Oscar Ödüllü Will Smith’in En İyi 10 Filmi

5 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan

Will Smith dünyaca ünlü olma yolundaki kariyerinin ilk adımlarını müzik sektöründe çalışmalar yaparak atmıştır. Erken yaşta başlangıç yaptığı müzik kariyerinde kısa zamanda büyük başarılar elde etmiş ve o dönemlerde müzik alanında verilecek olan Grammy ödüllerini almaya hak kazanmıştır. Böylece adı duyulmaya başlanan Will Smith birçok programdan ve yapımcılardan teklifler de almaya başlamıştır. Özellikle Hollywood’dan peş peşe gelen teklifler sonrasında kendisini bir anda sinema sektöründe bulmuştur. Daha sonra hem müzik alanında hem de sinema alanında elde ettiği başarılar sayesinde birçok ödül almıştır. Biz de başarıları ile adını tüm dünyada duyurmuş olan Will Smith’in Oscar ödüllü en iyi 10 filmi listesini sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Men In Black / Siyah Giyen Adamlar

Oscar Ödüllü Will Smith’in En İyi 10 Filmi

Will Smith, filmin başrolünü Tommy Lee Jones ile birlikte paylaşmıştır. Siyah Giyen Adamlar filmi, The Men In Black isimli çizgi romandan esinlenilerek yapılan bir bilim kurgu filmidir. Filmde yer alan iki ajan vardır. Bu iki ajanın yer aldığı ekip diğer gezegenlerden gelme ihtimali olan yabancı varlıklara karşı dünyamızı korumayı amaç edinmişlerdir. Ellerinde bulundurdukları çeşitli teknolojik silahlar ile görevlerini yerine getirmeye çalışan ekibin iki üyesi olan bu ajanlar “siyah giyen adamlar” olarak adlandırılmışlardır. 1997 yılında yayımlanan film oldukça başarılı olmuş ve dönemin gişe rekorunu kırmıştır. Daha sonraki yıllarda ise filmin devamı niteliğinde 3 film daha yayınlanmıştır.

2. Seven Pounds / Yedi Yaşam

Will Smith bu filminde Ben Thomas karakteri ile yer almıştır. Ben Thomas karakteri geçmişte yaptığı hataları yüzünden kendisini sürekli suçlayan bir vergi memurudur. Bir gün intihar düşüncesi ile hayatını sürdürürken önemli bir karar alır. Bu kararı doğrultusunda ise daha önce tanımadığı 7 kişinin hayatına dokunmayı amaçlamıştır. Ben Thomas’ın seçtiği bu 7 kişinin ortak noktası her birinin umudunu kaybetmiş olması ve maddi-manevi sorunlarının var olmasıdır. Ben Thomas seçtiği 7 kişinin hayatlarını yoluna koymak için onlara iyilikler yaparken aralarından kalp hastası olan bir kadına âşık olur. Filmin konusundan da anlaşılacağı üzere film bir dram filmidir. 2008 yılında yayınlanan bu film de gişe rekoru kıran filmlerdendir.

3. Ali

Oscar Ödüllü Will Smith’in En İyi 10 Filmi

2002 yılında vizyona giren film Will Smith’in en iyi 10 filmi arasında Oscar ödüllü olan filmlerindendir. Will Smith’in Muhammed Ali olarak başrol aldığı film, gerçek bir hikâye konusu alınarak yazılmıştır. Cassius Clay ismiyle ABD’de doğmuş olan Muhammed Ali o dönemin en iyi ve dünyaca ünlü boksörüdür. Ancak Vietnam Savaşı sırasında savaşa çağrılan Muhammed Ali savaşa gitmeyi reddettiği için boksörlük unvanı elinden alınmıştır. Bu yapılan hamle sonrasında kendi hayatında radikal bir değişikliğe giden Muhammed Ali Müslüman olmaya karar vermiştir. Hayatında yaptığı bu değişiklik ile tüm dünyanın ilgisini tekrar üzerine çekmeyi başarmış ve birçok başarıya imza atmıştır.

4. Hitch / Aşk Doktoru

2005 yılında yayınlanan film, Will Smith’in başrol oynadığı eğlenceli filmler arasında yer alan romantik komedi türünde bir filmdir. Filmin başrolünde Alex Hitchens karakteri olarak yer alır. Erkeklere kadınlar ile flört edebilmeleri için tavsiyeler veren bir ilişki doktorudur. Her ne kadar ilişki tavsiyeleri konusunda başarılı olsa da kendisinin hayatında kimse bulunmamaktadır. Fakat bir süre sonra Albert isimli danışanına yardımcı olurken daha da ünlenmiş olan Alex Hitchens gazeteci olan bir kadınla tanışır. Gazeteci olan bu kadın Alex Hitchens’i tanımaya başlayınca aynı zamanda aralarında bir ilişki de başlayacaktır.

5. Hancock

Oscar Ödüllü Will Smith’in En İyi 10 Filmi

2008 yılında vizyona giren bu film bilinen süper kahraman filmlerinden farklıdır. Will Smith’in John Hancock ismiyle başrolde yer aldığı bu film, süper kahraman beceriksizlikleri ile halkın gözünden düşmüş bir karakteri konu almaktadır. Düştüğü bu durumu çok fazla umursamayan John Hancock bir gün Ray Embrey isminde bir halkla ilişkiler uzmanını trenin altından kurtarınca Ray, onun yaptığı bu davranışı karşılığında John Hancock’un süper kahraman imajını yeniden düzenlemeye karar vermiştir. Bu nedenle John Hancock’u kendi yaşadığı eve götürmüştür. Bu imaj değişikliği sürecinde çoğu şeyi umursamayan John Hancock ise kendisinin de zayıf noktaları olabileceğini keşfederek bu yönleri ile yüzleşmiştir.

