İngilizce Öğrenirken Okuma Becerilerinizi Geliştirebileceğiniz Siteler

5 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Dil öğrenme yolculuğunda cümle yapısını bilmek kadar o cümleyi okuyup, anlayabilmek de önemlidir. Kelime dağarcığınızı arttıran ve ufkunuzu geliştiren okuma metotları, öğrendiğiniz dilde büyük bir gelişme kaydetmenizi sağlar. Bu sebeple, İngilizce üzerinde küçük okuma alıştırmaları yaparak öğrenmenize katkı sağlayabilirsiniz. Güncel haberlerle ilgili İngilizce okumalar yaptığınızda, genel kültürünüzün de gelişmesine yardımcı olursunuz. Aynı şekilde yabancı kelimeleri cümle içerisinde gördüğünüz zaman, onların anlamını kavramanız kolaylaşır. İçeriğimizde yer alan öğrenirken okuma becerilerinizi geliştirebileceğiniz siteler, İngilizce öğrenme yolculuğunuzda sizlere büyük fayda sağlayacaktır. İyi okumalar dileriz!

1. News In Levels

İngilizce Öğrenirken Okuma Becerilerinizi Geliştirebileceğiniz Siteler

News in Levels, İngilizce öğrenirken, okuma becerilerinizi geliştirebileceğiniz ve dil öğrenme yolculuğunuzda size büyük katkı sağlayan siteler arasındadır. Hem keyifle okuma yapacağınız hem de gelişim sağlayacağınız bu site, 3 zorluk seviyesine göre ayrılmaktadır. Farklı zorluk seviyelerine göre düzenlenmiş bu platform, pratik kazanmanızda yardımcı olur. Haberlerden alınmış bu metinleri seviyenize göre ayarlayarak okumanızı geliştirebilirsiniz. Burada metin okumaları dışında videolar ile dinleme çalışmaları da yapmanız mümkün. Okuma metinlerinin aşağısında yer alan bu videolarla alıştırmanızı destekleyebilirsiniz. Böylece hem dinleme hem de okuma becerinizi bir arada yürütmüş olursunuz.

2. British Council: Learn English

Birleşik Krallık’ın sunduğu büyük çaplı bu eğitim platformu, her türlü amaç için uygundur. Basit okuma parçaları ile İngilizcenizi geliştirebileceğiniz gibi, sınav hazırlık süreci için de çalışabilmeniz mümkün. British Council ile okuma becerilerinizi geliştirebilir, okuma sonrası alıştırmalarla bunu daha da kalıcı hale getirebilirsiniz. İngilizce dinleme becerinizi de geliştiren bu sitede öncelikle seviyesi tespit sınavıyla dil seviyenizi belirleyin. Daha sonra, sonuç itibariyle seviyenize uygun metinleri okuyup, alıştırmaları tamamlayın. Günlük diyaloglar ile ses dosyalarını dinleyerek okuma parçalarını takip edebilirsiniz. Her gün az miktarda zaman ayırdığınız müddetçe, dil seviyenizin arttığına şahit olacaksınız.

3. New Scientist

İngilizce Öğrenirken Okuma Becerilerinizi Geliştirebileceğiniz Siteler

New Scientist, bilim ve teknolojideki son haberleri sunan ve haftalık yayınlanan bir web sitesidir. Pek çok konu hakkında bilgiye erişebileceğiniz bu e-dergi, özellikle sınava hazırlananlar için tercih edilen bir sitedir. 1996 itibariyle günlük haber yayınlayan bu web sitesi, çok geniş bir yelpazede makale yayınlamaktadır. Zorluk seviyesi normalin biraz üstünde olan içeriklerin yer aldığı bu haber sitesi, takip edilmesi gereken siteler arasındadır. Özellikle dünyayı, güncel bilgileri takip etmek için burası adeta biçilmiş bir kaftan! Eğer yenilikleri seviyor ve İngilizce gelişmenize de katkı sağlamak istiyorsanız bu platform tam size göre. Günlük takip edeceğiniz bu web sitesi, okuma alışkanlığınızı sağlama alacaktır.

4. Science News

Bir Amerikan dergisi olan Science News, yeni bilimsel ve teknik gelişmeler hakkında kısa makalelere yer vermektedir. Dünya haberleriyle ilgili makaleleri görebileceğiniz bu platform, özellikle bilimsel içerikleri okumayı sevenlerin tercih edebileceği bir yer. Bu web sitesinde trend içerikleri de görebilirsiniz. Böylece herkesin dilinde, güncel bilgilere ulaşmanızı sağlayan bu içerikler sizin gelişmenizi de sağlar. Derginin dili, orta seviyenin biraz üzerinde olduğu için, özellikle temel bilgi seviyesinin üzerinde olanlar tercih edebilir. Güncel haberlerden haberdar olmak isteyen herkes için burası birebir. İngilizce öğrenme yolculuğunuzda, öğrenirken kendinizi geliştirebileceğiniz bu siteler okuma becerilerinizi de iyi bir noktaya taşır.

