Oscar Ödüllü Yönetmen Chloé Zhao’nun Başarılarla Dolu Kariyeri

5 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Chloé Zhao, “The Rider” ve ödüllerin sevgilisi “Nomadland” gibi övgüye değer filmler yapan Çinli bir yönetmendir. Kasım 2021’de gösterime girecek olan MCU filmi “Eternals”ın yönetmenliğini de yapmıştır. Büyük çıkışı sayesinde Oscar ödüllü bir yönetmen olan Chloé Zhao’nun başarılarla ve yetenekle dolu kariyeri listemizi sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Hayatı

Oscar Ödüllü Yönetmen Chole Zhao’nun Başarılarla Dolu Kariyeri

Zhao, 31 Mart 1982 yılında Pekin’de Ting’de doğdu. Ailesi bir çelik şirketinin yöneticisi ve Halk Kurtuluş Ordusu performans grubundaki bir hastane çalışanıydı. 15 yaşındayken, neredeyse hiç İngilizce bilmemesine rağmen, ailesi onu Birleşik Krallık’ta yatılı bir okula gönderdi. Anne ve babası ayrıldı. Babası daha sonra aktris Song Dandan ile yeniden evlendi. Büyürken, Batı pop kültürünün etkilerine kapıldı. Londra’da bir yatılı okula gitti, sonra liseyi bitirmek için Los Angeles’a taşındı. Zhao, Mount Holyoke Koleji’nde siyaset bilimi alanında lisans derecesi aldı. Daha sonra New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu’nda film yapımcılığı okudu.2015 yılında Zhao, ilk uzun metrajlı filmi “Kardeşlerimin Bana Öğrettiği Şarkılar”ı yönetmiştir. Zhao, öncelikle bağımsız ABD filmlerindeki çalışmaları ile tanınır.

2. Yönetmen Ödüllü İlk Asyalı Kadın

Oscar ödüllü bir yönetmen olan Chloé Zhao’nun başarılarla ve yetenekle dolu kariyeri listemizde en iyi yönetmen seçilen ilk Asyalı kadın olması yer almaktadır. Chloé Zhao, yönetmenlik için Altın Küre ödülünü kazanan Asya kökenli ilk kadın oldu. 78. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Yönetmen bölümü, tarihinde ilk kez birden fazla adayın kadın olduğu ödül töreni olması nedeniyle büyük ses getirdi. Kısa listedeki beş film yapımcısından üçü kadındı. Los Angeles Times’a göre Asya kökenli kategoride aday gösterilen ilk kadın olan Chloé Zhao da vardı. Chloé Zhao, Nomadland’daki olağanüstü çalışmasıyla ödülü kazandı. Bu da onu Hollywood Foreign Press Association tarafından en iyi yönetmen seçilen ilk Asyalı kadın yaptı. Böylece Barbra Streisand’dan bu yana ilk kez ödülü evine götüren ikinci kadın yönetmen unvanına kavuşmuş oldu.

3. Yabancı Olma Duygusu

Oscar Ödüllü Yönetmen Chole Zhao’nun Başarılarla Dolu Kariyeri

Chloé Zhao’nun uzun metrajlı filmlerinin üçü de, ana akım toplumun eteklerinde yaşayan ve çevrelerindeki dünya tarafından genellikle unutulan insanlara odaklanır. Bu bir tesadüf değildir. Çünkü ödüllü yönetmen kendisi de hayatı boyunca bir yabancı olma duygusuyla uğraşmıştır. Hayatı sürekli olarak taşınmalar ve yeni yerlere alışmakla geçmiştir 2018 yılında yaptığı bir söyleşide, hayatının ilk yıllarını Çin’de geçiren Zhao, daha sonra okul için batıya taşınmadan önce, her zaman iki kültür arasında bir yerde olduğunu belirtmiştir. Tam olarak bir set kültürüne ait olamama ve kendini bir yabancı olarak görme hissi, Nomadland yönetmeninin son beş yılın en ilham verici ve büyüleyici filmlerinden üçünü yaratmasını sağladı. Üstelik bu sadece başlangıçtı.

