Türkiye’de Çekilen En Harika 10 Yabancı Film

4 dk okuma süresi


7
10 Paylaşım, 7 puan

Son yıllarda film endüstri sektörünün en gözde mekanlarından biri olan Türkiye, kültürel zenginliği ile Hollywood için vazgeçilmez bir yer haline gelmiştir. Oscar ödüllü yapımlar da ülkemizde çekilmiş olunca haliyle Türkiye film sektörünün göz bebeği oluyor. Bu durum, hem ülkemizin sayısız güzelliğini tüm dünyaya tanıtmış oluyor, hem de birçok turistin ilgisini çekerek Türkiye’nin ayrıcalıklarını yabancı insanlara sunuyoruz. Ayrıca muhteşem sahneleri ve başrollerdeki efsane isimler ile izleyicinin büyük beğenisini kazanan müthiş filmlere ev sahipliği yapıyoruz. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de çekilen en harika 10 yabancı film incelemesine ne dersiniz?

1. Büyük Yolculuk

Türkiye’de Çekilen En Harika 10 Yabancı Film

2004 yılında yayınlanan bu muhteşem dram filmi Türkiye’de çekilmiştir. Film; Hac vazifesini tamamlamak için araba ile Fransa’dan Suudi Arabistan’a kadar yolculuk yapan bir baba ile oğlu arasındaki ilişkiyi konu alıyor. Üstelik bu baba oğul aynı dili bile konuşmamaktadırlar. Filmde başrolde Nicolas Cazale yer alıyor. İstanbul sahnelerinin abartısız ve gerçekçi olduğunu vurgulayan film, izleyici tarafından oldukça etkileyici bulunuyor. Üstelik Büyük Yolculuk, Venedik Film Festivalinde en iyi film ödülünü almıştır. Kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasındadır. Israrla öneriyoruz…

2. Doğu Ekspresi’nde Cinayet

Agatha Christie’nin satış rekorları kıran meşhur romanından uyarlanarak çekilmiş bir yapıttır. 2017 yılında çekilen yabancı filmler arasında özel bir yere sahip olan bu filmde; Hercule adında bir dedektif İstanbul’dan Paris’e doğru giden trende işlenen bir cinayeti çözmeye çalışıyor. İstanbul’daki Sirkeci Garı’nda çekilen bu filmin en büyük ayrıcalığı ise Johnny Deep, Penelope Cruz gibi ünlü oyuncularında ülkemize gelmesidir. Sadece bu nedenle bile film tüm dünyada ilgi çekmiştir ve İstanbul’da turist sayısının artmasına sebep olmuştur. En sevilen filmler arasında olması bizce de keyifle izlemeniz için yeterli bir sebep!

3. Cehennem

Türkiye’de Çekilen En Harika 10 Yabancı Film

Dan Brown’nun kaleme almış olduğu romanından esinlenerek çekilmiş olan bu film sırlarla örülmüş bir hikayeyi izleyiciye sunan gişe filmdir. İstanbul’da da çekimleri yapılmıştır. Heyecan ve gizem sunan sürükleyici bir yapıt olup izleyicilerin büyük beğenisini kazanmıştır. Tom Hanks’ın başrolü üstlendiği ve sembollerin, şifrelerin konuştuğu merak uyandıran Türkiye’de çekilmiş en harika 10 yabancı film arasındadır. Melekler ve şeytanlar başyapıtının devamı niteliğinde olan bu filmin bazı sahneleri ise Yerebatan Sarnıcı içerisinde çekilmiştir. Filmi izledikten sonra İstanbul turuna çıkmak isteyebilirsiniz, bizden söylemesi!

4. Skyfall

2012 yılında Türkiye’de gösterime giren James Bond serisi filmidir. Kapalı çarşıda bir motor üzerinde sahneleri çekilmiş olan bu film yüksek hayran kitlesine sahiptir. Adana ve Fethiye’de de çekimlerine devam edilerek ülkemizde de büyük ses getirmiştir. Film, masalsı ve etkileyici kareleri ile beğeni toplamaya halen devam ediyor. Sinema tarihinin en uzun soluklu bu film serisi, nefes kesen maceraları ile aksiyon severlerin gözdesidir. Aynı zamanda Daniel Craig hayranlarının vazgeçemediği efsane bir gizli ajan filmdir. Bond ayrıcalığı olan filmlerin başarı sizce de efsane değil mi?