6. Focus

2015 yılında vizyona giren filmde Will Smith Nicky karakteri ile başrolde yer almıştır. Yetenekli bir dolandırıcı olan Nicky bir gün Jess adında bir kadın ile karşılaşır. Jess’in soygun konusunda yetenekli olabileceğini gören Nicky Jess’e dolandırıcılığın inceliklerini öğretmeye başlar. Ancak aralarındaki bu iş ilişkisi zaman içerisinde Jess’in yakınlaşma isteği ile farklı bir hal almaya başlamıştır. Nicky Jess’in bu davranışları karşısında aralarındaki ilişkiyi tamamen bitirir. Çünkü aşk ve işin bir arada yürümeyeceğinden emindir. 3 yıl sonra tekrar yolları kesişen Jess ve Nicky bir plan sırasında karşılaşır. Oldukça güçlenmiş olan Jess Nicky’nin yaptığı iş konusundaki planlarını alt üst eder.

7. Concussion / Doğruyu Söyle

Oscar Ödüllü Will Smith’in En İyi 10 Filmi

2015 yılında yayınlanan film, tıp konulu bir dram filmidir. Filmin başrolünde Will Smith, Dr. Bennet Omalu ismiyle yer almıştır. Eski Amerikan futbolu oyuncularından birinin ölü bulunması sonucunda Dr. Bennet araştırmalar yapmaya başlamıştır. Ölümün nedenini incelerken ölüm sebebinin kafasına aldığı darbelerden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmalar sonucunda eski takım doktoru olan Julian Bailes Amerikan futbolu oynayan oyuncuların yaşadıkları sakatlanmaların, kritik düzeyde olan kafa travmalarının ve sakat bırakan beyin hasarlarının hepsini konu olan bir yazı dizisi yayınlamayı hedeflemiştir. Ancak Amerikan Ulusal Futbol Ligi bu yazı dizisini yayınlamayı reddetmiştir.

8. Six Degrees Of Separation

1993 yılında yayınlanmış olan bu film de Will Smith yine başroldedir. Filmde Flan ve Ouisa isimleriyle bulunan bir çift vardır. Bir gün çiftin oğulları okuldan bir arkadaşını evlerine getirmiştir. Eve gelen Paul kendisini aileye kısa zamanda tanıtmış ve onlara alışmaya başlamıştır. Paul kendisini aileye eğitimli, iyi terbiye görmüş ve kültürlü biri olarak tanıtmıştır. Bu nedenle aile de Paul’a kısa zamanda alışmış ve evlerinde kalması için ona bir oda hazırlamışlardır. Ancak olayların gerçek yüzü göründüğü kadar zararsız değildir. Sabah uyandıklarında Paul’un göstermeyi tercih ettiği kişiliğinin altında başka gerçekler olduğu ortaya çıkmıştır. Bu film aynı zamanda Will Smith’in Oscar ödüllü en iyi 10 filmi içerisinde sinema kariyerinin başladığı filmdir.

9. Collateral Beauty / Gizli Güzellik

2016 yılında vizyona girmiş olan bu filmde Will Smith, Howard isimli bir karakteri canlandırmaktadır. Başarılı bir reklamcı olan Howard kızının kaybından sonra hayata küsmüştür. Evine kapanınca dış dünya ile iletişimini tamamen kesmiştir. Arkadaşları onu hayata döndürmek için çabalasa da bu çabaları boşa çıkmıştır. Giderek daha da içine kapanan Howard bir süre sonra evinde özellikle sevgiye, zamana ve ölüme mektuplar yazmaya başlamıştır. Bu mektuplara cevap alamayacağından emin olsa da arkadaşlarının başka bir planı vardır. Bu 3 soyut kavram Howard’ı eski hayatına döndürebilmek için arkadaşları tarafından birer insana dönüşmüştür. Böylece Howard sadece evde de dursa insanlarla iletişim kurmaya başlamış ve hayatın gerçeklerini yakalamıştır.

10. Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar

Oscar Ödüllü Will Smith’in En İyi 10 Filmi

Will Smith’in en iyi 10 filmi arasında Oscar ödüllü bir başka filmidir. 2021 yılında vizyona girmiş olan bu film, Will Smith’in ödülleri arasına bir ödül daha eklemesini sağlamıştır. Bu filmdeki Richard karakteri ile “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi olmuştur. Filmde Venus ve Serena isimli iki kadın tenisçinin mücadelesi anlatılmaktadır. Richard iki kızının da tenis sporu ile profesyonel olarak ilgilenmelerini sağlamak için planlar yapmaktadır. Bu plan doğrultusunda ise kızlarını yaşadıkları yerde terk edilmiş bir tenis kortuna götürerek antrenmanlar yaptırmaya başlamıştır. Babalarının bu özverili ve kararlı tutumu karşısında kızlar her engeli aşmış ve ikisi de iyi birer tenis oyuncusu olma yolunda ilerlemiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!