İzleyenleri Kendine Hayran Bırakan En İyi Türk Filmleri

6 dk okuma süresi


7
23 Paylaşım, 7 puan

Yedinci sanat olarak tanımlanan sinemanın Türkiye’deki geçmişi Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanmaktadır. Sinema endüstrisinin ve sinema kültürünün gelişmesiyle, bu alana verilen değer artmıştır. Geçmişten günümüze bazı filmlerin yarattığı etki, Türk sinema endüstrisini tekrar ayağa kaldıracak kuvvete sahip olmuştur. Türk sineması geliştikçe, kendi klasiklerini oluşturmuştur. İzleyenleri kendine hayran bırakan en iyi Türk filmleri listemizi sizler için hazırladık. Keyifli okumalar dileriz!

1. Kolera Sokağı’ndan Ağır Roman

İzleyenleri Kendine Hayran Bırakan En İyi Türk Filmleri

1996 yapımı Ağır Roman, dram türünün en etkili filmlerindendir. Yönetmeni Mustafa Altıoklar olan filmin başrollerinde Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu oynamıştır. 1997 yılında vizyona girmiştir. Film, Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından sinema perdesine taşınmıştır. 70’li yıllar İstanbul’unda yaşamın kıyısında gezinenlerin hakim olduğu Kolera sokağının hikayeleri anlatılıyor. Kolera’nın ağabeyi olan Arap Sado, herkesi haraca bağlamaya çalışan Reis’i bölgeden uzaklaştırır. Reis, bu aşağılanmanın karşılığı olarak Arap Sado’yu öldürür. Berberin oğlu Salih, Kolera’da egemenliğini ilan eder. Aynı zamanda mahalleye yeni taşınan Tina’ya aşıktır ve sorumlulukları artmıştır. Salih ve Tina bu güç savaşının içerisinde acımasız olaylar yaşayacaktır.

2. Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı serisinin en çok hasılat yapan filmidir. Film, Ertem Eğilmez yönetmenliği ve yapımcılığında çekilmiştir, Rıfat Ilgaz’ın eserinden uyarlanmıştır. Sahte diplomalarla Mahmut Hoca’yı kandıran haylaz ve uslanmaz Hababam Sınıfı yine sınıfta kalmıştır. Öğrencilerden Şaban, okula yeni gelen Semra Hoca’ya aşık olmuştur. Bu durumu öğrenen arkadaşları Ferit ve Necmi, Semra Hocanın ağzından Şaban’a aşk mektupları yazmaya başlarlar. Bu mektuplarla çok mutlu olan ve aşkına karşılık bulduğunu düşünen Şaban, sınıfın yeni eğlencesi olmuştur. Semra hoca bu durumu öğrenince çok kızarak sınıfı disipline verir. Peki bu çocuklar hayatı neden bu kadar alaya almaktadır? Mahmut Hoca olaya el atarak öğrencilerin velileriyle konuşur ve tek suçlunun öğrenciler olmadığı anlaşılır.

3. Gişe Rekortmeni Eşkıya

İzleyenleri Kendine Hayran Bırakan En İyi Türk Filmleri

Eşkıya 1996 yapımı, yayınlandığı dönem Türk sinemasının en yüksek gişe hasılatına sahip olmuş filmidir. Filmin yarattığı etki çok büyük olmuştur ve düşüşte olan Türk sinemasını tekrar ayaklandırmıştır. 35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkıya yakalanmıştır ve hastalık gibi sebeplerle bir kişi dışında hepsi ölmüştür. Hayatta kalan tek kişi Baran’dır. Baran, ihbar edilerek yakalanmasına sebep olan Mustafa’yla konuşur ve en yakın arkadaşı Berfo’nun yaptıklarını öğrenir. Berfo, Eşkiya’nın çocukluk aşkı Keje’yi de babasından para karşılığı alarak İstanbul’a kaçırmıştır. Baran, Berfo’nun peşine düşerek İstanbul’a gidecektir. Şener Şen ve Uğur Yücel’in başrolleri paylaştığı film, gerek hüzünlü, gerek komik diyalogları ve hikayesiyle efsaneler arasında yer almıştır.

