmayı kazandıktan sonra 1962 yılında ilk filmi Akasyalar Açarken yayınlanmıştır. 1971 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde Ankara Ekspresi filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır. 116 filmde yer aldıktan sonra 1975’te sinemayı bırakmıştır. Sinemadan sonra yazarlık ve sunuculuk deneyimleri olmuştur.

9. Kadir İnanır

Kadir İnanır

1949 doğumlu Kadir İnanır, ortaokula kadar doğum yeri olan Fatsa’da yaşamıştır. Daha sonra İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nde yatılı okumuştur. Üniversite hayatını da Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü’nde tamamlamıştır. İlk başrolünü 1970’de Atıf Yılmaz’ın Kara Gözlüm filminde oynamıştır. Bu filmde de beraber rol aldığı Türkan Şoray’la daha sonra pek çok filmde çalışmıştır. Bu filmlerin de etkisiyle Yeşilçam’ın erkek yıldızları arasında yerini almıştır. Genellikle özveri sahibi, kuvvetli ve onur sahibi karakterleri canlandırmıştır. Toplamda7 televizyon dizisinde ve 182 sinema filminde rol alan Kadir İnanır, Türk Sinemasında “Deli Kadir” olarak akıllara gelmektedir.

10. Türkan Şoray

Nostalji Rüzgarına Hazır Olun Unutulmaz Yeşilçam Oyuncuları

“Yeşilçam’ın Sultanı” olarak anılan Türkan Şoray, kariyerine 1960 yılında başlamıştır. Ortaokul yıllarında yaşadığı mahalleye bir film seti gelmesiyle Muhterem Nur ve Memduh Ün ile tanışan Şoray, ilk başta setten kaçmış. Bu anısını “O zaman film setinden kaçmıştım ama daha sonra film setleri hayatım oldu.” diyerek anlatmıştır. Ona tanınırlık getiren film ise bir Türk sineması klasiği olan Acı Hayat olmuştur. Kariyerinin ilerleyen yıllarında yönetmenlik deneyimi de olmuştur. Bu filmlerden en bilineni başrolünü de Kadir İnanır ile paylaştığı Bodrum Hâkimi’dir. Televizyon dünyasında ise İkinci Bahar ve Acı Hayat dizileriyle hatırlanmaktadır. Toplamda 222 filmde yer alan Şoray, 2018’de iyi senaryolar gelmediği için oyunculuğu bıraktığını açıklamıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!