5. The Scientist

İngilizce Öğrenirken Okuma Becerilerinizi Geliştirebileceğiniz Siteler

İngilizcenizi geliştirmenizin yanı sıra, yaşam bilimleri alanında geniş çaplı bilgi edinmeniz için önerilebilecek bir diğer sitedir. The Scientist; teknoloji, kariyer ve iş dünyasındaki son gelişmeleri aktaran bir dijital dergi olma niteliğini taşır. Burada önemli kariyer haberlerini, güncel makaleleri içeren ve okuyucuların ilgisini çeken diğer konular da mevcuttur. Haberlerin dışında e-kitapların da yer aldığı platform sizlere farklı türde avantajlar sağlamaktadır. İngilizce öğrenme yolculuğunuzda, öğrenirken okuma becerilerinizi geliştirebileceğiniz listemizde ki siteler arasında yer alan The Scientist, size büyük fayda sağlar. Bu platform çığır açan araştırmalar ve bilimsel çalışmalarla alakalı bilgileri içeren, özellikle sınava hazırlananlar için birebir.

6. The Everygirl

Özellikle kadınlara hitap eden blog şeklinde hazırlanmış bir siteden bahsedeceğiz sizlere. The Everygirl, işinde başarılı olan ve daha iyi görünmek isteyen kadınlar için yürütülen bir dergi. İnternet üzerinden takip edeceğiniz bu dergide, çok zorlayıcı olmayan kelimelerle okumalar yapabilirsiniz. Böylece birbirinden farklı ve işe yarayan bilgiler hakkında fikir sahibi olabilir ve dil gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz. Bu yüzden orta seviye, hatta başlangıç seviyeye kadar olanlar için eğlenceli ve faydalı bir içerik sizleri bekliyor. Birbirinden farklı konuda içeriklere ücretsiz erişebileceğiniz, dil gelişiminize katkı sağlayan bu platforma göz atmayı unutmayın. İlginizi çekecek bu eğlenceli içerik okuma becerinizi geliştirecektir.

7. Discover

İngilizce Öğrenirken Okuma Becerilerinizi Geliştirebileceğiniz Siteler

Okuma becerilerinizi geliştirebileceğiniz bir diğer site, Discover. Özellikle doğa ve bilim ile alakalı haberleri, son gelişmeleri içeren bu site oldukça sevimli! Bilimsel metinleri toplayan ve bunları bir arada harmanlayıp karşı tarafa sunan keyifli bir web sitesi. Discover, bu metinleri eğlenceli bir hale getirip kolayca okuyabilmenizi sağlamaktadır. Bu sitenin diğer bir önemli özelliği de çok fazla kelime bilgisini istememesidir. Buna gerek duyulmaması, makaleleri konu hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için fırsat sağlamaktadır. Birbirinden eğlenceli içeriklerin yer aldığı bu platform, özellikle bilimsel araştırmalara ilgi duyanlar için birebir. Okuma becerinize katkı sağlamak için burayı da kullanabilirsiniz.

8. National Public Radio

Bir diğer önereceğimiz siteler arasında National Public Radio da yer alır. Türkçe ismiyle Ulusal Halk Radyosu olan bu sitede kültür, sanat ve gündem hakkında haberleri okuyabilirsiniz. Müzikten kültüre kadar geniş çaplı konuları ele alan bu sitedeki makalelerin dili, orta seviyenin üzerindedir. Kelime haznenize güveniyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Buradaki makalelerin neredeyse çoğunda, yazıların dışında ses klipleri ve yazılı dökümler mevcut. Sitenin bu özelliği, İngilizce okumanızda pratik kazanmanız için size mükemmel bir fırsat sunar. Böylece makaleyi okuduğunuz sırada, onun üzerinde ses kliplerini dinleyerek öğrenmenize katkı sağlayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde İngilizcenizde büyük bir gelişme olacaktır.

9. Nomadic Matt

Bir gezi bloğu olarak karşımıza çıkan bu sitede Matt adında birisiyle tanışıyoruz. 2006 yılından bu yana dünyayı gezen Matt, deneyimlerini ve seyahat için ipuçlarını aktarmaktadır. Basit bir dil ile deneyimlerini anlatan bu sitede İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Herkesin anlayabileceği şekilde en basit ifadeyle anlatan Matt, bunu eğlendirerek başarıyor. Seyahat ile ilgili farklı konularda içeriklerin yer aldığı bu sitede pek çok şey öğrenmeniz mümkün. Ayrıca bu sitede farklı kültürlere yönelik bilgilere de ulaşmanız mümkün. Fazla para harcamadan seyahat etmenin ipuçları gibi daha pek çok konuya yer verilen bu site dilinizi geliştirecektir. Seyahat severler için de eğlenceli içeriklerin yer aldığı bu sitede İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

10. Vice

İngilizce Öğrenirken Okuma Becerilerinizi Geliştirebileceğiniz Siteler

İngilizce gelişiminizde okuma becerinize katkı sağlayan Vice, güncel bilgilerin yer aldığı bir web sitedir. Özellikle popüler kültür ve gündemle alakalı yazıların ağırlıklı olduğu bu sitede pek çok konuya dair bilgiler mevcut. Bu site bir haber kaynağının yanı sıra pek çok görüşe yer verilen içeriklerden oluşmaktadır. Amerikan kültürünü ve bu kültürün karşı karşıya kaldığı sorunları da ele alan bu site, size geniş bir bilgi sunar. İngilizce okuma becerinize katkı sağlayan bu sitenin dili biraz zor. Bu yüzden orta seviyede olan kişilerin anlaması zor olabilmektedir. Bu sebeple bir makale seçerek dil bilginizi kolaylıkla ölçebilirsiniz. Zorlandığınız durumda ise daha basit içeriklere yönelerek öğrenmenize katkı sağlayabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!