İzlerken Tüylerinizi Diken Diken Edecek Bilim Kurgu Filmleri

5 dk okuma süresi


4
14 Paylaşım, 4 puan

Bilim kurgu denince aklımıza sıklıkla uzay mekikleri, robotlar veya yaşadığımız dünyaya ait olmayan yaşam formları gibi fütüristik şeyler gelir. 1950’li yıllardan itibaren sinema dünyasında adından sıkça söz ettirmeye başlayan bir janr olan bilim kurgu filmleri kısa sürede sinemaseverlerin beğenisi kazanmış ve gönüllerimizde taht kurmuştur. Bilim kurgu filmleri her ne kadar bilimle kurgunun birleşimi gibi olsa da aslında içinde toplumsal eleştirileri de barındırır. İnsanı insan yapan şeyin ne olduğunu izleyiciye gösterir. Biz de dergiCE ekibi olarak film severler için izlerken tüylerinizi diken diken edecek en iyi bilim kurgu filmleri listesini hazırladık. İyi seyirler!

1. Alien -IMDb: 8.4

İzlerken Tüylerinizi Diken Diken Edecek En İyi Bilimkurgu Filmleri

Yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığı 1979 yapımı bir bilim kurgu filmi olan Alien, bir kargo gemisi olan Nostromo adlı geminin görevinden dönerken başka bir gezegenden sinyal alınması üzerine yedi kişilik mürettebatın bu olayı araştırmak için o gezegene gitmesini konu alır. Araştırma ekibinin başına gelen ilginç olayları konu alan film yayınlandığı dönemde çok ses getirdi. İsviçreli tasarımcı H.R. Giger tarafından tasarımı yapılan film gişede büyük bir başarı yakalayınca filmin devam filmleri de çekilmiştir. Baş rollerinde Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt yer aldığı filmin en iyi görsel efekt dalında bir Oscar ödülü bulunmaktadır.

2. Eternal Sunshine Of Spotless Mind -IMDb: 8.3

Baş rollerini Jim Carey ve Kate Winslet’in oynadığı film, aşk acısından kurtulmak için hafızasını sildirmek isteyen Clementine (Kate Winslet)’i ve onun garip öyküsünü başarılı bir şekilde ele alır. Clementine’in değişik giyim tarzı ve saçları filmin dikkat çeken noktalarından biridir. Ayrıca Clementine’in saç renginin sürekli değişmesi, Clementine’in yaşadığı ilişkideki duygu değişimlerini temsil etmektedir. Romantizmin bilim kurguyla harmanlandığı bu muhteşem başyapıt, Oscar’da en iyi özgün senaryo ödülüne layık görülmüştür. Senaryosuyla, kurgusuyla ve oyunculuklarıyla film eleştirmenlerinden tam not alan filmin Altın Küre ve BAFTA ödül törenlerinde birçok dalda aday gösterilmiş ve ödül almıştır.

3. Her -IMDb: 8.0

İzlerken Tüylerinizi Diken Diken Edecek En İyi Bilimkurgu Filmleri

Yönetmenliğini ve senaristliğini daha önce de John Malkovich Olmak filminden de tanıdığımız başarılı yönetmen Spike Jonze’nin üstlendiği film, Samantha adlı yapay zekâya sahip işletim sistemine âşık olan Theodore Twombly’nin hayatını konu alır. Romantik dram ve bilim kurgunun ilginç harmonisine şahitlik edeceğiniz filmin, baş rollerinde Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde yer alır. Ayrıca filmde seksi yapay zekâ Samantha’yı başarılı oyuncu Scarlet Johansson seslendirmektedir. İlginç konusuyla dikkat çeken filmin en iyi özgün senaryo dalında bir Oscar ödülü vardır. Aynı zamanda Altın Küre, BAFTA gibi birçok ödül töreninde adaylıkları ve ödülleri vardır.

4. Terminator (1984) -IMDb: 8.0

Yönetmenliğini ve senaristliğini 2009’da sinema dünyasında büyük yankı uyandıran Avatar filminin de yönetmenliğini yapan başarılı yönetmen James Cameron yapmıştır. Çekildiği yıla göre yüksek bir teknolojiye sahip olan film, gelecekte dünyayı kurtaracak olan John Connor’ın annesi Sarah Conner’ı öldürecek olan cyborglardan kurtarmak için geçmişe gönderilen bir askerin, kafa karıştıran ama bir o kadar da ilgi uyandıran mücadelesini konu alır. Filmin Saturn Award ödül töreninde en iyi senaryo, en iyi makyaj ve en iyi bilim kurgu dalında ödülleri vardır.

