Önlenebilir Tek Kanser Türü: Rahim Ağzı Kanseri

2 dk okuma süresi


1
11 Paylaşım, 1 puan

Dünyada ölüm sebepleri arasında birinci sırada yer alan kanser, ülkemizde ise ikinci sırada yer alıyor. Kanser çeşitleri arasında yalnızca rahim ağzı kanseri önlenebilir türde. Ülkemizde her yıl binlerce kadın rahim ağzı kanserine yakalanıyor. dergiCE olarak rahim ağzı kanseri farkındalık ayında bu hastalığın tedavisi, belirtileri ve ortaya çıkışından bahsedeceğiz.

1. Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

rahim ağzı kanseri

Bu kanser türü, “serviks” denilen rahim ağzında gelişen bir kanser türüdür. Rahim ağzının yüzeyini oluşturan hücre tabakasının normal olmayan hücrelere dönüşmesiyle “kanser öncülleri” denilen hücreler ortaya çıkıyor. Bu kanser öncülleri, erken saptanıp tedavi edilmezse rahim ağzı kanserine dönüşebiliyor.

2. Cinsel İlişki Yoluyla Ortaya Çıkıyor

rahim ağzı kanseri

HPV virüsünün neden olduğu rahim ağzı enfeksiyonu, rahim ağzı kanserinin ortaya çıkmasında en önemli etken. HPV cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir virüs olduğu için cinsel yaşam şekli ile doğrudan ilişkili halde. Daha nadir görülen etkenler ise fazla doğum sayısı, sigara kullanımı ve uzun süreli doğum kontrol ilacı kullanımı gösteriliyor.

3. Kanser, Erken Dönemde Belirti Vermiyor

Rahim ağzı kanseri erken dönemde hiçbir belirti vermeyebiliyor fakat vajinal kanamalar, vajinada doluluk veya kitle hissi, vajinal akıntılar ya da ağrılı cinsel ilişki sık görülen belirtiler arasında yer alıyor. Vajinada oluşan bu kanamalar özellikle cinsel ilişki esnasında veya sonrasında görülüyor.

4. Aşı ve Kondom ile Korunmak Mümkün!

HPV aşısı, virüsün yol açtığı kanserlerden korunmak için en güvenli ve en etkili yol. Bu virüs ancak aşı yoluyla risk grubu olmaktan çıkıyor. Bir diğer korunma yöntemi ise cinsel ilişki sırasında kondom kullanmaktan geçiyor. Fakat HPV virüsü, kondomun ulaşamadığı yerlere de bulaşabiliyor, bu nedenle kesin bir koruma yöntemi sağlamıyor fakat bulaşma riskini oldukça düşürüyor.

5. Tedavi Süreci Nasıl İşliyor?

Tedavi süreci iki yöntem üzerinden gelişiyor. Bu tedavilerden ilki cerrahi tedavi. Erken aşamada standart olarak uygulanan cerrahi yöntem, kanserin yayılması muhtemel çevre yapılar ve lenf bezleriyle beraber, rahimden çıkartılmasını kapsıyor. İkinci yöntem ise ameliyat yapılmadan hasta, radyoterapi ve eş zamanlı verilen kemoterapi ile tedavi ediliyor. Radyoterapi tedavisi genellikle cerrahinin uygulanamadığı ileri evredeki hastalar için oluyor.

6. Uzman Kontrolü Çok Önemli!

Kadınların, kanserden şüphelendiği durumlarda mutlaka bir uzman kontrolünden geçmeleri gerekiyor. Uzman kontrolünün uygulandığı tüm ülkelerde, rahim ağzı kanseri görülme sıklığı ve bu kansere bağlı ölüm oranlarında yüzde 70 oranında azalma sağlandığı biliniyor. Bu nedenle gerekli kontrol ve testlerden geçmek gerekiyor!

7. Kanser Tedavisi Sonrası Doğurganlık

rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanserinin diğer jinekolojik kanserlerden en önemli farkı, bu kanserin üreme çağındaki kadınlarda çok daha sık görülmesi. Bu yaş grubunda olan ve çocuk sahibi olmak isteyen hastalar için seçilecek tedavi, özel bir önem ve dikkat gerektiriyor. Bu yaş grubunda olan hastalarda sadece rahim ağzı ve lenf bezlerinin alınması ve rahim ana gövdesinin korunması sağlanabiliyor. Böylelikle doğurganlık devam edebiliyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!