Orijinal Filminden Daha İyi Çekilmiş 10 Yeni Yapım

4 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Sinema dünyasında sevilen bazı filmlerin yıllar içerisinde yeni uyarlamaları çekilmiştir. Bu yeni uyarlamalar izleyici tarafından oldukça sevilmiş ve bazıları orijinalini dahi geride bırakmıştır. Biz de sizler için orijinal filminden daha iyi çekilmiş 10 farklı yeni yapım eserlerini listeledik. İyi seyirler!

1. Annie (1982-2014)

Orijinal Filminden Daha İyi Çekilmiş 10 Yeni Yapım

1982 yılında çekilen Annie, gaddar Bayan Hannigan tarafından idare edilen bir yetimhanede geçmektedir. Annie, yetimhaneden kaçmanın hayallerini kurar. 2014 yılında çekilen Annie’de ise Bayan Hannigan, Annie’nin üvey annesi rolündedir. 1982 yılında John Huston, 2014 yılında ise Will Gluck filmin yöetmenliğini yapmıştır. Aile, dram ve müzikal türünü izleyiciye aktaran filmin iki versiyonu da mükemmel olmuş olsa da yeni versiyonu daha çok beğeni almıştır. Bunun en büyük sebebi olarak ise kurgu ve senaryoda gidilen ufak değişiklikler olarak görülmüştür.

2. Cape Fear (1962-1991)

İki versiyonun orijinal adları aynı olsa da, 1962 yılında çekilen Türkçe’ye “Korkusuzlar” diğersi ise “Korku Burnu” olarak çevrilmiştir. Cape Fear, 1962 yılında bir romandan esinlenilerek ortaya çıkmıştır. Yeni çekimi olarak görülse de iki film arasında birçok farklılık mevcuttur. 1962 yapımında hapse giren bir adamın ailesi tarafından tehdit edilen bir avukatı izleten film, 1991 yapımında hapisten çıkan bir adamın tehditlerini yaşamıştır. Ana konu ortak olsa da 1991 yapımı film devam niteliği taşıyor diyebiliriz. 1991 yapımı olan Cape Fear’ın daha çok beğenilmesinin nedeni ise korku ve heyecanı izleyiciye çok daha net bir şekilde aktarmasıdır.

3. Carrie (1976-2013)

Orijinal Filminden Daha İyi Çekilmiş 10 Yeni Yapım

Stephen King’in “Göz” adlı romanından uyarlanan filmin 1976 yapımının başrollerinde John Travolta ve Sissy Spacek rol almıştır. 2013 yapımında ise Chloe Grace Moretz ve Julianne Moore başrol koltuğuna oturmuştur. Film, korku türünde muhteşem bir eserdir. Filmin 2013 yapımının daha çok beğenilmesindeki en büyük etken de budur. Türünün gerekenleri çok daha iyi aktarmış, çekim kalitesi çok daha artmıştır. 2013 yapımının bütçesi ve hasılatı da bu oranda 1976 yapımına göre çok daha fazla olmuştur. Öyle ki; orijinal filminden 33,800,000 $ elde eden yapım, yeni olan 2013 versiyonunda daha iyi çekilmiş ve 85,039,284 $ hasılat elde etmiş ve tam anlaıyla 10 numara eser ortaya çıkarmıştır.

4. Conan the Barbarian (1982-2011)

Barbar Conan adıyla dilimize uyarlanan film, ilk kez 1982 yılında John Milius tarafından çekilmiştir. Aynı adı taşıyan çizgi romanın beyaz perdeye ilk uyarlanmasıdır. Başrollerinde Arnold Schwarzenegger ve James Earl Jones rol almıştır. 2011 yılında, Marcus Nispel tarafından tekrar çekilmiştir. Bu versiyonun başrollerinde Jason Momoa ve Rachel Nichols rol almıştır. Çekim efektlerinin kalitesi ve teknolojinin ilerlemesi filmin görüntü kalitesinde büyük artışa neden olmuştur. Böylece 2011 yılında çekilen Conan the Barbarian, orijinal filminden daha iyi çekilmiş 10 yeni yapım arasında olmayı hak etmiştir.

5. Dial M For Murder (1954), A Perfect Murder (1998)

Orijinal Filminden Daha İyi Çekilmiş 10 Yeni Yapım

Unutulmaz film Dial M For Murder, başarılı yönetmen Alfred Hitchcock tarafından çekilmiştir. 1954 yılında çekilen film, dilimize “Cinayet Var” olarak çevrilmiş başarılı bir yapımdır. Hitchcock’un başarısı ve yeteneği tartışmaya kapalı olsa da, A Perfect Murder; kurgusu ve senaryosuyla orijinal haline göre çok daha fazla sevilmiştir. A Perfect Murder, Türkçe’ye “Kusursuz Cinayet” olarak çevrilmiş ve yönetmenliğini Andrew Davis’in yapmış olduğu başarılı bir filmdir. Gerilim türünü kurgusu gereği daha iyi aktaran A Perfect Murder, izleyici tarafından çok daha fazla sevilmiştir.

6. Funny Games (1997-2007)

Funny Games, 1997 yılında Michael Haneke tarafından Almanca olarak çekilmiştir. Korku ve drama türlerini işleyen film çekildiği dönem oldukça ses getirmiştir. Orijinal filminden 10 değil tam 20 yıl sonra çekilmiş olan yeni Funny Games -2007 yapım- çok daha iyi çekilmiş bir eserdir. Yönetmenliğini yine Haneke’nin yaptığı film, konu olarak orijinaliyle neredeyse aynıdır. Ancak Haneke, 2007 yılında filmi Hollywood’a uyarlamış ve İngilizce olarak çekmiştir. Hollywood filmi olması da filme olan ilgiyi arttırmış, İngilizce olması da daha çok izleyiciye ulaşmasını sağlamıştır.

7. Great Expectations (1998-2012)

Orijinal Filminden Daha İyi Çekilmiş 10 Yeni Yapım

İki versiyonu da dilimize “Büyük Umutlar” olarak çevrilen film, romantik-dram türündedir. Film, Charles Dickens tarafından 1861 yılında kaleme alınan aynı isimli romanın uyarlamasıdır. 1998 yapımının yönetmenliğini Alfonso Cuaron, 2012 yapımının yönetmenliğini ise Mike Newell yapmıştır. Filmin iki versiyonu da kült bir değer taşısa da yeni yapımı bir tık fazla beğenilmiştir. Bunda teknolojinin daha etkileyici kullanımı ve kurgunun etkisi olmuştur. Yüksek teknoloji, çekimin ve görsellerin kalitesini arttırmış bu da doğal olarak izleyiciyi kendine çekmiştir.

8. Open Your Eyes (1997), Vanilla Sky (2001)

Türkçe’ye “Gerçeği Görebilmek” olarak çevrilen Open Your Eyes, ünlü İspanyol yönetmen Alejandro Amenabar tarafından çekilmiştir. Psikolojik gerilim türündeki eserin başrollerinde Penelope Cruz ve Eduardo Noriega oynamıştır. Film, döneminde oldukça ses getirmiş ve genç yönetmenin başarısını katlamıştır. Ancak 2001 yılında Amenabar, tüm haklarını Tom Cruise’a satmış ve film Hollywood’a uyarlanarak tekrar çekilmiştir. Vanilla Sky adıyla çekilen film, Open Your Eyes’a göre çok daha sevilmiştir. Bunun sebebi kimilerine göre Tom Cruise, kimilerine göre Hollywood etkisi olarak görülmüştür.

9. The Great Gatsby (1974-2013)

Romantik-dram türündeki bu film Scott Fitzgerald’ın kitabından uyarlanılmıştır. 1974 yapımının yönetmen koltuğunda Jack Clayton oturmuş, başrollerinde ise Robert Redford ve Mia Farrow rol almıştır. 2013 yapımının yönetmen koltuğunda ise Baz Luhrmann oturmuş, başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Tobey Mauire rol almıştır. İki yapım da son derece başarılıdır. Ancak 2013 yapımını öne geçiren DiCaprio’nun muhteşem performansı olmuştur. Başarılı ve oldukça popüler olan oyuncu, performansıyla göz doldurmuş ve orijinal eseri geride bırakmıştır.

10. Total Recall (1990-2012)

Orijinal Filminden Daha İyi Çekilmiş 10 Yeni Yapım

Bilimkurgu türünde çekilen eser 1990 yılında ilk kez beyazperdede seyirciyle buluşmuştur. Dilimize “Gerçeğe Çağrı” olarak çevrilen filmin orijinal halini daha çok sevenler de azımsanmayacak sayıdadır. Ancak 2012 yapımının öne geçmesindeki en önemli unsur görseller olmuştur. Bilimkurgu türündeki filmlerde görselin önemini tahmin etmek çok da zor değil. Görsellerin kalitesi başarılı oyunculuklarla birleştiğinde ortaya muhteşem bir sonuç çıkmıştır. Teknolojinin nimetleriyle yeni yapım Total Recall, orijinalinin önüne geçmeyi başarmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!