4. Bir Uzay Filmi G.O.R.A

Türkiye’nin en bilindik bilim kurgu-komedi filmlerinden olan G.O.R.A’nın senaryosunu Cem Yılmaz yazmıştır ve yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak yapmıştır. Vizyona 2004 yılında girmiştir ve en pahalı Türk yapımlarından biridir. Film, Antalya’da ticaret yapan Arif’in uzaya kaçırılma macerasını konu alıyor. Arif kaçırıldığı G.O.R.A gezegeninden kaçmanın yollarını arayacaktır. Bulunduğu yere çabuk adapte olan Arif, gezegeni bir alev topundan kurtaracak ve bu macerasında Ceku isimli prensese aşık olacaktır. Gezegenin kötü kalpli komutanı Logar da Ceku’yla evlenmek istemektedir. Gezegenden kaçmanın yollarını arayan Arif, Logar’a karşı da mücadele etmek zorundadır.

5. Cannes Ödüllü Yol Filmi

İzleyenleri Kendine Hayran Bırakan En İyi Türk Filmleri

Döneminde büyük ses getiren 1981 yapımı Yol filminin senaryosunu Yılmaz Güney yazmıştır. Filmin yönetmenliği Şerif Gören tarafından yapılmıştır. Türk sinemasının en cesur ve gerçekçi filmleri arasındadır. Vizyona girdiği dönem Türkiye’de yasaklı olan film, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanmıştır. İmralı Açık Cezaevi’nden bayram iznine çıkan beş mahkumun hikayesi anlatılmaktadır. Yusuf, eşine kavuşmak için yola çıkıyor. Mevlat, aşık olduğu kızı istemeye gidiyor. Mehmet Salih, eşinin yanına gidiyor ama eşinin ailesi tarafından hiç de hoş karşılanmıyor. Seyit Ali ise kendisini aldatan karısının yanına gidiyor. Seyit Ali ikileme düşüyor karısını öldürmeli midir, yoksa affetmeli midir? Karakterlerin hikayeleri paralel düzlemde ilerlerken, dışarıdaki hayatın içeriden daha kolay olmadığını anlayacaklardır.

6. İdealden Zafere Fetih 1453

Faruk Aksoy’un yönettiği Fetih 1453, 2002 yılında vizyona girmiştir. 18 milyon 200 bin bütçeyle en pahalı Türk yapımları arasındadır. Film, II. Mehmet’in İstanbul’u fethini konu alıyor. Filmin içinde aktarılan hikayelerin arasında Ulubatlı Hasan karakteri de öne çıkıyor. Ulubatlı Hasan, II. Mehmet’in kılıç hocası ve arkadaşıdır. Savaşın zaferle sonuçlanması için elinden geleni yapacak ve Sultan Mehmet’e destek olarak savaşta önemli bir gayeyi başaracaktır. Sultan Mehmet, zeki, inatçı, savaşçı ve cesur karakteriyle İstanbul’u almayı hayalden gerçeğe dönüştürmek isteyecektir. Bu önemli amaç için ne yapılması gerekiyorsa onu yapacaktır ve bu uğurda yanındakilerle bile savaş halinde olacaktır. 3 boyutlu animasyonlarla da desteklenen film, izleyenleri kendine hayran bırakan en iyi Türk filmleri arasında yer alıyor.

