Online İş Başvurusu Yapabileceğiniz Popüler Kariyer Siteleri

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Günümüzde iş aramak, kendi başına bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Pozisyon ve iş beklentisinin çeşitlenmesi iş ilanlarındaki anahtar kelimeleri arttırıyor. Rekabet, başvuru sayısındaki artışla birlikte pek çok alanda zirveye ulaşıyor. Hem işlerin hem de aramaların detaylandığı günümüzde doğru işi bulmak için araştırma yapmak gerekiyor. İnternet üzerinde paylaşılan ilanlara nasıl ulaşılır? Hangi platformlar popüler olarak kullanılmaktadır? Online olarak iş başvurusu yapabileceğiniz popüler kariyer siteleri arasında ne gibi farklılıklar var? Hangi platformlar, hangi alanlar için daha önceliklidir? Sorularınızın cevabını bulacağınız bu içeriğimizi incelediğinizde, online iş başvurularınıza daha sağlıklı yaklaşacaksınız. Keyifli okumalar!

1. Linkedin

Online İş Başvurusu Yapabileceğiniz Popüler Kariyer Siteleri

Özellikle beyaz yaka çalışanlarının kesinlikle bulunması gereken ilk kariyer sitesidir. Siteyi kısaca profesyonel hayat odaklı bir Facebook olarak görebiliriz. Platformun bünyesinde iş ilanları paylaşıldığı gibi kişiler, takipçileriyle ve gruplarıyla da ilanları yaymaktadır. İş ilanlarının dışında, profesyonel etkileşimler ile çok değerli bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Profilinizi tamamlamanız, başkalarının sizin hakkında bilgilenmesini sağlayacaktır. Alanınızdaki uzmanlarla etkileşime geçebilir, onların düşüncelerini öğrenebilirsiniz. Benzer uzman ve düşüncelerdeki insanlarla gruplar kurabilir, başkalarının kariyerlerini inceleyerek kendinize en uygun rotayı çizebilirsiniz.

2. Kariyer

Kariyer bulundurduğu 25 milyonu aşkın özgeçmiş ile Türkiye’nin en büyük özgeçmiş veritabanına sahip popüler kariyer sitelerinden biri olma özelliğine sahip. Dijital kariyer platformları arasında tarihsel açıdan ilk sıralarda yer almakta. Aynı zamanda bünyesinde iş ilanı veren 90 binin üzerinde şirket mevcut. İş ilanları konusunda hem beyaz yakalara hem de mavi yakalara hitap eden kariyer ile çok çeşitli ilanlara ulaşabilmeniz mümkün. Bir arama sonrasında karşınıza çıkan sonuçların çoğunluğunun sizinle alakalı iş ve pozisyonlar olması ise kariyer platformunun ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Online iş başvurusu yapabileceğiniz popüler kariyer siteleri arasında özgeçmişinize en iyi eşleşme sağlayarak daha hızlı iş bulma olanağı sağlamakta.

3. Indeed

Online İş Başvurusu Yapabileceğiniz Popüler Kariyer Siteleri

Indeed dünya çapında çokça kullanılan online kariyer platformudur. Türkiye operasyonu bir Türk tarafından yönetilmektedir. Indeed platformunun en cazip özelliği havuz platformu olmasıdır. Bir çok kariyer sitesinin ilanlarını kendi bünyesine anında çektiği gibi yalnızca Indeed bünyesinde de ilan yayınlamak mümkündür. Kolay bir şekilde özgeçmiş oluşturmanızı sağlar ve arama motoru filtreleriyle size uygun işleri kolayca karşınıza çıkarır. Önceliği iş arayana veren site şirketler hakkında araştırma yapmanızı sağlayarak şeffaf bir duruş sergilemektedir. Şirketlerin çalışma koşullarını çalışanlarının yorumları üzerinden görmeniz mümkündür.

4. İşkur

Çoğunlukla mavi yaka ilanlarıyla öne çıkan İşkur platformunda çok çeşitli ilanlarla karşılaşabilirsiniz. Her ne kadar sadece bu platformda paylaşılmış bir iş çok büyük bir firmada olmayacak olsa da, rekabetiniz de az olacaktır. Lokal ve başka kanallardan karşılaşamayacağınız işler için son derece uygun bir platformdur. Diğer popüler sitelere kıyasla işverenlerin telefon ve e-posta bilgilerini paylaşmaları ile kendileriyle hızlı bir şekilde etkileşime geçebilirsiniz. Bu sebeple iş hakkında bilgi edinme ve hatta işe girme süreci daha hızlı ilerleyecektir. Konum olarak size yakın işler hakkında bilgilenmeniz açısından yerel gazeteler gibi etkili olacaktır.

5. Jooble

Online İş Başvurusu Yapabileceğiniz Popüler Kariyer Siteleri

Türkiye’deki ilanların paylaşıldığı 1500’den fazla online platformun varlığından bahsedilmekte. Peki siz bu kadar platformda nasıl varlık sürdüreceksiniz? Kafanızda oluşan bu soruya çözüm olarak jooble ile tanışın. Jooble farklı platformlarda paylaşılmış ilanlar içerisinde arama yapmanıza imkan sağlar. Kendisini bir bakıma iş ilanları için bir arama motoru olarak düşünebilirsiniz. Pek çok farklı platform bünyesinde aktif olarak bulunmak zorunda kalmayacaksınız. Bir kısmının içerisinde istediğiniz pozisyonlar hakkında arama yapma kabiliyetini ise bu site ile kazanacaksınız. Daha fazla ilan daha fazla potansiyel demek!