4. İlham Kaynağı

Chloé Zhao, MFA derecesini aldığı New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu’nda film yapımcılığı bölümünde okudu. 2018’in sonlarında Oregon Üniversitesi’nde iki haftalık kalışı sırasında, Zhao bir Soru-Cevap oturumuna katıldı. Burada kariyeri boyunca belgesel benzeri bir tarz kullanan Cennetin Günleri, Yeni Dünya ve Hayat Ağacı gibi filmlerin ikonik Amerikalı film yapımcısını övdü. Chloé Zhao’nun filmlerini izledikten sonra çekim tekniklerinin, özellikle de doğal ışık kullanımı konularına aşırı yakın çekimler yapmasının, Joshua James Richard’dan nasıl ilham aldığını görmek oldukça kolay oluyor. Oscar ödüllü bir yönetmen olan Chloé Zhao’nun başarılarla ve yetenekle dolu kariyeri listemizde ilham kaynağının nereden geldiğini belirtmek istedik. Joshua James Richard erkek arkadaşı ve görüntü yönetmeni olarak uzun süredir film yapımcısı ortağıdır.

5. Göçebelerle Seyahati

Oscar Ödüllü Yönetmen Chole Zhao’nun Başarılarla Dolu Kariyeri

Zhao, Frances McDormand ile birlikte Nomadland’ı filme almak için Batı’yı dört ay gezdi. Nomadland, bir merkezi karaktere (Frances McDormand) odaklanan son derece sıkı bir anlatıya sahiptir. Ancak toplam yedi eyalette bir yıldan fazla bir süre boyunca geçmektedir. Chloé Zhao, McDormand (aynı zamanda projeye öncülük etti) ve küçük ekibin geri kalanı, hayatlarının dört ayını Güney Dakota’nın Badlands, Nevada’daki Black Rock Çölü ve Nebraska’nın pancar tarlaları gibi yerlere seyahat ederek geçirdi. The Hollywood Reporter’daki Eylül 2020’de yönetmen ve yıldız, hikâyenin özünü tam olarak yakalamak ve Jessica Bruder’in Göçebe Ülkesi: Yirmi Birinci Yüzyılda Amerika’da Hayatta Kalmak filmini çekmek için; film çekimi boyunca gerçek hayatta yer alan göçebelerle seyahat ettiklerini belirtiyorlar.

6. Ödül Rekortmeni

Nomadland yönetmeni tek sezonda en çok ödül alan kişidir. 2021 ödül sezonunun Nisan ayındaki 93. Akademi Ödülleri ile bitmesine daha çok zaman var, ancak Chloé Zhao, üzerinde yaptığı çalışmalarla 50’den fazla kupayla tek bir sezonda en çok ödül alan kişi olarak şimdiden tarih yazdı. Şubat 2021’de Variety, Zhao’nun yönetmenlik, senaryo ve kurgu kategorilerinde toplam 54 ödül aldığına dair bir rapor yayınladı. Bu ödül, komedinin 2004 yılında yayınlanmasının ardından Alexander Payne’in Sideways için kazandığı 42 galibiyet rekorunu aştı. Şaşırtıcı bir şekilde, bu 54 numara Chloé Zhao’nun Nomadland’da yapımcı olarak hizmet verdiği 23 ek kupayı ve yönetmenlik/senaryo/kurgu toplamını 55’e çıkaracak Altın Küre’deki galibiyetlerini kapsamamaktadır. Üstelik genel toplam 79’a ulaştı ve halen yolda olan birkaç ödül töreni var.

7. Devam Eden Çalışması

Oscar Ödüllü Yönetmen Chole Zhao’nun Başarılarla Dolu Kariyeri

Oscar ödüllü bir yönetmen olan Chloé Zhao’nun başarılarla ve yetenekle dolu kariyeri listemizde Marvel Studios’tan Eternals ile çalışmaya başlaması yer almaktadır. Chloé Zhao’nun önceki üç filmi daha kısa, daha samimi hikâyelerdi. Ancak şimdi Nomadland yönetmeni Marvel Studios’tan Eternals ile çok daha büyük bir ölçekte bir şey yayınlamaya hazırlanıyor. Merakla beklenen MCU unvanı, bu noktaya kadar yaptığı her şeyden daha büyük olacak. Bu konuda stüdyo başkanı Kevin Feige, film yapımcısına son derece güveniyor. Hatta RollingStone’a onun sesinin şimdiye kadar duyduğu en doğru kişi olduğunu söyleyecek kadar ileri sürüyor. Feige, Zhao’nun büyük ve kozmik terimlerle düşündüğünü belirtiyor. Stüdyonun bugüne kadarki en iddialı Marvel oyunlarından birine liderlik edecek kişi olduğunu düşünüyor.