5. Hayalet Sürücü – İntikam Ateşi

Türkiye’de Çekilen En Harika 10 Yabancı Film

Marvel başyapıtı! 2011 yılında çekilen Amerikan doğaüstü süper kahraman filmdir.  Başroldeki Nicolas Cage’i Kapodakya ile buluşturan bu enfes filmde müthiş sahnelere imza atılmıştır. Ekip Kapadokya’ya hayran kalmış ve bunla da yetinmeyip Pamukkale Antik Tiyatro’da da çekim yapmıştır. Sadece bu sebeple bile Türkiye’nin iki ayrı güzelliği tüm dünyaya tanıtılmış olmuştur. Görsel efektleri, senaryosu ve kurgusu ile ülkemizde de büyük beğeni toplamıştır. İzleyenlerin bir seferle yetinemeyip tekrar tekrar izlediğini göz önüne alırsak eğer, siz de ne demek istediğimizi anlarsınız.

6. Hitman

Aynı adı ile satışa sunulmuş olan video oyun serisinden uyarlanan favori filmler arasına girmiştir. Filmde başroldeki Timothy Olyphant’ın canlandırdığı Ajan karakteri tetikçi olarak eğitiliyor ve görevlere çıkıyor. Bu görevlerin birinde ise yolu İstanbul’a düşüyor. Konaklanan otelden Galata Kulesi’nde yediği yemeğe kadara Hitman dikkatleri üzerine çekiyor. Fakat filmi göz önüne alıp oyununu oynamak isterseniz size tavsiyemiz çok da dikkate almayın çünkü oyununda İstanbul’dan sahneler bulunmuyor. Hitman hayranlarının vazgeçemediği tek solukta izleyebileceğiniz bir film.

7. Altın Yumruk İstanbul’da

Türkiye’de Çekilen En Harika 10 Yabancı Film

Jackie Chan filmleri sevenler buraya! Adından da belli olduğu gibi İstanbul’da çekilen bu film en harika 10 film arasına girmiştir. 2001 yılında binaların üzerinde atlayıp zıplayan bir Jackie Chan görenler hayrete düşerken İstanbul’un bütün güzellikleri beyaz perdeye yansımıştır. Bu film ile Türk halkına daha fazla yakınlaşan başrol oyuncusu, kendi ülkesinde de İstanbul’u çok güzel temsil etmiştir. Filmde Türk polisi ve uyuşturucu mafyası ile başı belaya girip izleyici heyecanlandırsa da, hamamda peştamel ile keselenme sahnesi de izleyiciyi en çok güldüren sahnesidir.

8. Operasyon: Argo

2012 yılında çekilen ve Ben Affleck’in başrolünü üstlendiği efsane bir film daha! Filmde İran olarak anlatılan yerlerin aslında İstanbul’da çekildiğini biliyor muydunuz? Konusu, mekanlar arası geçişleri ve oyunculukları ile büyük beğeni toplamıştır. Ben Affleck sevenlerinin hayranlıkla izlediği bu film de Kapalıçarşı, Karaköy ve Eminönü gibi semtleri görmek mümkündür. Dramatik bir gerilim filmdir ve en iyi kurgu, en iyi uyarlama senaryo ve en iyi film ödüllerini kazanmıştır. Sadece bu ödülleri ile bile film başarısı ortada!

9. Takip: İstanbul

2012 yılında yayınlaşmış olan Fransa yapımı bu filmin büyük bir kısmı İstanbul’da çekilmiştir. Balat, Kadıköy ve Haydarpaşa’da çekilen sahneleri ile büyük beğeni kazanmıştır. Takip 2 olarak da bilinen bu aksiyon filmi ilkine göre daha fazla beğeni toplamıştır. Filmin konusu ise birincisinin devamı olarak başrol kaçırılan kızının intikamı için, emekli CIA ajanının İstanbul’da tatil yapan kızını kaçırır. Bu sahneler ile de yüksek aksiyon dolu anlara imza atılmıştır. Bir oturuşta izleyeceğiniz ve herkese önereceğiniz bir film olduğunu iddia ediyoruz.

10. Zoraki Radikal

Türkiye’de Çekilen En Harika 10 Yabancı Film

2012 yılında beyazperdeye yansıyan bu film de ülkemizde fazlaca ses getirmiştir. Üstelik başrollerinde Haluk Bilginer gibi usta bir isim bulunmaktadır. Bazı sahneleri de İstanbul’da çekilmiş olup politika, entrika ve savaş filmleri kategorisinde yer almaktadır. Senaryo, film izleyenlere insanların Amerikan rüyasının beklenenden farklı olduğunu ve başarıyı kazanmak için birçok şeyi kaybetmek gerektiğini göstermeye çalışmıştır. Aynı zamanda film Pakistanlı yazar Mohsin Hamid’in 2007 yılında yazmış olduğu eserinden uyarlanmıştır. Bu kitap 2008 yılında Gönülsüz Köktendinci adıyla Türkçe’ye çevrilmiş ve büyük beğeni toplamıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!