6. Careerjet

Careerjet ise jooble ile aşağı yukarı benzer bir yaklaşımla çalışmaktadır. Bu iki platformdaki arama sonuçları ne yazık ki internetteki her kariyer sitesinin sonuçlarını karşınıza çıkartamayacaktır fakat sonuçları bakımından birbirleri arasında farklar sebebiyle bu platform da popüler olarak kullanılmaktadır. İş ilanları ve paylaşıldıkları platformlar da firmalar hakkında bilgi vermektedir. Bu sebeple farklı iş ilanlarını, farklı platformlardaki ilanları kıyaslamak yorum kabiliyetlerinizi güçlendirecektir. Bu bakımdan bu iki kariyer sitesi size çok iyi bir seviyede iş arama tecrübesi kazandıracaktır. Online başvuru yapabileceğiniz en popüler kariyer siteleri listenizde mutlaka bunlardan birisini de bulundurmalısınız!

7. Glassdoor

Online İş Başvurusu Yapabileceğiniz Popüler Kariyer Siteleri

Adından da beklenebileceği üzere şeffaflığı hedefleyen, görüp görebileceğiniz en değerli kariyer sitelerinden birisidir. Bu platformda şirketler hakkında çalışan yorumlarına ulaşabilir, farklı pozisyonların karşılaştırmalarını yapabilirsiniz. Maaş bilgileri, yan haklar, ekstra ödemeler ve şirketler hakkındaki her detay paylaşılabilmektedir. Şirketlerin işe alım sürecinde adaylarla gerçekleştirdikleri mülakatlar ise başvuru sürecinde olan sizler için çok önemli bir kaynak olacaktır. Piyasada herkesin bahsetmediği konuları açıkça incelemek ufkunuzu genişletecektir. Bu şekilde kariyer konusunda vereceğiniz kararlarınızda daha net ve daha bilinçli olabileceksiniz!

8. Cvbenim

İş ilanları konusunda son zamanlarda oldukça yaygın kullanım kazanan platformlardan birisi de cvbenim.com. Beyaz ve mavi yaka çalışanların hepsi için bulunulması gereken önemli bir yer. Göze çarpan ve rakiplerinden bu kariyer sitesini ayıran özelliği ise özgeçmiş videosu imkanı sunması. Günümüz rekabetinde işveren tarafında iz bırakmak kadar iş veren tarafından görülebilmek de önemli. Unutmamak gerekir ki bir ilana başvuru sayısının artması, o firmada çalışan insan kaynakları uzmanlarının sayısını değiştirmemekte! Bu sebeple kendinizi tanıttığınız ve sunuşunuzu gösterdiğiniz ekstra bir kanal, rakipleriniz ile aranıza mesafe koymanızı sağlayacaktır. Kimi işverenlerin özgeçmişleri incelemek yerine bir dakikalık bir video izlemeyi yeğlemeleri ile küçücük bir farkın büyük etkilerini görebilirsiniz!

9. Eleman

Çoğunlukla mavi yaka işlerin paylaşıldığı bu kariyer sitesinde de karşılaşacağınız işlerin çeşitliliği oldukça fazla. Görüntülü özgeçmiş anlayışını cvbenim.com gibi benimsemesi ile sizin ekstra o adımı atmanıza imkan sağlayacaktır. Diğer pek çok kariyer sitesi gibi burada da detaylı iş aramaları yapabilirsiniz. İş ilanları dışında genel çalışma koşulları, istihdam rakamları ve piyasadaki son gelişmelere dair yazıların paylaşıldığı iş rehberi ile kendinizi bilgilendirebilirsiniz. Son zamanlarda popüler ve bünyesinde aktif olarak bulunmaktan mutlu ayrılabileceğiniz önemli platformlar arasında yer almaktadır. Arama sonuçlarınızın sizinle olan ilgisi açısından diğer platformlardan bir adım geride kalabilmektedir.

10. Yenibiriş

Son yıllarda kendisinde yaptığı büyük değişimlerle online iş başvurusu yapabileceğiniz en popüler kariyer siteleri arasında yenibiris.com da yer almaktadır. Diğer kariyer siteleri gibi, kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak paylaşımlarıyla da değerli bir kaynak olarak karşınıza çıkmaktadır. Bünyesinde çok çeşitli ilanlarla karşılaşabilirsiniz. Kullanımı ve anlaşılırlığı ile olumlu siteler arasında sayabileceğiniz bir platformdur. Çoğunlukla mavi yaka ilanları görülse de beyaz yaka iş ilanları azımsanacak miktarda değildir. İnternet üzerinde sadece bünyesinde paylaşılmış ilanlarla karşılaşabileceğiniz için burada aktif olarak bulunmak sizin avantajınıza olacaktır!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!