8. Kariyeri

Zhao’nun filmi Daughters, 2010 yılında, Clermont-Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ilk gösteri yaptı. En İyi Öğrenci Canlı Aksiyon Ödülü’nü 2010’da Palm Springs Uluslararası Kısa Film Festivalinde Kazandı. Yine aynı yıl Jüri Özel Ödülü’nü Cinequest Film Festivali’nde kazandı. 2015 yılında Kardeşlerimin Öğrettiği Şarkılar ile ilk uzun metrajlı filmini çekti. Film, En İyi İlk Film dalında 31. Bağımsız Ruh Ödülleri’nde aday gösterildi. 2017 yılında, profesyonel binicilik kariyerini bir kaza ardından kaybeden genç kovboyun kendini keşfetme yolculuğunu anlatan The Rider’ bir batı dramasını yönetmiştir. Zhao, çiftlikte oyuncu olmayan bir kadro ile filmi çekmiştir. Film, Cannes’de galasını yapmıştır. Sanat Sineması Ödülü’nü kazanmıştır. Ayrıca film Zhao’ya, Bonnie Ödülü’nü kazandırdı.

9. Çin Sansürü

Dünya, Çin doğumlu yönetmen Chloé Zhao’nun “Nomadland” için en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kadın oyuncu dâhil olmak üzere üç Oscar ödülünü kutlarken, Çin’in sansürcüleri Akademi Ödüllerinin izini web’den silmeye çalışmakla meşguldü. 93 yıllık Oscar Ödülleri tarihinde en iyi yönetmen ödülünü alan ikinci kadın olan Zhao’nun bu başarısı, ülkesi Çin’de sansüre uğramıştır. Görmezden gelinen başarı şu günlerde oldukça dikkat çekmektedir. Pazartesi sabahı Pekin saatiyle yayınlanan törenin hemen ardından Çin sosyal medyasında bir kutlama mesajı patlaması ortaya çıktı. Ancak öğleden sonra, sansür büyük çoğunluğu sosyal medya gönderilerini, haber makalelerini, hashtag’leri, resimleri, videoları ve Zhao veya etkinlikle ilgili arama konularını kaldırttı. Bu sansürlemenin nedeni olarak Zhao’nun 2013’te yaptığı bir eleştiriden dolayı olduğu düşünülmektedir.

10. Marvel Studios’tan Eternals

Oscar Ödüllü Yönetmen Chole Zhao’nun Başarılarla Dolu Kariyeri

Marvel’in Chloé Zhao’nun stüdyonun dizginlerini, binlerce yıllık tanrısal süper kahramanlar hikâyesi Eternals’a verme kararı, Çinli yönetmenin Nomadland adlı filmiyle en iyi yönetmen ve en iyi film Oscar’ını kazanmasının ardından bir deha darbesi gibi görünüyor. Feige, Zhao’yu Gemma Chan, Angelina Jolie, Salma Hayek ve Richard Madden’in Jack Kirby’nin itibarlı insansı ırkının üyeleri olarak oynayacağı Eternals’ın yapımı sırasında başarılı olacağından emin. Çizgi romanlarda Eternals, Dünya’da duyarlı yaşamın yaratılmasına yol açan aynı sürecin parçası olan yaratıklardır. Zamanlarının çoğunu gezegenler arasında uçarak geçirirler, kendi aralarında savaşırlar ve aynı zamanda insanlığı canavar benzeri Deviant’lardan düşmanlarından korurlar. Chloé Zhao’nun bu çalışması ile kariyerinde nasıl bir yol çizeceğini hep birlikte izleyeceğiz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!