Nostalji Rüzgarına Hazır Olun: Unutulmaz Yeşilçam Oyuncuları

2 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Yeşilçam denince akıllara siyah-beyaz filmler gelir. Bilenler bilir, bir zamanların gençliği sadece unutulmaz Yeşilçam oyuncuları ile geçmiştir. Yıllar geçmesine rağmen bazı unutulmaz yeşilçam oyuncuları var ki hepimizin hafızasına kazındı. Ömrünü beyazperdeye adamış 10 yeşilçam oyuncuyu sizler için listeledik. İşte aldıkları rollerle gönüllerde yerini almış ve yeşilçam denince akla ilk gelen isimler!

1. Münir Özkul

Münir Özkul

Hababam Sınıfı’nın Kel Mahmut’u olarak akıllara kazınan Münir Özkul, Adile Naşit ile birlikte oynadıkları filmleri en beğenilen Yeşilçam filmleri arasında yerini almıştır. Yaklaşık 400 filmde rol aldı.

2. Adile Naşit

Adile Naşit

Kahkası ve gülüşü ile hafızalarda yerini alan Adile Naşit, sinemaya ilk adımını “Yara” filmiyle attı. “Lüküs Hayat” filminde ise oluşturmuş olduğu kendine özgü karakter ve neşesi ile ünlü oldu. Asıl adı Adile Özcan olan Adila Naşit, hemen hemen herkesin çok sevdiği bir oyuncu oldu.

3. Ali Şen

Ali Şen

Ali Şen, ünlü oyuncu Şener Şen’in babasıdır. Komediden dramaya pek çok eserde rol almış, 290 filmde oynamıştır. Çoğunlukla paragöz ve cimri adam rollerini alarak kötü adam olarak tanınmıştır.

4. Ayşen Gruda

Ayşen Gruda

İlk domates güzeli olarak ismini duyuran Ayşen Gruda, sinemadan dizilere pek çok sahnede yerini almış. Komedi yeteneği çocuk yaşta fark edilmiş ve izlendiğinde halen çok sevilen ünlü oyuncular arasındadır.

5. Kemal Sunal

Kemal Sunal

Türk sinema tarihine damga vuran unutulmaz yeşilçam oyuncuları arasındadır. Sinemaya ilk 1972 yılında Tatlı Dillim filminde oynayarak adımını attı. Genellikle komedi ve dram türü filmlerde oynamıştır. 7’den 70’e neredeyse bütün herkesin beğenisini toplamıştır. Üstlendiği iyi ve saf adam karakteri ile herkes tarafından çok sevilen birisidir.

6. Hülya Koçyiğit

Hülya Koçyiğit

Yerli ve yabancı festivallerde film üzerine en çok ödül alan kişi Hülya Koçyiğit, aynı zamanda Türk sinemasında Altın Ayı ödülünü de kazandı. Çok iyi taklit ve canlandırma yeteneği vardı. Kibar kız rolleri ile hafızlarda yerini almıştır.

7. Ayhan Işık

Ayhan Işık

Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü mezunu olan Ayhan Işık, Yeşilçam oyuncuları arasından önde gelen aktörlerinden biridir. Önce ressam olarak çalışmış, ardından Yıldız Dergisi’nin açmış olduğu bir yarışmayı kazanarak sinemaya geçti. Yapımcı, yönetmen ve senarist olarak sinema dünyasına katkıda bulundu. Akıllarda “Taçsız Kral” olarak kaldı.

8. Filiz Akın

Filiz Akın

Oyunculuğa, o dönem ki Artist dergisinin düzenlediği bir yarışmayı kazanarak başlamıştır. Filmlerde daha çok modern rolleri canlandırdığı için Filiz Akın, zengin kız olarak akıllarda kazınmıştır.

9. Kadir İnanır

Kadir İnanır

7 tv dizisinde ve toplam 182 sinema filminde rol alan Kadir İnanır, Türk Sinemasında “Deli Kadir” olarak akıllara gelmektedir. Radyo Televizyon Bölümü’nü bitirmiş ve film üzerine pek çok ödülü bulunmaktadır.

10. Türkan Şoray

Türkan Şoray

Türk sinemasında “Sultan” olarak bilinen Türkan Şoray, oyuncu, senarist ve yönetmen kimliği ile hafızalarda yer edinmiştir. Kadir İnanır ile “Al Yazmalım” filminde oynamış ve pek çok ödül kazanmıştır.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç