Türkçe Dublajı Orijinaline Göre Daha İyi Olan Filmler

4 dk okuma süresi


11
11 Paylaşım, 11 puan

Film izlemek hepimizin severek yaptığı eğlence dolu bir aktivitedir. Bir filme başlamadan önce kafamızda pek çok soru işaretleri bulunur. Bunlardan bir tanesi de filmi Türkçe dublaj mı yoksa altyazılı mı izleyeceğimize karar verme sürecidir. Eğer izleyeceğiniz film, listemizde olan bir film ise bunun için düşünmenize gerek yok. Hemen Türkçe dublaj seçeneğine tıklayıp izleyebilirsiniz. Listelediğimiz filmlerin Türkçe dublajı usta isimler tarafından yapılmış ve orijinaline göre daha iyi olan filmler arasına girmiştir. Şimdiden keyifli seyirler!

1. Asteriks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra

Türkçe Dublajı Orijinaline Göre Daha İyi Olan Filmler

Yapım yılı 2002 olan ve bir çizgi romandan uyarlanan Asteriks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra, bir devam filmidir. Bir komedi serisinin parçası olan bu film Türkiye’de izlenme rekorları kırmıştır ve ülkemiz televizyonlarında hala gösterilmektedir. Dublaj kadrosunun inanılmaz bir başarıya imza attığı bu filmdeki Temelyus karakteri aslında şivesiz konuşan bir kişiyken, Türkçe dublajında Erkan Can tarafından Karadeniz şivesiyle seslendirilmiş ve karaktere bambaşka bir hava katmıştır. Bir diğer sevilen karakter Müteahhitis’i de Ali Poyrazoğlu seslendirmektedir.

2. Buz Devri

Animasyon filmi olan Buz Devri dünyaca ünlü bir yapımdır. Bir seri olarak geçen Buz Devri her yaştan izleyici kitlesine sahiptir. Türkiye’de çok sevilmesinin bir diğer nedeni de dublaj sanatçılarıdır. Türkiye’nin en iyi dublaj sanatçıları bu filmde yer almaktadır. Ali Poyrazoğlu, Haluk Bilginer, Yekta Kopan, Altan Erkekli, Ayça Bingöl gibi usta isimlerin seslendirdiği Buz Devri filmi, izlemediyseniz kesinlikle izlemeniz gereken yapımlardandır. Bu usta kadronun katkılarıyla Buz Devri, Türkçe dublajı orijinaline göre daha iyi olan filmler listesine girmiştir.

3. Deadpool

Türkçe Dublajı Orijinaline Göre Daha İyi Olan Filmler

Bir süper kahraman filmi olan Deadpool, belki de ülkemizde her filmin ana diliyle izlenmesi gerektiğini savunanların bile Türkçe dublaj ile izlediği ender filmlerdendir. Türkiye sinemalarında altyazılı izlemeyi tercih eden daha büyük bir kitle olmasına rağmen konu Deadpool olunca işler tam tersine dönmektedir. Harun Can’ın seslendirdiği ve karakteri bambaşka bir boyuta taşıdığı bu film, ülkemizde en sevilen süper kahraman filmleri arasında rahatlıkla gösterilebilir. Harun Can’ın harika seslendirmesiyle filmi izlerken karakter ile samimi bir bağ kurmanız oldukça mümkündür.

4. Shrek

Bir dönemin en sevilen animasyon filmlerinden biri olan Shrek serisi de listemize giren filmler arasında. Her yaştan insanın keyifle izlediği ve hala televizyonlarda sıkça gösterilen bir film olan Shrek’in ülkemizde bu kadar çok izlenme nedeni şüphesiz ki dublaj kadrosundaki iki efsane isimdir. ‘Shrek’ karakterini Okan Bayülgen’in, ‘Eşek’ karakterini de Mehmet Ali Erbil’in seslendirdiği bu film, dublaj başarısıyla birlikte bambaşka bir boyuta gelmiştir. İki usta sesin başarısıyla Shrek filmi, Türkçe dublajı orijinaline göre daha iyi olan filmler arasına girmiştir.

5. Esaretin Bedeli

Morgan Freeman’ın başrolde yer aldığı Esaretin Bedeli filmi, 1994 yılında yapılmıştır. Film, IMDb listesinin zirvesinde yer almakta ve cezaevinde 20 yılını geçiren bir bankacının hikayesini anlatmaktadır. Esaretin Bedeli, ülkemizde de büyük bir hayran kitlesine sahiptir. Türkçe dublajını yapan kadronun harikalar yarattığı bu yapımda başrol seslendirmesini Murat Şen yapmıştır. Daha önce Sirius Black, Jack Sparrow, Constantine gibi karakterleri de seslendiren Murat Şen, Esaretin Bedeli filminde de farkını ortaya koymuştur.

6. Oyuncak Hikayesi

Oyuncak Hikayesi, aslında ilk olarak çizgi roman olarak çıkartılmıştır. Sonrasında Pixar tarafından animasyon filmine dönüştürülen Oyuncak Hikayesi’nin temelleri 1995 yılına dayanmaktadır. Bu film aynı zamanda ülkeler arasında bir dublaj rekabetine dönüşmüştür. İngilizce seslendirme kadrosu Tom Hanks, Tim Allen, Don Rickles, Sarah Freeman gibi ünlü isimlerden oluşunca Türkçe dublajının da izlenmesi için iyi bir kadro gerekiyordu. En iyi kadro oluşturularak, Türkçe dublaj ekibinde Haluk Bilginer, Mehmet Ali Erbil, Mehmet Keskinoğlu, Toygun Ateş gibi usta isimler ile ekip kuruldu ve başarıya ulaştı. Bu usta isimlerin bir araya gelmesiyle Oyuncak Hikayesi, Türkçe dublajı orijinaline göre daha iyi filmler arasına girmiştir.

7. Rocky

Türkçe Dublajı Orijinaline Göre Daha İyi Olan Filmler

Sekiz filmden oluşan bir seri filmi olarak geçen Rocky, başrolünde Sylester Stallone’un oynadığı bir yapımdır. Bir boksörün hayatını anlatan bu film serisi, hikayesiyle sevilmesinin yanı sıra Türkçe dublajındaki başarıyla da kendinden söz ettirmektedir. Dublajını Sezai Aydın’ın yaptığı bu film, karakter ile dublaj sesi arasındaki uyum olarak da fazlasıyla beğenilmiştir. Dünyaca sevilen bir seri haline gelmiş Rocky serisinin ülkemizdeki sevilme nedenlerinden birisi de dublaj başarısıdır. Rocky filmi, Türkçe seslendirmesi orijinaline göre daha iyi hale gelen filmler arasında gelmektedir.

8. Madagaskar

Madagaskar, 2005 yapımı bir animasyon filmidir. Filmin kadrosu bir aslan, hipopotam, zebra ve zürafadan oluşmaktadır. Film, bu ekibin hayvanat bahçesinden Madagaskar adasına olan kaçışını anlatmaktadır. Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de fazlasıyla izleme almıştır. Ülkemizde izlenmesinin başlıca nedeni de usta dublaj kadrosudur. Dublaj kadrosunda Yekta Kopan, Levent Sülün, Ufuk Bigay, Ayça Bingöl gibi isimleri barındıran Madagaskar filmi, Türkçe dublajı ile daha çok izlenen filmler arasındadır.

9. Ali G Indahouse

Ünlü bir İngiliz komedi filmi olan ve başrolünde dünyaca ünlü komedyen Sasha Baron Cohen’in oynadığı bu film, izlenme rekorları kıran ödüllü bir yapımdır. Bir gangster çetesi liderinin komik yaşantısını anlatan Ali G Indahouse, izleyenleri kahkahalara boğan filmlerdendir. Komedi dozu yüksek olunca bu film ülkemizde de en sevilen yabancı komedi filmlerinden birisi haline gelmiştir. Günümüzde hala sevenleri tarafından tekrar tekrar izlenen bu film de Türkçe dublajıyla daha çok sevilen filmler arasındadır. Türkçe dublajı sayesinde karakterle bağ kurulabilen Ali G Indahouse filmi, izlemediyseniz kesinlikle izlemeniz gereken filmlerdendir. Filme başlamadan önce Türkçe dublaj seçeneğini tıklamayı unutmamanızı öneririz.

10. V For Vendetta

Türkçe Dublajı Orijinaline Göre Daha İyi Olan Filmler

V For Vendetta, 2005 yapımı bir filmdir. Filmde maskeli bir insanın direniş için, yeni bir düşünce ve fikirler için neler yaptığı ve nasıl desteklendiği anlatılmaktadır. Ülkemizde oldukça popüler olan bu filmde başrol oyuncusunun taktığı maske ülkemizde hemen hemen her şehirde satılmaktadır. Türkiye’de izlenmesinin bir başka nedeni de seslendirme ekibinin filmin dublajında gösterdiği başarıdır. Dublaj kadrosu, filmdeki gergin havayı ve karanlık ortamı izleyiciye sesleriyle aktarmayı çok iyi başarmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!