5. Ex Machine -IMDb: 7.7

İzlerken Tüylerinizi Diken Diken Edecek En İyi Bilimkurgu Filmleri

İngiliz yönetmen Alex Garland’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan film, çığır açacak bir yapay zekâ geliştirmek için seçilen genç programcı Caleb Smith’in garip hikâyesini konu alır. Dünyanın önde gelen internet şirketlerinden birinde yazılımcı olan Caleb, şirket içi bir yarışmayı kazanır. Ödül olarak dağlık bir alanda gözlerden uzak bir tatile gönderilir. Hiçbir şeyden haberi olmayan Caleb, aslında bir yapay zekâ robotuyla ilişki kurma deneyine denek olarak seçilmiştir. Film eleştirmenleri tarafında tam not alan filmin temelleri aslında Garland daha küçük bir çocukken atıldı. İlginç bir konusu olan filmin, en iyi görsel efekt dalında bir adet Oscar ödülü bulunmaktadır.

6. The Fly -IMDb: 7.6

Yönetmenliğini Kanadalı yönetmen David Cronenberg’in yaptığı film, gelecek vaat eden ama biraz çılgın bir bilim insanının son derece yanlış giden bir deney sonucu sinek/adam melezine dönüşmesini konu alır. Çılgın bilim insanı Seth Brundle, bir ışınlama cihazı icat eder. Bu aletin basına tanıtımında, ışınlama kabininin içine giren Brundle onunla aynı anda içeri giren bir sineği fark etmez. Brundle’ın genetik yapısıyla sineğin genetik yapısının birbirine karışmasıyla başlayan saçma olaylar zinciri birbirini takip eder. Baş rollerinde Jeff Goldblum, Geena Davis’in rol aldığı filmin en iyi makyaj dalında bir Oscar ödülü vardır.

7. Predestination -IMDb: 7.5

İzlerken Tüylerinizi Diken Diken Edecek En İyi Bilimkurgu Filmleri

Yönetmenliğini The Spierig Brothers’ın yaptığı 2014 yapımı film, bir zamansal ajanın son görevi için zamanda yolculuk yapan bir suçluyu yakalamaya çalışmasını konu alır. Kafa karıştıran senaryosuyla izleyenleri deliliğin sınırlarına götüren film aynı zamanda bizleri bir paradoksun içine de hapsediyor. Baş rollerinde Ethan Hawke ve Sarah Snook’ın yer aldığı filmin kurgusu film eleştirmenleri tarafından başarılı bulunmuştur. Yaratıcılığın ve hayal gücünün bilimle harmanlandığı filmde kamera açıları ve sahne geçişleri son derece iyi oturtulur. Beyin yakacak bir paradoksun içinde kaybolduğumuz filmin, Avusturalya Akademi Ödüllerinde birçok ödülü ve adaylığı vardır.

8. Artificial Intelligence -IMDb: 7.2

Yönetmenliğini daha önce birçok başarılı filmin yönetmenliğine de imzasını atan Steven Spielberg’in yaptığı 2001 yapımı bir bilim kurgu filmidir. Film, son derece gelişmiş bir çocuk robotun, insan olan annesinin sevgisini kazanmak için “gerçek” olmayı hayal etmesini konu alır. Hüzünlü hikâyesiyle diğer bilim kurgulardan ayrılan filmin baş rollerinde Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O’Connor yer alır. Başarılı yönetmen Stanley Kubrick’in bitiremediği projesi olan Artificial Intelligence Spielberg tarafından başarıyla tamamlanmıştır. Filmin birçok ödül festivalinde adaylığı ve ödülleri bulunmaktadır.

9. Cube -IMDb: 7.2

Kanada yapımı bağımsız bir bilim kurgu filmi olan Cube, altı tane birbirini hiç tanımayan yabancının bir küp şeklindeki bir sistemin içine hapsedilmesini konu alır. Küpün içinde geçen çatışmaları ve tartışmaları çok güzel bir şekilde ele alan film çok düşük bir bütçeyle çekilmiş ve birçok eleştirmen tarafından son derece beğenilmiştir. Filme gösterilen yoğun ilginin üzerine iki tane devam filmi daha çekilmiş ancak istenilen ilgiyi yakalayamamıştır. Birçok film festivalinde aday gösterilen filmin çeşitli alanlarda kazandığı 13 ödülü de bulunmaktadır.

10. Prometheus -IMDb: 7.0

İzlerken Tüylerinizi Diken Diken Edecek En İyi Bilimkurgu Filmleri

İzlerken tüylerinizi diken diken edecek en iyi bilim kurgu filmleri listemizin sonunda Promotheus var. Yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığı film, insanlığın kökeni hakkındaki ipuçlarını takip eden bir ekibin uzak bir gezende bir yapı bulmasını konu alır. Gezegende yalnız olmadıklarını fark eden ekibin başına gelen gerilim dolu hikayeyi başarıyla işleyen film bugüne kadar sinema dünyasında yapılmış en iyi internet tanıtımı olan yapımdır. Çekimleri büyük biz sessizlikle sürdürülen film başarı oyuncularıyla ve görsel efektiyle izleyenlere bir görsel şölen sunar. Gerçekçi mekan tasarımıyla eleştirmenlerden tam not alan filmin en iyi görsel efekt dalında bir Oscar adaylığı da bulunmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!