7. Kahire’nin Yeni Paşası Tosun Paşa

İzleyenleri Kendine Hayran Bırakan En İyi Türk Filmleri

1976 yapımı Türk komedi filmi Tosun Paşa’nın yönetmenliğini Kartal Tibet yapmıştır. Filmde iki düşman aile olan Seferoğulları ve Tellioğulları’nın Yeşil Vadi için mücadelelerini konu alınıyor. Yeşil Vadi, Mısır İskenderiye’nin en değerli yeridir. İki aile de Yeşil Vadi’nin sahibi olmak için devlet memuru Daver Bey’in kızı Leyla’yı istemeye karar verir. Daver Bey, Leyla’yı Seferoğulları’ndan Suphi’yle evlendirmeye karar verir. Tellioğulları da başka bir plan için harekete geçer. Evin uşağı Şaban’ı, Kahire’nin en güçlü paşası olan Tosun Paşa olarak tanıtmaya karar verirler. Bu sayede hem vadi alınacaktır hem de Leyla Tellioğulları’nın en büyük oğlu olan Lütfü’ye istenecektir. Yalnız işler planlandığı gibi gitmez ve Şaban Leyla’ya aşık olur. Sahtesinin haberini alan gerçek Tosun Paşa sarayından çıkarak İskenderiye’ye gelir. Artık Tellioğulları için mevzu bahis olan canlarını kurtarmaktır…

8. Bir Gurur Meselesi Vizontele

Komedi-dram türünde yer alan Vizontele, Yılmaz Erdoğan-Ömer Faruk Soyak filmidir. Filmde, 1974 yılında Van’ın Gevaş ilçesine televizyon gelmesi konu alınıyor. Halkın gelecek bu teknolojiye karşı büyük merak ve beklentileri vardır. Televizyon beklendiği gibi kasabaya gelir ama memur alıcıyı kurmadan gitmiştir. Televizyonun çalışmaması kasaba halkına büyük hayal kırıklığı yaratır. Belediye Başkanı Nazmi bu sorunun halledilmesini gurur meselesi yapar ve Emin’den yardım ister. Emin, deli olarak görülen, teknolojik aletlere meraklı bir karakterdir. Film, ele aldığı konu, oyuncuları ve müzikleriyle izleyenleri kendine hayran bırakan en iyi Türk filmleri arasında yer alıyor.

9. Selvi Boylum Al Yazmalım

Türk sinemasının klasiklerinden olan Selvi Boylu Al Yazmalım, Atıf Yılmaz tarafından yönetilmiştir. 1977 yapımı filmin başrollerinde Türkan Şoray ve Kadir İnanır oynamaktadır. Türkan Şoray, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un eserini okuyup yapımcıya önermiştir ve filmin çekimleri başlamıştır. Birbirlerine aşık olan Asya ve İlyas birçok badire atlatarak evlenmiştir ama İlyas’ın ihanetiyle bu büyü bozulmuştur. Oğlu Samet’le evini terk eden Asya’ya Cemşit isimli bir adam yardımcı olur. Cemşit, Asya ve çocuğuna bir aile ortamı verir ve şefkatiyle sevgisiyle Asya’nın yeni ailesi olur. Bir gün İlyas çıkıp gelir. İlyas Asya’yı kendisiyle gitmesi için ikna etmeye çalışır ama Asya sorar kendine “Sevgi neydi?”.

10. Babam ve Oğlum

İzleyenleri Kendine Hayran Bırakan En İyi Türk Filmleri

Babam ve Oğlum, 2005 yapımı Çağan Irmak filmidir. Türk sinemasın en duygusal ve etkileyici filmlerindendir. 80 darbesinde annesini kaybeden küçük Deniz, babası Sadık’ın baba evine dönüşüyle dedesiyle ilk defa taşınır. Baba Sadık ve dedesi Hüseyin senelerdir küslerdir. Sadık okumaya İstanbul’a gittiğinde politikayla yakından ilgilenmiş, siyasi olaylarda yer almıştır. Babası Hüseyin, siyasi olaylara karışan oğlunun bu durumunu öğrendiğinde, oğlunu evlatlıktan reddeder. Sadık’ın Deniz’i babasının yanında bırakmayı isteme nedeni de darbe dönemi yaşadığı işkencelerin ölümcül bir hastalığa sebep olmasıdır. Deniz, seneler sonra bir araya gelen Sadık ve Hüseyin arasında bir köprü olacak ve buzları eritecektir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!